Skocz do zawartości

iriver E100 według szarego użytkownika


mexodio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jest to moja pierwsza recenzja niedawno zakupionego odtwarzacza - irivera E100. Moim poprzednim odtwarzaczem był Roadstar 256MB koloru niebieskiego - tyle o nim wiem :D. Moja opinia może być nieco subiektywna, bo między tymi dwoma odtwarzaczami jest duża przepaść, ale to już ocenicie po przeczytaniu. Zapraszam do lektury.

 

WSTĘP I PIERWSZE WRAŻENIE

 

Mojego Roadstara mam już ponad trzy lata, pomyślałem sobie więc, że czas na zmiany. O E100 dowiedziałem się z newsa, jednak wtedy był bardzo drogi. Dziś jest dosyć tani - wersję 2GB można złapać już za ok. 200zł. Ja kupiłem model czarny, 2GB - cena 160,50zł + przesyłka.

 

Pudełko jest małe i proste. W środku znajdziemy:

 

  • Odtwarzacz
  • Słuchawki
  • Kartę gwarancyjną
  • Kabel USB zawinięty w tzw. "mr. Cable" (fajna sprawa :D)
  • Instrukcję "Szybki start", opisującą pierwsze uruchomienie odtwarzacza
  • Płytę miniCD, zawierającą oprogramowanie od irivera, Windows Media Playera 11 oraz bardziej treściwą instrukcję

 

Ogólnie nie mam żadnych zastrzeżeń, chociaż mogłaby być dołączona ładowarka sieciowa.

 

Sam odtwarzacz jest bardzo ładny i zgrabny. Nie jest aż tak duży jak wydaje się na zdjęciach. Obudowa jest zrobiona z dobrych plastików, a do tego dobrze spasowana. Niestety, szybka wyświetlacza łatwo łapie rysy i odciski palców - polecam zakup folii poliwęglanowej. Nie znajdziemy wiele guzików - przycisk "power", regulację głośności, 5-funkcyjny przycisk krzyżowy (w którym guzik środkowy mógłby być trochę większy) i przełącznik "hold".

 

OCENA: 4+/6

 

FIRMWARE

 

E100 włącza się ok. 5 sekund. Po włączeniu znajdziemy się w głównym menu, które jest podzielone na 8 części:

 

  • Muzyka
  • Widea
  • Obrazki
  • Tekst
  • Radio FM
  • Nagrania
  • Menadżer plików
  • Ustawienia

 

Wybierając "Muzykę" pokazuje nam się lista opcji nawigowania się - możemy nawigować po tagach (artysta, album itp.), jak też po folderach ("lista katalogów"). Możemy też przeglądać zapisane nagrania czy odtwarzać listy odtwarzania, które zostały wcześniej utworzone programem iriver Plus 3 (o którym potem). Po rozpoczęciu odtwarzania piosenki, na ekranie pokazuje nam się wykonawca, tytuł, album, okładka albumu, poziom naładowania baterii, ocenę, użyte EQ, moment piosenki w którym teraz jesteś, ogólny jej czas, pasek postępu. Aby dostać się do opcji odtwarzania, należy przytrzymać prawy klawisz przez jakieś dwie sekundy, co może być uciążliwe dla ludzi lubiących się tym bawić. Znajdziemy tam takie opcje jak:

 

  • Tryb odtwarzania
  • Tryb nauki (cokolwiek to znaczy ;))
  • Wybierz EQ
  • Ustaw dźwięk (ustawimy tam opcje SRS WOW HD czy własne EQ)
  • Liczba powtórzeń
  • Odstęp powtórzeń
  • Szybkość przewijania
  • Wyświetlanie Lyric (chodzi o napisy, jest to błąd w tłumaczeniu)
  • Ocena
  • Dodaj zakładkę (moment, w którym teraz jesteś zostanie dodany do listy zakładek, idealne rozwiązanie dla słuchających podcastów lub audiobooków)
  • Usuń plik
  • Informacja (nazwa pliku, tagi, czas utworu, waga pliku itp.)

 

W "Wideach" możemy odtwarzać po katalogach lub odtwarzać zapisane zakładki. Podobnie jest w "Tekstach" i "Obrazkach", z tym że w tych ostatnich nie ma zakładek - są listy odtwarzania. Radio pozwala na zapisanie 30 stacji. W "Ustawieniach" możemy ustawić czas i datę, jasność i czas podświetlenia ekranu, automatyczne wyłączenie/uśpienie E100 (zostało to błędnie nazwane stoperem), język (menu i tagów) i opcje zaawansowane, takie jak rodzaj połączenia, formatowanie pamięci czy przestawienie na ustawienia fabryczne. Firmware jest miły w obsłudze i z pewnością dałbym mu 5, gdyby nie błędy w tłumaczeniu, jednak wraz z nowymi wersjami zaczyna się to poprawiać.

 

OCENA: 5-/6

 

MOŻLIWOŚCI

 

Nie ma co tu dużo mówić:

 

Muzyka - obsługiwane formaty: MP3, WMA, FLAC, OGG; SRS WOW HD; własne, pięciosłupkowe EQ; wbudowany głośnik (niestety bardzo cichy i "płaski", choć nie charczy); jakości dźwięku nie oceniam, ze względu na to, że nie mam aktualnie lepszych słuchawek od stocków

 

Wideo - konieczność konwersji; dosyć dobra jakość, chociaż mogłoby być lepiej; obsługiwane formaty: AVI, FLV (za ten ostatni duży plus); nie zastąpi wynalazków takich jak Laberg nJoy, ale nie jest źle

 

Tekst - obsługiwane tylko TXT w specjalnym kodowaniu, całe sczęście że do zmiany kodowania nie trzeba używać zewnętrznych programów, bo wtedy to by już była tragedia; możliwość wyboru rozmiaru czcionki; funkcja autoprzewijania tekstu

 

Obrazki - nie trzeba zmieniać rozdzielczości; możliwość wyświetlenia pokazu slajdów

 

Radio FM - działa tylko z słuchawkami z zestawu; możliwość nagrywania w formacie WMA

 

Nagrania - wbudowane wejście Line-In (!) oraz wbudowany mikrofon; nagrania w formacie WMA

 

OCENA: 4/6

 

SOFTWARE

 

Do współpracy komputera z odtwarzaczem nie są potrzebne żadne programy - E100 jest widoczny jako pendrive. Mimo wszystko producent dodaje program iriver Plus 3. Słyszałem o nim wiele negatywnych opini, aczkolwiek ja sądze, iż to bardzo miły program. Do wgrywania plików używam właśnie jego, chociaż mogę inaczej. Interfejs aplikacji trochę podjeżdża mi iTunesem, ale plagiatem tego nazwać nie można. Do samego odtwarzania jednak o wiele lepiej sprawdzi się legendarny już Winamp czy AIMP2. Rozwijany jest również projekt iriverter - konwertera stworzonego do iriverów. Nie ma jeszcze oficjalnego wsparcia dla E100, jednak na naszym forum podano sposób przystosowania aplikacji. Świetnie się sprawdzi również na odtwarzaczach innych firm. Podsumowując, software dla E100 nie jest może taki, jak do iPodów, aczkolwiek równie dobrze się sprawdzi.

 

OCENA: 5/6

 

PODSUMOWANIE

 

Cóż, iriver E100 to bardzo fajny odtwarzacz. Może nie ma super możliwości audio, jednak jest ładny, wygodny w obsłudze i tani, a te cechy są dla przeciętnego zjadacza chleba najważniejsze. E100 kupiłem mimo jazdy po nim przez "masterów" na tym forum. Decyzji nie żałuję.

 

+ ładny wygląd

+ miły firmware i software

+ obsługa wielu formatów

+ stosunkowo niska cena

+ wbudowany głośnik...

 

- ...ale słabej jakości

- konieczność konwersji filmów

- radio działa tylko ze słuchawkami z zestawu

- szybka łapiąca odciski i rysy

OCENA OGÓLNA: 4+/6

CENA/JAKOŚĆ: 5/6

 

P.S. Zdjęcia i być może nawet film będzie potem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności