Skocz do zawartości

Test Sony NWZ-A820


M4R

Rekomendowane odpowiedzi

TEST SONY NWZ-A820

 

 

 

Witam, zapraszam do przeczytania moich spostrzeżeń dotyczących nowego modelu odtwarzacza Sony NWZ-A820. Nie jest on znanym produktem w Polsce, podobnie jak i seria A810. Na forum praktycznie nic nie ma o tym modelu (poza 1 wątkiem), ale na świecie jest dość znany i ceniony np na head-fi.org. Sony jak każda firma ma gorsze i lepsze produkty, na na tym forum panuje raczej tendencja do dystansu dla tej marki. Słusznie czy nie słusznie, według mnie ludzie boją kuić kupić sprzęt tej firmy, wolą to co jest popularne i sprawdzone na forum, albo bazują na opinii o modelach low-end tej firmy.

Chyba jestem pierwszą osobą na forum, która zakupiła ten model, więc pokusiłem się o napisanie recenzji tego odtwarzacza.

 

Seria A820 to najnowsza linia odtwarzaczy Walkman spod znaku Sony. Jest to najbardziej rozbudowana grupa odtwarzaczy japońskiej marki na rynek europejski (w Japonii mają wyższą serię A910 z tunerem DVB-H). Sony zmieniło ostatnio swoją politykę, nie wymusza już na użytkownikach używanie SonicStage - i dobrze. Chyba wreszcie dostało za swoje i musi teraz walczyć o popularność swoich produktów.

 

Dlaczego ten model?

Już od jakiegoś czasu szukałem jakiegoś nowego odtwarzacza, poręcznego, z pamięcią flash. Ważna dla mnie jest dobra jakość dźwięku jak i wykonania produktu dlatego na starcie odpadło kilka firm/modeli. Rozważałem zakup E10, i7, na a820 nakręciły mnie trochę pozytywne opinie z head-fi oraz zaufanie do produktów Sony, dobra kończę bo nie o tym miało być...

 

Design/Wykonanie/Gabaryty

 

Jak na produkty tej firmy przystało jakość wykonania obudowy oraz użytych materiałów stoi na bardzo wysokim poziomie, nic nie trzeszczy, nie zgrzyta, wszystko spasowane. Panel czołowy wykonany z aluminium, spód obudowy także. Boki obudowy zdoby srebrny pasek, który prawdopodobnie wykonany jest z plastiku.

Odtwarzacz jest płaski (ok 8-9mm), jego wielkość można porównać do niewielkiego telefonu komórkowego. Ekran zajmuje większą część przedniej części obudowy, jego przekątna to 2.4".

Design jest prosty, Sony postawiło na modny w ostatnich latach minimalizm (wypromowany głównie przez Apple), może się podobać choć nie każdemu musi. Ocenę pozostawiam wam.

 

pudelko.JPGfront.JPGfront2.JPG

rear.JPGside.JPGside2.JPG

frontlogo.JPGsidehold.JPGzlacza.JPG

vol.JPG

 

Porównanie gabarytów z MZ-RH10 oraz z płytką HIMD:

vsrh10.JPG vsrh10side.JPG vsmd.JPG

 

 

Czy tylko ja widzę spore podobieństwo?

vsw910.JPGvsw9103.JPGvsw9104.JPG

 

Zawartość pudełka/Akcesoria

 

Spoglądając na pudełko, które jest niewielkich rozmiarów, możemy się domyślić, że zbyt wiele w nim nie znajdziemy. Dołączone akcesoria to: Słuchawki EX082, (o będzie nich trochę dalej), gumowe nakładki na słuchawki w 3 rozmiarach, mnóstwo papierów, instrukcji w wielu językach, kabel USB zakończony wtykiem 22-pinowym WM-PORT, podstawka dzięki, której możemy postawić player jak ramkę na zdjęcie.

Zabrakło ładowarki sieciowej, jest to ogromny minus, zwłaszcza, że nie działają normalne ładowarki USB (testowałem na 3 różnych o natężeniu 0,5A, 0,8 i 1A, więc na pewno nie było za mało). Za 110zł możemy nabyć dedykowaną ładowarkę sieciową AC-NWUM50 lub za ok 150zł podstawkę z zasilaczem, wyjściem USB, liniowym, wejściem liniowym (BCR-NWU5) lub jeszcze droższą :), z wejściem video/audio - VRC-NW10. Dostępna jest także ładowarka samochodowa z wyjściem liniowym - DCC-NWC1.

 

wmport.JPGwmportusb.JPG

 

Komfort użytkowania/Menu/Funkcje

 

Odtwarzacz włącza się natychmiast po naciśnięciu przycisku play (albo raczej się wybudza). Menu jest bardzo intuicyjne, podobne do tych znanych z telefonów, sterowanie odbywa się za pomocą kilku klawiszy, co według mnie jest ogromną zaletą w dobie upychania dotykowych wyświetlaczy gdzie się tylko da. Po godzinie używania bez problemu można już nawigować bez wzrokowo.

Nawigacja po albumach odbywa się za pomocą tag'ów jak i po folderach, dlatego każdy powinien być zadowolony. :)

Po bibliotece porusza się bardzo wygodnie i intuicyjnie, dodatkowo można zmienić ustawienia klawiszy góra/dół na przełączanie się do następnego katalogu.

Fajnym dodatkiem jest "Intelligent Shuffle", posiada dwa tryby.

Pierwszy nazywa się "Time Machine" i losuje utwory/albumy według roku.

Drugi - "Shuffle All" losuje najczęściej słuchane utwory.

Szkoda, że producent nie umieścił listy 100 ulubionych utworów, jak to miało w starszych generacjach odtwarzaczy Walkman.

W Menu nie znajdziemy żadnych dodatków typu gry, kalkulator itp. Może też się nie podobać brak radia, choć mi ono do szczęścia nie jest potrzebne.

Myślę, że dokładny opis i rozkład menu mogę pominąć, dla otarcia łez załączam filmik, który prezentuje w streszczony sposób co tam znajdziemy. :D

 

Urządzenie jest widziane przez system jako UMS, czyli nie ma problemu zgodności z systemami innymi niż Windows. Występuje natomiast dziwny błąd pod wieloma systemami, z tego co wyczytałem też pod Linuxem. Objawia się tym, że po odmontowaniu player montuje się od nowa i tak w koło. Ja używam Mac OS X i rozwiązanie tego problemu pod tym systemem jest bardzo proste: wystarczy odmontowywać partycję przez "Narzędzia dyskowe" i już ponownie się sam nie zamontuje - może się to komuś przyda. :)

 

menu.JPG

 

Film prezentujący menu (Quicktime H.264, 640x480) - menu.mov

 

 

Bluetooth

 

Ciekawą funkcją jest strumieniowe przesyłanie strumienia dźwięku przez Bluetooth. Wystarczy wejść w podmenu Bluetooth, sparować słuchawki i możemy się cieszyć bezprzewodowym dźwiękiem. Jakość dźwięku jest dobra, nie słychać artefaktów czy ubytków kompresji, A2DP ma strumień 352kbit/s + joint stereo i prawdopodobnie jest sporo wydajniejszym kodekiem od MP3. Dodatkowo można ustawić jakość w ustawieniach, mamy trzy opcje do wyboru: "High Quality Mode", "Normal Mode|, "Connect Mode". Producent prawdopodobnie dał tą opcję, ponieważ niektóre starsze słuchawki BT mogą być niezgodne z najnowszą wersją kodeka A2DP. Urządzenia obsługuje także profil AVRCP czyli możliwość zdalnego sterowania urządzeniem przez słuchawki (o ile słuchawki oferują taką możliwość). Według mnie BT bardzo dobrze się sprawdza jeżeli jesteśmy w ruchu. Priorytetem nie jest wtedy jakość dźwięku, a wygoda - szczególnie jeśli mamy słuchawki z dostępem wielopunktowym. Możemy wtedy podpiąć naraz telefon i odtwarzacz, gdy telefon zacznie dzwonić automatycznie wycisza się muzyka.

 

btconnect.JPGbtdiode.JPGside3.JPG

btcon.JPGbtcon2.JPGbtcon4.JPGbtcon5.JPG

 

Film (Quicktime H.264) - BT.mov

 

Dźwięk/Muzyka

 

Teraz najważniejsza część - czyli jak to gra.

Nie umiem na ten temat pisać poematów więc skupie się na ogólnych spostrzeżeniach dotyczących brzmienia.

Słuchałem na ES7 oraz EX85, do Bluetooth użyłem HBH-DS970. Według mnie A820 bardzo ładnie komponuje się z ATH.

Odtwarzacz gra równo, jest jasnym odtwarzaczem, góra potrafi czasem lekko dominować nad resztą pasm, ale to już zależy od użytych słuchawek oraz nagrania. Średnica jest bardzo dokładna, gra dość blisko, bardzo przyjemnie brzmią wokale.

Pierwsze co można usłyszeć to mała ilość basów. Trochę mnie to zdziwiło bo mocny, nisko schodzący bas zawsze był sygnaturką odtwarzaczy Walkman. Ma to swoje plusy, bo niskie tony są świetnie kontrolowane, szybkie oraz mają dobrą dynamikę. Jeśli komuś będzie brakowało basów, można to zmienić bez zabawy w EQ, ale o tweak'ach i mod'ach będzie dalej.

Scena w A820 znajduje się blisko słuchacza, poszczególne instrumenty są ładnie odseparowane, ale nie nadaje to wrażenia agresywności, brzmienie jest raczej zbalansowane pomiędzy łagodnym, a agresywnym - trochę bliżej mu do tego drugiego.

Dzięki swojej charakterystyce dźwiękowej A820 nada się do praktycznie każdego gatunku muzycznego.

Do toru audio nie wkradają się żadne zakłócenia spowodowane pracą mikrokontrolerów czy przetwornicy napięcia od podświetlenia. Szumy również są na niskim poziomie.

Za jakość dźwięku odpowiada DAC firmy Cirrus Logic CS43L21 (użyty także w iRiver E10). Ma niezłe parametry oraz obsługuje nawet próbkowanie do 96kHz i 24bit.

 

Formaty dźwiękowe które może odtwarzać to: MP3, AAC (bez DRM), WMA (z DRM), WAV. Szkoda, że nie ma ATRAC'a ale coś za coś. Dzięki temu niepotrzebny jest SonicStage, ale z drugiej strony bardzo mi brakuje obsługi Gapless (odtwarzania ciągłego), która była w poprzednich modelach z ATRAC. Nic nie pomaga ustawienie w tagach AAC Gapless, odtwarzacz pomiędzy utworami robi ok 0.5 sekundową przerwę.

 

"Ulepszacze Dźwięku"/Mods, Tweaks

 

Nie jestem zwolennikiem takich "przypraw" ale skoro są to postawiłem je przetestować.

Niektórzy mogą być zainteresowani takimi polepszaczami, szczególnie ci, którzy ściągają z sieci co popadnie.

Sony zbombardowało nas swoimi wynalazkami, które są raczej "naprawiaczami", a nie "ulepszaczami", jak chociażby technologie spod znaku SRS Labs.

Do dyspozycji mamy:

- DSEE czyli system który stara się replikować utracone szczegóły i częstotliwości w wyniku słabej kompresji. Funkcja ta działa naprawdę nieźle, nie wnosi praktycznie nic do dźwięku jeżeli utwór jest dobrej jakości. Zrobiłem test i skompresowałem kilka kawałków do MP3 128kbit i AAC 88, okazało się, że faktycznie poprawia brzmienie kawałków, stara się wygładzać dźwięk, usuwać artefakty oraz dodaje wysokie częstotliwości. Nie sprawdza się w każdym przypadku i nieraz wokale potrafią brzmieć sztucznie i chropowato ale w końcu z nie da się odzyskać do końca (o ile się da) czegoś czego nie ma. :)

- Clear Stereo - system poprawy przestrzeni, separacji kanałów. Jego włączenie nie skutkuje fajerwerkami, działa bardziej subtelnie. Nie wprowadza żadnych zniekształceń, jedynie czasem może trochę chować wokal, według mnie podbija to co gra w różnych kanałach, a ścisza lub nie zmienia tego co jest wspólne dla obydwu kanałów. Potrafi fajnie powiększyć przestrzeń, ale w niektórych utworach różnica jest bardzo mała lub nie do usłyszenia.

- Clear Bass czyli usprawniacz niskich częstotliwości. Wolałbym żeby go nie było, a to dlatego, że zrezygnowano na jego rzecz z standardowego EQ dla częstotliwości poniżej 400Hz. Po jego włączeniu bas rzeczywiście potrafi nisko schodzić, ale irytuje jego normalizacja, nie ma kopa, jeżeli w kawałku jest potężny bas z wykopem to Clear Bas go po prostu zmuli.

- VPT Surround - tę funkcję można porównać do tych, które są w kartach dźwiękowych Creative (EAX). Symuluje pomieszczenia, powiększa lub spłaszcza scenę.

Do wyboru mamy 6 zdefiniowanych przez producenta pomieszczeń/ustawień: Studio, Live, Club, Arena, Matrix, Karaoke.

- Dynamic Normalizer jest odpowiednikiem Replay Gain, który na żywo analizuje poziom nagrania i sprawia, że wszystkie utwory mają jednakowy poziom wyjściowy. Dane które znalazłem mowią o uśrednianiu głośności do poziomu -24dB.

- Equalizer: mamy do wyboru 5 suwaków oraz wspomniany Clear Bass dla częstotliwości poniżej 400Hz. Można skorygować: 0.4kHz, 1kHz, 2.5kHz, 6.3kHz oraz 16kHz. EQ nawet przy najmniejszym ruszeniu któregoś ustawienia znacząco wpływa na dźwięk. Granice słupków są podpisane +3 i -3, według mnie to nie dB, a raczej zwielokrotnianie efektu EQ, czyli pewnie działa w zakresach ok +/-10dB.

 

Wszystkie efekty mogą być włączone naraz, dodatkowo możemy włączyć muzykę przez BT (do tego ma oddzielny chip) i nie ma żadnych lagów czy spowolnień. Jest to zasługą mocnego procesora, który jest 2 rdzeniowy. Posiada rdzeń do dekodowania wideo/audio oraz dodatkowy, które pełni rolę poteżnego procesora DSP. Niektóre firmy chwalą się, że ich odtwarzacze są dual-core, ale to typowe zagranie marketingowe, bo jeśli za 2 rdzenie uważa się SoC + DAC to coś jest nie tak... W przypadku A820, można powiedzieć że jest prawdziwie 2 rdzeniowy, choć Sony nigdzie o tym nie wspomina.

 

Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym czegoś nie zmodyfikował. Mam taką małą obsesje na tym punkcie oraz satysfakcje jak coś da się zmienić czego nie przewidział producent dla końcowego użytkownika.

A820 jak i prawie każdy sprzęt Sony posiada menu serwisowe. Dzięki miłym doświadczeniom z menu serwisowym w MZ-RH10, nie zastanawiając się zassałem sobie instrukcję serwisową. :)

Opiszę może krótko jak wejść w to menu:

- Podczas trybu standby naciskamy na ok 2s "back/home"

- Załączamy Hold

- Trzymając cały czas wciśnięty klawisz "PWR OFF/ Option" wystukujemy następującą kombinację: góra, góra, dół, dół, prawo, lewo, góra, dół, góra, dół, prawo, play/pauza.

Odtwarzacz powinien się zresetować i ujrzymy menu serwisowa. Można tam znaleźć wiele ustawień oraz testów. Nas raczej interesować będą te od dźwięku. :)

Od razu można przejść do podmenu ustawień DAC'a. Co nam to właściwie da? A no to, że np z odtwarzacza jasnego możemy zrobić ciemny albo tak jasny że aż piskliwy. Ustawienia te pozwalają zmieniać ustawienia wyjściowych filtrów DAC'a.

W tym podmenu są 2 ustawienia:

B-GAIN (czyli Bass Gain) oraz T-GAIN (Treblle Gain). Parametrami które możemy zmienić jest wzmocnienie i odcięcie granicznej częstotliwości filtra. w B-GAIN standardowymi wartościami są -3.0 i 50Hz, T-GAIN 0.0, 5kHz. Manipulujemy klawiszami góra, dół - wzmocnienie; "option" - odcięcie. Życzę miłego eksperymentowania. :)

Można również poeksperymentować z ustawieniami Clear Stereo (CLESTE), co dziwne mamy do dyspozycji ustawienie z przewodem (przedłużka?) oraz bez. Polecam też sygnały testowe w "AUDIO" - F1 (20kHz - bardzo nieprzyjemny choć to pewnie i tak harmoniczne które są niżej niz 20kHz) i F2 (25Hz - też nie należy do przyjemnych dźwięków, po chwili rozbolała mnie głowa od tego). Do dyspozycji mamy też ciekawe ustawienia - moc wyjściowa nadajnika Bluetooth (Bluetooth -> SETPWR), standardowo jest ustawiona na 0, ja jej nie zmieniałem bo zasięg dla słuchawek jest bardzo dobry.

Ważną rzeczą może być dla kogoś zdjęcia blokady głośności, która jest auktywniona jeżeli kupimy player np we Francji (w Polsce nie ma tego problemu, a przynajmniej Sony od jakiegoś czasu już jej nie stosuje). Ustawienie to znajdziemy w OTHER->DEST , standardowo miałem ustawione EU [ SPS: OFF ], jeżeli mamy wybrany inny kontynent/kraj to zmieniamy go na EU i w podmenu SPSET wyłączamy blokadę wyjściowej mocy.

 

btcon6.JPGservice_menu.JPG

 

Film - Menu serwisowe (Quicktime H.264, 640x480) service_menu.mov

 

 

Słuchawki

 

Do zestawu dołączone są słuchawki EX082LP, ten model jest bardzo podobny do EX85 i tak też gra. Wyraźnych różnic pomiędzy nimi nie ma. Nie będę opisywał dokładnie ich brzmienia bo taka recenzja znajduje się już na forum. EX85 ma trochę bardziej wysuniętą średnicę, niżej schodzący ale to może wynik tego, że grały już z 3 godziny, ale może to też wynik zastosowania innych papierków oraz innego tłumienia wokół wkładki dousznej słuchawek. Inną możliwością jest efekt placebo.

Główne różnice pokazałem na fotkach, razem z EX082 nie znajdziemy: futerału, woreczka, przedłużki i oczywiście pudełka i papierów/instrukcji. EX082 mają wyraźnie gorszej jakości przewód, jest bardziej sztywny, zagina się co starałem się uchwycić na foto. Posiadam obydwa modele, grają identycznie, więc możliwe że jedne trafią w komisie.

 

 

Po lewej EX85SL, po prawej EX082.

ex85vsex082.JPGex85vsex0822.JPG

 

Góra - EX082, na dole EX85SL.

vsjacks.JPGcables.JPG

 

Lewa - EX082, prawa - EX85SL.

ex85vvsex082cables.JPG

 

Filmy/Foto

 

Filmy możemy odtwarzać w następujących formatach: MPEG4 (podstawowy, rozszerzony), H.264 z profilem AVC Baseline. testowałem filmy przy bitrate 700kbit i myślę że to jest i tak za dużo przy kodowaniu AVC - wyglądają już idealnie przy 500kbit (dla mnie). Nie ma mowy o zarywaniu nawet przy wysokich bitratach, wszystko działa szybko i płynnie.

Filmy kodowałem Quicktime Pro profilem dla iPoda (AVC Baseline, QVGA), samo konwertowanie trwa dość szybko bo korzysta z możliwości wielu rdzeni. Trochę razi, że Sony za możliwość konwersji filmów ich firmowym oprogramowaniem pod Windows, każe sobie płacić.

Odtwarzacz nie wczytuje miniaturek filmów skonwertowanych wyżej wymienionym programem. Nie mam pojęcia co jest nie tak, ale otwierając katalog ze standardowymi filmikami znajdziemy tam oprócz filmów pliki jpg ze screenami, ale nawet po usunięciu nadal widzi miniaturki. Otwierałem te filmy w VLC i oprócz okienka z filmem wyświetlał się obok obrazek z miniaturką. Jak to zrobić - nie mam zielonego pojęcia, może ktoś podpowie? :)

 

Matryca LCD jest całkiem dobrej jakości, ale widać że to (jak chyba w każdym odtwarzaczu z ekranem LCD) TFT TN, kąty mogłyby być lepsze, kontrast też nie powala. Przy maksymalnej jasności tło w ciemniejszych pomieszczeniach wygląda na szare, wystarczy wtedy zmniejszyć podświetlenie i jest ok, choć wyświetlacz mógłby być po prostu lepszy (kontrast), choć nie można powiedzieć że jest kiepski. Podświetlenie jest równomierne, nie ma żadnych ciemniejszych czy jaśniejszych "plam". Barwy są ładnie odwzorowane, nie są cukierkowe ani wyblakłe - są w sam raz.

 

Teraz trochę o fotkach, nie sprawdzałem żadnych obrazków ale standardowo jakieś były wgrane. Obsługuje pliki JPG, otwiera je w mgnieniu oka, można włączyć pokaz slide'ów, który robi fajne "miękkie" przejścia pomiędzy zdjęciami.

 

 

Podsumowanie

 

 

Wiem, że nie była to standardowa recenzja, może podszedłem do tego zbyt technicznie ale wierzcie mi, że ze mnie marny pisarz, a tym bardziej nie potrafię w "poetycki" sposób opisywać poszczególnych utworów i ich brzmienia. :)

Myślę, że do testu podszedłem dość obiektywnie i nie faworyzowałem pod żadnym względem tego odtwarzacza.

Sugestie typu: że czegoś brakuje czy info o błędach mile widziane (to pierwszy mój test player'a).

Myślę, że A820 to bardzo ciekawie brzmiący odtwarzacz, świetnie wykonany, ma bardzo dopracowane firmware (nie znalazłem żadnego bug'a). Polecam go każdemu dla kogo cena nie jest ostatecznym czynnikiem w podjęciu decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 225
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

a miała być już wczoraj :)

świetna recka, gratuluje.

co do sugestii - opis dźwięku nie jest zły, zdjęcia super i dużo a sposób na wejście i zabawę menu serwisowym przydałby się w każdej recenzji (przynajmniej sony). Tylko jeszcze co do zdjęć - z tych porównawczych najbardziej przydatne są te z W910i bo rozmiar MZ-RH10 zapewne nie wszyscy kojarzą.

Design tego Sony rzeczywiście sprawia, że ktoś mógłby go pomylić z telefonem SE z serii W.

Sądzę, że za parę miesięcy gdy już cena spadnie a konkurencja niczym nie zaskoczy A820 będzie interesującą propozycją. Jedyne czego mi brakuje to większego wyboru stereofonicznych słuchawek BT (niekoniecznie od sony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przez jakiś czas był mój faworyt na stanowisko następnego po Vibezie odtwarzacza, ale nie mogłem się doczekać i jest D2 ostatecznie. Ciągle uważam, że ten Sioniak jest po prostu śliczny. ;) Recenzja super - wyczerpująca, dobrze się czyta i fajne fotki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie pierwsze co rzuciło się w oczy, to odgrywane do fotek Porcupine :)

 

Nie przepadam za tym co serwuje sony jeśli chodzi o design, niby wszystko fajnie zawsze, ale tutaj np. denerwują mnie te wąziutkie przyciski 'back' i 'option'. I niemal zawsze jest jakiś szczegół, który w tym aspekcie mnie zniechęca.

 

Zostaje zadać zwyczajowe pytanie o czas pracy po naładowaniu, skoro są ze sprzętem do ładowania problemy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że ten patent nie zadziała, Sony musiało wykombinować coś innego, ikonka ładowania pojawia się dopiero po zamontowaniu. Możliwe że oryginalna ładowarka używa w ogóle innych pin'ów do ładowania - WM-Port jest 22-pin'owym złączem. Fakt, warto spróbować i pewnie spróbuje, ale pewnie i tak czeka mnie kupno oryginalnej.

 

[edit] właśnie spróbowałem patentu z zaklejeniem 2 środkowych pin'ów i nic :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzydkie zagranie ze strony Sony :(

 

BTW gdzie go kupiłeś i za ile?? I tak przy okazji, albo jestem ślepy, albo nie napisałeś pojemności pamięci.

w nazwie jest to zawarte sony nwz-826 to wersja 4GB w sygnaturce jest.

 

 

no i w euro ag mix kosztuje 499zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajna recka fajny player szkoda tylko że ekran taki sobie i konwersja filmów...:/ Niby to nie priorytet w odtwarzaczu ale czasem się przydaje

 

Mam a816 i ekran jest bardzo ładny, ale jednak kąty mogły by być lepsze szczególnie w pionie :) A programów do konwersji jest w pieron więc nie bęzie problemów ze znalezieniem czegoś innego niż konwerter Sony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
Mam a816 i ekran jest bardzo ładny, ale jednak kąty mogły by być lepsze szczególnie w pionie :) A programów do konwersji jest w pieron więc nie bęzie problemów ze znalezieniem czegoś innego niż konwerter Sony

 

tak tylko ze to strata czasu na konwersję, a ekran a820 widzialem i wg mnie jest raczej gorszy od tego w d2 tzn ma za malą rozdzielczość jak na taki rozmiar piksele widać dość mocno co mnie irytuje. Chociaz sam w sobie nie jest zly. Po prostu marzy mi sie player w cenie <500 majacy minimum 8gb ekran 480x272pix do tego grający conajmniej jak d2 i odtwarzający filmy bez konwersji. Pomarzyc można...:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, filmu i tak bym na takim ekraniku nie chciał oglądać - za mały (2.4), do teledysków może być, konwersja trwa szybko (zakładając że teraz prawie każdy ma szybki procesor 2-rdzeniowy). Odtwarzacze które odtwarzają filmy bez konwersji i tak nie są zbyt przydatne (nie dla wszystkich) bo i tak nie obsługują napisów, poza tym 4GB pamięci na filmy np 700mb, to szaleństwo. Jest oczywiście wersja 16GB (NWZ-A829).

 

YogiCK tak jak napisał lisciu mam wersje 4GB (NWZ-A826), kupiłem go właśnie w rtv-euro bo mieli najlepszą cenę ze wszystkich sklepów nawet internetowych (bardzo dziwne :)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... zawsze lubiłem Sony. ale moim zdaniem powinni dać tam dla samej zasady doskonałej jakości wyświetlacz ot co. i jak ten wyświetlacz się ma do tego w W910i i innych telefonach SE ? lepsze kolory niż na np. K750i ?

 

Matryca LCD jest całkiem dobrej jakości, ale widać że to TN (kąty mogłyby być lepsze), kontrast też nie powala. Przy maksymalnej jasności tło w ciemniejszych pomieszczeniach wygląda na szare, wystarczy wtedy zmniejszyć podświetlenie i jest ok, choć wyświetlacz mógłby być po prostu lepszy. Podświetlenie jest równomierne, nie ma żadnych ciemniejszych czy jaśniejszych "plam". Barwy są ładnie odwzorowane, nie są cukierkowe ani wyblakłe - są w sam raz.

 

czy to naprawdę matryca pasywna ? już myślałem, że czasy TN się skończyły, na rzecz TFT/TFD :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
hmm... zawsze lubiłem Sony. ale moim zdaniem powinni dać tam dla samej zasady doskonałej jakości wyświetlacz ot co. i jak ten wyświetlacz się ma do tego w W910i i innych telefonach SE ? lepsze kolory niż na np. K750i ?

 

 

 

czy to naprawdę matryca pasywna ? już myślałem, że czasy TN się skończyły, na rzecz TFT/TFD :/

 

to nie może byc pasywna matryca nie sądzę kolory są dość żywe i nie ma smużenia co wyklucza tą technologię... tak mi się wydaje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TN nie oznacza, że jest pasywna, to rodzaj technologii LCD TFT. W sumie to wątpie żeby w jakim kolwiek playerku były inne matryce niż TN. Matryca w A820 jest dobrej jakości, na pewno porównywalna z W910i, jedyny mankament to kiepska czerń przy maksymalnej jasności, ale wiadomo że po ciemku nie ogląda się na takiej jasności, a znowu w dzień nie widać tej "czerni". Jak już pisałem w recenzji, kolory są bardzo ładnie odwzorowane, kąty z racji że to TN nie są zbyt duże, ale źle też nie jest jak na ten typ matrycy. Zresztą na filmikach które nagrałem dość dobrze widać, że jakość wyświetlanego obrazu jest bardzo dobra.

Są w ogóle w jakiś odtwarzaczach matryce xVA? bo o IPS to już nawet nie wspominam. :)

 

Douglaz: TFD to chwyt reklamowy i naprawdę to krok do tyłu w stosunku do TFT, TFD nie potrafi naprawdę wyświetlić pełnej palety barw, te matryce są gorsze o czym już pisałem już TUTAJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TFD to chwyt reklamowy i naprawdę to krok do tyłu w stosunku do TFT, TFD nie potrafi naprawdę wyświetlić pełnej palety barw, te matryce są gorsze o czym już pisałem już TUTAJ.

 

to jeszcze zależy jakiej jakości jest TFT i TFD, bowiem np. w K550i obraz jest najlepszy ze wszystkich telefonów z wyświetlaczami 176x220, i to nie tylko SE, który ma TFD, a prawie wszystkie inne TFT. tak samo K550i ma lepszy obraz niż K610i, który też ma TFD. tak więc TFT TFT nie równy i TFD TFD nie równy i na odwrót TFT TFD nie równy, TFD TFT nie równy ;]

 

zresztą o czym my tu mówimy, K510i ma niby TFT, K550i TFD, do lepszego, nowszego modelu, chyba by nie ładowali gorszej matrycy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności