Skocz do zawartości

Sybilizacja - co to jest?


the_sound

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, dzięki...

 

...ale z czego owo syczenie wynika? Ze złej jakości pliku dźwiękowego, złego masteringu płyty, podatności słuchawek/odtwarzacza na syczenie czy jeszcze czegoś innego?

 

Czy ktoś może gdzieś zaprezentować próbkę takiego syczenia? Nie wiem dokładnie o jakim "syczeniu" mowa. Czy to coś w stylu kiepskiego masteringu nowej płyty Metalliki? Tam na całej płycie słyszy się takie "pykanie" jak na starym winylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki...

 

...ale z czego owo syczenie wynika? Ze złej jakości pliku dźwiękowego, złego masteringu płyty, podatności słuchawek/odtwarzacza na syczenie czy jeszcze czegoś innego?

 

Czy ktoś może gdzieś zaprezentować próbkę takiego syczenia? Nie wiem dokładnie o jakim "syczeniu" mowa. Czy to coś w stylu kiepskiego masteringu nowej płyty Metalliki? Tam na całej płycie słyszy się takie "pykanie" jak na starym winylu.

 

Zwykle jest to wina słuchawek i odtwarzacza, ale imo może być to wynikiem złego masteringu. Objawia się to zaakcentowanym "s" i takim charakterystycznym podźwiękiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle jest to wina słuchawek i odtwarzacza, ale imo może być to wynikiem złego masteringu. Objawia się to zaakcentowanym "s" i takim charakterystycznym podźwiękiem

 

Mhm.... które zatem słuchawki dobre do niwelowania tego zjawiska. Posiadam Shure SE530 i powiem szczerze, że nie zauważyłem teego "problemu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sybilanty pojawiają się np. wtedy, gdy słuchawki mają sztucznie podbitą górę pasma. Ja zauważyłem, że EX082 mają tendencję do sybilizacji na plejerku Sony NWZ-A816. Oczywiście realizacja nagrania jest tutaj kluczowa, ale nawet dobrze zmasterowane nagrania potrafią na pewnej konfiguracji sprzętowej sybilować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na sybilizację może składać się wszystko - odtwarzacz i equalizer ("przesadne" pasmo 3-7kHz), słuchawki (sztucznie podbita góra, która ma za zadanie udawać "wyraźny dźwięk"), wreszcie samo nagranie (po to przy mikrofonach używa się plujek - niektórzy potrafią syknąć tak, że jakby szpilkę w ucho wbijać :) )

 

oczywiście sybilizacja to nie jest jeszcze syczenie samo w sobie, tylko zniekształcenie związane z tym, że coś nie jest w stanie tego syczenia poprawnie oddać (np. wzmacniacz odtwarzacza sobie nie radzi i wprowadza jakieś zniekształcenia, słuchawki mogą wpadać w rezonans albo po prostu "pierdzieć") etc.

 

generalnie sybilizacja to jest to, co powoduje że nieprzyjemnie jest słuchać wysokich dźwięków (bo i tak są dodatkowo wzmacniane przez kanał słuchowy)

 

a "próbka"? jeśli winne w danym przypdadku są odtwarzacz albo słuchawki (a tak jest najczęściej), to na innych (niesybilizujących) nie da się tego zasymulować...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności