Skocz do zawartości

Zapakowanie AAC w MP4


Adalbert

Rekomendowane odpowiedzi

Jakim darmowym oprogramowaniem można zapakować plik dźwiękowy skompresowany AAC do kontenera MP4? Oczywiście bez rekompresji, czyli bez dotknięcia ścieżki. Próbowałem np. MP4Box'em, ale on wymagał dodania na początku pliku wideo, a jeszcze inne programy ingerowały w dźwięk...

 

No i pytanie poboczne, dlaczego wykorzystując f2k i kodek Nero AAC do kompresji dźwięku uzyskuję plik z rozszerzeniem m4a? To nie tylko Apple używa tego rozszerzenia? Czy to f2k zmienia mp4 na m4a (które podobno jest nieprawidłowe), czy sam kodek wypluwa takie pliki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie drugiej części pytania. m4a to też kontener zawierający aac, który domyślnie otrzymujemy przy kompresji materiału przy użyciu f2k i enkodera nero. F2k nie robi żadnej rekonwersji z mp4 na m4a.

Odnośnie pierwszej części pytania. Do Mp4Box'a użyj interfacu (frontend) YAMB.

Link . YAMB zawiera w sobiei Mp4Box'a przy instalacji. Otrzymasz przy muxowaniu pliki mp4.

 

Jeżeli masz możliwość zainstalowania foobarka w wersji 0.8.3 to ma on dostepną pod ppm funkcję Mp4 utilities (zmiana z aac do mp4/m4a lub odwrotnie bez ingerencji w strumień).

Edytowane przez maslako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że m4a to też kontener (co do budowy w zasadzie identyczny jak mp4 + chyba jakieś 2 pola dodatkowe może mieć dodane przez iTunes), wg specyfikacji może zawierać dźwięk zakowodowany w wielu innych formatach nie tylko w AAC (np. AC3 czy MP3) i wiem, że domyślnie go tak otrzymujemy przy f2k+NeroAAC. Zastanawiało mnie jedynie, czy to enkoder wypluwa od razu takie pliki, czy f2k zmienia tylko rozszerzenie.

 

Thx za link, tego właśnie szukałem, działa tak jak miało działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

foobar2000, dodać pliki do playlisty, prawym, "zapakuj do kontenera mp4 i zostaw w tym samym katalogu", poczekać aż skończy

 

dłuższy opis: http://blog.khron.net/2008/06/24/format_konwersja_aac_foobar2000_kompresja_itunes_nero/

 

żeby nie było wątpliwości, proces przepakowywania (AAC <-> MP4) jest bezstratny - to jak wkładanie kartki papieru (strumień AAC) do koperty (kontener MP4)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nieśmiertelna ta Twoja wersja f2k, w aktualnej oczywiście tego komponentu nie ma i nie mogę go nawet znaleźć w internecie... Takie rozwiązanie bardziej by mi odpowiadało, ale i YAMB nie jest zły. :)

I kolejne pytanie odnośnie porównania: czy zawsze tak jest, że kartka zostaje nietknięta? Chodzi mi o podzielenie strumienia by np. łatwiej było poruszać się po surowym strumieniu (coś jak podział pliku wideo, w celu ułatwienia czy zabezpieczenia przed nadmierną stratą przy strumieniowaniu). Oczywiście rozumiem, że przy odtwarzaniu mamy te same bity w głośnikach, ale chodzi mi o samą strukturę pliku, czy zawsze (w przypadku samego dźwięku) wewnątrz kontenera (MP4) mamy jeden ciągły blok z surowym strumieniem (AAC)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używając wyżej wymienionego foobara2000 masz moją gwarancję że proces jest w 100% bezstratny (w obie strony)

 

używając innego narzędzia pytaj innych osób... powinien to być proces bezstratny, ale licho to wie, czy ktoś nie wpadł na genialny pomysł "przepakowywania zamiast zapakowania"...

 

co dzieje się wewnątrz kontenera MP4 znajdziesz w dokumentacji MP4 - generalnie tak jak w przypadku MKV, z MP4 można robić cuda... foobar2000 obsługuje absolutne minimum tych cudów (zapakowanie i wypakowanie surowego strumienia do kontenera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dla "spokoju duszy" porównaj sumy kontrolne plików. Pierwotny plik .aac (wygeneruj crc) następnie zapakuj do kontenera przy użyciu f2k oraz yamb, a następnie wypakuj z kontenera i porównaj pliki wynikowe z pierwotnym. Generalnie w przypadku operacji tylko na f2k pliki powinny być zgodne bitowo, a czy yamb coś zmienia to zobaczysz, ja nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności