Skocz do zawartości

mp3, wma, czy m4a


Hellbike

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki format wybrac do komresji muzyki?

Teoretycznie - aac (najnowszy z tych 3 = najwydajniejszy).

Pozatym, moj konwerter nie oferuje mozliwosci wyboru jakosci przy konwersji do m4a - poprostu zaznaczam ten format i to wszystko. dlaczego?

Bo twój konwerter jest do bani. Zainstaluj dbPowerampa (jeśli nie zamierzasz konwertować do mp3).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro podaje go w zestawieniu - założyłem, że odtwarzacz obsługuje te pliki. Jeśli nie - faktycznie mp3 będzie najlepszym wyborem.

 

 

 

wiesz  :)

 

 

kazdy medal ma dwie strony :) 

 

 

 

problem moze sie pojawic wtedy, jak sie zmieni playerka nie obslugujacego aac / badz ogg. 

 

wtedy przy duzych zbiorach jest klopot.

 

a samo w sobie aac jest bardzo dobrym formatem - moj sony go akurat obsluguje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki konwerter pod linuksem?

 

wybierz taki format, jaki Ci pasuje...

 

przykładowo masz iPoda to najlepszą jakość da M4A (a nie MP3), analogicznie dla każdego innego odtwarzacza WMA da lepszą jakość niż MP3...

 

... jednak pod linuksem trudno o dobre enkodery tych formatów, więc lepiej zostać z formatem MP3 (np. LAME 3.98.2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem tą kwestię dawno temu, wyszło mi na to że aac gra zdecydowanie najładniej.

 

Najlepiej brzmiącym jego konwerterem jest iTunes, ale wygodniejszy jest np. foobar.

 

Jeśli chodzi o linuksa, to chyba najlepiej popróbować odpalenie jakiegoś windowsowego(chociażby dbpoweramp) pod wine

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jaki sposob program moze miec wplyw na jakosc utworu, skoro to enkoder(kodek) dokonuje konwersji?

 

 

 

dany program ma dany enkoder i jest on wbudowany w dany program.

 

 

sa rozne enkodery mp3 /lame, xing, fhg/ i rozne enkodery aac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wszystkie audiobooki (mowa) przerabiam na MP3Pro mono CBR 18Kbps Highest Quality w JetAudioPlus.

Zaznaczam że nic innego w playerku nie słucham i przykładowo "Archipelag Gułag" czyli ponad 86 godzin słuchania zajmuje 661 MB.

 

jaki odtwarzacz (poza niekrórymi odtwarzaczami Thomson) gra mp3PRO? O_o choć oczywiście mp3PRO to dobry wybór...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laberg nJoy. Sam byłem zaskoczony bo nie sadziłem że to mu sie uda. Jednak Mp3PRO idzie pięknie i z cała pewnościa jest to PRO bo wiem jak brzmi PRO na sprzęcie czy tez oprogramowaniu które tego nie obsługuje.

Nawet zrobiłem test - ten sam plik przekonwertowałem na MP3PRO i zwykłe MP3 taki sam bitrate (18Kbps), oba w mono, rozmiar wyszedł taki sam.

Ale: MP3PRO ma 32kHz, a MP3 16kHz. Różnice słychać wyraźnie. Kiedy lektor czyta "Część pierwsza" to w MP3PRO słychać "ść" a w MP3 "sc".

 

NA DRUGI DZIEŃ:

Hmm. Dziwna sprawa ale to chyba nie jest (do końca) prawdziwe PRO :-( (PRO odtwarzane w JetAudio Plus jest bardziej krystaliczne) - niemniej brzmi lepiej niż zwykłe MP3 (nie ma charakterystycznego szumu i szeleszczenia). Ktos moze wie czemu? (Testowałem zwykłą muzykę popularną na bitrate 32)

Jednak najlepsze efekty sa przy ustawieniach jak dla audiobooka.

 

PS. Zauwazyłem że mój nJoy lepiej odtwarza w trybie Normal jesli wybierzemy inne ustawienie a potem wrócimy na Normal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnicę jest niezwykle łatwo wyłapać jeśli odpowiednio spreparować plik... Mianowicie wystarczy wiedzieć że SBR kompresuje górną połowę spektrum częstotliwości (np. ponad 8kHz)

 

"wystarczy" więc w programie do obróbki dzwieku dodać do utworu wyraznie slyszalny dźwięk o częstotliwości np. 10 kHz, który bedzie slyszalny tylko wtedy, jeśli odtwarzacz faktycznie gra pliki mp3PRO (czytaj: dekoduje dane SBR)

 

... A jeśli nie to nie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może mogą być próbki czystego sygnału sinus tzn o jednej częstotliwości? Można takie zrobić foobarem, trzeba kliknąć: file > add location i tam wpisać tone://xx,yy gdzie xx to częstotliwość w hz a yy to czas trwania w s

Takie coś można przekonwertować do wava a potem co dusza zapragnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast do swojego playerka ładuję pliki wma. To dlatego, że kiedyś miałem taki playerek, który często się przycinał odtwarzając pliki formatu mp3, ale również była możliwość załadowania plików wma. Przekonwertowałem swoje mp3 do wma i przestał się przecinać. Myślałem na początku, że może to być przyczyna bitrate czy CBR VBR, ale okazało się, że to też nie pomogło. Komputer natomiast dobrze odtwarzał te mp3 tylko ten przenośny playerek z nimi jakoś nie radził. 6 lat temu kupiłem sobie pierwszy odtwarzacz mp3 to był Thompson (modelu już nie pamiętam) miał wbudowaną pamięć o pojemności 256 MB i był zasilany jednym małym paluszkiem, który wystarczał na 7 godzin grania (bateria alkaliczna). Teraz mam już inny playerek (Samsung YP-U3J 1GB), ale i tak ładuję z przyzwyczajenia pliki wma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności