Skocz do zawartości

iPod Touch i próbkowania dźwięku


Sable_97

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy ktokolwiek posiada wiedzę czy iPod touch, czy jakikolwiek inny odtwarzacz przenośny degraduje próbkowania wyższe od standardowych. Czy touch może normalnie odtworzyć plik samplowany w 48khz ?

Czy degraduje go do 44,1 khz ? Jak to jest, że na stronie apple jest napisane - odtwarza pliki aac do 320 kbps. Mam zgrane pliki robione przez nero w vbr ~ 400 kbps i odtwarza bez problemu. Czy odtwarzacz w takim wypadku wpływa na jakość nagrania i ogranicza transfer danych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

większość odtwarzaczy automatycznie przełącza się do wymaganego próbkowania (w szczególności chodzi o standardowe 32, 44.1 i 48kHz), w tym ipody

 

wyższego próbkowania nie odtwarza



to czy DAC przełączył się na próbkowanie czy tylko następuje resampling można sprawdzić tymi samymi plikami testowymi, którymi dawno temu demonstrowało się problem z SoundBlasterami (które miały próbkowanie ustawione na sztywno na 48kHz i tylko robiły szybki resampling) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jak to jest, że na stronie apple jest napisane - odtwarza pliki aac do 320 kbps.

 

ja mam kilka plików, które co prawda musiałem przekonwertować z 96kHz na 44.1 (bo iPod ich nie czyta) ale nadal mają 2100kbps i odtwarzają się na ipodzie, ale czy mam rozumieć że na wyjściu i tak mają 320kbps?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie myl próbkowania (44.1kHz albo 96kHz) z wielkością po kompresji (kbps) - jedno z drugim nie ma bezpośredniego związku

 

przykład wizalny, zdjęcie:

- długość utworu to rozmiar zdjęcia

- próbkowanie to rozdzielczość "pikseli na cal" (np. na wydruku czy na ekranie przy wyświetleniu 1:1)

- kompresja to kompresja... zdjęcie może być w formacie RAW bądź TIFF (bez kompresji bądź z kompresją bezstratną) a może być w różnej kompresji JPEG (gdzie zarówno rozmiar jak i rozdzielczość pozostają stałe... po prostu będzie widać artefakty kompresji albo nie będzie)

 

 

w szczególności plik 96kHz mógł być nieskompresowany bądź skompresowany stratnie, zaś plik 44.1kHz może być skompresowany stratnie (MP3 bądź AAC)

 

gdzie maksymalny możliwy bitrate dla plików MP3 to 320kbps a dla plików AAC 500kbps

 

nieskompresowany plik WAV (jakości CD-Audio) ma 1411kbps (można sobie to policzyć), plik skompresowany bezstratnie może mieć ilekolwiek aż do 1411kbps (to zależy od zawartości pliku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności