Skocz do zawartości

Yp-u1 - Odkrycia!


jim_crow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Od niedawna jestem posiadaczem YP-U1Z. Maszynka ma 1GB flasha, obsługuje OGGi, brzmi prawie jak IRIVER, przy czym kosztuje dużo mniej, nie mówiąc już, że ma pełną funkcjonalność pendrive-a. Wygląda ładnie (nawet biała wersja). Podświetlenie wyświetlacza robi potężne wrażenie. A propos poprzedniej mini recenzji - JEST SZYBKI. Reaguje natychmiast, a co do czasu włączenia - przy nowym sofcie - 7,3 sek (od czasu naciśnięcia play do usłyszenia muzyki). Rewelacyjnie prosta, szybka i wygodna obsługa. Przez 2 tygodnie katowania najróżniejszymi plikami MP3 i OGG nie zdażyło mu się ani zawieszenie, ani przeskok czy zakłócenie w odtwarzaniu.

 

Po zakupie moja radość jednak nie trwała długo. Primo - okazało się, że player pomimo zapewnienia na stronie sprzedawcy systemu SRS WOW nie posiadał - to raz. Da się przeżyć. Czyste brzmienie też jest niczego sobie. Druga rzecz - deklarowany czas pracy z wbudowanego akumulatorka to 13h. Tymczasem mój wytrzymywał marne 4 nie ważne jak by go nie ładować czy rozładowywać. Niezależnie od opcji, głośności i podświetlenia. 4h albo mniej. No cóż, niewesołe myśli o serwisie się zaczęły, ale... Postanowiłem spróbować wcześniej innego rozwiązania...

 

Internet i instalacja najnowszej wersji firmware. Bolało. Wersja dostępna na oficjalnej stronie Samsunga to 2.24. Wersja ta nie instaluje się na moim odtwarzaczu, co więcej, program instalacyjny powoduje skasowanie istniejącego firmwaru bez instalacji nowego! Player jest martwy do czasu ożywienia go za pomocą dołączonego CD-ROMu, na którym znajdujemy firmware w wersji 3.0.82.

 

I teraz najciekawsze. Szukałem czegoś o SRS w YP-U1 i doszukałem się się na jakiś francuskojęzycznych stronach zestawienia następujących zrozumiałych dla mnie napisów: YP-U1, SRS WOW, 3.0.85. Byłem o krok bliżej rozwiązania zagadki :)

 

Dalej należało już tylko wyguglać firmware 3.0.85. Znalazłem go w końcu na chińskiej stronie:

 

http://download.zol.com.cn/detail/10/96715.shtml

 

Zainstalował się bez kwiknięcia. Gładko, od razu. Po włączeniu playera - SZOK! Nagle pojawił mi się całkiem nieźle działający SRS WOW! A co najdziwniejsze, player działa już 6h wykazując jeszcze połowę pojemności akumulatora, chociaż nigdy wcześniej nie przekraczał magicznej granicy 4h. Czyżby stresująca wizyta w serwisie nie była konieczna?

 

Moja opinia na temat SRS-a. Brzmi dobrze. Nie żeby od razu rzucać na kolana, ale nie sprawdziłem tego jeszcze z dużą ilością plików muzycznych. Ogólnie poprawia acetyczne czyste brzmienie, wprowadzając trochę przestrzeni i podbarwienia. Na plus muszę zaliczyć brak występowania efektu "hard clip" który czasami zdarzał się w innych playerach przy niektórych utworach. SRS rzadko ewidentnie psuje brzmienie, nie spotkałem się żeby działał nieprawidłowo. Jakkolwiek jego konfiguracja pozostawia trochę do życzenia. Efekt działania opcji TrueBass jest niemal niewyczuwalny. Do tego włączenie obojętnie którego z efektów (SRS/TrueBass/WOW) powoduje podbicie dźwięku, zarówno niskich jak i wysokich tonów. Da się to skorygować bodajże opcją Definition, no cóż, nie rozgryzłem jeszcze do końca tych ustawień.

 

Generalnie SRS-ik jest całkiem ok. W stosunku do sterylnego brzmienia bez niego - wprowadza pożądane i przyjemne ożywienie. Lepszą stereofonię. Co prawda nie da się go szybko wyłączyć jednym przyciskiem (mały minusik) - jakkolwiek efekt działa na tyle dobrze, żeby wyłączanie go nie było koniecznością przy żadnym utworze.

 

Co ważne, pełny efekt działania SRS WOW słychać dopiero na porządnych słuchawkach, w moim przypadku Sennheiser MX-550.

 

Co do czasu życia baterii - sprawa wymaga dogłębniejszego zbadania. Nie wiem czy jest możliwe, żeby soft w wersji 3.0.82 źle oceniał naładowanie akumulatorka i wyłączał playera o wiele za wcześnie. Jeśli tak właśnie było, akumulatorek będzie teraz wymagał ponownego sformatowania, czyli rozładowania go ze 3 razy do nowego minimum i naładowania do pełna. Dam znać kiedy to sprawdzę.

 

Czy ktoś ma może podobne doświadczenia z tym modelem? W szczególności z softem 3.0.82. (dokładniejsza analiza wykazała, że soft 3.0.82 jest z listopada 2005, podczas gdy najnowszy 3.0.85 pochodzi z grudnia 2005, widać Samsung non stop go poprawia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze... niewiem jak ja to zrobiłem ale teraz nie dam sobie głowy uciąć że na tamtym sofcie i plajerze był SRS :ph34r: . Może był jakiś inny dopalacz który wziąłem właśnie za SRS... ale obciach :P

Wydaje mi sie, że musze go znów wysępić od kolezanki i przetestować. Przy okazji przesłucham na lepszych niz poprzednio słuchawkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do czasu życia baterii - sprawa wymaga dogłębniejszego zbadania. Nie wiem czy jest możliwe, żeby soft w wersji 3.0.82 źle oceniał naładowanie akumulatorka i wyłączał playera o wiele za wcześnie. Jeśli tak właśnie było, akumulatorek będzie teraz wymagał ponownego sformatowania, czyli rozładowania go ze 3 razy do nowego minimum i naładowania do pełna. Dam znać kiedy to sprawdzę.

Jak chcesz szybko zakatować baterię to zrób i 10 cykli całkowite rozładowanie/ładowanie,,, <_<

 

Ile razy mam powtarzać ,że baterie li-ion i li-pol nie potrzebują formatowania!! Co więcej takie pełne rozładowania tylko skracają żywotność baterii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpie zeby tak bylo... toshiba zaleza dla przedluzenia funkcjonalnosci baterii raz w miesiacu ja rozladowywac [z tego co pamietam to jest ona li-ion,ale nie dam teraz glowy za to bo laptop poelecial na gwarancie z rozwalona matryca :/]

 

EDIT: patrzlem teraz jakie to sa baterie po necie. Tak li-ion.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.batteryuniversity.com/partone-21.htm - tu macie wszystko jak na tacy :)

 

Jeśli chodzi o wiarygodność stronki:

 

Wszystkie informacje pochodzą z książki człowieka który jest prezesem jednego z światowych potentatów w projektowaniu ładowarek i analizatorów(?) bateryjnych. Jest/był on wynalazcą i naukowcem w tej dziedzinie :)

Aha ,i napisał 3 książki traktujące o bateriach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ktos pisze ksiazki o bateriach to raczej nie wzbudza mojego zaufania ;P

 

a tak powaznie do tematu. Samusngi sa OK. Ten konkrety model mi sie nie podoba, ale.... to kwestia gustu. Brzmienei... hmm.. nie słuchałem sie nie wypowiem, ale jak brzmi tak jak dyskowy YP J70 to mnie to raczej nie porownywał bym tego do irivera.

 

Jak dla mnie Samsung firma, z ktorej pochodzi 3/4 techników irivera, iaudio czy innych korenaksich firm, to robi raczej takie sobie playery (jak na swoje mozliwosci).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, w takim razie pytanie do eksperta (ekspertów): czy dla baterii litowo-polimerowych może mieć kluczowe znaczenie soft odtwarzacza? Nie wiem czym udało mi się zwiększyć jednorazowo pojemność aku w moim playerze - czy była to instalacja nowego softu, czy trick polegający na tym, że kiedy tylko pokazywał się napis "fully charged" wyciągałem na chwilę wtyczkę i wkładałem - ładował się jeszcze przez jakiś czas dłużej. No nie wiem, teraz idzie drugi przebieg rozładowania po instalacji nowego softu. Na razie minęła 1 godzina i 22 minuty od rozpoczęcia testu. 3 kreski, czyli ponad 75%. Zauważyłem, że ilość kresek dość ściśle jest związana z pozostałym czasem odtwarzania. 3 kreski 100-75%, 2 kreski 75-50%, 1 kreska 50-25%, 0 kresek, 25-0%, miganie wskaźnika - jakieś 5 minut przed wyłączeniem.

 

Nigdy nie kombinowałbym w ten sposób gdyby nie fakt, że 4h pracy na baterii to jest żenująco mało, zwłaszcza jak na player z pamięcią 1GB. W ogóle załamany jestem, poprzedni player (wypasiony X-Cent VT-100) zepsuł mi się (poleciał port USB i coś jeszcze w elektronice, spora część funkcji wiesza się, ale działa jeszcze jako dyktafon i daje się nagrywać z LINE IN. Prawdopodobnie eletryczność statyczna go zabiła. Jako że od playera MP3 jestem trochę uzależniony, zaraz kupiłem następny, a tu niespodzianka, uszkodzona bateria na dzieńdobry? :(

 

A wiem jak działają w tym kraju serwisy. Dzwoniłem z resztą do tych osłów już. Typ mi powiedział, że naprawa będzie na koszt użytkownika, BO ŹLE SFORMATOWAŁ AKUMULATOR!!! No nic, po samej zmianie softu playerek wytrzymał 2h dłużej niż zwykle, zobaczymy co będzie dalej, test trwa. 1h 30min, stale 3 kreski, jest nadzieja. Jeśli wytrzyma 3h na 3kreskach - jest szansa że przekroczy 8h - czyli pojemność możliwą do zaakceptowania w jakiś sposób...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zen Micro miał źle napisane oprogramowanie - raz że działał zbyt krótko, dwa że (paradoksalnie) w czasie ładowania się rozładowywał - ale tylko kiedy był podłączony do ładowarki sieciowej, i tylko wtedy kiedy najpierw podłączono ładowarkę do sieci a potem do odtwarzacza (jak odrotnie to było OK)

 

=]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytrzymał 2h i 10min zanim zniknęła pierwsza kreska. wychdzi coś między 8:40, jeśli przyjąć 25% rozładowania. Biorąc pod uwagę, że odtwarzane były pliki OGG i MP3 z bardzo wysokim bitratem, do tego włączony SRS i trochę podświetlenia - wynik nie jest zły, wynika, że po wymianie oprogramowania player doskonale radzi sobie z akumulatorkiem. Dzisiaj nie mam siły już sprawdzać go do końca, a potrzebuję jutro grajka w pracy - pełny test odkładam zatem na jutro. Heh, druga kreska nie chce zniknąć nawet przy podświetleniu włączonym na stałe. Minęło 3,5h. Mogę spokojnie zapomnieć o serwisie.

 

Co ciekawe włączenie podświetlenia na stałe nie wydaje się w jakiś wydatny sposób zmniejszać czasu pracy.

 

BTW, trafiłem niestety na MP3 gdzie SRS WOW powoduje "hard clipping" - czyli trzaski przy najgłośniejszych fragmentach. Podobnie z resztą jak w VT-100. Ciekawe czy taka już uroda tego efektu z niektórymi plikami, czy są lepsze i gorsze jego implementacje? Podobne trzaski występowały w programie XMMS z pluginem poszerzającym stereo.

 

Wydaje mi się, że operacje na dekodowanym dźwięku mogą powodować wzrost jego amplitudy i wartości skutecznej, czego efektem, w przypadku wzrostu wartości skutecznej jest wzrost głośności (mocy średniej wydzielanej na słuchawkach), w przypadku wzrostu amplitudy - możliwe jest przekroczenie maksymalnej wartości próbki - co w najlepszym wypadku powoduje obcięcie wartości do maksimum lub wartości zerowej bądź ujemnej (hard clipping). Są dwa sposoby programowego obejścia tego efektu: jeden to "soft clipper" - algorytm pilnujący maksymalnych wartości próbek i dokonujący kompresji dynamiki powyżej pewnego poziomu. Przekroczenie dopuszczalnych amlitud będzie powodować wzrost zniekształceń, ale będą one mniejsze. Drugi sposób, prostszy, to ograniczenie amplitud na wejściu efektu - jakkolwiek wiąże się to z pewnymi stratami rozdzielczości a co za tym idzie - zwiększonym szumem cyfrowym. Tak czy siak jeszcze nie słyszałem efektu typu SRS w którym zastosowanoby któryś ze wspomnianych sposobów na przesterowania sygnału. Nawet na kompie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7h 25min - cóż - mogło być lepiej. jak kupiłem playera - w ogóle się nie włączał. do czasu pierwszego naładowania. wniosek - rozładowana bateria (co w przypadku litowo polimerowych jest niszczące). myślę, że zły soft mógł rozładowywać baterię nawet w trybie stand-by. stąd niszczące rozładowanie. nie wiem, wątpię, że bateryjka ożyje jakoś - pewnie teraz to szczyt jej możliwości. ale 7,5h głośnego grania z WOW to nie jest najgorzej jeszcze i z naprawą gwarancyjną poczekam do samego końca gwarancji.

 

btw, czy ktoś tutaj może wie gdzie można kupić bateryjki do playerów? (z tego co wyczytałem, ich trwałość zawiera się od roku do 2, po roku pojemność powinna spaść do 80%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7h 25min - cóż - mogło być lepiej. jak kupiłem playera - w ogóle się nie włączał. do czasu pierwszego naładowania. wniosek - rozładowana bateria (co w przypadku litowo polimerowych jest niszczące).

Batiera Li-poly i Li-ion sama z siebie się rozładowuje - nawet jak nie jest podpięta do jakiegokolwiek urządzenia elektrycznego. Więc jak playerek leżał w różnych magazynach pare miechów to nie dziwie się ,że się nie włączał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, teraz w sumie to nie wiem jak traktować ten wynik - czy te 7,5h to norma, czy obniżona pojemność? Musiałbym zrobić laboratoryjny test czyli napchać playera samymi mp3 128kbps, wyłączyć wszystkie efekty (w tym podświetlenie), ustawić głośność 20 i nie dotykać aż się sam wyłączy. Nie chce mi się prawdę mówiąc, zamiast tego lepiej chyba kupić małą ładowarkę USB :)

 

Btw, że tak z zupełnie innej beczki zapodam, czy ktoś z Was na forum próbował może rozmontowywać playery i coś w nich grzebać? Naprawiałem kiedyś swojego starego playera, ale... W końcu padł tak że nic nie szło już zrobić...

 

Na necie jest ZERO informacji o ich budowie i szczegółach technicznych. Zauważyłem jednak, że chodzą na podobnych chipach. Jeśli pamięć jest firmy SAMSUNG z reguły chip ma tą samą ilość wyprowadzeń i wymiary, nazywa się "SAMSUNG 5xx". Podejrzewam, że układy są do dostania, co może umożliwiać teoretycznie upgrade modelu 128MB do 2GB :> Na tym możnaby zarobić krocie, tylko trzeba mieć trochę zegarmistrzowskiego sprzętu do wymiany takiego chipa (ja u siebie w pracy mam).

 

Pytanie, czy ktoś ma na ten temat jakieś pojęcie? Czy i gdzie można dostać takie kości pamięci? W jakich cenach? Czy te kości zawierają tylko "pustą pamięć" czy może firmware? (wydaje mi się że firmware po pierwszym włączeniu na sformatowanym flashu kopiuje się do niego z innej pamięci) Czy playery rozpoznają chipa z pamięcią czy mają gdzieś w inny sposób ustawioną na sztywno pojemność?

 

A może komuś przydałby się uszkodzony VT-100 za Ł100? :) Nagrywa z wejścia line-in przy 192kbps :) Akumulatorek, wyświetlacz, odtwarzacz i funkcje nagrywania 100% sprawne. Obudowa w dobrym stanie. Śliczna. Jedynie port USB i radio są martwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak Ci się kiedyś uda - daj znać :) hm, właśnie myślałem o N10. dla kobiety, bo to babski gadget. ostatnio przeszedł mi koło nosa N10 128MB za niecałe 200. a mogłem dać "kup teraz" i przelutować kość 512MB z uszkodzonego X-Centa. :/ właśnie... X-Cent... ma całkiem sprawne 512MB... muszę spróbować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ca 9h - z przerwami - wygląda na to, że za każdym ładowaniem grajek chodzi dłużej. jak taki cud wytłumaczyć? teoretycznie pełne cykle rozładowania powinny szkodzić baterii Li-Poly, ale z drugiej strony soft grajka pilnuje, żeby rozładowanie nie osiągało szkodliwego poziomu. kalibracja softu? przy kolejnych ładowaniach soft "uczy się" obsługiwać baterię właściwie?

 

w każdym razie problem pojemności zniknął.

 

co do SRS WOW w sofcie 3.085... obadałem wczoraj ten efekt szczegółowo. składa się z 3 rzeczy: SRS, TrueBass, i WOW (czyli jedno i drugie razem). TrueBas działa bez zarzutu, podbicie basu jest wydatne i soczyste. nie polecam ustawienia powyżej 5, gdyż na plikach z dobrym basem spowoduje przesterowanie. SRS... dziwna sprawa. coś robi. coś słychać... ale nie rzuca na kolana. efekt - powiedziałbym - delikatny, nawet ustawiony na 10 - czego jednak nie polecam, bo przy niektórych plikach przesterowuje jednak.

 

rzeczą zasługującą na uwagę jest ustawienie "definition" - otóż działa to jak popularny LOUDNESS lub KONTUR w sprzęcie analogowym. im wyższa wartość, tym większe wzmocnienie dołu i góry pasma. nie polecam ustawień powyżej 3, można ogłuchnąć albo zepsuć słuchawki. co ciekawe to ustawienie nie powoduje tak łatwo przesterowań. jakby wzmocnienie następowało w części analogowej... trudno wyczuć.

 

ustawienie SRS, TrueBass i Definition na zero powoduje, że efekt WOW staje się przeźroczysty - brak słyszalnej różnicy pomiędzy "Normal" i "WOW".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

hm, po przesiadce na słuchawki SONY MDR EX71 musiałem wyłączyć wszystkie "efekty". początkowo myślałem, że coś nie tak z tymi słuchawkami, że brzmienie do bani, jakieś takie przebasowane i garnkowe, ale jak powyłączałem wszystkie efekty - jest idealnie :) zobaczymy jak wyłączenie SRS-ów wpłynie na żywotność baterii...

 

Kubin, ile Twój grajek wytrzymuje na jednym ładowaniu? (chodzi mi o ciągłe granie). u mnie niestety nie przekracza 8h, ale dotychczas słuchałem z włączonym SRS-em, jutro spróbuję bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności