Skocz do zawartości

Co kupić - pytanie o DAC/AMP i prośba o rozjaśnienie


tomasz_z

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni

 

czytam to forum oraz dwa podane tutaj anglojęzyczne + wszelkiego rodzaju recenzje sprzętów w pl i eng.

 

I pytania mam dwa o zupełnie skrajne rzeczy.

 

Pierwsze:
Czy chcąc słuchać muzyki z iPhone 6/Samsung S6 oraz MacBook air / Lenovo - na słuchawkach - IEM iDX160iE oraz AKG (już nie produkowane 700cośtam - nie pamiętam teraz), powinieniem (?) / chciałbym używać wzmacniacza, DAC czy AMP/DAC?

Wybaczcie okropnie pewnie bazowe pytanie - ale się pogubiłem. O ile z iP6 na słuchawkach gra bardzo fajnie (na dousznych trochę basu nie ma) to z kompów obu - mizerota.

 

I w zasadzie nie wiem czy potrzebuje AMP czy DAC czy DAC/AMP.

 

Szukam sprzętu przenośnego. Kwota.... hmmm tyle ile trzeba. Jak w każdym hobby - wiadomo - granicą jest granica bólu. Mój ból... to 2,5 k na (AMP, DAC, czy AMP/DAC - zależnie od Waszych odpowiedzi.)

 

Stety lub nie - w każdym sklepie mają coś innego i ciężko to przesłuchać jednocześnie (a tak byłoby najlepiej pewnie).

Tak po ludzku, proszę - wytłumaczcie co dadzą mi te sprzęty AMP/ DEC, AMP, DEC?

 

Na teraz biorę pod uwagę E12A, Oppo HA-2 oraz Aune B1.

 

Proszę o pomoc i będę wdzięczny za cierpliwość i wyjaśnienia.

Tomasz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za dużo co tłumaczyć - podstawowy angielski:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przetwornik_cyfrowo-analogowy

https://en.wikipedia.org/wiki/Amplifier

 

DAC to źródło dźwięku, AMP - wzmacniacz, jak nazwa sugeruje wzmacnia sygnał (dla bardziej wymagających prądowo słuchawek). Często DAC ma już zintegrowaną porządną sekcję wzmacniacza słuchawkowego, ale nie jest to regułą... no i zawsze można lepiej (z dedykowanym).

Więc ciebie powinien interesować DAC/AMP.

 

Do poczytania:

Polecane słuchawki pełnowymiarowe do muzyki i dla graczy

Polecane słuchawki dokanałowe

Polecane karty dźwiękowe i DACi

Dodatkowa lektura przydatna podczas samodzielnego wybierania słuchawek:

Jak samodzielnie wybrać słuchawki – kompendium

Jak poprawnie pytać o słuchawki na forach

Kiedy i czemu potrzebny jest wzmacniacz słuchawkowy

Dlaczego "najlepsze" słuchawki nie istnieją?

Słownik popularnych pojęć audio

Dodatkowe materiały związane z wyborem głośników komputerowych, wzmacniaczy operacyjnych i nie tylko:
Archiwalne polecane głośniki komputerowe 2.0/2.1/5.1

Podstawy akustyki i rozmieszczania głośników

Wzmacniacze operacyjne - mały poradnik

 

Co do konkretnego wyboru to przeczytaniu podstaw można przejrzeć starsze tematy, których jest bez liku, jak to nie wystarczy to są jeszcze recenzje na audiofanatyk i zakupek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. W zasadzie każdy z powyższych linków przeczytałem wcześniej.

Pierwotnie myślałem że ohmożerne uszy muszą mieć wsparcie. A w miarę czytania są głosy, że jednak suport pomoże (na pewno z moich kompów - bo to męka na słuchawce jest).

 

I odpowiedź Twoja na końcu daje mi kierunek. Że MMA czyli AMP/DAC.

Jeśli AMP/DAC to zostaje tylko oppo Ha-2.

 

Wiem, że męczę, ale co daje mi (tak na polski język) rola DAC'a? No jasne zamiana cyfrowego na analogowy.... a po polsku?

 

Czy w tej konfiguracji (z pierwszego posta) właśnie przytoczony oppo będzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAC? No w sumie to on kreuje cały dźwięk - zintegrowane układy to zwykle malutkie, budżetowe scalaki grające po prostu źle, choć są odstępstwa od reguły (w 2 strony - bywa całkiem nieźle oraz tragicznie xD).

Tutaj warto pooglądać sobie sygnał (na wykresach ofc), który podaje jakaś integra i dobrej klasy dac - to wyjaśni najwięcej... oczywiście zaraz po odsłuchu :F

 

OPPO HA-2 fajny sprzęcik, brałbym sam, ale finalnie chyba zaopatrzę się w E18, bo od razu będzie transportem dla stacjonarnego toru (Coaxial).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności