Skocz do zawartości

Logitech Z-2300


wuub

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już wspominałem w wątku "Mikołajowe prezenty" przymierzałem się do wymiany starusieńkich i denerwujących mnie ostatnio MT-333 na nowsze

db.jpg

Katuję je już trzeci dzień i pomyślałem, że zdam relację z całej operacji wymiany, może komuś się przyda. Do dzieła więc :)

 

1. Sytuacja liryczna

MT-333 kupiłem jeszcze grubo przed wyjazdem na studia, więc spokojnie mogły mieć już z 4-5lat. Po odpowiednich ustawieniach i przyzwyczajeniu są to nawet solidne "głośniczki komputerowe" które z powodzeniem zastępują OEMowe plastiki i/lub, boże uchowaj, głośniki wbudowane w monitor/laptopa.

  • + potrafią grać dość głośno (przydaje się np. przy oglądaniu filmów)
  • + subwoofer jaki jest taki jest, ale jak się z basem nie przesadza to przyjemnie wibruje
  • + są tanie, ale:
  • - głośniejszy bas bardzo nieprzyjemnie dudni
  • - dźwięk satelit jest "zamulony", wszystko się zlewa i ciężko śledzić pojedyncze instrumenty

Nie wymagałem od nich za wiele - ot trochę lepsze uzupełnienie zestawu komputerowego. Niestety sytuacja się zmieniła:

* wbudowaną dzwiękówkę posłałem do wszystkich diabłów i wymieniłem na Live'a 24b (przebicia mnie irytowały)

* kupiłem iFP'ka i słuchawki!!

* posłuchałem trochę fajnego i fajniejszego sprzętu grającego przez ostatnie lata

Nie rozwodząc się za wiele: zauważyłem jak obrzydliwie niewyraźnie brzmi ten zestaw na bardziej wymagających utworach i postanowiłem coś z tym zrobić.

 

2. Osiołkowi w żłoby dano...

Przy zaopatrywaniu się w nowy sprzęt grający zawsze powstaje dylemat co wybrać? Pierwsze i najważniejsze pytanie w naszym przypadku to czy

 

kupujemy zestaw głośników komputerowych, czy podłączamy standardowe kolumny (ewentualnie ze wzmacniaczem). Przyznam, że druga możliwość jest kusząca - tworzymy sobie przy okazji zaczątek własnego systemu audio. Do kolumn i wzmaka można w ramach wolnej gotówki dokładać kolejne elementy, wymieniać kable etc. Problem z tym rozwiązaniem jest "trojaki",

  • trzeba nieźle znać się na sprzęcie grającym, żeby złożyć rozsądną konfigurację w zadanej kwocie
  • dobre głośniki + dobry wzmak = dużo wydanej kasy = sprzęt w który można później inwestować
    ekonomiczne głośniki + ekonomiczny wzmak = rozsądna ilość wydanej kasy = przy rozbudowie będzie pewnie trzeba wymienić wszystko
  • wolnostojące kolumny zajmują cholernie dużo miejsca (którego często brak)

Moim zdaniem jeśli nie mamy już dużego gradła do którego możnaby komputer podłączyć lub nie planujemy jego zakupu w najbliższej przyszłości to warto się trzy razy zastanowić czy chcemy się pakować w takie wydatki. Ja stwierdziłem, że jeszcze nie teraz :)

 

Wybór 2.1 czy x.1 (x>=4) był dużo łatwiejszy. Skoro nie było miejsca na wolnostojące kolumny, to nie ma go też na 2 lub więcej dodatkowych satelit, a dokładniej możliwości takiego ich ustawienia, żeby inwestowanie w nie było sensowne. Mieszkam na stancji, reorganizacja pokoju pod namiastkę kina domowego nie jest ani łatwa ani kusząca :)

 

3. ...w jednym owies w drugim siano...

Rozważane były ze względu na niezłe recenzje, cenę i katalogowe dane techniczne:

  • 1.Creative MegaWorks 2.1 THX 250D (600-700zł)
  • 2.Logitech Z-2300 THX (560-640zł)
  • 3.JBL Creature II (330-360zł)
  • 4.Klipsh ProMedia 2.1 (bóg raczy wiedzieć, pewnie w okolicach 700zł)

 

Niestety :) Klipsh jest nie do dostania w Polsce a i na świecie ciężko go już upolować. JBL odpadło z dwóch powodów: po pierwsze słuchałem ich na stoisku Apple i brzmią dziwnie, po drugie SĄ CHOLERNIE BRZYDKIE :P. Ostateczna walka rozegrała się między Z-2300 a MW 250D. Za Creative najbardziej przemawia optyczne wejście sygnału którego brakuje w Logitechach(wyższa moc i pasmo przenoszenia są wyssane z palca). Z drugiej

strony moje doświadczenia z firmą Logitech i ich serwisem są tylko i wyłącznie pozytywne (3klawiatury, mysz, trackball), nie można tego samego powiedzieć o Creative. Przed zakupem ZenaMicro przegapiłem wątek o słabym gnieździe słuchawkowym, tym razem nie popełniłem tego błędu. Internauci ostrzegają, że w 250D szumią satelity i to nawet przy odłączonym źródle dźwięku!! Nie było wyjścia, musiały zostać Z-2300 :)

 

4. Na zakupy

Głośniki dorwałem w Komputroniku na Marszałkowskiej (ostatnie) za 560PLN. Wiem, że można zaoszczędzić kilka złotych kupując na allegro albo w innym sklepie internetowym. Tyle, że tu mogłem odebrać je od ręki nie czekając na kuriera, który w przerwie świątecznej mógłby się niespecjalnie śpieszyć. Pudło jest wielkie i ciężkie (waży blisko 10Kg) a tachanie go przez pół miasta do przyjemnych zajęć nie należy.

W zestawie dostajemy:

  • 2 satelity (9x17x15cm) sz x wy x gł
  • woofer (28x28x38cm) sz x wy x gł
  • przewodowy pilot
  • kabel zasilający (wąska wtyczka)
  • przejściówke mini jack <-> chinch audio

Czyli bez szaleństw. Ale bonusów specjalnie się nie spodziewałem.

 

5. Eststyka i wykonanie

W dwóch słowach - ładne i dopieszczone. Połączenie czarnego z aluminowymi wstawkami wygląda zachęcająco (i pasuje do trackballa ;) ). Elementy są złożone bardzo dokładnie, kable są grube, ich zakończenia złocone. Wtyki od satelit w wooferze (chinch) i pilota (D-sub) nie mają luzów i wyglądają na mocno osadzone. W pierwszej chwili odrobinę szokuje spory radiator (sic!) na tylnej ścianie woofera - najprawdopodobniej odprowadza on ciepło z wbudowanego zasilacza.

Osobny akapit warto poświęcić pilotowi. Utrzymany jest w takiej samej kolorystyce jak reszta zestawu. Pozwala regulować głośność całości, głośność woofera oraz właczać i wyłączać całość (jest też dodatkowy wyłącznik na tylnej ściance sub'a odcinający zasilanie). Pokrętła chodzą lekko i pewnie. Najmniejsze dotknięcie przekłada się na zmianę głośności. Dodatkowo w pokrętle basowym łatwo wyczuć pozycję neutralną. Niewątpliwym plusem jest wyprowadzenie na pilota gniazda słuchawkowego. Do minusów można zaliczyć to, że wychodzą dwa kable (mini jack do

komputera i d-sub do woofera), zbyt jasno świecącą diodę (niebieska) oraz może brak sterowania głośnością sopranów.

 

6. Dźwięk

 

Pierwsze co się zauważa to potężny zapas mocy. Przy ustawieniu głośności karty na około 70% na pokrętle wystarcza 1/5 do normalnego słuchania. Do tej pory udało mi się wypróbować jedynie połowę głośności bo wyżej kolega już intensywnie protestował ;)

 

Na pierwszy ogień poszedł przegląd mojej płytoteki z bardzo różnych gatunków:

01. Louis Armstrong - [What A Wonderful World (Remastered) #10] I Get A Kick Out Of You [4:20]
02. Cassandra Wilson - [Traveling Miles #06] Seven Steps [6:44]
03. Faithless - [Reverence #06] Insomnia [8:38]
04. Groove Armada - [Love Box #04] madder ft MC M.A.D. [5:21]
05. The Godfather, soundtrack - [Trilogy I*II*III #01] The Godfather - Waltz [3:45]
06. Bob Marley - [Legend #02] No Woman No Cry [7:08]
07. Bela Fleck & The Flecktones - [greatest.hits.of.the.20th.century #01] the.sinister.minister [4:37]
08. Marillion - [Misplaced Childhood #01] Pseudo Silk Kimono [2:14]
09. Pendragon - [Believe #02] No Place For The Innocent [5:36]
10. Paradise Lost - [Symbol of Life #07] Mystify [3:49]
11. Anathema - [Alternative-4 #03] Empty [3:02]
12. System Of A Down - [Toxicity #11] Shimmy [1:51]
13. Eldo - [Eternia #11] Eternia [3:14]

 

... i od razu szok - tak wyraźnych i czystych sopranów dawno nie słyszałem. Jazz i utwory instrumentalne brzmią niesamowicie. Muzyka nabiera dzięki temu sporo przestrzeni, wokal jest wyraźny ale nie dominujący, dodatkowo dźwięk jest dzięki temu bardzo analityczny. Bez problemu można się cieszyć szczegółami jak odgłos ruchu palców po strunach gitary, czy łapania oddechu przez wokalistę - takie małe zboczenie do którgo przyzwyczająją słuchawki.

 

Średnie tony w pierwszej chwili mnie rozczarowały, wydawało się, jakby ich kompletnie zabrakło. Męczyłem się kilka godzin equalizerem starając się wykrzesać chociąż akceptowalny środek - bezskutecznie. Wtedy w odwiedziny (i na ocenę głośników ;)) wpadła moja dziewczyna. Weszła do pokoju i od razu przestawiła satelity dalej od ściany... brak środka już mi nie doskwiera ;) Jest czysto i bardzo neutralnie. Dźwięk nie jest sztucznie ocieplony. Początkowe uczucie braku środka zrzucam na sztucznie podbite pasmo w poprzednich głośnikach. To było takie uczucie jak sie cały dzień słucha muzyki na EQ UBass a później przełączy na EQNormal.

 

Mimo bardzo dobrych średnich i wysokich tonów to bas jest wizytówką Z-2300. Ośmio kilogramowy subwoofer z 20 centymetrową membraną i bass reflexem po lewej stronie robi wrażenie. Nie tylko wizualne ale i odczuwalne organoleptycznie :) Czyste niskie tony bez dudnienia nie są proste do uzyskania. Zetki radzą sobie z tym wyśmienicie, schodzą nisko, nie wprowadzają słyszalnych zniekształceń. Dobrze uzupełniają muzykę a przy oglądaniu filmu dają to specyficzne kinowe uczucie nie tylko słyszenia ale i odczuwania basu w trzewiach.

 

Gdybym miał opisać ich dźwięk jednym słowem wybrałbym chyba neutralne. Następne byłoby chyba skalowalne. Neutralne bo bez EQ i z wywalonym Volume Control z foobara żadne z tonów nie dominują. Bez wysiłku można śledzić wokal, bas albo środek. Głośniki są wyjątkowo "uprzejme" bez korekt dla wspomnianej muzyki instrumentalnej. Trochę gorzej brzmi rock dla którego neutralność środka nie jest zbyt dobra.

Skalowalne za to są ze względu na zapas mocy - nawet ekstremalne podbicia wybranych tonów nie sprawiają że zestaw "dudni" lub "pierdzi" w nieoczekiwany sposób. Pozwala to dostosować całość do własnych preferencji, przy czym ja osobiście wolę przyzwyczaić się do nowego IMHO dokładniejszego brzmienia niż je sztucznie zmieniać.

 

Techniczne informacje łatwo sobie znaleźć sieci, producent podaje pasmo przenoszenia jako 35Hz-20kHz, SignalToNoise 100dB i 200W RMS (2x40 + 120) oraz "korektor fazowy ze stożkiem aluminiowym w każdym z głośników" (cokolwiek by to nie było ;)). Mnie osobiście cyferki nigdy nie przekonywały, papier wiele znosi.

 

 

 

To by chyba było na tyle, mam nadzieję, że komuś się chociaż trochę przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te soundsticki? Oglądałem i słuchałem, cena + tylko 12miesięczna gwarancja + wygląd mnie odstraszyły dość szybko. A brzmią rzeczywiście dużo lepiej od Creature II. Może gdybym miał Mac'a to bym się nad nimi zastanowił żeby nie łamać konwencji :> ale tak imho przerost formy nad treścią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchałem tych głośników w Vobisie (dość spore pomieszczenie 6x5m):

 

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=79075802

 

zrobiły na mnie oszałamiające wrażenie...

dużo lepsze niż creativy t6060 i logitechy x-230

 

sklep + opinie:

http://www.icomp.pl/produkty.php?action=po...=glosniki&id=48

 

recenzja:

http://www.3dvelocity.com/reviews/mercury/ht6200w.htm

 

POzdr.

 

PS. moim zdaniem rewelacja i ta cena... mmm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takich głośnikach jest to jeden jack i zwrotnica wbudowana w woofer - więc się da pod stereo :]

 

[edit] o tu >> LINK << ;]

 

[edit2] w laptopie takim jak mój chcąc 5.1 trzeba:

- dokupić zewnętrzną kartę muzyczną 5.1

- ustawić dźwięk na DTS i mieć zewnętrzny dekoder przy zestawie 5.1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny pościk, ja około miesiąca temu też borykałem się z problemem

co podpiąc do laptopa żeby słuchać muzy. Ja poszedłem właśnie

w drugą stronę. Przez jakieś 2 tygodnie stałem się maniakiem wiedzy

na temat kolumn i wzmacniaczy. Dokonałem wyboru.

 

Jak mówię wszystkim że zestaw kosztował mnie 700zł pojawia

się stwierdzenie że za taką kasę jest to zestaw marzeń, ale do sedna:

 

wzmak: Harman/Kardon PM650Vxi

kolumny: Magnat Motion 220

kable do głośników zwykłe OFC po 1,5zł za metr

kabel minijack-czincz pysznej jakości

(wykonany z przewodu mikrofonowego z pozłacanymi wtykami)

 

to jest dla mnie zestaw grający neutralnie :)

dodam, że wzmak jest rewelacyjny, a głośniki tak na prawdę

to dla mnie "czarny koń" :)

 

mógłbym o audio dużo pisać, ale z braku czasu i chęci

ograniczam się do tej wypowiedzi. Jeśli ktoś chce szczegółów

lub porad zapraszam na gg: 3580950

aha, są też fotki ;)

 

tak..

mag17xh.jpg

 

 

i tak..

mag28wn.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mm... ładne :) ja też takie chcę! ^^

 

BTW chodziło raczej o to, że z interii mało co się ładuje a z imageshack.us problemów nie ma żadnych ;]

 

[edit] tylko dlaczego masz je na różnych wysokościach?!? O_o wiem że może nie być na czym postawić, ale ja bym w takim przypadku potraktował szafkę piłą i klejem albo ścianę pułeczką :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile a przede wszystkim gdzie kupiles wzmacniacz? Z rekonesansu na necie, to ciezko widze dostepnosc tegoż urządzonka

 

allegro + 3 tygodnie cierpliwosci..

 

PS: kilka dni przed moim zakupem ktos sprzatnal mi sprzed nosa pm655VXi za 400zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchałem tych głośników w Vobisie (dość spore pomieszczenie 6x5m):

 

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=79075802

 

1800W hahahahahaaha

problemy z czytaniem?

 

"- Moc głośników satelitarnych: 13W RMS na kanał ; w każdej kolumnie dwa głośniki!!!

- Moc subwoofera: 30W RMS"

 

POzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam problem ze swoją wieżą Sony MHC-RG440S która ma dwie 3-drożne kolumny plus subwoofer. Moc max 200W+200W+200W.W RMS. bedzie tego połowa. Bas jest bardzo silny chce kupic sobie 2 standy ale nie wiem gdzie umiescic woofer. Help me

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytalem to odleglosc miedzy glosnikami powinna byc 2 metrowa? Czy dobrze wyczytalem?

50 cm od najblizszej sciany i 70 cm od wzmacniacza.Glosniki powinny tworzyc miedzy soba i sluchaczem trojkat rownoramienny/rownoboczny (rozne zrodla roznie podaja)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności