Skocz do zawartości

Projekt DIY za 700-800zł


Gryzli

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Czy jest tu ktoś kto może mi polecić dobry projekt kolumn, który najlepiej sam zbudował i przetestował? :D

Znalazłem wiele projektów na zagranicznych stronach, ale głośniki do większości są niedostępne w Polsce, a same projekty czysto teoretyczne, bez opisu brzemienia i porad odnośnie budowy. Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zbudować dwudrożne monitory, tak żeby nie mieć problemu z transportem. Lubię przestrzenne brzmienie z bogatą średnicą i dużą szczegółowością. Wolę żeby niskie tony nie wychodziły przed szereg i nie zagłuszały przekazu. Słuchając muzyki lubię, gdy wokal jest wyraźny i soczysty, a reszta dźwięków jest lekko w tle. Przykładowe utwory zespołów, których słucham:

https://www.youtube.com/watch?v=ZqJhd9M7Zdk

https://www.youtube.com/watch?v=EVvDFMyOEkw

Edytowane przez Gryzli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z DIY zatrzymałem się na etapie Tonsil/TVM i sam zbudowałem potężny zestaw 3d na ARN226/ARX150 i GDWK10/80/19. Wiem, ze był bardzo fajny, uznany i niedrogi zestaw monitorów na ARN150 i Tonsilach GDWK11, ale teraz TVNów już jak na lekarstwo, Tonsile też już nie te... ale monitorki były zacne i to z dobrą obudową i dobrą zwrotnicą był zestaw w granicach 500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Polecam projekt 3sm http://audiohobby.pl/topic/1/4747/all. Sam zrobiłem i bardzo ten projekt polecam. Poza tym w linku masz opinie. Projekt warty zrobienia tylko w tej cenie to raczej używany. Dosyć często się pojawiają. Albo rozwiązanie budżetowe miałbyś jeszcze na dobre słuchawy

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1882877.html . Bardzo dobrze to gra, ilościowo gra to jak 18-20 cm głośnik. Średnica bardzo dobra i realna. Wysokie tony w dosyć dużej ilości nawet fajna scena. Do 3sm można dać taki sam opis tylko że mają lepsze jakościowo wysokie tony i jeszcze bardziej realną średnicę ale w mniejszej ilości. Bas jest mniej więcej w tej samej ilości i troszkę lepszy jakościowo w 3sm (ale mi się wydaję że nie uzasadnia on 3 albo i 4 razy wyższej ceny wykonania kolumn). Ten projekt w wavecorem i fountekiem będzie miał mniej basu od tych 2 które wyżej podałem. Można się poczaić na jakiś używki diy z allegro. Czasami się trafiają okazje. Wszystkie projekty które wyżej podałem zrobiłem i są to tylko moje wrażenia. Opinie o tonsilach masz na elce (ostatni post jest mój). A jeśli chodzi o 3sm to masz cały temat na audiohobby.


Ja z DIY zatrzymałem się na etapie Tonsil/TVM i sam zbudowałem potężny zestaw 3d na ARN226/ARX150 i GDWK10/80/19. Wiem, ze był bardzo fajny, uznany i niedrogi zestaw monitorów na ARN150 i Tonsilach GDWK11, ale teraz TVNów już jak na lekarstwo, Tonsile też już nie te... ale monitorki były zacne i to z dobrą obudową i dobrą zwrotnicą był zestaw w granicach 500 zł.

W tym zestawie opłacało by się zmienić wysokotonówkę. Tonsil mistrzem w wysokotowych nie był :P .

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także głos na 3sm, miałem z nadem 3020i i polecam, grało to świetnie:)

Ja uważam że w porównaniu z tym projektem na starych tonsilach w kategorii brzmienie/cena 3sm raczej odstają od tonsili, i to mocno :P . Mi przynajmniej przyjemniej słucha się tonsili niż 3sm-ów ;) . Poza tym 3sm kosztują 3-4 razy więcej ale nie grają 3-4razy lepiej :P . Jedyna ich przewaga to wysokie tony. Ośmielę się stwierdzić że średnie sa lepsze w tonsilach :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie w audio nie jest tak, że słuchawki za 10zł grają 10 razy gorzej od tych za 100zł. A z tym porównaniem tonsili do 3sm... No cóż każdy ma swoje upodobania ja powiem tylko, że z 3sm sporo bawiłem się z odpowiednim ich ustawieniem (kolumny bliskiego pola) w pokoju, ale jak się już udało to scena była niesamowita :)

Edytowane przez bartiss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu wcale nie jest gorzej ze sceną. Jak pisalem wcześniej jedyna przewaga 3sm to wysokie tony. Reszta na tym samym poziomie a średnie lepsze w tonsilach. Wyczuwam w twoim poscie nutke niedowierzania ale uwierz mi nie mam gumowego ucha:-P. Sam sie zdziwiłem jak je zlozylem do kupy;-).

Generalnie w audio nie jest tak, że słuchawki za 10zł grają 10 razy gorzej od tych za 100zł.

zdaje sobie z tego sobie sprawe, ale w tym wypadku różnica jest taka mala ze moim zdaniem nie warto doplacac kwoty ok 600 czy nawet 800zl. Lepiej przeznaczyc ja na jakis dobry piecyk czy nawet fajnego cd-ka.

P.S nie kieruj sie wiekiem ani wygladem czy nawet moca tych głośników sa nie pozorne;-) ale to diabeł w owczej skorze:-D.

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ten sam wzmak i pomieszczenie nawet cd-ek ten sam. Kabelki też :lol:. Jeśli chodzi o wzmaki to też raczej vintage ale na moje oko poziom nowego sprzętu za dzisiejsze 1,5-3 kzł. Jeśl chodzi o spis sprzętu z jakim ich słuchałem to masz spis w ostatnim poście na elce. Nie chce mi się tego jeszcze raz pisać. Oprócz tego sprzętu co napisałem na elce słuchałem jeszcze z philipsem 561.

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł z tym projektem na Tonsilach. To będzie pierwszy raz, kiedy buduję własnoręcznie kolumny i myślę, że niema sensu pchać się w jakieś drogie części. Jeśli dobrze wyjdzie, to kolejna budowa oparta będzie na lepszych podzespołach :D Rozglądam się już za głośnikami i niedługo zacznę relację z budowy. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampa to dość duże koszta. Sam chciałem zrobić lampowego wzmaka ale jako że jestem początkujący i nie mam zbyt dużych funduszy, odpuściłem. Koszty dosyć duże w porównaniu z tranzystorowym wzmakiem. Może lepiej coś na tranach?

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności