Skocz do zawartości

Balkan - trąbki i inne


Kub3n

Rekomendowane odpowiedzi

Beirut - Gulag Orkestar (cała płyta) albo inne tego gościa.

 

Jeżeli lubisz instrumenty dęte blaszane typu trąbki ale w brzmieniu z innej strony świata np. Meksyk to polecam Lila Downs np. album Shake Away.

Edytowane przez buble_corp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę Kolega został zmamiony muzyką z filmów Kusturicy, która tylko częściowo odpowiada specyfice muzyki bałkańskiej. Moim zdaniem elementem fundamentalnym nie są instrumenty dęte, ale rytmika. Taka bardzo pod wpływem tureckim. No i śpiew, taki modulowany, rozwibrowany, typowo słowiański:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to rytmika, żywa muzyka i żywe instrumenty pozwalające grać bez prądu na ulicach targach etc ale to moje zdanie.

Ale mnie w tą muzyką zaraziła mnie osoba wykształceniu muzycznym ale fakt dzisiejsza muzyka bałkańska a jej poprzednie klimat to już deko co innego.

 

Może Was zaciekawi dokument plante+

http://www.planeteplus.pl/dokument-balkanskie-melodie_41014

 

Kawałek dokumentu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę Kolega został zmamiony muzyką z filmów Kusturicy, która tylko częściowo odpowiada specyfice muzyki bałkańskiej. Moim zdaniem elementem fundamentalnym nie są instrumenty dęte, ale rytmika. Taka bardzo pod wpływem tureckim. No i śpiew, taki modulowany, rozwibrowany, typowo słowiański:

 

Tutaj nie masz racji, bo pierwsze słyszę o Kusturicy :) Po prostu jestem praktycznie każdego roku w Chorwacji, a tam bardzo popularny jest balkan. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Ci to podejdzie, ale warto posłuchać - Balkan BeatBox, Dubioza Kolektiv, Haydamaky, Balkanika, Gogol Bordello, Kulture Shock, Russkaja. Nie wszystko to jest stricte muzyką bałkańską, ale zawiera elementy, które wymieniłeś. Przyjemnego ! :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tutaj nie masz racji, bo pierwsze słyszę o Kusturicy :) Po prostu jestem praktycznie każdego roku w Chorwacji, a tam bardzo popularny jest balkan. :)

 

 

Ale muzyka chorwacka...jest jakaś inna. ;o) Zupełnie nijak się ona ma do typowego nurtu muzyki bałkańskiej. Jeżeli miałbym szukać reprezentatywnej muzyki dla tej części Europy to bym wskazał muzykę serbską, macedońską i albańską. Z tym, że muzyka serbska jest bardziej "śpiewana" i melodyjna, zaś albańska bardziej rytmiczna i instrumentalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tutaj nie masz racji, bo pierwsze słyszę o Kusturicy :) Po prostu jestem praktycznie każdego roku w Chorwacji, a tam bardzo popularny jest balkan. :)

 

Ale muzyka chorwacka...jest jakaś inna. ;o) Zupełnie nijak się ona ma do typowego nurtu muzyki bałkańskiej. Jeżeli miałbym szukać reprezentatywnej muzyki dla tej części Europy to bym wskazał muzykę serbską, macedońską i albańską. Z tym, że muzyka serbska jest bardziej "śpiewana" i melodyjna, zaś albańska bardziej rytmiczna i instrumentalna.

Zależy jak trafisz. Ja spotkałem się typowo z muzyką bałkańską.

 

Wysłane z mojego N3 przy użyciu Tapalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności