Skocz do zawartości

Przenośna ładowarka Na Aa?


gwlg07

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Powiedziałbym, że może być problem z odpowiednim napięciem - USB dostarcza 5V i maks 500mA, zwykły paluszek(akumulatorek nawet) dostarcza 1.2V (przy małym obciążeniu - ok 50-100mA - 1.33V, przy dużym - 400-500mA - ok 1V lub jeszcze mniej). Zamiast tego proponowałbym samemu coś takiego zmontować:

 

 

zasilanie_USB.jpg

(kondensatory właściwie dowolne, służą wygładzeniu prądu, dioda zabezpiecza przed uszkodzeniem przy odwrotnym włożeniu baterii, najlepiej użyć diody o prądzie do 400-500mA lub mocniejszej)

Koszt całej konstrukcji to niecałe 2zł + płytka + mocowanie baterii (koszyczki). Czyli w 10zł bez najmniejszego problemu się można zmieścić, a i również można łatwo dostosować do zasilania z jakiegoś zasilacza o napięciu z zakresu 6-9V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

energizer jakiś czas temu wprowadził takie coś:

http://www.energizer.com/products/energi-t...ne-charger.aspx

 

... a do tego można wpakować "litowe baterie AA" (prąd ma parametry alkalicznych baterii AA, ale działają znacznie dłużej):

http://www.energizer.com/products/hightech...-batteries.aspx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem czy to działa.. Jeżeli tak to na ile faktycznie wystarcza ładowanie z AA (i ile się ładuje?) oraz czy nie niszczy to bateri w telefonie/odtwarzaczu.

 

raczej działa zważywszy, że w kilku miejscach zetknąłem się z różnymi projektami takich urządzeń, konkretne informacje można wyszukać w góglu po hasłach:

"Awaryjne ładowanie urządzeń z złączem USB"

"Build a 4 x AA USB Altoids Battery"

 

to pierwsze wykorzystuje przetwornicę napięcia prądu stałego, to drugie to po prostu połączenie 4 akumulatorków NiMH z gniazdem USB - skoro nikt tego głośno nie krytykuje i nie narzeka, że sobie zniszczył odtwarzacz, to znaczy, ze działa. Jednakże problemem jest ilość dostarczanej energii, która jest (prawie - dla 1 i 2 aku są straty na przetwornicy) proporcjonalna. Do rozwiązania z 1 paluszkiem nie mam zaufania, bo nie podładujecie nim niczego - z baterii ciągnie wtedy 4 razy większy prąd niż daje na wyjściu, a już mówiłem, że ponad 500mA (czyli 125mA na wyjściu) to właściwie maksimum. Dla porównania polecam zobaczyć na ładowarce od komórki jakim prądem może ładować, albo porównać z 500mA gniazda USB. Natomiast całkiem mozliwe, ze za pomocą takiego ustrojstwa podtrzymacie pracę playerka.

 

Rozwiązanie z 2 paluszkami jest lepsze - obojętnie czy sami robimy, czy kupujemy gotowe rozwiązanie, będzie działać 2 razy lepiej - a tym samym w ogóle będzie działać.

 

Rozwiązanie z 4 paluszkami jest najprostsze i niestety największe (chociaż można użyć AAA) ale równocześnie najmocniej przedłużające czas słuchania muzyki.

 

 

PS: a jak mi przyjdzie paczka z e260 to sam je wypróbuję - tylko to może troszkę potrwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności