Skocz do zawartości

Monitory studyjne / głośniki biurkowe brzmieniowo zbliżone do Technics AZ60mk2


x X x

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Wiem, że to może być karkołomne zadanie 😅 Ale mega bardzo leży mi brzmienie Technicsów AZ60mk2, a od jakiegoś czas czuje, że nie dogaduje się z moimi monitorami - Presonus Eris E3.5 (mk1). Pod wieloma względami to są wybitne monitory, ale mają swoje braki. Nie wiem czy coś zmieniło się u mnie, czy w nich, ale ostatnio musiałem mocno zjechać z eq na wysokich bo mnie po prostu zaczęły drażnić. Co do basu mam subwoofer ale czuję, że brakuje im kopnięcia. Czasem chcę coś głośniej posłuchać to niestety dochodzi do sytuacji, że głośniki nie wyrabiają, a znowu kręcenie w kółko pokrętłem od niskich częstotliwości mi się nie widzi. Poza tym wszystkim nie siedzę w ich sweet spocie (musiał bym się cofnąć z całym biurkiem o jakieś pół metra, więc jest to niemożliwe do zrealizowania). Co ciekawe w sweet spocie grają dużo lepszym basem niż tu, gdzie siedzę obecnie.

Od pewnego czasu chodzą za mną Presonusy Eris E5 (mk1). Są nadal dośc zgrabne, powinny też zagrać dużo lepiej jak E3.5 (pełniejszym pasmem). I nie sa bardzo drogie (spokojnie do tysiaka coś znajdę).

 

Jestem zachwycony tym, jak grają Technicsy AZ60mk2, takie granie jak one prezentują sobą było by świetnie osiągnąć.

 

Monitory pędze z Zen Stacka (Can + Dac v1), pomiędzy Can a monitorami mam teraz dodatkowy kontroler Presonus Microstation, do którego po balansie są wpiętę monitory i sub. Monitory oczywiście też po balansie. Wcześniej monitory były wpięte bezpośrednio w Can, subwoofer natomiast wpięty był w jeden z głosników złaczem głośnikowym. Miałem na początku dziwne uczucie, że Microstation ogranicza i negatywnie wpływa na brzmienie całego systemu (nadal uważam, że subwoofer gra na nim za cicho), ale koniec końców jest wszystko ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Presonusy E5 nie mają takiego wypełnienia dźwięku, E8 prędzej. Ale możesz zmienić w ogóle markę, bo mi np. po prostu w pewnym momencie ten dźwięk przestał pasować. Teraz mam E8 od kolegi pożyczone no i po prostu to nie jest to co mnie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Andrewek napisał(a):

Presonusy E5 nie mają takiego wypełnienia dźwięku, E8 prędzej. Ale możesz zmienić w ogóle markę, bo mi np. po prostu w pewnym momencie ten dźwięk przestał pasować. Teraz mam E8 od kolegi pożyczone no i po prostu to nie jest to co mnie interesuje.

No i właśnie tak mi się wydaje, że może się wyleczyłem z Presonusa? E8 za duże i za drogie.

 

Tylko co? Może coś innego jak monitory studyjne? Jakieś Edifiery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Andrewek napisał(a):

Edifery to chyba bardziej głośniki konsumenckie? A jakieś inne marki po prostu, JBL, Fostex? Z "małych zabawek" iLoud mają dobre opinie.

Wiesz co to nie musza być monitory, bo ja tylko słucham na nich muzyki, czasami gram. Miałem kiedyś "konsumenckie" głośniki (Logitechy T20) i przeskok na Presonusy dał mi giga różnicę w dźwięku ale wiadomo, że to jest jednak całkiem inne granie.
 

Więc nie koniecznie to musza być monitory. Ja tak rzuciłem te E5, bo wg mnie po przeczytaniu różnych recenzji i przesłuchaniu filmów na Jutube wydają się najlepszym wyborem w tej kwocie (z tej marki).

 

Skupmy się może na tym karkołomnym zadaniu, czyli dopasowaniu zgrabnych kolumn ala monitory brzmieniowo zbliżonych do wspomnianych Technicsów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, x X x napisał(a):

Co ciekawe w sweet spocie grają dużo lepszym basem niż tu, gdzie siedzę obecnie.

I tu dochodzimy do głównego zagadnienia.

Możesz wydać kupę siana bez gwarancji, ze to Ci zagra. Popracuj nad akustyką pomieszczenia i osiągniesz lepsze wyniki niż jakbyś miał zmieniać monitory czy tam kolumny. Jak akustyka leży to możesz i kilka razy więcej wpakować w kolumny i niekoniecznie uzyskasz zadowalający efekt.

 

Jak masz problem ze sweet stopem, to możesz ewentualnie pomyśleć nad czymś od KEF na Uni-Q.

Edytowane przez kubachim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z akustyką nic nie zrobię, nie ma takich technicznych możliwości aby coś tam zmieniać. Biurko stoi przy ścianie, głośniki leżą na półce nad biurkiem, na podstawkach, skierowane są w dół i po skosie na mnie. Z tyłu jest okno, zasłonięte firanką i czasem zasłoną. Nic tutaj nie wykombinuje. Poza tym to są małe monitory, to nie jest moje główne źródło odsłuchowe. Traktujmy je bardziej jak głośniki komputerowe.

Kolega ma jakieś edifiery, tylko nie pamiętam jaki model. Pożyczę sobie na weekend i będę testował co to warte :)

 

Edit:

 

Co do Presonusów to chyba znalazłem taki sweet spot jeżeli chodzi o możliwości i funkcje, które zostały poprawione w Eris 5 XT względem Eris 5 - Eris Studio 4. Widziałem, że wypuścili odświeżone wersje monitorów, ale ten jakoś przeoczyłem. Może być ciekawie, nie jest drogo...

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności