Skocz do zawartości

AKG k242 hd


aallen

Rekomendowane odpowiedzi

Wstęp

 

Zawsze byłem zwolennikiem słuchania muzyki na małych słuchawkach czyt. dokanałowych. Słuchawki nauszne tworzyły u mnie pewien niedosyt i niewygode choćby nie wiem jak były wygodne.

Być może spowodowane to było tym ze nie mogłem się w nich wygodnie położyć, być może zbyt mało dyskrecji którą bardzo lubie przy okazji słuchania. Nie będe się jednak na tym rozwodził.

Bohaterem głównym tej recenzji będą słuchawki firmy AKG które zakupiłem wespół z CAL-ami.

Tak więc jak to mawiają "go to the work", czyli do roboty.

 

Zestaw

 

.....czy jest jakiś ?? być moze coś pominąłem.... nie jednak nie.

Zestaw tworzony jest przez parę słuchawek, karte gwarancyjną oraz przejściówke na dużego jacka. Wprawdzie po co wiecej.

Uznanie na tym wstepie należy się Pudełku w którym otrzymujemy słuchawki. Jest ono jak przystało na AKG bez zbednych wodotrysków, utrzymane w czerni i opisujące z jakim towarem mamy do czynienia.

Jest też oczywiscie przedstawione jego zdjęcie

 

Słuchawki, Kabel, Wtyk (Budowa)

 

Słuchawki te mają wzornictwo kontynuowane od poprzedniej serii i jest to znak rozpoznawczy AKG w pewien sposob w tej półce cenowej. Po prostu kazdy kto je widzi z daleka od razu wie ze to AKG. Firma trzyma się narazie swojego designu tak jak wiele niemieckich marek pojazdów.

Przedźmy do samego wykonania jednak.

Słuchawki są wykonane z tworzywa sztucznego które sprawia wrażenie bardzo dobrego jakościowo. Wszystkie elementy są bardzo dobrze spasowane tak wiec nie uświadczymy tutaj jakiś niemiłych niespodzianek.

Na uwagę zasługuje bardzo solidny i dobrze wykonany system samoregulacji na głowie. Nakładka na głowe wykonana jest z materiału skóropodobnego z logiem AKG.

Kabel wydaje się solidny i dosyć elastyczny tak więc nie wróże mu złej kondycji nawet po paru latach.

Jedynym felerem z tego co mnie doszły słuchy to brak odpinanego kabla. Czy to wada ??

Dla wielu tak ale dla mnie nie w koncu słuchawek nie kupujemy na całe życie i dla mnie osobiście jak dobrze użytkowany kabel ma po 5-6 latach paść (nic sie jednak w przyrodzie samo nie dzieje) to nie uznaje tego za jakąkolwiek wadę

 

Słuchawki (Ergonomia)

 

Słuchawki są bardzo wygodne. System samoregulacji dopasowuje sie do kształtu głowy od razu przy załozeniu i nawet nie czujemy kiedy słuchawki idealnie spoczywają na głowie. Jest to niewątpliwie duży plus.

Słuchawki posiadają Welurowe pady które troszke się potrafią kurzem ubrudzić wiec co jakiś czas trzeba je przeczyścic.

Pady jako takie są natomiast bardzo wygodne. Mogę śmiało stwierdzić że to jedne z najwygodniejszych słuchawek jakie miałem (nauszne). Ucho jest zakrywane w całosci i chowa się do muszli, mimo to uszy się wogóle nie grzeją choć zapewne na dworze jakas duza ilosc zimnego powietrza do srodka by się nie dostała

 

Słuchawki (Dźwięk)

 

Niskie Tony

 

Jest to jeden z atutów tych że słuchawek. Bas jaki możemy w nich uświadczyć generowany jest praktycznie w całej rozdzielczości jaką moze usłyszeć ludzkie ucho, jednak żeby go uzyskac potrzebny jest albo bardzo dobry odtwarzacz typu Rio Karma, iRiver iHP-100, H300 albo przenośny wzmacniacz słuchawkowy.

Wracając jednak do niskich tonów pomimo bardzo niskiego zejścia i praktycznie równej gry w każdym paśmie nie ma takiego typowo punktowego uderzenia,....moze inaczej jest ale potrzebny jest dobry naped na wiekszosci słabych odtwarzaczy uzyskamy równiez bardzo dobry bas lecz bardziej miękki, muzykalny, nie wylewający się na inne pasma co przy "miękkim basie" jest sprawą nagminną dla wielu słuchawek i odtwarzaczy

 

Średnica

 

Sprawia ona wrażenia lekko, bardzo lekko wycofanej przez co nie jest tak nachalna a co za tym idzie jest bardziej naturalna i nie meczy ucha. Pomimo to kazdy szczegół jest dla nas łatwy do wychwycenia i nie uświadczymy żadnych dziwnych wtrąceń. Wokal również lekko jest wycofany ale to nie jest wada bo w przypadku tych słuchawek wszystko mimo lekkiego cofniecia jest bliskie ale nie natarczywe. Być moze nie potrafie dobrze ubrać tego w słowa

 

Wysokie Tony

 

Góra jest bardzo dobrze generowana. Nie potrzeba żadnego majdrowania przy EQ żeby ją wysunąć. To oczywiscie wynosi ją jeszcze wyzej ale na 0 słuchawki znakomicie sobie dają rade. Wszelkie talerze, perkusje, brzęczyki są bardzo naturalne i nie sztuczne. Słychac ten charakterystyczny pogłos który idzie do nieskończoności a zarazem nie urywa się w połowie jak ma to miejsce w słuchawkach typu PL50, q-jays czy chociazby Custom

 

Scena

 

Z racji wspomnianego wcześniej lekkiego wycoafania od razu przy załozeniu słuchawek czuć tą przestrzeń której nie uświadczymy np w CAL zarówno recablowanych jak i nie. To bardzo duzy plus ponieważ łączy to wiele zalet i moge smiało stwierdzić ze np. w muzyce klasycznej uspokajajacej nie miały by sobie równych jesli chodzi o przyrównanie sprzetu który mam i posiadałem.

Wkład w taki stan rzeczy ma napewno ich rodzaj budowy (pół-otwarta) która odpowiada też za totalną nieliniwość słuchawek, czyli coś za pomocą czego mozemy umiejscowic w przestrzeni instrumenty jak i dźwięki generowane w inny sposób. Waznym jest ze jest to prawdziwa nieliniowość jaką ma wiele słuchawek z tej półki i wyzej tzn, nie ma kilku lini po których dźwiek sie przemieszcza tylko za kazdym razem w zaleznosci jak słuchamy sprawia wrazenie ze miejsce ciut się zmienia. Jest to takie uczucie że słuchawki żyją z muzyką którą słuchamy a nie tylko reprodukują.

 

Słowo Ogólne

 

Wydawać by się mogło że słuchawki mają same zalety i wiele osób powie że jestem pracownikiem AKG, lub że mój skromny opis jest sponsorowany.

Nic bardziej mylnego.

Wyrobiłem sobie przez jakiś czas opinie o wielu słuchawkach i zastanawia mnie to czy jest sens wywalania kolejnego tysiąca złotych dla uzyskania wątpliwej poprawy jakości dźwieku. W wielu przypadkach dźwiek jaki uzyskujemy jest inny ale napewno nie lepszy.

Jak w sumie mozna oceniac CAL vs HD 25-1 czy GS1000i vs akg k242hd jednoznacznie twierdząc "tak te zmiatają te z powierzchni ziemi". Po pierwsze zeby ocenić w ten sposob trzeba posiadać odpowiedni naprawde sprzet i spedzic troche czasu na wydaniu osądu dot. słuchawek pod warunkiem stworzenia im równoważnych warunków a jak się im takie warunki stworzy to zapewne różnice w ich grze de facto napewno się pojawią ale do pewnego progu cenowego i półki cenowej nie bedzie mozna jednoznacznie powiedzieć "tak te są gorsze" bo różnice będą tak małe a czasem te różnice nie będą szły na niekorzyść tylko bardziej na różnice sygnatury brzmieniowej

 

Zakończenie

 

Słuchawki te niewątpliwie są bardzo ciekawym produktem wartym uwagi i odejścia/odskoczni od wielu słuchawek typu HD600, które moim zdaniem są na tym forum tak wyreklamowane jak EX85LP, ATH-ES7 i inne. Nie można pozowlić takim dobrym produktom w swojej półce cenowej dać odejść w zapomnienie jak odtwarzaczowi Creative Nomad Jukebox NX który z racji nie wiem czego przegrał batalie z Rio Karmą lub iRiverami wspomnianymi na poczatku recenzji mimo ze grał na równym poziomie.

DSC05200_968x648.jpg

DSC05201_968x648.jpg

DSC05202_968x648.jpg

DSC05203_968x648.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa słowa:

świetna - recenzja.

 

Konkret informacje, trochę socjologii w porównaniach i lekko nostalgiczny akcent pod koniec - naprawdę fajnie się czyta mimo paru stylistycznych niedociągnięć (ale na to nie zwracajcie uwagi tak naprawdę, jestem grafomanem i ****o wiem :P )

 

Co więcej, akcent, którego myśl popieram i pod którą to myślą podpisuje się ręcami, nogami i penisem w liczbie członków sumarycznie równych pięć.

Nie dajmy 'czemuś' zmonopolizować jakieś półki cenowej tylko dlatego, że jedno czy dwa fora wysuwają dane 'coś' na piedestał. Jest naprawdę wiele innych rzeczy, na które warto poświęcić czas i na które warto zwrócić uwagę.

 

Poza tym, nie wiem czemu ta recenzja niemal idealnie pasuje do akagów 701, które aktualnie mam na głowie. Różnica cenowa - delikatnie rzecz ujmując: duża. Różnica jakościowa - wg. tej recenzji niewielka.

hmm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 2 tygodnie później...

Witam

Czy któryś z kolegów mógłby porównać te AKG K242HD do GRADO SR80i ?

 

Szukam niedrogich słuchawek do Pro-Ject Head Box II i zastanawiam się nad tymi dwoma modelami.

Grado kiedyś miałem (dawno temu), a AKG nie mam możliwości posłuchać.

 

(Niedawno zlikwidowałem tor słuchawkowy HD650 => Conducfil Sonolene 3014 na wtykach Neutrika/Sennheiser => OTL Marka Bożka wg Kamyka. Potrzebowałem kasy, przez słuchawki słucham teraz rzadziej, poza tym było za ciemno z moim cd Caspiana M1. Jako, że w zestawie cd+integra Caspiana M1 nie ma dziurki słuchawkowej, a chcę mieć taką alternatywę, kupiłem małego PJ HBII i szukam do niego niedrogich (ok.500pln), fajnych słuchawek grających głównie jazz, ale i spokojny rock, pop czasem)

 

Co mi radziecie, które ciekawsze i lepsze w relacji cena/jakość ?

 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności