Skocz do zawartości

Pasywny router audio DIY


Goras

Rekomendowane odpowiedzi

Geneza powstania projektu:

 

Chcę bez włażenia pod biurko i przepinania kabli prosto i wygodnie przełączać sie pomiędzy źródłami (DAC, XBox, iMod) a elementami końcowymi (wzmacniacz słuchawkowy, aktywne monitory bliskiego pola). Z uwagi na te ostatnie przyda się też regulacja głośności.

W związku z tym potrzebuję przełączać 3-4 wejścia na 2 wyjścia i do tego mieć regulację głośności.

 

Z rozwiazań gotowych, które ani nie wyglądają na barachło ani nie kosztują >1k zł znalazłem w sumie dwa, oba nie idealne:

1) http://www.beresford.me/PP/TC2D7240_STEREO_RCA2FPHONO_SIGNAL_ROUTER.html
Estetyka super, ale brak regulacji głośności nieco przeszkadza, z podatkami i przesyłkami pewnie wyjdzie około 500 zł.

 

2) http://www.ebay.com/itm/Passive-preamplifier-ALPS-Potentiometers-/190836562928?ssPageName=ADME:X:RTQ:US:1123

Tu z kolei oba wyjścia podłączone są na stałe. Koleś na pytanie czy dałoby radę dorzucić też selektor wyjść łamanym angielskim odpisał, że za 15 baksów dorzuci.

Tylko mam poważne obawy jakiej to cudo jest jakości. Konkretnie selektory, słowa o nich nie ma co za jedne. A też wychodzi jakieś 450 zł + spora szansa na podatek.

 

No to postanowiłem poskładać to samemu ;) Jako że nie mam większego doświadczenia w czymś podobnym, wzmacniaczy ani DACów własnych nigdy nie składałem bardzo miło przywitam wszelkie sugestie i wskazówki co by można zrobić lepiej albo w ogóle inaczej.

 

 

 

Mój aktualny plan:

Optycznie i konstrukcyjnie wyglądałoby to dość podobnie do opcji numer dwa. Oba selektory oraz potencjometr na przedniej ściance, gniazda RCA z tyłu. Okablowanie na pająka.

 

Komponenty:

Nie w pełni jestem szczęśliwy ale nic lepszego nie wymyśliłem. Szerokość i wysokość z obliczeń wychodzi mi, że byłaby w sam raz, głębokość mogłaby być 1/2 tego. No i mogłaby być czarna, ale nigdzie nie znalazłem, wszędzie mają amelinowe niepomalowane. Otwory nie problem, wiertara wystarczy.
Potencjometr Alps RK97 zielony mam gdzieś w szafce.
Gniazda Neutrik NYS-367 cztery lub pięć par - prawdopodobnie wejście dla iModa zrobię jednak na jacku i dorzucę od razu kondensatory w środku zamiast upychać w kablu. Ale to już detale poza konkursem.
No i kwestia problematyczna: przełączniki obrotowe.
Chcę typ non-shorting i chcę przełączać też masę, także 3 - 4 pola. W sumie jedyne ciekawe jakie w kraju znalazłem:
http://standby-shop.eu/p/pl/elma081434/przelacznik+obrotowy+4x3.html
Oczywiście można zaszeleć:
ale jakoś moja skąpa dusza nie chce tego przełknąć. Chyba, że mnie ktoś bardzo mocno przekona.
Są jeszcze antyki w dobrych cenach:
http://allegro.pl/przelacznik-ceramiczny-5-poz-4-sekcje-542-i4203284838.html
Jakby to doczyścić to może nie będzie wcale gorsze od elmy.
Chciałbym rozwiązanie pasywne. Czytałem sporo pozytywnych opinii o SSM2404 ale to wymagałoby dużo więcej zachodu. A przy moich rezerwach czasu wolnego i braku doświadczenia oznaczałoby ukończenie projektu za rok :P
Jakieś sugestie? Ma ktoś doświadczenie, rady, wskazówki? Zna źródło dobrych i nie drogich przełączników z wysyłką do PL?
Sugestią gotowego rozwiązania dobrej jakości spełniającego wymogi albo namiarem na sprawdzoną osobę, która takie rzeczy składa za racjonalne pieniądze też nie wzgardzę. Fajnie coś poskładać samemu, ale nie upieram się przy tym za wszelką cenę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obudowy to zajzyj do modushopu, moze ktoras z serii galaxy podejdzie, bedzie ciut drozej ale duzo ladniej.

 

Musi byc obrotowy ? mozna uzyc zwykle przelaczniki przeciez.

 

Ja bym zrobil to na pcb, szczegolnie ze wzgledu na uzycie potka.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może mikser kup :D

pytam serio, właśnie na fb gość sprzedaje

 

Dzięki, ale bardziej mi zależy na jakości komponentów niż bajerach dodatkowych ;) Nieduże, ładnie wyglądające na biurku metalowe pudełeczko z trzema pokrętłami i tyle.

 

Co do obudowy to zajzyj do modushopu, moze ktoras z serii galaxy podejdzie, bedzie ciut drozej ale duzo ladniej.

 

Musi byc obrotowy ? mozna uzyc zwykle przelaczniki przeciez.

 

Ja bym zrobil to na pcb, szczegolnie ze wzgledu na uzycie potka.

 

Dzięki! Zdecydowanie ładniejsze niż Hammondy. Jak przeliczyłem wymiary jeszcze raz to w tym się pomieszczę:

http://modushop.pl/726,galaxy-gx143-panel-3mm-czarny-1gx143n-.html

 

Będzie ładna, zwarta kosteczka. Jeśli zmieniłbym koncepcję odnośnie przełączników (długość wyprowadzenia ogranicza) to można wziąć panel 10mm. Zobaczymy.

 

Co do przełączników - masz na myśli takie hebelkowe/dźwigniowe? Gdyby to miał być układ dwa źródła - dwa wyjścia to nie zastanawiałbym się pewnie ani chwili. Lubię takie staromodne wajchy ;) Niestety przy trzech (a najchętniej czterech) wejściach będzie ciężko. A guzikowych nie chcę.

Edytowane przez Goras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Geneza powstania projektu:

 

Chcę bez włażenia pod biurko i przepinania kabli prosto i wygodnie przełączać sie pomiędzy źródłami (DAC, XBox, iMod) a elementami końcowymi (wzmacniacz słuchawkowy, aktywne monitory bliskiego pola). Z uwagi na te ostatnie przyda się też regulacja głośności.

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzialbym wiekszą bo bedzie ciasno ;)

 

Spokojnie mozna dac dźwigniowe, w zaleznosci od wyprowadzen 2 lub 4 na wejscie i 1lub 2 na wyjscie .

 

No i od razu z modushopu jakies pokretlo fajne weź :P

Jakbys sie zdecydowal na pcb to podbij na pw, zrobie ci za grosze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wajchę On/Off przełączającą trzy kanały widziałem, także w zasadzie można by dać ciąg 6 takich na front + potencjometr. Przełączanie On/Off/On czterech kanałów dwoma wajchami mnie niestety nie przekonuje.

Optycznie będzie to trochę przypominało puszkę bezpieczników a nie sprzęt audio ;) Niemniej powinno wyjść sporo taniej, muszę tylko poszukać takich wajch i przemyśleć czy aby na pewno chcę coś takiego. W sumie jestem nerdem, czemu nie.

 

Nad większą budą cały czas myślę - z jednej strony chciałbym kompaktowe małe coś, z krótkimi kablami w środku i tak na linijkę oraz kalkulator ta GX143 wystarczy, ale z drugiej rzeczywiście będzie to wszystko bardzo blisko siebie, środki gniazd RCA jakieś 1.5cm rozstawu. Z trzeciej strony w Yamaszce CR-600 też jest 1.5cm rozstawu i bez problemu wszystko się mieści.

 

Co do PCB to dobrze widzę, że w tych Galaxy szyna jest w połowie całkowitej wysokości? Pytam o 1U, 2U nie chcę. Jeśli miałbym użyć hebelków to ilość kabli dochodzących do potencjometru gwałtownie wzrośnie a wtedy PCB zaczyna być jedyną opcją. Tylko jeśli szyna jest na środku to do kitu, płytka musiałaby być tak sobie luzem pod potencjometrem. Na środku wysokości to ja chcę mieć środek pokrętła. Na 4 cm przesuniecie o 1cm w górę/dół będzie wyglądało średnio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kokpit samolotu ;)

 

Ta obudowa w srodku jest maciupka i sie bedziesz meczyc zeby to upakowac ;) jesli w ogole da rade upakowac.

 

Nie wiem dlaczego przelaczniki 3 pozcyjne cie nie przekonuja, przeciez to praktycznie to samo :P

 

Szyną sie nie przejmuj bo zamocowac mozesz na dystansach i wymierzyc co do milimetra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Koszty oraz ilość problemów i ograniczeń zdecydowanie przemawiają za porzuceniem idei pokręteł na rzecz wajch. Trudno.

Potrójnych ON-OFF nie znalazłem ale ON-ON bez podłączonego jednego kompletu nóżek zrobi to samo. W miarę tanio mają tutaj, mam nadzieję że nie są bardzo kiepskie:

http://sklep.avt.pl/przelacznik-mts-302-2-poz-potrojny-on-on-3pdt-9p.html

 

Jeżeli na froncie ma być tyle towaru to rzeczywiście większa buda być musi. Z wymiarów akurat będzie pasować jako podstawka pod monitor ;)

http://modushop.pl/729,galaxy-gx247-panel-3mm-czarny-1gx247n-.html

 

Pozostają dwie kwestie:

 

1) PCB pod potencjometr - odezwę się Matchhew na PW ;)

 

2) Opisy wajch, potencjometru. I tu korcą mnie dwie opcje

- dać panel przedni do sitodruku (nie wiem ile mogą policzyć, raczej nie więcej niż 5 dych)

- kupić jakiś dobry, nieschodzący mazak i uśmiechnąć się do koleżanki z na prawdę ładnym pismem odręcznym. Bawi się w jakieś decoupage i inne tego typu, dałaby radę zrobić coś fajnego. Taniej a może przy okazji nawet lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności