Skocz do zawartości

Flaczek- kolejny numer :)


Azahiel

Rekomendowane odpowiedzi

Czcionka - najczesciej uzywana to Rockwool czy jakos tak i zupelnie inaczej wyglada na maku i na PC :( moze stad tez te polskie znaczki - sam nie wiem czemu. Nie wiem tez czemu plik ma ponad 20 mega podczas gdy wejsciowy docx ma tylko 4 z kawalkiem. W zasadzie wszystko mozna poprawic bo tak jak pisalem robilem to na szybko. Gdyby ktos mial ochote na edycje dajcie znac - najelpiej osoba z makowym officem - chyba ze office 11 ma pelna kompatybilnosc bo 2007 niestety nie a to oznacza mase roboty. Dobra wiem o co chodzi z ta czcionka - Rockwell nie ma polskich znaczkow :( i zostaja oryginalne calibri. Co powiecie na font American typewriter??

Edytowane przez GigereE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko zarys - zreszta bedac szczerym robilem cos takiego pierwszy raz i nie zajmuje sie tym na codzien :) W sumie zrobilem to z nudy ;)

 

Jak na pierwszy raz - WOW, świetna robota.

 

Jeśli chodzi o czcionkę to trzeba zobaczyć 'w praniu', więc pewnie najlepiej sam wybierzesz lub zrobisz próbki i głosowanie w zespole redagującym. American Typewriter wygląda dobrze. Można jeszcze spróbować klasykę (Garamond, Helvetica, Univers), jeśli są dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj, GigereE, gratuluję dobrze wykonanej roboty :D Wygląda całkiem składnie, chociaż ja jestem zwolennikiem trochę innego stylu.

Zrobiłem dwa artykuły, wyszły dużo lepiej niż te nowości. Dorzuciłem też nowe fonty, mam nadzieję że teraz nie będzie takich cyrków z literkami. Pusta strona z przodu to moje niedopatrzenie przy eksportowaniu...

numer_2.pdf

Edytowane przez beamerkun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj, GigereE, gratuluję dobrze wykonanej roboty :D Wygląda całkiem składnie, chociaż ja jestem zwolennikiem trochę innego stylu.

Zrobiłem dwa artykuły, wyszły dużo lepiej niż te nowości. Dorzuciłem też nowe fonty, mam nadzieję że teraz nie będzie takich cyrków z literkami. Pusta strona z przodu to moje niedopatrzenie przy eksportowaniu...

 

 

Moim zdaniem 3 kolumny niezbyt to jest dobrą sprawą- nigdy tego nie lubiłem w jakimkolwiek czasopiśmie/gazecie- dwie to maks. Licz się też z tym że zostanie to wydrukowane prawdopodobnie i mniejszym formacie niż a4. Może to stanowić problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak format będzie mniejszy niż a4 to faktycznie 3 kolumny łamy to kiepski pomysł...

 

Też byłbym za 2 łamami, dodatkowo może to pomóc z tym, że przy braku dzielenia wyrazów i wąskich kolumnach zostaje często pusty środek wiersza (przy okazji proponowałbym wypróbować dzielenie wyrazów, jeśli program obsługuje), co niezbyt ładnie wygląda, a i w czytaniu nie pomaga.

 

Mamy już 2 świetne projekty, osobiście wolę styl projektu beamerkuna, ale obydwa są bardzo dobre. Zespół FLACzka ma w czym wybierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra deko polepszona wersja - niemniej jednak odbiegajaca troche od tego jak widze oryginalny plik na maku :( Pod pc nie ucina mi marginesow wiec wszystko jest pod pelne kartki :) tak jak ma byc ale do tego niestety inne dziwactwa wylaza wynikajace z "pelnej" kompatybilnosci - ginacy text zupelnie inne (te same) czcionki itd. Zalaczony plik jest wersja zrobiona na PC stad o dziwo male gabaryty ten z OSX'a ma ciagle ponad 25 mega, o zgrozo. Ze tak to ujme najwiekszym problemem jest tu czcionka a poprawianie tego pod PC to koszmar - graficznie/optycznie plik wygenerowany pod pc'towym officem zachowuje swoje pierwotne wlsciwosci. Ten kto widzial obie wersje wie o co chodzi - ktos ma pojecia jak to poprawic ? Marginesy usuniete i mimo to ciagle podczas przerabiania na maku na chama sa wrzucone.

fla pc.pdf

Edytowane przez GigereE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor tekstu dla Rocoo + v-jays i RoCoo + Philips SHP5401 (cmk422) jest źle dobrany albo ja do du.. mam kalibrację ekranu. ;)

Edytowane przez D@rkSid3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz nie poprawiaj bo wyjdzie gorzej, zrób tylko bardziej wyraźne logo. Nie ma sensu. Pracujemy juz nad trzecim numerem. Juz pierwsze teksty do mnie spływaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę, sobie wtrącić "trzy grosze ode mnie”.

 

 

Po pierwsze świetnie, że cała inicjatywa w końcu ruszyła i nie upadła po pierwszym numerze. Tu pokłony należą się całej łódzkiej (skutecznie wspomaganej) ekipie zapaleńców. Brawo Panowie!

Nie byłbym jednak sobą gdybym się jednak nie poprzyczepiał ;) Nie wiem czy jest na to jeszcze pora, ale jest kilka punktów co do których zgłoszę swoje uwagi:

 


  • Od samego początku. Nazwa gazetki - "FLACzek”. No cóż, mimo iż wiem o co chodzi to ile razy nie czytam tej nazwy to pierwsze skojarzenie jakie mnie nachodzi jest gastronomiczne. Drugie jest jeszcze gorsze bo narzuca mi się "coś” sflaczałego. Jeśli jest to nazwa ostateczna to powinien przy niej zaistnieć dopisek skutecznie sugerujący tematykę wydawnictwa.
  • Gdy temat tytułu zostanie rozstrzygnięty, konieczne jest stworzenie loga. Bo w tej chwili widzę kilka wersji, z których każdą można uznać, raczej, jedynie za wstępny szkic znaku graficznego gazety.
  • Skład, DTP. Tu przydałoby się zrobić, choćby ogólnikowe, założenie czy gazetka jest tworzona jednak z myślą do druku czy raczej nie koniecznie. Wersja stworzona przez @GigereE jak na pierwszy raz – wooooow. Ale jak sam wspomina to tylko zarys, choć idący w dobrym kierunku. Przede wszystkim brak tu spójności. Każda strona jest inna i w żaden sposób nie łączy się z sąsiednią. Brak konsekwentnych założeń dotyczących choćby ilości i szerokości łamów. Sporo jest tu "wodotrysków" typu fotki pod kątem. Faktycznie to dynamizuje wygląd magazynu. Jest to jednak efekt chyba tylko dla samego efektu i sprawdzi się krótkoterminowo, a może utrudniać odbiór.
  • Materiały wykorzystane w gazetce. Mam tu na myśli głównie zdjęcia  pochodzące ze źródeł innych niż własne, tzn. np. fotki reklamowe. O ile wiem do tego typu materiałów należy uzyskać zgodę na ich umieszczenie – nawet w magazynie nie przynoszącym zysków.

 

Wspomniałem tu sprawy, o których troszeczkę wiem, kompletnie nie poruszałem kwestii merytorycznych,  językowych czy dotyczących korekty – bo to zwyczajnie nie moja działka. W czasie najbliższego weekendu spróbuję zrealizować i przedstawić Wam próbną wersję tego o czym napisałem. Nie twierdzę, że będzie to jakieś figo fago ale jeśli będziecie mieli ochotę to sobie to przeanalizujecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[*]Skład, DTP. Tu przydałoby się zrobić, choćby ogólnikowe, założenie czy gazetka jest tworzona jednak z myślą do druku czy raczej nie koniecznie. Wersja stworzona przez @GigereE jak na pierwszy raz – wooooow. Ale jak sam wspomina to tylko zarys, choć idący w dobrym kierunku. Przede wszystkim brak tu spójności. Każda strona jest inna i w żaden sposób nie łączy się z sąsiednią. Brak konsekwentnych założeń dotyczących choćby ilości i szerokości łamów. Sporo jest tu "wodotrysków" typu fotki pod kątem. Faktycznie to dynamizuje wygląd magazynu. Jest to jednak efekt chyba tylko dla samego efektu i sprawdzi się krótkoterminowo, a może utrudniać odbiór.[*]Materiały wykorzystane w gazetce. Mam tu na myśli głównie zdjęcia  pochodzące ze źródeł innych niż własne, tzn. np. fotki reklamowe. O ile wiem do tego typu materiałów należy uzyskać zgodę na ich umieszczenie – nawet w magazynie nie przynoszącym zysków.

Dzieki za komenta :) - wiesz poczatkowo sam mialem do siebie to zastrzezenie ze kompletnie nic sie tu nie klei - niemalze kazda ze stron jest jak z innej bajki, zaczalem rozwazac jakas wspolna forme ale po chwili zrezygnowalem... dlaczego ? bo wzialem do reki lezacego obok Vogue'a gdzie ponad 3/4 gazety to reklama - i kazda strona jest tu zupelnie inna - i kazda z tych stron miala w sobie cos interesujacego zawartego w zupelnie innej formie a jedynym elementem laczacym byl tam klej. Nie zebym porownywal sie do owego Vogua - po prostu taka forma mi na dzien dzisiejszy bardziej pasuje, I ta wlasnie odmiennosc ciagnela mnie dalej do przekladania kolejnych kartek. Innymi slowy - gdybym zamknal wszystko w konwencji w jakiej zaczalem powiedzmy z kowonem J3 - przebrnal bym do Ipoda - ale do rocoo nigdy bym juz nie dotarl. Idac dalej - zrobienie tego(formy bazowej) zajelo mi okolo 2 dni - jedynym narzedziem jakiego uzylem byl word - tak jak wspomnialem to byl/jest moj pierwszy raz - zreszta tak jak pisalem do wcicherskiego nudzilo mi sie troche wiec zabralem sie za przerobke - pod moje oko - wyszlo tak jak wyszlo :) Oczywiscie ze owe wodotryski sa dla samego efektu i owej dynamiki - mimo wszystko calosc jest w miare czytelna przynajmniej w moim odczuciu. Co do fotek - pare bylo moich :) - reszta tak jak zauwazyles to elementy reklamowe wylapane z sieci - ale tylko do takich zrodel mialem dostep - i tez mi sie to nie podobalo szczegolnie jezeli chodzi o prawa autorskie stad pierwsza wersja na moja prosbe zostala usunieta. Niemniej jednak jak dotad nie otrzymalem od recenzentow nawet jednej fociszy ktora mogl bym tutaj uzyc. Na zakonczenie - o ile bedzie mi dane i bede mial czas uczestniczyc przy realizacji nr3 - wszystko moze byc zupelnie inna bajka. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem niektórym, numerem drugim bawmy się. Przerabiajmy go, róbmy loga, wrzucajcie swoje pomysły - a moze jakies tematy. Wszystko się przyda juz później do poważnej pracy przy numerze 3, ten musi być idealny. On ma być zgodny z tym co sugerujecie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 bedzie juz sztos:D jeszcze proponuje zwiekszyc zawartosc, tzn, nie same recki i nowosci, zamiast wstawiac po 5 recenzji mozna wstawic 2-3, bo niedlugo sie sprzet skonczy do testowania:P i dodac jakies inne rzeczy:) na pewno cos znalezc mozna;P cos o samej muzyce, kompresji czy cos???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że też zgłosiłem się do oprawy graficznej, poniżej wrzucam swój pomysł, niestety tylko na pierwszą stronę (ostatnio stałem średnio z czasem). Napiszcie czy Wam się podoba i co sądzicie?

Myślę, że należałoby powoli ustalić jakiś wspólny front działań w kwestii składu i grafiki, co by można już działać pod kątem nowego numeru.

spis treści2.jpg

Edytowane przez zodiac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności