Skocz do zawartości

Recenzja Microsoft Zune 30 Gb


Seba272

Rekomendowane odpowiedzi

PUDEŁKO

 

Zune'a umieszczono w b. eleganckim, matowym i bardzo dobrej jakości pudełku.

Otwierając pudełko ujrzymy odtwarzacz a po bokach słuchawki (po lewej) i kabel USB (po prawej).

Sam odtwarzacz b. łatwo wyjąć – dzięki specjalnemu języczkowi.

 

1.JPG

2.JPG

 

Zawartość pudełka:

 

-odtwarzacz

-słuchawki

-kabel USB

-zamszowy pokrowiec

-płyta instalacyjna

-instrukcja

 

3.JPG

4.JPG

 

WYGLĄD

 

Wygląd odtwarzacza jest w porządku. Ani brzydki, ani piękny, nazwałbym go wręcz banalnym.

Elementy spasowane są bardzo dobrze – nic nie trzeszczy i nic nie lata.

Sprawia wrażenie solidnego i dobrze wykonanego.

Jakość plastików i lakieru (matowy) bardzo dobra.

Dzięki temu, że lakier jest matowy player pewnie trzyma się w ręce.

Zune ma lekko zaokrągloną obudowę przez co nie ma problemu z trzymaniem go w kieszeni.

 

5.JPG

9.JPG

 

WIELKOŚĆ

 

Zune jest dość sporawych rozmiarów - w końcu 3 calowy wyświetlacz zabiera trochę miejsca.

 

Wymiary: 11,1 cm x 6,2 cm x 1,6 cm

 

Odtwarzacz waży ok. 160 g

 

 

OBSŁUGA

 

Poruszanie się po menu jest tak proste, że aż banalne.

Mimo tego, że menu jest w j. Angielskim

 

10.JPG

11.JPG

 

 

Przycisk włączający playera znajduje się po prawej stronie – aby uruchomić wystarczy przycisnąć przycisk play-pausa.

Aby wyłączyć również należy przytrzymać przycisk po prawej stronie play - pausa

Włączanie i wyłączanie trwa dosyć krótko (ok. 2-3 s – w stanie „uśpienia”).

Głównym elementem nawigacyjnym jest środkowe kółko.

Nie jest ono dotykowe jak w iPodach – wchodzi się poprzez kliknięcie.

 

Na dolnej ściance znajduje się gniazdo USB, na górnej wejście słuchawkowe oraz blokada przycisków (HOLD).

 

6.JPG

7.JPG

8.JPG

 

 

 

PODŁĄCZANIE DO KOMPUTERA

 

Odtwarzacz nie jest wykrywany pod polskim windowsem XP – ale jest na to sposób i wtedy wszystko działa jak należy (KLIK)

 

Niestety, ale nie jest wykrywany jako dysk wymienny...

Muzykę, filmy, zdjęcia wgrywa się poprzez dołączone oprogramowanie (coś podobnego do WMP).

Obsługa jest b. prosta i intuicyjna.

 

Mamy możliwość zmieniania firmware.

AUTONOMIA

 

Słuchając samej muzyki (MP3 320 Kbps/s), czasami przełaczając utwór, zmieniając album czas pracy wynosi ok. 10h (max głośność 11/20).

Przy odtwarzaniu samych filmów czas ten wynosi ok. 4h (sam osobiście nie testowałem – testował znajomy, który również posiada Zune'a).

 

Ładowanie do pełna trwa ok. 3h

 

 

MOŻLIWOŚCI

 

Muzyka

 

Zune jest kompatybilny z formatami takimi jak: MP3 ze zmiennym bitrate (VBR), WMA, AAC.

Niestety odtwarza tylko jeden format bezstratny (WMA).

 

 

 

Brzmienie

 

Jest ono bardzo podobne do Meizu M6, jest ciepłe, raczej nie ma dominującej części pasma, imo gra dość zrównoważenie na całej linii, Jednak niestety Zune daje d... przy meizu swoim EQ, zmiana presetów nie powoduje żadnej rewolucji brzmieniowej, są to raczej zmiany dość kosmetyczne, gdzie w M6, nie ma co ukrywać, możemy w pełni definiować charakterystykę EQ. Na plus Zune trzeba też dodać nieco więcej przestrzeni w reprodukowanym dźwięku.

 

Odtwarzacz posiada equalizer (do wyboru mamy 7 ustawień: acoustic, classical, electronic, hip - hop, jazz, pop, rock).

 

Brzmienie opisał: camilos

 

Radio

 

Domyślnie radio jest ustawione pod stacje amerykańskie, ale jest możliwość zmiany na europę.

Anteną oczywiście jest przewód słuchawkowy.

Radio posiada RDS.

Stacje łapie b. dobrze, jest możliwość zapiasania stacji (ile? tego nie wiem – ja mam zapisane ok. 10).

Podczas poruszania nie gubimy sygnału.

 

 

Filmy

 

Zune'a kupiłem na nudne dojazdy do szkoły oddalonej o 100km od mojej miejscowości. Chciałem najpierw ipoda Nano 4gb jednak dokładając 200zł kupiłem nowiutkiego Zune'a (chyba pierwszy na forum … no może drugi, dokładnie nie wiem).

 

Podróż do szkoły trwa pociągiem 1,5h ; autobusem 2h. Tyle właśnie średnio potrzebuję żeby obejrzeć film. Nigdy nie lubiłem chwalić się co mam nowego i „szpanować” przed obcymi. Jednak w dobie rozwoju patrząc z czym ludzie chodzą na uszach po mieście nie wzbudza to już takiego zainteresowania. Pomyślałem nie będę inny, nikt nie zauważy. MYLIŁEM SIĘ. Ledwo co wyciągnąłem Zune'a w przedziale młodych ludzi po paru min „widz” zapytał się co to za mp3. Trochę pogadaliśmy, pokazałem mu co to takiego i spokojnie oglądałem dalej. Wiele jest takich akcji, że muszę tłumaczyć co to Zune bla bla bla.

 

Zune ma jedną podstawową, ogromną wadę: ODCZYTUJE TYLKO WMV. Nie czyta plików avi.

Każdorazowo film trzeba konwertować na format WMV.

Nie byłoby to problemem ponieważ u mnie trwa to niecałe 15min (WinAVI Video Converter 8). Problemem jest to że po przeniesieniu z dysku do oprogramowania "zunowskiego" one ponownie go konwertuje! Dla mnie to głupota. Niekiedy udaje się, że od razu film jest kopiowany do Zune'a. Nie wiem od czego to zależy. Są programy które niby od razu konwertują na właściwy format, Zune od razu je łyknie. Programy te jednak są płatne (piratów nie znalazłem) i nie sprawdzałem. Oglądanie filmów jest przyjemne, oczy nie bolą po 2h spędzonym wpatrywanie się w ekran.

LCD jest spory, wszystko widać wyraźnie. Problemem są filmy zapisane w dużej panoramie. Przydałaby się opcja rozszerzenia obrazu … może z czasem będzie. Jakoś dźwięku w filmach dla mnie jak najbardziej odpowiada. Używam słuchawek EP-630 (wiem wiem, zaraz pójdzie fala krytyki). Po ciemku oglądając film podświetlenie ustawiam na minimum (są 3 zakresy). Obraz jest jak dla mnie jeszcze za jasny (jest to +). Przy ostrym słońcu (oświetleniu w pociągu) podświetlenie ustawiam na maxa i wszystko ładnie widać.

Teraz najważniejsze, ile bateria Zune trzyma przy oglądaniu filmów. W pierwszej wersji firmwareu bateria trzymała … lekko ponad 3h. W najnowszej wersja 2.3 można zauważyć znacznie lepsze zarządzanie energią. Dysk nie „mieli” tak bardzo. Załącza się raz na jakiś czas żeby skopiować do bufora kawałek filmu (w słuchaniu mp3 dysk załącza się ~raz na jeden utwór). Obecnie bateria pozwala obejrzeć dwa dwu godzinne filmy. Czyli wytrzymuje 4h spokojnie + posłuchanie trochę muzy.

 

Poniżej przedstawiam porównanie LCD Zune'a do LCD iPoda. Nie trzeba rozstrzygać tego porównania. Każdy widzi, że oglądanie filmów znacznie lepiej prezentuje się do na ZUNE. Filmik wzięty ze strony YOU-TUBE http://pl.youtube.com/watch?v=DASIZ9X3LpU

 

Video opisał: GRANDMASTER

 

Zdjęcia

 

Zdjęcia na 3 calowym wyświetlaczu Zune'a wyglądają b. dobrze – wszystko dokładnie widać.

Podczas przeglądania zdjęć obraz zmienia się na poziomo.

Nie musimy konwertować zdjęć – opragromowanie „Zunowskie” zrobi to za nas (640x480).

Mamy możliwość powiększenia zdjęcia, pokazu slajdów i ustawienia jako tapety.

 

 

PODSUMOWANIE

 

Wg mnie Zune jest wart polecenia.

Stosunek jakości do ceny jest b. dobry.

Plusami Zune'a jest na pewno jest 3 calowy wyświetlacz (b. dobrze ogląda się filmy jak i zdjęcia), dobra jakość dźwięku, prosta intuicyjna obsługa.

Do minusów można zaliczyć kompabitylność tylko z jednym formatem bezstratnym (WMA), nie wykrywany jako dysk wymienny.

 

P.S. Więcej zdjęć wrzucę w przyszłym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Fajna recka, tylko taka ogólnikowa. :P

Ale dobra robota. :]

 

Moja pierwsza recka :P

 

P.S

Moze trzeba zrobić dział Zune?? ^^

 

Jestem za :D

 

P.S 2

Ładne foty. :]

 

Dzięki :)

 

W miarę możliwości będę ją rozszerzał o dodatkowe zdjęcia, informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zune ma format bezstratny, nawet go wymieniłeś :D WMA

 

Co do brzmienia - jest ono baardzo podobne do Meizu M6, jest ciepłe, raczej nie ma dominującej części pasma, imo gra dość zrównoważenie na całeś lini, Jednak niestety Zune daje d... przy meizu swoim EQ, zmiana presetów nie powoduje żadnej rewolucji brzmieniowej, są to raczej zmiany dość kosmetyczne, gdzie w M6, nie ma co ukrywać, możemy w pełni definiować charakterystykę EQ. Na plus Zune trzeba też dodać nieco więcej przestrzeni w reprodukowanym dzwięku.

 

/edit

 

Nie zapomnijmy dodać, że radio posiada, jako jedne z nielicznych na rynku RDS.

 

/edit2

 

Również uwazam, ze brak trybu UMS jest nieco uciążliwy, lub gdyby można stosować inny niż "przeznaczony dla przeciętnego amerykańskiego idioty" softwer na PC, np z sansa c250, meizu używałem MediaMonkey.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...

Trafiłem na ten wątek przypadkiem w poszukiwaniu informacji o ZUNE. Zainteresowała mnie wersja 30Gb pierwszej generacji. Po przeżyciach z ipodem (do którego już nie mam zamiaru wracać chyba, że starsze generacje) martwi mnie jedna rzecz. Czy ZUNE występował z blokadą europejską dotyczącą poziomy głośności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności