Skocz do zawartości

ZrÓbmy Sobie Firmware ! :)


Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego zaraz żart - www.rockbox.org zrobił już trochę opensource'u dla iriver'ow. Zdaje sobie sprawe ze to nie bedzie latwe ale mozliwe. Mam pewne doswiadczenie w robieniu softu na podobne urzadzenia ale sam to nie dam rady za chiny. Kierownikiem nie musze byc. Wogole jestem za postulatem teamu bez kierownika. Chodzi jedynie o to ze jesli ktos ma jakas glebsza wiedze na temat tego sprzetu to niech sie podzieli, moze malymi kroczkami da sie cos wskorac. Na przyklad przerobic istniejacy soft. Na przyklad gdyby tak ktos chcial sie zatrudnic w serwisie irivera :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewne doswiadczenie w robieniu softu na podobne urzadzenia ale sam to nie dam rady za chiny.

A to przepraszam :) odszczekuję grzecznie to co napisałem. Ale też pewnie zdajesz sobie sprawe że bez specyfikacji technicznej urządzenia (== bez zatrudnienia się w serwisie iRivera ;) ) to byłaby ciężka przeprawa. Zwłaszcza, że z tego co czytałem soft to iFP jest szyfrowany i reverse jest nietrywialny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę się zgłosić. Wystąpię raczej jako matematyk czyli algorytmy, ustrawnianie itd. (bawilem się tylko w C kiedyś jak musialem policzyć coś bardziej skomplikowanego). Myślę że jako matematyk was nie zawiodę. Aha, nie ma irivera żadnego (jeszcze) ale myślę, że to nie jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym najpierw (zanim zbierze się grupka zdolnych programistów) odpowiedzieć na pytania:

- co zrobić, jeżeli po aktualizacji oprogramowania odtwarzacz straci swoją naturę odtwarzacza i zamieni się w gustowną ozdobę?

- w jaki sposób sterować sprzętem? skąd wziąć jego specyfikację? może jakiś sprzętowy debugger (pewnie sporo kosztuje)? prawdopodobnie potrzebny jest elektronik...

Nie ruszałbym sprawy gdybym nie znał odpowiedzi na te pytania, ale oczywiście niczego nikomu nie zabronić nie mogę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie który Ifp, o ile wiem są różnice w układach decodujących. Philips się przyznaję że jego procesor ma możliwość programowania ale oficjalnego oprogramowania nie daje. Jaki zestaw instrukcji itp. O ile producenci układów scalonych w swoich datasheetach opisują co układ z grubsza potrafi, to tak jak przyznał mlb2gm5x potrzebny był by nie tylko programista ale i elektronik, który rozszyfrował by budowę użądzenia.

 

Odwrotnie niż w przypadku gdy mamy do czynienia z dokumentacją Atmela gdzie na 216 stronach opisanę są instrukcje nawet do zasilania.

 

Moim zdaniem na poziomie technologi zastosowanej możliwość napisania własnego firmware jest rzeczą czysto niemożliwą. Natomiast zbudowanie własnego IFP jest już wtedy praktycznie zabawą dla chłopców z techników elektronicznych ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w pełni, że potrzebne są dwie rzeczy. Pierwsza to oczywiście zestaw narzędzi programistycznych które umożliwiłyby wygenerowanie odpowiedniej aplikacji. Druga to sposób na przywracanie ifp do życia w przypadku gdyby software, przerobiony lub napisany od nowa okazał się nie współpracować z użytkownikiem :) Nie mam ani jednego ani drugiego. Dopóki nie będzie jakiegoś cudownego wycieku z firmy iriver to szanse na stworzenie czegoś takiego są kiepskie. I chyba właśnie od tej strony trzeba by podejść do sprawy. Szukać człowieka który podzieliłby się wiedzą i narzędziemi :) A przynajmniej wiedzą. Zdobyć kompilator, konwerter źródła na postać ładowalną i to co pracuje bezpośrednio na sprzęcie czyli coś w rodzaju biosu. Co do przywracania player'ka do życia to fakt że można go rozkręcić wskazywałby na to że jest możliwe wpięcie się w odpowiednie piny architektury sprzętowej i przesłania danych w takim przypadku. Sam jednak wolałbym nie ingerować w swój sprzęt, który przecież jest na gwarancji :) P.S. Znowu wkurzył mnie dziś soft gdy próbowałem stworzyć długą playlistę (ponad 132 utwory) - znowu jakieś ograniczenie .... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dawno, dawno temu..

Jak jeszcze istniało Rio i coś się tam działo, wiele tygodni przed iRiver..

 

Rozmawialem z technical support w Rio. Komplet "developer support" (źródła firmware, zestaw assemblerów oraz specyfikacja sprzętowa) dostępny był.. w cenie 12 tys $ (z całą masą ograniczeń licencyjnych, np. wgrywanie i dystrybucja oprogramowania tylko przez firmę, ale za to ulgi na sprzęcie przy sprzedaży)

 

Facet chyba trochę się pomylił i potraktował mnie jako szefa działu rozwoju oprogramowania ;) Facet chyba trochę znał polski, a miałem mało szczęśliwą stopkę ;) Po wyjaśnieniu jego błedu kontakt z "chętnego" stał się bardzo "niechętny" (grzecznie zostałem przeproszony (PO POLSKU!) za pomyłkę oraz zostałem wysłany na drzewo z linkiem do strony z firmware) i kontakt się urwał.

 

:( Niestety listy się nie znalazł.. (i nie pamiętam co się z nim mogło stać..) Nie mogę przytoczyć pełnej treści.

 

Obawiam się (czytaj jestem pewien), że nikt nie będzie chciał ryzykować utraty pracy w związku z wyniesieniem oprogramowania na zewnątrz. Pozostaje rozebranie sprzętu i analiza kostka po kostce. Znaczy się grzebanie w Internecie.. i jeszcze raz grzebanie w Internecie. I deassemblacja oprogramowania ;)

 

Chyba czas się ruszyć.

Jej.. Nie pisałem w assemblerze już z 10lat..

Ktoś znalazł listę kostek? Bo już wcześniej pojawiały się ogólne informacje..

Ps. Co do kodowania, to raczej jest wątpliwe.

ps.2 Przywracanie do życia to odblokowanie trybu serwisowego i wgranie softu. W IFP prawdopodobnie operację wykonuje się.. przez kabel USB. Za mało śrubek.. Może warto zacząć od tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Goa, racja - czasy kiedy brało się młoteczek i stołeczek , szło się na parking. stuk puk i klocki hamulcowe zmienione. to było nawet sympatczyne :)

teraz to się jakieś końcówki do kompów wkłada i już naprawione :)

 

jak ingerować w playera to bym się odważył ale softwarowo. wolałbym go nie rozbierać - pewnie zobaczyć co jest w środku można , ale co w warunkach domowych można powalczyć... te czasy już nie wrócą. te stuk puk :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea zrobienia softu, naprawde bardzo mi sie podoba, szkoda ze tak male jest zainteresowanie i odzew. To moglaby byc naprrawde duza sprawa, tak jak ze zmodyfikowanym softem, tego goscia, ktory sie ostatnio pokazal. Moze jego mozna by wypytac o szczegoly. Mysle tez, ze zeby zaczac sie bawic, trzeba by, wziac palyera na "warsztat" rozebrac i pobawic sie w bebechach, co moglo by doprowadzic do jego uszkodzenia, coz koszty trzeba bedzie poniesc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle tez, ze zeby zaczac sie bawic, trzeba by, wziac palyera na "warsztat" rozebrac i pobawic sie w bebechach, co moglo by doprowadzic do jego uszkodzenia, coz koszty trzeba bedzie poniesc...

...No to co...robimy zrzute na playera dla śmiałka, który pod naszą presją będzie rozdrapywał, grzebał i rozrywał ifpka. :)

 

 

Witam po mojej dłuższej nieobecności :) (ach te 11 stron nowych postów...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja już jestem "po przejściach"...

... niedziałający (do dziś nie wiem co się naprawdę stało, ale... w sumie to szkoda że nie wiem :/ ) firmware to za mało żeby na dobre uszkodzić iFP-5xx... więc moooże iFP-7xx/iFP-8xx mają podobną trwałość (choć to plastikowe takie ;] )

 

[edit] nasz zdolny kolega przygotował (de)koder firmware'u iFP i iMP :]

http://members.lycos.co.uk/xeptmx/

... tylko nie daje nań gwarancji żadnej ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj gość w krakowskim MP3Store powiedział mi, że przyjmują plajery ze zmienionym firmware :huh: gdy się coś stanie (padnie...itp.).

- "A co jeśli zmienie z firmowego na jakiś alternatywny"

- "Nie ma problemu, przyjmiemy go" (oczywiście rozmowa tak nie wyglądała- nie pamiętam szczegółów ;) )

 

Nie sądze żeby robił mnie w konia :P . Wychodzi na to, mże nie ma sie co obawiać (o utrate gwary) w testach z nowymi nieautoryzowanymi firmwarami ;) .

 

Ale dla pewności wolałbym aby to ktoś jeszcze potwqierdził

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności