Skocz do zawartości

BIJEMY REKORD z 30 marca 2008!!!!


siloe

Rekomendowane odpowiedzi

niop - siebie też, choć tego akurat jak raz mi nie żal. Wiem, że to kiepskie pocieszenie, że zabrakło trochę więcej niż jednego :)

 

Zaraz wyślę sobie kilka ostrzegawczych i może dam bana na jakieś dwa tygodnie - możemy ewentualnie zrobić meeecik w poznaniu, podczas którego główną atrakcją będzie biczowanie mnie i posypywanie solą :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jednak "Gwoli" LINK

 

Warto to wytykać błędy kolegom, i to jakim kolegom. Ban jak nic... :D

 

 

No misiaki :)

 

Jak chcecie wytykać błędy to łapcie mnie na dziedzinach, z których jestem słabszy :)

 

Słowo "gwoli" powstało tylko i wyłącznie z naszych ciągotek do upraszczania - udźwięczniania naszej pięknej polszczyzny:) Dawniej funkcjonowało jako "k woli" Apostrof jest w zasadzie bardzo rzadko spotykany (w ogóle w naszym słowniku :) ) i jest raczej współczesną aranżacją tego słowa.

 

Tutaj kilka słów na temat:

 

Poprawną i historycznie umotywowaną formą jest gwoli. Przyimek ten powstał z wyrażenia k woli, tzn. z przyimka k (zachowanego w tej postaci jeszcze w gwarach, np. k nam, k sobie, występującego obocznie do ku, np. ku nam, ku sobie), który w pozycji przed spółgłoską dźwięczną uległ udźwięcznieniu, tzn. k woli → gwoli. Obecnie jest rzadko używany, przestarzały. Świadczy o tym m.in. zniekształcona, niepoprawna, historycznie nieuzasadniona forma w woli.

— Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski

 

Odrobinę się jednak z Panią Krysią nie zgodzę. Historycznie umotywowane jest bowie k woli, kwoli czy ku woli (funkcjonowało w każdej wersji:) ). Gwoli jest raczej tworem powstałym z wersji pierwotnych. Można zatem przyjąć i przyjmuje się, że wszystkie formy istnieją niejako niezależnie i wszystkie one są nadal prawidłowe.

 

Forma k'woli pojawia się w naszym języku dość często. Szczególnie ostatnimi czasy, kiedy to do łask wracają wszystkie staropolskie wyrażenia :). Jako, że mamy jednak tendencję do ich unowocześniania - dodaliśmy sobie " ' " :)

 

Tym niemniej cieszy wrażliwość językowa jaką się wykazaliście :)

 

Ps. Łapcie mnie lepiej na ortografii :) Z tym idzie mi znacznie gorzej hihi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności