Skocz do zawartości

ZEN problem z USB


wobo

Rekomendowane odpowiedzi

Hej : )

Mam problem z moim Zenem - chcę zainstalować jego sterowniki na nowym PCie, tylko że zgubiłem płytkę dołączoną do MP4. Ściągnąłem więc ze strony Creativa potrzebny pliczek - problem jednak z tym, że gdy uruchamiam instalator, dostaje komunikat, że MP4 jest niby nie podłączone. Gdy zgodnie z komunikatem podłączam ZENa, jego ikonka baterii zaczyna migać - raz się ładuje, raz nie, i tak co sekundę. Dalej występuje błąd z instalacją sterowników. Dodam, że sprzęt o gwarancji może zapomnieć :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jordan.boss

Do zarządzania zasobami odtwarzacza nie jest potrzebne żadne dodatkowe oprogramowanie. Wymagany jest jedynie Windows XP z dodatkiem Service Pack 2 oraz Windows Media Player w wersji 11. Ponadto, sprawdź wszystkie porty USB w komputerze i zmień kabel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem zainstalować sterowniki ZENa ponieważ nie pojawiał się jako dysk wymienny w Moim Komputerze. Gdy podłączam go słychać takie pi-pi-pi (dźwięk podłączania nowego sprzętu)-trzy razy, bardzo krótko po sobie i tyle. Instalacja WMP11 nie pomogła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jordan.boss

Zarówno na płycie dostarczanej razem z odtwarzaczem, jak i na stronie producenta nie ma żadnych sterowników do tego odtwarzacza, bo takowe po prostu nie istnieją. Twój odtwarzacz obsługuje uniwersalny standard MTP, do którego nie ma dedykowanych sterowników. Mogłeś więc, co najwyżej zainstalować jakieś oprogramowanie, które radzę odinstalować, bo bardzo często powoduje problemy z poprawnym wykrywaniem sprzętu. Kolejna sprawa, masz oryginalny system? Odtwarzacze z zaimplementowanym protokołem MTP, bardzo często nie chcą działać na "oryginalnych inaczej" systemach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jordan tu chyba oryginalność systemu nie ma nic do rzeczy. Wiem to z autopsji.

Przypuszczam, że to problem ze złączami USB. Być może do łącza USB podłączane były inne urządzenia i po prostu rejestr systemowy zwariował.

Kiedyś miałem podobny problem z telefonem komórkowym. Pomogło wyczyszczenie wszystkich wpisów z systemu odpowiedzialnych za złącze USB.

Wobo sprawdź czy Panel Sterowania - System - Sprzęt - Menedżer Urządzeń twój ZEN jest widoczny (z wykrzyknikiem, bez, albo sam znak zapytania).

Obojętnie jak będzie widoczny usuń go z systemu i wejdź w rejestr i otwórz gałąź HKEY LOCAL MACHINE - SYSTEM - CurrentControlSet - Enum - USB

Domyślnie nie masz uprawnień do edycji tego klucza, więc go zmień. Kliknij prawym przyciskiem myszy na USB a następnie wybierz lewym przyciskiem

wybierz uprawnienia. Kliknij na użytkownika Wszyscy, zaznacz pole pełna kontrola i OK. W kluczu USB masz pod klucze zaczynające się od słowa Vid_

Musisz przeszukać te wpisy i znaleźć klucz opisany (u mnie jest Creative ZEN) ale może być też jako mp3, mp4 i usuń go.

Uruchom ponownie komputer i podepnij ZEN'a. Powinno być OK choć głowy nie dam. Ten sposób zadziałał u mnie z telefonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale się nie zgadzam. Podłączałem mojego ZEN'a do setki komputerów a każdy z nich miał "prawie" oryginalny system.

Zawsze go wykrywało !!! Uważam, że sprawa tkwi na łączach USB albo po prostu jest uszkodzony kabelek łączący odtwarzacz z komputerem.

Wobo, jeżeli masz możliwość to sprawdź ZEN'a na innym komputerze ale na twoim kabelku.

Jeżeli nie masz płyty dołączanej do odtwarzacza to zostanie on wykryty jako dysk wymienny ale po zastosowaniu oprogramowania z płyty

zostanie wykryty jako INNE - ZEN Media Explorer z ikoną odtwarzacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jordan.boss

Możesz się nie zgadzać, tupać nogą, czy co tam wolisz, ale racji nie masz. Problem nie występuje na każdej konfiguracji, jednak jako taki, jest na tym forum dobrze znany. Naprawdę, przejrzyj sobie kilka tematów z tego działu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde urządzenie podpinane do portu USB (pendrive, telefon komórkowy, dysk zewnętrzny, mp3, mp4, cyfrówka) jeżeli jest podłączane na zasadzie plug&play zostaje wykryte jako urządzenie magazynujące (dysk wymienny) i ukazuje się jako szara ikonka obok ikony cd/dvd. Czyli wszystko na zasadzie protokołu MTP. Jeżeli do urządzenia dołączony jest dysk instalacyjny wtedy może ono zostać wykryte precyzyjnie np. zamiast dysk wymienny pojawi się Sony Ericsson jakiś tam. Oryginalność systemu nie ma z tym nic wspólnego, skoro można na prawie oryginalnym pobierać wszystkie poprawki!!! Pracuję w serwisie komputerowym i podłączałem antyki (bardzo stare urządzenia na USB) pod Windowsa i zawsze były wykrywane albo była to kwestia sterowników. Bardzo często zdarza się zwłaszcza w przypadku starszych komputerów, które mają mało portów USB, że po podłączeniu do takiego jednego portu kilku urządzeń w jakimś tam odstępie czasu powoduje "wariowanie" takiego portu i nagle urządzenia, które były wykrywane bezproblemowo teraz nie są albo są wykrywane ale nie pojawia się ikona w mój komputer a co za tym idzie nie można ich użyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jordan czepiasz się. Do póki nie zainstalujesz płytki systemowej danego urządzenia to są one wykrywane przez protokół UMS jako dysk wymienny, po zastosowaniu płytek wykorzystywany jest protokół MTP i dany sprzęt jest wykrywany precyzyjnie wraz z odpowiednią ikoną go symbolizującą.

Poza tym wina może leżeć w samym odtwarzaczu tzn może trzeba go zresetować, sformatować itp. trudno coś powiedzieć bo kolega się nie odzywa więc chyba problem zniknął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jordan.boss

Kilka słów do pracownika serwisu komputerowego. Piszesz takie głupoty, że aż głowa boli. Urządzenie, które z natury obsługuje tylko protokół MTP, nigdy nie będzie pracować w trybie UMS i nigdy system nie wykryje tego urządzenia w ten sposób! Nie wprowadzaj innych użytkowników w błąd! Owszem, istnieją odtwarzacze, które obsługują oba protokoły, jednak żaden z nowszych odtwarzaczy od Creative tego nie potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jordan zgadza się, że ZEN to urządzenie MTP. Fakt. Pisząc o urządzeniach obsługujących oba protokoły nie miałem na myśli tylko odtwarzaczy mp3/mp4

Po załączonym obrazku Wobo skłaniam się ku przyjrzeniu się zapisom rejestru dotyczących USB.

Poza tym sprawdź na innym komputerze.

Jaka to wersja Windows ?

Może system zgubił potrzebne biblioteki ?

Ściagnij najnowsze biblioteki MTP ze strony Microsoft

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybaczcie że powtórzę coś co już było powiedziane, ale:

- urządzenie MTP nie zostanie wykryte jako UMS... chyba że jest do tego przystosowane (np. słynna sztuczka z Trekstore Vibez)

- urządzenie MTP musi zostać wykryte jako "urządzenie audio" na:

-- uaktualnionym systemie win XP (SP3 + WMP11 + wszystkie łatki z autoupdate'u)

-- uaktualnionym systemie win Vista/y (wystarczą łatki i nic więcej... a czasem nawet łatek nie trzeba)

-- nowe ubuntu w standardzie ma obsługę urządzeń MTP (faktycznie wyświetlają się jak każdy inny pendrive) ALE wypróbowałem to w domu na U10 taty i odtwarzacz jest oczywiście widoczny ale wyskoczył jakiś komunikat związany z bazą - zakładam że format odtwarzacza załatwił by sprawę, ale nie chciałem tacie "psuć" radia ;)

 

z tego co mi wiadomo nie powstał jeszcze (i raczej nie powstanie) sterownik dla windowsa pozwalający na korzystanie z urządzenia MTP jak z urządzenia UMS (chodzi o przypisanie litery dysku)

 

innymi słowy:

- kombinowanie nic nie da (przerabialiśmy to na forum parę lat temu)

- uaktualnijcie windowsa i ma działać (i tak nic innego zrobić się nie da)

- jak nie da się uaktualnić to macie pecha ;) (i nauczkę że nie wolno gubić płytek creative bo znikąd ich potem nie można dostać ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wobo ściągasz pierwszy.

Póki co nie ruszaj rejestru ponieważ urządzenie w systemie zostało poprawnie wykryte lecz niepoprawnie zainstalowane o czym świadczy czarny wykrzyknik w żółtym kółeczku.

Masz coś skopane ze sterownikami.

Gdyby wogóle sprzętu system nie wykrywał to byłby pokazany żółty znak zapytania.

Jaki masz system, service pack ?

Pobierasz chociaż krytyczne łaty ?

Nic o tym nie piszesz.

Popytaj znajomych może ktoś ma płytkę Creative Zen, tam są sterowniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności