Skocz do zawartości

Adaptacja akustyczna na poddaszu (skosy)


surround

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, witam... i o porade pytam :D

 

Mogę przeznaczyć na pokój odsłuchowy/kinowy część poddasza, z naciskiem na odsłuch z systemu stereo. Jestem na etapie stawiania ścianek działowych i kolankowych, a także "zamykania" poddasza sufitem. Nie do końca wiem jak się za to zabrać, żeby pomieszczenie było "przyjazne" akustycznie, tzn. na chwilę obecną mam w pewnym zakresie dowolność co do wykończenia i materiałów, więc jest możliwość, żeby już na tym etapie zrobić to z głową i później mniej kombinować ;)

Jest to o tyle nietypowe pomieszczenie, gdyż występują tam skosy, w związku z tym, tak mi się przynajmniej wydaje, standardowe kalkulatory i przeliczniki chyba nie mają zastosowania.

 

Czy ktoś z Was posiada wiedzę w tym zakresie, albo może chociaż wskazać mi odpowiednią stronkę/lekturę/osobę ???

 

Z góry dzięki, liczę na odzew z Waszej strony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze chcesz rad to zrób coś, zmierz w miarę pomieszczenie jakie ma powstać i pokaż to na m na rysunku.

Dwa skosy dobra rzecz mniej fal stojących.

 

Zobacz mój temat DACa, to jest absolutne minimum w mojej adaptacji, a ty masz jeszcze więcej do zrobienia ale możesz też lepiej to zrobić całkowicie pokój do odsłuchu mój to pokój dzienny.

Edytowane przez retter
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie masz jeszcze gotowego pomieszczenia, to gdzies w sieci musisz znalezc "zlote proporcje" pomieszczenia odsluchowego. Jak juz zastosujesz sie do nich, to pozniej standardowe procedury -

pierwsze odbicia, rozpraszanie, pochlanianie, basstrap-y itp. itd. :P. Zaleznie od stopnia zaangazowania i zawartosci portfela ;).

 

Mozesz zrobic to tak - 120real.5.jpglub bardziej inwazyjnie, czyli tak - c-phonic1.jpg

 

Tutaj masz link, zobacz co i jak w temacie ;).

realtraps

Edytowane przez PENDRAGON
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaje zatem jedyny wymiar, jaki znam i jaki jest wymuszony- szerokość pomieszczenia- 310cm. Reszta jest do zrobienia, mogę mieć na długość 5m, a nawet ponad 6m (ale bez sciany kolankowej, wtedy skos idzie do samej podłogi). Wysokość również do ustalenia- ok.2,60 przy suficie obniżonym poniżej linii belek, mogę też wyeksponować belki zyskując te 20-30 cm, ale wtedy sufit będzie nieregularny (poprzecinany belkami).

 

A najwięcej będzie widać chyba na wizualizacji:

 

pietrov04poz2cam3(1).jpg

 

 

pietrov04poz2cam2(1).jpg

 

 

pietrov04poz2cam1(1).jpg

 

 

Z tym, że te mebelki to wszystko do ustalenia, raczej nie będę pakował tam narożnika, nie będzie też okna na skosie, które widać na wizualizacji.

Odnośnie tego, czy pomieszczenie będzie otwarte, są dwie opcje. Pierwsza to tak, jak na wizualizacji, i wtedy w grę wchodzi jakąś kotara lub grube zasłony na czas słuchania muzyki/oglądania filmów. Drugą opcją jest oczywiście pociągnięcie ściany bocznej do samego końca, wstawienie drzwi i wtedy robi nam sie pomieszczenie zamknięte.

 

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi i sugestie :)

 

@retter:

Skos będzie niestety tylko jeden, do tego "na plecach"... A Twój temat zaraz sprawdzę :)

 

@Pendragon:

Dzięki za link, za chwilę to ogarnę. W tych przykładowych pomieszczeniach na fotkach widzę, że ściany mają bardzo nieregularne kształty. U mnie możliwości są raczej ograniczone w tym temacie, ale na przykład ściankę kolankową mógłbym już zrobić pod kątem, a nie prostopadle do podlogi, można też coś pokombinować z narożnikami (które tworzy ściana z ekranem wraz ze ścianami bocznymi- tą istniejącą i tą, która dopiero miałaby powstać). Pozostaje tylko pytanie, czy rzeczywiście jest sens bawić się w takie nieregularne kształty tylko ze ścianami przednią i tylną?

Edytowane przez surround
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi aby nie było fal stojących, więc im więcej ściec tym lepiej.

No i jak zaznaczysz to pokaż też gdzie chcesz kolumny ! Bo ja chyba widzę tylko jedno miejsce na ścianie od dachu tak z 1-1,5,

Jak będziesz miał bez refleksy na dole (z tyłu) było by dobrze bo tam i tak niż nie postawisz zbytnio do ściany chodzić też i tak nie będziesz. Warto aby wyloty tam dmuchały przy sensownej odległości nie będzie dudnienia.


Jeśli dobrze widzę i rozumiem to pomieszczenie z białą sofą ? brak dzwi ! W takim pokoju powinieneś się zamknać aby dzwięki nie przeszkadzały w obie strony.

Stawiasz na krótszej ścianie, ściana naprzeciw pokoju musi być solidnie wyciszona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam za bardzo jak pozaznaczać na wizualizacjach, ani zrobić rysunków, gdyż nie mam dostępu do kompa na chwilę obecną.

Tak, jak kolega retter zauważył, pomieszczenie odsłuchowe to właśnie to z białym narożnikiem i TV. Rozważam przedłużenie ściany i zamknięcie salki. W miejscu TV będzie właśnie telewizor (ale bez tej niskiej i szerokiej szafki rtv, raczej wiszący na ścianie) lub zamiast niego - wydzielone miejsce na ścianie przeznaczone na ekran do projektora. Głośniki, siłą rzeczy, po bokach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ustawienie kolumn będzie takie ze któregoś razu będzie gleba :/ zaczepienie o kable etc.

Dwa kolumny na ścianie którą dzielisz z sypialną :D to wręcz książkowy błąd i zarobisz nie raz od żony która próbuje spać.

 

TV i kolumny na ścianie od dachu, skos da ci też mini sale kinową :) no i krótsza droga do soffy bo zaraz obok drzwi :) wygodnie praktycznie bezpiecznie i akustycznie najlepsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luzik, sypialnia będzie zamieniona miejscami z łazienką, więc pokój kinowy/do słuchania muzyki będzie sąsiadować właśnie z łazienką, a po boku z garderobą (ta będzie w miejscu tego najmniejszego pokoju).

W przypadku TV ustawienie ze skosem, jako ścianą przednią, byłoby jeszcze ok, gorzej w przypadku wykorzystania ściany (w tym przypadku skosu o dość dużym nachyleniu) jako ekranu dla projektora... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo jedno, albo drugie, jeszcze nie podjąłem decyzji ;) Osobiście wolałbym, aby tv/ekran oraz sprzęt grający były właśnie w takim ustawieniu, jak na wizualizacji. Ale jeśli inne ustawienie da lepsze rezultaty w odbiorze muzyki, to jestem skłonny do poświęceń :) Tylko trochę nie rozumiem, co dałoby mi ustawienie głośników pod skosem, a sofy/fotela pod ścianą pionową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jak kino filharmonia ma sufit scena nisko i im dalej wyżej.

Zobacz sobie jedne z najdroższych kolumn (ceny nie patrz :D ) dwa ze firmy Focal, stawiasz je w trójkąt równoboczny a nie jakoś pod skosem. Same skosy :D

 

Sofa blisko ale nie pod ściana tam gdzie TV, na ścianie z skosem głośniki

 

focal_grand_utopia_em_ko_28624.jpg

Edytowane przez retter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retter, moim zdaniem, słuszne poniekąd nawiązanie do kina/filharmonii ma odzwierciedlenie właśnie w ustawieniu z wizualizacji. Tam gdzie są glośniki (scena amfiteatru), jest więcej przestrzeni pomiędzy podłogą a sufitem, a w miejscu sofy pod skosem (widownia) ta przestrzeń zmniejsza się (z tą różnicą, że skos mam nad sobą, zamiast "pod"). No chyba, że jest zbyt późna pora i nie myślę już logicznie, to mnie popraw ;)

 

A co do Grande Utopii, to trudno, żeby głośniki były skierowane w jednej płaszczyźnie, przy ok. 2-metrowej konstrukcji... Poza tym nie widzę tu żadnej analogii odnośnie akustyki mojego pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie, z akustycznego punktu widzenia tylna sciana powinna miec skos, zeby nie bylo odbicia frontu. Oczywiscie mozna sobie z tym poradzic montujac dyfuzor/pochlaniacz,

ale za to przy skosie nie bedzie potrzebna taka ich ilosc, jak przy scianie prostopadlej.

 

Zrob sobie panele z welny Isover PT80 o grubosci 5cm, w ramach drewnianych 100x50cm, czyli tyle, ile ma wymiar pojedynczego plata welny. Zamontuj je po bokach na wysokosci

50cm od podlogi, i na dystansie 5cm od sciany, dla zwiekszenia efektywnosci pochlaniania.

 

Nastepnie na tylnej scianie (skos) zamontuj dyfuzory Schroedera ok. 4szt, tylko nie takie drewniane bo sa drogie, a styropianowe, ta sama skutecznosc, a duzo taniej i latwiej

zamontowac (sporo mniejsza waga).

 

Jezeli bedziesz mial dywan/wykladzine, to na sufit tez mozna dac dyfuzory Schroedera, jezeli nie, to panele pochlaniajace z welny Isover PT80, takie same, jak na scianach bocznych.

Pierwsze odbicia na scianach bocznych, musisz sobie ustalic w odleglosci pomiedzy kolumnami, a miejscem odsluchowym (tzw. sweetspot).

 

I tam tez umiescic w/w panele Isover PT80 (tzw. Bass trap). Rame zrobic mozna ze sklejki o grubosci 15-20mm, tylko musisz pamietac, ze welna jest szkodliwa i trzeba ja zabezpieczyc

przed pyleniem, najlepiej kawalkiem materialu bawelnianego (z obu stron!), to sie nazywalo surowka, czy jakos tak.

 

Akurat ten material dobrze przepuszcza dzwiek, i jest na tyle gesty, zeby chronil przed pyleniem, jest tez stosunkowo tani. Mocujesz go do ramy, za pomoca zszywacza tapicerskiego.

Ostatecznie panel wykanczasz materialem w dowolnym kolorze, pasujacym do wnetrza, ale rowniez musi byc transparentny dzwiekowo.

 

Oczywiscie, mozesz sie pokusic o zrobienie Bass Trap "Super Chunk", jak starczy Ci miejsca w przednich naroznikach. Sa bardzo efektywne w "panowaniu" nad niskimi tonami,

wlasciwie to jest standard w profesjonalnych adaptacjach akustycznych.

 

No i generalnie to by bylo na tyle, masz pytania? to pisz smialo, postaramy sie pomoc ;).

Edytowane przez PENDRAGON
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli drugi Twój obraz z pomieszczeniem właśnie taką martwą akustykę przedstawia ;) immo zgoda tylko wiem jak to jest i czasem potrafi ktoś zaczepić za kabel, zaczepić za kolumnę i mamy problem.

 

Jeden woli taką martwą akustykę inny żywą ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie posty w tym temacie:)

Pendragon, świetny opis dot. ustrojów akustycznych wraz z poradami DIY, to mi się podoba i na pewno skorzystam z porad... Ale jeszcze długa droga przede mną, na razie chciałbym zrobić ile tylko się da, stosując odpowiednie materiały na zbudowanie ścian, sufitu itd., starając się przy tym zastosować do tzw. "złotych proporcji".

 

I tu nasuwa się pierwsze pytanie. Jak korzystać z tych wzorów (kalkulatorów) na "złote proporcje", biorąc pod uwagę fakt istnienia skosu???

 

Załączam też rysunek z pomiarami (przekrój boczny oraz rzut z góry), które dziś zrobiłem. Zaznaczyłem, oprócz wymiarów, materiały z jakich zbudowane są istniejące już ściany, podłoga itd. Ze względów estetycznych na chwilę obecną zdecyduję się chyba na obniżenie sufitu płytami g-k i do tego wełna, bo te belki nie są jakoś specjanie eleganckie, żeby je wyeksponować. Ewentualnie później będę w tym rzeźbił, jeśli zajdzie taka potrzeba;)

 

Znakami zapytania oznaczyłem miejsca, które dopiero mają powstać i przy ktorych jest największe pole manewru w kwestii materiałów i technologii.

 

Chcialbym tak to zbudować, żeby na koniec było jak najmniej zabawy z ustrojami akustycznymi itd.

 

20141118_212233.jpg

Edytowane przez surround
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli drugi Twój obraz z pomieszczeniem właśnie taką martwą akustykę przedstawia ;)

Nie do konca, poniewaz podloga jest ta odbijajaca/zywa akustycznie ;).

 

Surround, z Twojego pierwszego posta zrozumialem, ze bedziesz dopiero stawial sciany, dlatego polecalem zastosowac sie do "zlotych proporcji". W tym przypadku, skoro skos pozostanie,

to wydaje mi sie bez sensu korzystanie z tych zalecen. Bedziesz mial nieregularne ksztalty, i to zalatwi (po czesci) sprawe ;).

 

Co do zabudowy sufitu, jezeli takowa chcesz zrobic, to polecam obnizyc ja o np. 30cm, tam, gdzie ma wisiec docelowo TV, a na drugim koncu (przy skosie) jak najwyzej. Tak, zeby plyta G-K

tworzyla kat ze skosem. W ten sposob odbita od sufitu fala dzwiekowa, nie bedzie skierowana w miejsce odsluchowe, tylko lekko za nim.

 

Jednak mimo wszystko, zamontowalbym na suficie absorber z welny, dla lepszej skutecznosci pochlaniania odbic. Tylna sciane zrobilbym dyfuzyjna/rozpraszajaca, a w tym kacie, ktory tworzy

skos z podloga, zamontowalbym Super Chunk-a na basowe harce :D.

 

Pomysl nad zabudowaniem przednich naroznikow, tam tez powinno sie zrobic SC, a przynajmniej zamontowac panele z welny ;). Welne tez mozesz "wrzucic" na obnizony sufit, zawsze to

kolejna pulapka basowa, a tych nigdy za wiele :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności