Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam ten temat, ponieważ opinie o tym wzmacniaczu pałętają się wszędzie, a na pewno zasłużył już na własny temat.

 

COŚ MI TU FORMATOWANIE ROZWALIŁO

 

Mój lampowy "Hall of Fame"

1. 6N23P-EV (Rosyjska niepozorna lampka, która właśnie przybyła prosto z Ukrainy, zawinięta w skrawki gazety. Włożona do HPA-03 jako driver, niewygrzana, zagrała lepiej niż Mullard E88CC Gold! Co lepsze, prawie w każdym aspekcie. Wydobywa się z niej świetnie kontrolowany bas i szczegółowa góra, osobiście kompletnie nie mogę się do niczego przyczepić. Jak się wygrzeje to coś dopiszę.)

2. Philips E88CC SQ Gold (doskonała szczegółowość, dźwięk dosłownie fruwa w przestrzeni, niesamowite wrażenie, niektóre płyty odkrywam na nowo

3. Mullard E88CC BVA Gold (bardzo dobra lampa, niesamowicie muzykalna i jak słychać "na pierwszy rzut ucha" koloryzująca, oczywiście robi to w taki sposób, że nie można jej nie polubić, ale niestety z neutralnością, albo raczej z takim przekazem dźwięku, jaki lubię ma niewiele wspólnego. Najbardziej rażącą rzeczą dla mnie jest lekko wycofana średnica oraz "rozpływające" się najniższy bas i najwyższa góra, spowodowane najprawdopodobniej zbyt długim wybrzmiewaniem. Może trochę się czepiam, ale ta lampa kosztuje w porywach $50-$100 za sztukę, a lampa 6N23P-Ev ok. $25 za parę. Podsumowując świetna lampa, baardzo przereklamowana, a przez to droga. Niemniej jest to dla mnie istotne uzupełnienie kolekcji i gdy będę potrzebował zmiany, na 100% wyląduje jeszcze w HPA-03)

4. Valvo E88CC (świetna przestrzeń i średnica, doskonała szczegółowość, mocny "lampowy" bas. najlepsza do jazzu i elektroniki)

5. Tesla (32) E88CC - fajna lampa, ma potencjał, ale gra nierówno, dźwięk wydobywający się z niej ma jakby napady skrajnej nerwicy, co jest drażniące. Gdyby nie ta przypadłość, to określiłbym ją połączeniem EHG 6922 i Philipsa E88CC SQ Gold. Ma przebłyski geniuszu, ale to za mało.

6. Mullard ECC88 (BVA 1960+) (dźwięk jest aksamitny i relaksujący, świetna do jazzu i muzyki instrumentalnej oraz klasyki)

7. Voshod 6N2P (ma taki miodny bas (po prostu nie da się przejść koło niej obojętnie, najmniej spektakularna, ale daje po prostu dużo radości ze słuchania)

8. Electro Harmonix 6922 Gold (zdecydowanie do rock'a i pochodnych, ta lampa daje czadu, jest najbardziej analityczna ze wszystkich, zdecydowanie dla lubiących ostrą górę i duuużo szczegółów) - nie chce grać z ruskimi 6N1p/6n2p.

 

Jako pierwszą informację podam lampy, które można stosować w HPA-03:

- E88CC

- ECC88 (słabsza wersja E88CC)

- 6922 analitycznie, ostro i dynamicznie (Electro Harmonix 6922 Gold)

- CCa

- E188CC

- E288CC

- 6N1P - EW (z rosyjskiego "EB")

- 6N1P-WI (militarna wersja tej poprzedniej - czyli lepsza - z rosyjskiego "??")

- 6N23P

- 6N23P - EW

- 7308

- 6DJ8

 

Poinżej lampy, z którymi HPA-03 nie powinien działać, ale działa (można uszkodzić lampy):

- ECC82

- PCC88

- 6N2P (odpowiednik ECC-83) teoretycznie ta lampa nie powinna działać z HPA-03, ale właśnie słucham jakie nadaje brzmienie: jest lepiej kontrolowany bas niż w 6N1P i ładniejsza góra i średnica (najcichsza ze wszystkich)

 

Opisy lamp by Fallow:

Mullardy E88CC Gold BVA 1960 - zgadzam sie z Twoim opisem, to byly bardzo dobre lampy dla Grado GS1000 smile.gif Odchudzona jak dla mnie srednica GS1000, odzywala troche na tych wlasnie lampach, tlumiona byla troche dodatkowo ich bardzo wyeksponowana gora. Ogolnie lampy cieple, bardzo koloryzujace, ze stlumionymi wysokimi i "lampowym" basem. Niezwykle trojwymiarowa srednica. Z HD800 kompletnie sie niesprawdzily - tutaj najlepiej wypadaja neutralne. Lub tylko lekko koloryzujace.

 

Philips JAN 6922 - znacznie gladsze niz Electro-Harmonixy 6922 jednak podobnie szczegolowe, ogolnie taki mix neutralnosci bez podkolorowan, bez nadmiernej eskpozycji zadnego z aspektow prezentacji. Mozna lepiej ale mozna tez znacznie gorzej. IMHO Best Buy w swojej klasie smile.gif

 

Electro Harmonix 6922 - ostre, szczegolowe, precyzyjne, dla mnie za ostre (Na HD800) ale bardzo dobrze sprawdzaly sie np. z AKG K701 smile.gif

 

Voshod 6N1P-EW - jeszcze ostrzejsze niz EHG 6922 - podobnie, dobrze sprawdzaly sie z AKG K701, z HD800 za ostre IMHO.

 

Ze starych lat moge dodac jeszcze wzmianke o Sylvaniach - jako niezwykle precyzyjnych z tylko dosc ostro srednica, dodatkowo bardzo neutralnych, Westinghouse - jako chyba nawet bardziej koloryzyjacych niz Mullardy, General Electric jako podobnych do Electro Harmonix jednak ciut mniej ostrych oraz Tung-Solach, jako precyzyjnych a zarazem cieplych.

 

 

Poniżej są zdjęcia by asMagus.com

hpaa.jpg

hpab.jpg

 

słowniczek pojęć:

NOS [New Old Stock]

BVA [british Radio Valve Association]

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten wzmacniacz krótko. Wypróbowałem wersję podstawową na lampach Tesla i grało to całkiem fajnie, ale trochę za ostro jak dla mnie. Była fajna dynamika, lepsze stereo, dźwięk inny niż z wyjścia słuchawkowego mojego Marantza CD6002, ale jednak było też coś co sprawiało, że wracając do wyjścia słuchawkowego z Marantza nie odczuwałem dyskomfortu, a nawet zauważyłem że bas jest wyraźniejszy i przyjemniejszy od basu z HPA-03. Marantz CD6002 ma niezłe wyjście słuchawkowe, HPA na pewno lepsze, ale charakter dźwięku nie do końca przypadł mi do gustu. Może spróbuję jeszcze raz zamówić wersję bardziej wypasioną, z lepszymi lampami i kondensatorami i wtedy zobaczymy, a na razie czekam na cieszący się dobrymi opiniami wzmacniacz OTL Pana Marka Bożka z lampami Philipsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domzz jeszcze mam do ciebie kilka pytań.

Czy polecasz swoją konfigurację (@1xValvo E88CC, 2x Mullard ECC88 & Elna Silmic 2 RFS), o ile podniesie to koszt wzmacniacza w stosunku do wersji podstawowej, co to jest "Elna Silmic 2 RFS", o jaką ewentualnie jeszcze modyfikację poprosić konstruktora tego wzmacniacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domzz jeszcze mam do ciebie kilka pytań.

Czy polecasz swoją konfigurację (@1xValvo E88CC, 2x Mullard ECC88 & Elna Silmic 2 RFS), o ile podniesie to koszt wzmacniacza w stosunku do wersji podstawowej, co to jest "Elna Silmic 2 RFS", o jaką ewentualnie jeszcze modyfikację poprosić konstruktora tego wzmacniacza?

 

Polecam oczywiście :) ale spocznę dopiero na 1xMullard E88CC Gold + 2x"jesczeniewiemco". Wymiana lamp podniesie koszt o ok. 4$-300$ (w zależności od zasobności Twojego portfela). Elna Silmic 2 RFS to są kondensatory (kupione w ciemno, na podstawie opisów w necie), które wstawiłem w miejsce jakichś budżetowych (świadomie naruszając gwarancję :ph34r: Ty pewnie standardowo dostaniesz kondensatory Nichicon Muse ) i oczekiwana poprawa nastąpiła. Najprościej opisałbym to tak: wcześniej dźwięk był po prostu ładnie stereofoniczny (prawo-lewo), a teraz dźwięk dociera jakby zewsząd, ale nie jest to poprawa, która dramatycznie zmieniła charakterystykę dźwięku, a subtelna poprawa niuansów. Pewnie dla wielu była by to poprawa a'la audio voodoo - ja słyszę i się cieszę!

 

Domzz, to może napisz jak ten HPA-03 gra. Z wielką chęcią przeczytam smile.gif

 

Nie umiem o tym pisać, ani nawet mówić o audio :)

W skrócie, HPA-03 gra tak jakie mu lampki włożę i to jest dla mnie ogromna zaleta, bo mogę w ten sposób diametralnie wpłynąć na brzmienie HPA. Możliwe, że świadczy to o tym, że jego "wnętrzności" są bardzo przeźroczyste (nie wiem). Dalej, okrutnie, ale to przeokrutnie HPA-03 nie lubi się z MP3 i słabo nagranymi płytami, dla mnie do tego stopnia, że niektórych rzeczy nie jestem już w stanie posłuchać. Obnaża wszelkie niedoskonałości realizatorskie.

W zależności od włożonych lamp, HPA-03 potrafi być analityczny i szczegółowy, aż do bólu (lampy EH 6922G). Lubi być szczegółowy i niesamowicie muzykalny, "lampowy" i ze sporą sceną na Valvo E88CC (na razie mój faworyt). Z rosyjskimi 6N1P ma potężny bas i ogromną scenę, trochę braków na samej górze i detaliczną średnicę (najmniej naturalnę brzmienie, ale może się baaardzo podobać).

Mój model (nieco prototypowy) generuje brum (mały przydźwięk) słyszalny tylko wtedy gdy nie gra muzyka. Najnowsze egzemplarze Reference są już podobno pozbawione tej wady (swój tez wysyłam do podrasowania).

 

no.... i to tyle teraz.... dodam jeszcze, że stosunek cen do jakości pozostawia konkurencję w tyle.

 

aha! pierwszy raz w życiu wylutowywałem i wlutowywałem kondensatory, fajna zabawa, no i jak się okazało skuteczna :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że na stronie producenta nie ma jeszcze nic o tym wzmacniaczu to strzeliłem fotkę by pokazać jak wygląda przedni panel:

http://forum.mp3store.pl/index.php?act=att...st&id=18725

Konstrukcja robi wrażenie bardzo solidnej a zarazem prostej, co mnie niezmiernie cieszy bo nienawidzę przebajerzonego sprzętu :)

 

Od siebie jeszcze dodam że po wczorajszym maratonie muzycznym 20:00 - 1:10 jeszcze bardziej upewniłem się w trafności swego zakupu :)

 

PS. Dzięki braci boardowej za naprowadzenie mnie na słuszną ścieżkę :)

IMGP0868.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że na stronie producenta nie ma jeszcze nic o tym wzmacniaczu to strzeliłem fotkę by pokazać jak wygląda przedni panel:

http://forum.mp3store.pl/index.php?act=att...st&id=18725

Konstrukcja robi wrażenie bardzo solidnej a zarazem prostej, co mnie niezmiernie cieszy bo nienawidzę przebajerzonego sprzętu :)

 

Od siebie jeszcze dodam że po wczorajszym maratonie muzycznym 20:00 - 1:10 jeszcze bardziej upewniłem się w trafności swego zakupu :)

 

PS. Dzięki braci boardowej za naprowadzenie mnie na słuszną ścieżkę :)

 

Zgadzam się, ale mam jedno "ale": lampy schowane wewnątrz! wystawione poza obudowę nadałyby HPA jeszcze uroku. (fotka fajna).

@Pitrich: jakie masz lampy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MSZ za dużo kombinacji lampami podczas słuchania muzyki powoduje, że zapominamy o muzyce, a skupiamy się na sprzęcie. Po co to? Lampa jast lampa, a tranzystor tranzystor. Lepiej "schować" lampę we wnętrzu urządzenia, bo tak przynajmniej mniej to kusi. Ale to oczywiście moja opinia. Mam MF X-Can V3 i cieszę się, że lampa nie jest tu "wywalona" na zewnątrz.

 

:)

 

Pozdrawiam i dzięki, Domzz za opis WBA, V-t

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MSZ za dużo kombinacji lampami podczas słuchania muzyki powoduje, że zapominamy o muzyce, a skupiamy się na sprzęcie. Po co to? Lampa jast lampa, a tranzystor tranzystor. Lepiej "schować" lampę we wnętrzu urządzenia, bo tak przynajmniej mniej to kusi. Ale to oczywiście moja opinia. Mam MF X-Can V3 i cieszę się, że lampa nie jest tu "wyawlona" na zewnątrz.

 

Jednak liczba lamp jest ograniczona lub praktycznie niedostępna (bo kto przy zdrowych zmysłach kupi Telefunkena za 1300zł?). Poza tym coś spowodowało, że kupiłeś X-Can v3: odsłuch osobisty i/lub pozytywne opinie na jego temat, czyli świadomie jednak dążysz/dążymy wszyscy, żeby sprzęt odtwarzał naszą ukochaną muzykę w najbardziej odpowiadający nam sposób. Nie ma w tym nic złego, wręcz uważam, że audio to jedno ze szlachetniejszych hobby ;) (bo chyba mogę tak napisać?). Co do samych lamp, to poprzez ich zmianę można, niewielkim wszakże kosztem, dopasować brzmienie do siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie nowe Marantze maja dobre wbudowane wzmacniacze sluchawkowe.

 

Mialem HPA-03 i mam mieszane uczucia. Z 1 strony swietne detale i stereo - bez porownania np z beresfordem, z 2 jednak za ostro. Bez wzgledu ( gralem na ECHG 6922) - dopiero po wpieciu czegos analogowego jak Beres dalo sie sluchac i bylo fajnie.

 

Tak wiec nie robmy ochow i achow ale wykonanie swietne i brzmi porzadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie nowe Marantze maja dobre wbudowane wzmacniacze sluchawkowe.

 

Mialem HPA-03 i mam mieszane uczucia. Z 1 strony swietne detale i stereo - bez porownania np z beresfordem, z 2 jednak za ostro. Bez wzgledu ( gralem na ECHG 6922) - dopiero po wpieciu czegos analogowego jak Beres dalo sie sluchac i bylo fajnie.

 

Tak wiec nie robmy ochow i achow ale wykonanie swietne i brzmi porzadnie.

Zbyt ostro było przez EHG 6922, dlatego właśnie zacząłem szukać dalej, aczkolwiek taka szkoła grania może się wielu osobom spodobać.

Przy cenie za jaką kupiłem swój egzemplarz (600zł) z pełną odpowiedzialnością mogę zrobić "Oh, Ah" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też na nią czekam, ale to już będzie kosztowna zabawka. Krótki cytat z opisu producenta "Lampy oczywiście wystawione u góry, u których podstaw mają znaleźć się krążki z kamieni półszlachetnych" :D Cena całości to wieeeelokrotność obecnej wersji, tak że będę musiał się porządnie zastanowić, posłuchać itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też na nią czekam, ale to już będzie kosztowna zabawka. Krótki cytat z opisu producenta "Lampy oczywiście wystawione u góry, u których podstaw mają znaleźć się krążki z kamieni półszlachetnych" :D Cena całości to wieeeelokrotność obecnej wersji, tak że będę musiał się porządnie zastanowić, posłuchać itd.

 

Za duzej popularnosci to ja mu w takiej sytuacji nie wroze. W okolicach 1500 jest sporo konstrukcji na rynku wiec i klientow bedzie mniej niz na wersje za 650 zl. Jak dla mnie zestaw odsluchiwany na spotkaniu wypadl bardzo przecietnie - kiepski bas i na AKG i na Denonach i bardzo przecietna scena. Byc moze wine za to ponosila niewygrzana lampa ale nie jestem za bardzo przekonany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od paru dni jestem posiadaczem w/w wzmacniacza i też mam mieszane uczucia co do jego pracy. Wzmacniacz został przez producenta podrasowany (zwiększona została moc + dodatkowe trafko), ponieważ konstruktor twierdził, że wzmacniacz niezbyt radzi sobie z prądożernymi słuchawkami, co objawia się praktycznie brakiem niskich tonów. Gdy dostałem wzmacniacz, generował wyraźnie słyszalny brum (śmieci z sieci elektrycznej - filtr pomógł). Wzmacniacz całkiem dobrze radzi sobie z tonami średnimi, ale bas jest strasznie kiepski. Jest go okrutnie mało, a na chociaż najmniejszą korekcję eq odpowiada sporymi przesterami, tak że nie da się słuchać muzyki. Lampy są standardowe, IC przeciętny (ale z kolei nie totalny badziew). Podłączałem pod 2 źródła: SB Audigy 4 i DAC usb.

 

Czy ktoś może powiedzieć, czy u niego jest tak samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od paru dni jestem posiadaczem w/w wzmacniacza i też mam mieszane uczucia co do jego pracy. Wzmacniacz został przez producenta podrasowany (zwiększona została moc + dodatkowe trafko), ponieważ konstruktor twierdził, że wzmacniacz niezbyt radzi sobie z prądożernymi słuchawkami, co objawia się praktycznie brakiem niskich tonów. Gdy dostałem wzmacniacz, generował wyraźnie słyszalny brum (śmieci z sieci elektrycznej - filtr pomógł). Wzmacniacz całkiem dobrze radzi sobie z tonami średnimi, ale bas jest strasznie kiepski. Jest go okrutnie mało, a na chociaż najmniejszą korekcję eq odpowiada sporymi przesterami, tak że nie da się słuchać muzyki. Lampy są standardowe, IC przeciętny (ale z kolei nie totalny badziew). Podłączałem pod 2 źródła: SB Audigy 4 i DAC usb.

 

Czy ktoś może powiedzieć, czy u niego jest tak samo?

Dzisiaj z kolegą @Vdmesisem robiliśmy testy najnowszej wersji HPA-03 Reference i mojej starszej. Jako źródła: Laptop + Dac Monica USB i PC+E-mu 1212m. Słuchawki AKG K701 i Beyerdynamic DT880Pro. Lampy: Electro Harmonix 6922Gold, Mullard ECC88, Valvo E88CC, Mullard-Miniwatt PCC88, Voshod 6N1P/6N2P, Tesla ECC88.

Wszystko wskazuje, że taki stan rzeczy to wina:

 

1. wina słuchawek (testowaliśmy na AKG k701 - momentami bas był po prostu pierdzący - pomagała zmiana lamp na np. 6N1P/6N2P)

2. Trudnych do napędzenia słuchawek AKG, gdyż wzmak ma dużo mocy w zapasie i sam z siebie nie generuje pierdzenia.

3. Słabego nagrania

4. Źródła i źle dobranego toru (Audigy i playery MP3 generują zbyt słaby dźwięk, po wzmocnieniu nie ma zmiłuj :D słychać jak na dłoni co mają do zaoferowania słuchaczowi)

 

HPA-03 reference generuje zdecydowanie bardziej klarowny dźwięk, więc jeśli ktoś się decyduje na HPA to polecam tą wersję. Co do słuchawek, to z Beyerami było dobrze lub bardzo dobrze na obu wersjach. Osobiście mógłbym mieć oba tory ;). To tyle tym razem.....

 

Sorry za chaos, ale miałem tylko chwilę na napisanie powyższego.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odwiedziłęm ich stronę i widziałem tylko wersje 01 i 02, ile kosztuje wersja 03 i jak ją zamówić?

 

Najlepiej dzwoniąc do WBA, ja przeprowadziłem całą transakcję w 30m z Panem Piotrem. Bardzo miły i rzeczowy człowiek.

Do tego z cierpliwością odpowiedział na moje wszystkie pytania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchawki to akg k601. Właśnie, że wszystko jest gites oprócz tego basu...

 

Może mógłbyś podesłać tą lampę 6N1P/6N2P, żebym sobie ją przetestował i jak będzie oki, to najwyżej wymienię standardowe.

 

Ile taka lampa może kosztować?

 

Czy takie odpowiedniki spisałyby się dobrze: http://www.allegro.pl/search.php?string=6N...;personal_rec=0 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności