Skocz do zawartości

Odbiorniki Bluetooth - zasada działania, wpływ na jakość dźwięku


Nicodem

Rekomendowane odpowiedzi

Tak nie do końca jestem pewien czy rozumiem jakie jest miejsce w całym torze odbiorników bluetooth. Mógłby mnie ktoś oświecić?

Trzy scenariusze, pytanie czy dźwięk na słuchawkach będzie się w ogóle od siebie różnił?

Jako odbiornik - BTR3

 

Telefon po LDAC -> BTR3 -> słuchawki

Telefon po kablu USB -> FiiO Q5 dalej po AptX HD -> BTR3 -> słuchawki  EDIT: Q5 nie może być nadajnikiem BT

Astell Kern SR15 (w sumie nie wiem po jakim kodeku ale zakładam najwyższy) -> BTR3 -> słuchawki

 

Pytanie które mnie nurtuje to pomijając różnice między kodekami czy dźwięk będzie inny? 

Na logikę to dopiero na końcu z cyfry na analog zamienia BTR3, a co do niego dojdzie to nie ma znaczenia. Ale może są jakieś niuanse?

 

 

PODSUMOWANIE DYSKUSJI:

To BTR3 jest ostatnim ogniwem które daje kolor dźwiękowi w tym wypadku. Oczywiście jeśli pomijamy kwestię kodeków, im nowszy/mniej stratny tym lepiej. BTR3 obsłuży praktycznie wszystkie.

Edytowane przez Nicodem
podumowanie dla leniwych w czytaniu :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam Fiio Q5 i nie jestem pewien czy on może nadawać po BT.

Co do różnic to skoro odbiornik jest ten sam, to jedyna różnica to jakość nadajnika. Jeśli jest sensownie oprogramowany i nie szwankuje, to nie powinno być żadnych różnic, nie wiem jak różnica z zasięgiem, bo chyba może to zależeć od odbiornika.

Wydaję mi się, że jeśli telefon nie jest jakimś bardzo budżetowym modelem, to nie powinien się różnić od A&K w obrębie obsługiwanych kodeków, ale zawsze jest ta możliwość, że ktoś zepsuł implementacje i będą zwieszki albo gubienie sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTR-3 trochę lepiej spisuje się w tej roli od M0 @side

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Sam mam Fiio Q5 i nie jestem pewien czy on może nadawać po BT.



Masz rację, rozpędziłem się. Q5 tylko jako receiver.
Telefon mam Oneplus 6 i on ma w Opcjach BT aptx HD, AAC, sbc, ldac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telefon -> btr3 -> słuchawki. Inne opcje nie mają sensu. Taki nadajnik jest dla osób, które nie mają wyjścia Jack w telefonie, bądź daje ono słabą jakość dźwięku, a nie chcemy, żeby nam kabel dyndał przy telefonie. Oczywiście wszystko w przypadku, gdy mamy swoje ulubione słuchawki i chcemy do nich dodać źródło bt

Edytowane przez Play
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Jako nadajnik, czy pod kątem jakości dźwięku?
Trochę odchodzimy od tego o co pytałem.

Słowem - jak gram z BTR3 lub innym odbiornikiem to nie ma znaczenia czy źródłem jest telefon, czy jakiś DAP?
Dla uproszczenia zakładamy że sygnał idzie zawsze po aptx HD żeby już nie wchodzić w detale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, side napisał:

Jako nadajnik, czy pod kątem jakości dźwięku?

I jedno i drugie

33 minuty temu, Nicodem napisał:

Słowem - jak gram z BTR3 lub innym odbiornikiem to nie ma znaczenia czy źródłem jest telefon, czy jakiś DAP?
Dla uproszczenia zakładamy że sygnał idzie zawsze po aptx HD żeby już nie wchodzić w detale.

Nie będzie miało znaczenia jeśli porównasz te same kodeki. Jedynie zasięg BT ma spory wpływ, np porównując BTR1 z BTR3 to przepaść na korzyść BTR3. A moc sygnału ma duży wpływ przy wysokich kodekach LDAC/LDHC bo przesyłają duże ilości informacji, więc częste przerwy będą wiązały się z rwaniem dźwięku.

Piszę to jako bardzo doświadczony użytkownik BT od nastu lat

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie miało znaczenia jeśli porównasz te same kodeki. Jedynie zasięg BT ma spory wpływ, np porównując BTR1 z BTR3 to przepaść na korzyść BTR3. A moc sygnału ma duży wpływ przy wysokich kodekach LDAC/LDHC bo przesyłają duże ilości informacji, więc częste przerwy będą wiązały się z rwaniem dźwięku.
Piszę to jako bardzo doświadczony użytkownik BT od nastu lat
Dzięki. To jedna wątpliwość rozwiana.
Druga - z Q5 mogę łączyć się po aptx (bez HD), AAC lub SBC.
Co lepsze jakościowo?
Bo w tym scenariuszu mam lepszy dźwięk po bluetooth na słuchawkach - dac działa q5 a nie BTR3.
MInus - wielkość i brak mikrofonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AptX potem AAC na końcu SBC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LDAC czy LDHC to inna bajka. Wg mnie znosi zarzuty do BT psucia dźwięku. Różnica kabel-BT została pokonana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTR 3 lub słuchawki z LDAC. Przy łączeniu wybierasz kodek bo standardowo energooszcędnie połączy po SBC. Potem zmieniasz na LDAC i już możesz słuchać z bananem na gębie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, side said:

Do tego ldaca trza mieć telefon z min. Androida Oreo i co?

1. Np. BTR3 i słuchawki

2. Słuchawki BT z ldaciem

 

Pytam, bom zielony.

Chyba jeszcze producent musiał wykupić licencję, samo Oreo nie wystarczy ale nie jestem pewien.

Reszta - zgadza się.

 

1 minute ago, Jaro54 said:

BTR 3 lub słuchawki z LDAC. Przy łączeniu wybierasz kodek bo standardowo energooszcędnie połączy po SBC. Potem zmieniasz na LDAC i już możesz słuchać z bananem na gębie

 

Dodam od siebie, że SBC vs aptX - słychać, nawet niewprawnym uchem. To wiem, nie mam pojęcia jak dalej typu aptX HD vs LDAC ale ponoć także.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Nicodem napisał:

Chyba jeszcze producent musiał wykupić licencję, samo Oreo nie wystarczy ale nie jestem pewien.

Nic nie musi bo licencję producent dostaje z Androidem. Google zakupiło licencję do androida, więc już w systemie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są głównie Sony, bo to ich kodek

Ale jak kupisz BTR3 to masz w nosie bo podepniesz każde ( poniżej 100 Ohm ) słuchawki i słuchasz po kodeku który ci się zamarzy

Edytowane przez Jaro54
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Jaro54 napisał:

Ale jak kupisz BTR3 to masz w nosie bo podepniesz każde ( poniżej 100 Ohm ) słuchawki i słuchasz po kodeku który ci się zamarzy

 

Tak, ale to dodatkowe urządzenie oraz kable. A tak wystarczyłby telefon i słuchawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, side said:

 

Tak, ale to dodatkowe urządzenie oraz kable. A tak wystarczyłby telefon i słuchawki.

 

Tak, ale możesz zmieniać dowolnie słuchawki później :)

Wszystko ma plusy i minusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, side napisał:

Tak, ale to dodatkowe urządzenie oraz kable. A tak wystarczyłby telefon i słuchawki.

Ile masz par słuchawek w domu? załóż że jesteś skazany na Sony M1000X3 za ok 1500 pln. Padają słuchawki i idą do reklamacji. Czekasz 2-3 lub więcej tygodni i jesteś na ten czas zmuszony zrezygnować z odsłuchów bezprzewodowych. A ja zmieniam słuchawki na inne i jadę dalej po BT. Dlatego mam BTR3

Edytowane przez Jaro54
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Jaro54 said:

Ile masz par słuchawek w domu? załóż że jesteś skazany na Sony M1000X3 za ok 1500 pln. Padają słuchawki i idą do reklamacji. Czekasz 2-3 lub więcej tygodni i jesteś na ten czas zmuszony zrezygnować z odsłuchów bezprzewodowych. A ja zmieniam słuchawki na inne i jadę dalej po BT. Dlatego mam BTR3

 

Czy te M1000X3 tak często padają? Ostatnio widziałem na KUPIĘ od kogoś zapytanie ale zaznaczał, że muszą być z gwarancją...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak często bo nie miałem. Wziąłem jako przykład, pierwszy lepszy by spełniał kryterium posiadania LDAC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jaro54 napisał:

Nic nie musi bo licencję producent dostaje z Androidem. Google zakupiło licencję do androida, więc już w systemie jest

Nie zawsze tak jest. Huawei/Honor - często brak LDAC. I nie mam tu na myśli tanich starszych smartfonów. Choć tak, tu w zamian jest ichni HWA. Przynajmniej powinien być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności