Skocz do zawartości

restauracja nagrań ...


Hal_Breg

Rekomendowane odpowiedzi

Wprawdzie zagadnienie restauracji nagrań na pierwszy rzut oka niewiele ma wspólnego z zagadnieniami kompresji dźwięku, to jednak jest to chyba najwłaściwsze miejsce do poruszenia tego zagadnienia na tym forum.

Często zastanawiamy się jak możemy polepszyć brzmienie starych nagrań? Oczyścić je z niepotrzebnych szumów, trzasków, zakłóceń. Przywrócić im właściwą równowagę tonalną ...

 

Na początek, może mały test -- który z zamieszczonych poniżej fragmentów "Blue In Green" (1959) brzmi najlepiej? Najprzyjemniej się go słucha?

 

Blue_In_Green_1.flacBlue_In_Green_2.flac

Blue_In_Green_3.flacBlue_In_Green_4.flac

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - na playerze tego nie odpalę bo to flac, zostają więc komputerowe głośniki.

 

3 ma zmienioną tonację, tak jakby delikatnie podniesione tempo co imo dyskwalifikuje je z góry (skoro ingerencja w oczyszczanie odbywa się kosztem zmiany tonacji)

 

Nie wiem czy 2 to oryginał, ale tylko tu w pełni słychać "szczoty" perkusyjne, w pozostałych wraz z wyrzuceniem szumu wyrzucono też część dźwięków perkusji. Najlepiej słucha mi się dwójki, ma najwięcej "powietrza" i nie jest zamulona jak reszta. Szum mi nie przeszkadza.

 

Ale mówię, przesłuchałem to na głośnikach od kompa, nie za dobra rzecz do porównywania brzmień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Nie wiem czy 2 to oryginał, ale tylko tu w pełni słychać "szczoty" perkusyjne, w pozostałych wraz z wyrzuceniem szumu wyrzucono też część dźwięków perkusji. Najlepiej słucha mi się dwójki, ma najwięcej "powietrza" i nie jest zamulona jak reszta. Szum mi nie przeszkadza.

Ale mówię, przesłuchałem to na głośnikach od kompa, nie za dobra rzecz do porównywania brzmień

 

Najlepiej słuchać jednak tego na słuchawkach. Wtedy łatwo, jak pod mikroskopem, można wyłapać wszelkie niuanse.

 

Zasadniczo przychylam się do twoich obserwacji :). Z tym że dla mnie poziom szumu w 2. jest męczący -- jest zbyt wysoki.

 

Nie zdradzę jeszcze który/które fragmenty to "oryginały" -- no dobra ;) powiem tylko, że dwa z nich to oryginalne ripy z płyt wydanych w 1986 i 1997 roku z opisem "remastered".

 

Bezstratnego FLACa użyłem, aby oczywiście nie mieszać do tematu ew. wpływu kompresji. Chociaż dla mnie ogg 160kbps jest w zupełności wystarczający/przezroczysty dla powyższych fragmentów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mógłbyś mimo wszystko skompresować do empeczy i wrzucić? ;]

 

MP3 to chyba najgorszy format dla takiego przykładu. Nie rozwijam dlaczego.

Ale, rzeczywiście różnice między fragmentami są na tyle duże, że mp3 (VBR V2) akurat w tym zestawieniu niewiele zamąci:

 

 

Blue_In_Green_1.mp3Blue_In_Green_2.mp3

Blue_In_Green_3.mp3Blue_In_Green_4.mp3

 

 

Poza tym, jeśli komuś się zachce, to może sobie odpowiedniego flaca poddać swojej prywatnej obróbce i zamieścić tutaj jej efekty ...

I to jest właściwie istotna zachęta/prośba do czytających :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 szumi okropnie. 1 brzmi jakby bylo wyciete z szumu, a 4 remaster? zgadza sie? :P w sumie 4 najspokojniej brzmi imho i najlepiej

 

"Co jest czym?" jest tu w zasadzie najmniej istotne. Najciekawsze są właśnie te IMHO/subiektywne opinie i ew. ich uzasadnienie.

Nie chcę niczego sugerować, ale dla mnie 2. i 4. są na przeciwstawnych biegunach i 4. na pewno nie jest dla mnie liderem w żadnym zakresie, w tym zestawieniu.

Niewielkie podwyższenie tonacji w 3. to nie moja zasługa i nie jest to zasadniczo wynik remasteringu.

 

 

Za jakiś czas wyjaśnię, co i jak kombinowałem przy dwóch z czterech zamieszczonych przykładów/fragmentów ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności