Skocz do zawartości

Wyciszanie drzwi w pokoju


Wieszak

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Jako, że często siedzę po nocy w pokoju i oglądam filmy / słucham muzyki / gram,

chciałbym wygłuszyć jakoś drzwi od mojego pokoju, co by nie denerwować zbytnio innych domowników i móc bardziej swobodnie funkcjonować w nocy.


Chciałbym w tym celu wygłuszyć drzwi.

Stosowałem już uszczelki i sporo pomogły, gdyż szczeliny w moich starych, PRLowskich drzwiach wynoszą nawet po 1,5 cm.


Usunąłem je i w ich miejsce zamówiłem największe tego typu, jakie znalazłem na allegro.

Chciałbym jeszcze dyktę w drzwiach uszczelnić pianką montażową i przykleić na nią jakąś matę wygłuszającą.


Ściany mam grube, a za pomysły typu "słuchawki" uprzejmie podziękuję. Ewidentnie Piętą Achillesową są stare, rozpadające się drzwi, nad którymi muszę popracować.

Wymiana nie wchodzi w rachubę.


1. Jaka jest różnica między matą piramidkową, falową a gładką? Jaka najlepiej sprawdzi się w moim przypadku?

2. Czy naklejenie samej maty akustyczniej / wygłuszającej na drzwi wystarczy, czy też powinienem nakleić także jakąś matę izolującą?

3. Czy 4 cm grubości będą odpowiednie?

4. A może po prostu użyć wełny mineralnej?


Na oku mam coś takiego:


Edytowane przez Wieszak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te maty z gąbki jak w studiach nagraniowych raczej się nie sprawdzą, a przynajmniej w mniejszym stopniu niż wymieniona przez Ciebie wełna mineralna lub inny materiał izolujący. A dlaczego? Dlatego, że wszelkiego rodzaju maty montuje się celem zmniejszenia odbić, pochłonięcia fali dźwiękowej, czy też jej rozproszenia. A nie, żeby za ścianą było nieco ciszej, od tego są właśnie materiały wygłuszające, izolujące itp :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsza jest szczelność i masa drzwi. Specjalna uszczelka w wyfrezowanej szczelinie przy przymyku oraz koniecznie próg. Nie zawracaj sobie głowy zewnętrznymi matami, tak jak napisał surround. Mała szczelinka czy otworek w drzwiach to już min. 3 dB gorsze tłumienie.

 

Dla najniższych częstotliwości tłumienie (i tak w ograniczonym zakresie) zapewni masa drzwi z ciężką wełną mineralną w środku i sklejka na zewnątrz z arkuszem blachy min. 1 mm i oczywiście odpowiednie zawiasy, by to wszystko utrzymać. Można też kupić metalowe drzwi pożarowe, jak nie chcesz się bawić w robienie drzwi od początku lub jak masz kasę specjalne akustyczne.

 

Wiem, że robią się z tego pancerne drzwi ale nie ma innej skutecznej drogi. Jak już dobrze wytłumisz drzwi, to okaże się, że dźwięk przenika przez stropy i ściany działowe, a wtedy następne schody przed Tobą - powodzenia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności