Skocz do zawartości

cowon O2


Gość Malas

Rekomendowane odpowiedzi

WSTĘP

 

Dzięki uprzejmności MIP dostałem w swoje ręce nowy odtwarzacz PMP Cowon O2. O2 jest jednym z

dwóch,obok S9, nowych produktów Cowona, nazywanych przez nich dumnie Flash-PMP. Powiem

szczerze, bo przeczytaniu specyfikacji,oglądnięciu filmów na youtube, czy w końcu spojrzeniu

na ceny, spodziewałem się odtwarzacza co najmniej bardzo dobrego, żeby nie powiedzieć

idealnego. A jak jest faktycznie?

 

PUDEŁKO I JEGO ZAWARTOŚĆ

Pudełko, dość małe pudełko, bo znacznie mniejsze od pudełka D2, lecz ciężko się po samym pudełku domyślić jak fajny odtwarzacz siedzi w środku. A zawartość pudełka(no dobra, poza odtwarzaczem) nie jest imponująca :

 

Słuchawki

Kabel USB

Rysik

Ładowarka USB

Instrukcja

post-9644-1235640539_thumb.jpg post-9644-1235640564_thumb.jpg

 

 

WYŚWIETLACZ, OBSŁUGA, WYGLĄD

 

Obsługa O2 odbywa się za pomocą dużego,dotykowego 4.3" wyświetlacza.Co przy pierwszym

kontakcie można powiedzieć o najważniejszej części odtwarzacza, czyli wyświetlaczu? Ano na

pewno, że jest jasny, dobrze widoczny w słońcu, posiada bardzo dobre kąty widzenia, a przede

wszystkim jest bardzo czuły i sprawia on, że korzystanie z O2 za pomocą palców nie

koniecznie musi być katorgą czy musem, lecz zwyczajnie może się sprawdzać.

Nie wszystko odbywa się za pomocą dotyku. Mamy również do dyspozycji, podobnie jak w D2

przyciski, w D2 były trzy, tu są dwa. W D2 można było te przyciski programować, aby np.

zmieniały utwór, ewentualnie korzystać z nich do nawigacji po menu, tutaj służą one tylko do

zmiany głośności.

No i po pierwszych zachwytach i wzdychaniu do wyświetlacza nadchodzi ten czas gdy trzeba

wejść w ustawienia i zmienić język na polski. No ale, najwidoczniej Cowon nie pomyślał o

polakach i języka polskiego po prostu nie ma. Jest do wyboru multum ślaczków, czeski,

angielski czy francuski, ale polskiego nie uświadczymy.

 

Gdy już wiemy, że nie możemy ustawić rodzimego języka, czas wrzucić na odtwarzacz nasze

pliki.Oczywiście odtwarzacz widziany jest w systemie jako dysk przenośny, a prędkość z jaką

kopiują się na niego pliki to ~7mb.

 

To jest to miejsce w którym czas napisać o baterii.

Zacznę od tego, że ten egzemplarz który dostałem do testów bardzo lubił strzelać na mnie

fochy i stroić numery. Ja go do usb do włączonego na noc komputera , a on mi rano "batery

low". Nie podobało mi się to za bardzo, ale w końcu naładowałem go ładowarką sieciową

dostarczoną w zestawie. Gdy już się naładował wytrzymał 14 godzin na głośności 20/50,

mp3@192 i wyłączonym wyświetlaczu.

 

Pasuję wspomnieć też kilka słów o wyglądzie. Chce się powiedzieć "Jaki O2 jest, każdy

widzi".

Jest to duży, ciężki i dość gruby odtwarzacz, którego design to głównie wyświetlacz, czy

trzeba coś więcej opisywać? No może jedynie to, że nic nie trzeszczy, wszystko jest świetnie

spasowane, a użyte plastiki sprawiają wrażenie, że nie rozlecą się za 15 minut.

post-9644-1235640698_thumb.jpg post-9644-1235640719_thumb.jpg post-9644-1235640733_thumb.jpgpost-9644-1235640755_thumb.jpg

 

MENU

 

Menu jest pogrupowane na 3 różne segmenty, Media, Utilities, Setup.

Słów kilka o tym, co możemy w nich znaleźć.

W menu Media nam przeglądarki wideo,

muzyki,

zdjęć, dokumentów oraz rzecz, którą spotykam poraz pierwszy, ostatnio otwierane pliki.

post-9644-1235640900_thumb.jpg

 

Utilites, w skład których wchodzi przeglądarka plików, dyktafon, zegar oraz user

prog.

Co to takiego user prog? Najprawdopodobniej jest to furtka dla amatorów O2, którzy będą

mogli pisać własne programy. Standardowo do tego katalogu wrzucony jest kalkulator oraz

notepad.

post-9644-1235640952_thumb.jpg

 

Setup, czyli ogólnie rzecz biorąc ustawienia. Ustawienia wyświetlacza, dźwięku,

video, muzyki, nagrywania itp.

Możliwości ustawień są dość szerokie, można ustawić wszystko, od tapety przez ekran

startowy, kończąc na odgłosie wydawanym przy dotknięciu ekranu.

post-9644-1235640973_thumb.jpg

 

FILMY

 

Filmy czyli najważniejszy punkty programu. O2 przez cowona jest zwany flash-PMP. Ma on

wbudowany wyświetlacz 4.3 cala więc wydaje się, że jest idealnie.Filmy możemy odtwarzać w

formatach AVI, WMV, ASF, MP4,MKV, OGM, MPG/MPEG, DAT, MTV. Wśród tych formatów odczuwam pewne

braki. Co się stało z rmvb i flv? Przecież to dość popularne formaty, przynajmniej zawsze mi

się tak wydawało. Do tego problemy z synchronizacją dźwięku i obrazu, ewentualnie brak

obrazu w mkv, jest szansa na to, że zostanie to ulepszone w kolejnych wersjach fw, jak na

razie, ogromny minus. Po co dodawać jakiś format w specyfikacji, skoro jest on obsługiwany

tylko na papierze? Jednego O2 odebrać nie można, świetnie radzi sobie z podstawowymi

formatami video- mpg,avi, wmv, DiviX.

W O2 możliwe jest odtwarzanie napisów w filmach w formatach srt, smi czy sub. Napisy są

czytelne, dość duże i faktycznie spokojnie da się oglądnąć jakiś film, jednocześnie

czytając.

Do tego na dość dużą pochwałę zasługuję podręczne menu, które wywołujemy dotknięciem

wyświetlacza.Możemy w nim ustawiać takie rzeczy jak chociażby opcje napisów(opisane

poniżej), zrobić screenshot z filmu, zmienić jasność wyświetlacza czy ustawić zoom w filmie.

Miłym szczegółem, szczególnie gdy ktoś ogląda dużo teledysków, jest to, że możemy wyłączyć

wyświetlacz, a muzyka nadal będzie odtwarzana.

Bardzo ciekawą opcją, której nie widziałem nigdy w żadnym odtwarzaczu jest możliwość

przeglądania plików, gdy w tle dalej leci nasz film i normalnie możemy wybierać plik.

Słówko o napisach, czyli możliwości ich konfiguracji, która jest dość szeroka. Możemy

zmieniać czcionkę ich wyświetlania, kolor, przyśpieszyć je czy zwolnić.

Jak to na PMP przystało, możemy podpiąć również nasz odtwarzacz do telewizora za pomocą TV-

Out. Niestety, jako, że nie producent nie dostarczył w zestawie kabla TV-Out nie było mi

dane to sprawdzić.

post-9644-1235641085_thumb.jpgpost-9644-1235641106_thumb.jpgpost-9644-1235641123_thumb.jpg

post-9644-1235641136_thumb.jpg

MUZYKA

 

Nie wiem czy to ja się z wiekiem robię głuchy czy to O2 gra tak cicho? Stanowczo, to jednak

O2, którego cichość grania mnie wręcz zaskoczyła. 28 w skali O2 odpowiada mniej więcej 10 w

skali cowona D2.

Muzyki możemy słuchać na głośniczku albo na słuchawkach. Jako, że nie wspomniałem jeszcze o

tym pierwszym, nadeszła jego chwila. Głośnik jest tutaj tylko po to aby nikt się nie mógł

przyczepić, że go nie ma. Gra to kiepsko, cicho i płasko, do tego jest jeden, więc bez

rewelacji. I o to chwila głośniczka się skończyła, wracamy do dźwięku.

O2 gra ładnie, to na pewno. Do porównania miałem D2 i względem jego postaram się opisać

dźwięk.

Cowon O2 ma tendencje do kolorowania dźwięku, ale takiego dobrego kolorowania, z lekkim,

elastycznym i bardzo ładnie zarysowanym basem, który nie ma tendencji do dominowania innych

pasm. Średnica jest troszkę schowana przez co wokal nie brzmi tak jak powinien, jest za bardzo z tyłu, przez co cała średnica sprawia wrażenie sztucznej. W muzyce,

której słucham bardzo to bolało. O górze nie można napisać dużo, jest, jest ładna, bez

rewelacji.

Gdyby jednak nie pod pasował nam dźwięk, mamy dość szerokie możliwości zmieniania go.

Odtwarzacz posiada wbudowany, 10 pasmowy EQ. Posiada on aż 8 presetów, każdy możemy zmienić.

Bardzo fajna sprawa, szczególnie gdy ktoś korzysta z wielu par słuchawek lub z różnych ustawień EQ do różnego rodzaju muzyki

Jest też możliwość nałożenia z różną częstotliwością różnych efektów takich jak BBE,

Mach3Bass czy 3D Surround. Wielkim fanem używania takich bajerów nie jestem, więc

sprawdziłem faktycznie czy działają. I tak, działają.

Przy zabawie w EQ zauważyłem coś, na co narzekałem na samym początku opisywania muzyki. W EQ drzemie

głośność O2. Przy nawet najmniejszej zabawie głośność potrafi dość mocno podskoczyć, więc

ja, tak dla oszukiwania samego siebie, że jednak ciszej słucham, podbijałem w EQ słupek czy

dwa i byłem zadowolony ;).

post-9644-1235641311_thumb.jpgpost-9644-1235641328_thumb.jpg

 

DODATKI

 

Czyli oddzielny fragment dla rzeczy, które nie pasują nigdzie indziej. Jak już pisałem

wcześniej O2 posiada rzeczy, które wymagane w odtwarzaczu nie są, a życie uprzyjemniają.

Pierwszy przykład - kalkulator. Kalkulator, który może być prosty bądź rozbudowany. Bardzo

rozbudowany.System binarny, hexy, logarytmy czy inne rzeczy, które widzę pierwszy raz na

oczy to dla niego żaden problem.

post-9644-1235641399_thumb.jpg

Mamy również Notepad. Czyli aplikację, umożliwiającą rysowanie na naszym odtwarzaczu(próbka

poniżej :) ). Zabawa przednia, ja, 20 letni chłop rysowałem sobie z dobrą godzinę domki.

post-9644-1235641428_thumb.jpg

Dyktafon. Dyktafon który ładnie zbiera, do tego mamy możliwość ustawienia jego czułości oraz

jakości nagrywania(128 kbps lub 192 kbps).

O2 posiada również wbudowaną przeglądarkę plików txt. W przeglądarce możemy zmieniać

wszystko, od jasności ekranu, koloru tła, szybkości z jaką ma być zmieniana strona czy

rozmiaru czcionki i jej koloru. Bardzo dobra dla ludzi, którzy chcą posłuchać muzyki

jednocześnie czytając jakiegoś e-booka.

post-9644-1235641456_thumb.jpgpost-9644-1235641472_thumb.jpg

Zabolało mnie jedno. Gdzie jest radio? Serio, chciałem pierwszy raz w życiu opisać radio,

ale O2 zrobił mi niespodziankę i radia nie ma.

 

PODSUMOWANIE

 

Cowon O2 faktycznie zasługuję na miano flashPMP. Świetnie radzi sobie z filmami, a drobne

potknięcia jak mkv zapewne zostaną załatane w najbliższych aktualizacjach FW, które, znając

Cowon wyjdą na pewno.

Oczywiście, O2 nie jest pozbawiony wad, a czy jesteście w stanie je zaakceptować? Ja bym

osobiście nie był w stanie, nie za takie pieniądze.

 

 

Dziękuje firmie MIP za udostępnienie odtwarzaczy do testów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

Dzięki za recenzję. Przydałoby się jeszcze wymienić utwory (rodzaj muzyki), które były wykorzystane w czasie testów.

 

Kilka drobnych uwag:

1. Nie wiem o co chodzi z tą baterią, być może to ten egzemplarz (samplowy) miał jakiś defekt. Ja testowałem egzemplarz handlowy i nie miałem problemu z trzymaniem baterii - ładowałem przez USB.

2. Nie wiem jaka była wersja firmware w tym samplowym O2, ale przy 1.25 pliki MKV działają bez najmniejszego problemu.

3. User prog to miejsce przeznaczone właśnie na własne aplikacje, które można pisać za pomocą SDK.

4. O2 to PMP, ale S9 to jeszcze MP3, przynajmniej według klasyfikacji producenta :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Superata

1. Bardzo nie wykluczone, a wręcz pewne, ja niestety nie miałem okazji porównać do innych egzemplarzy :)

2. 1.05, nawet nie wiedziałem, że jest nowy FW i szczerze nie wpadłem na to aby mu aktualkę walnąć. Ale sprawdza się to co napisałem, że w nast. wersjach FW zostanie to poprawione.

3. O SDK coś czytałem, ale tak tyle o ile. Tak z ciekawości je jeszcze looknę w wolnej chwili.

4. No cóż, na samym początku mała wtopa, ale to nic ;)

 

edit, bo nie doczytałem.

Jaka muzyka? Wszystko praktycznie starałem się sprawdzić, oczywiście w dobrej jakości. Od Clinta Mansella, Marlina Mansona, Queen, 2cztery7 czy OSTR do Szybkiego Szmalu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO recka jest wyłącznie ogólno-poglądowa. W zasadzie niewiele więcej można się z niej dowiedzieć od opisu podanego przez producenta. Brakuje kilku danych technicznych (rozdzielczość wyświetlacza, pojemność itd.). Napisanie, że O2 świetnie radzi sobie z filmami w formacie mpg, avi... zbyt wiele nie mówi. Wypadałoby napisać z jaką max. rozdzielczością sobie radzi, jaka max. przepływność video i audio. Według mnie opisałeś szerzej to co można przeczytać w ulotce o produkcie. Z tego co znalazłem na pierwszej lepszej stronie, która pisze o O2 wynika, iż O2 posiada slot na karty SD, jednak nic na ten temat nie wspomniałeś, tak samo z resztą o tunerze DVB. Nie wiem, być może są to różne wersje odtwarzacza.

IMO recka JacobiPoland jest dużo bardziej konkretna, mimo że pisana mniej przystępnym językiem.

 

P.S. Tylko prosze, nie obraź się za powyższe na mnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ nie zamierzam się obrażać, bardzo cenie konstruktywną krytykę.

 

Wiesz, w ulotce od producenta nie przeczytasz jak odtwarzacz gra, co dla mnie zawsze stanowiło ważną rzecz przy pisaniu recenzji.

Nie chciałem też walić ogromnie długich recenzji z jednego prostego względu, dużo ciężej się to czyta, wolałem za to opisać moje spostrzeżenia, jako użytkownika tego sprzętu przez 2 tygodnie, co dla mnie jest lepszą opcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie "jak gra" odtwarzacz, brakuje odniesienia do innego grajka. Szkoda, że nie porównałeś go bezpośrednio z D2, nie opisałeś także na jakich słuchawkach robiłeś odsłuch, w jakim stopniu O2 jest w stanie je napędzić. Nie chce się już czepiać, ale brakuje mi takich typowo "użytkowych" konkretów. Myślę, że mógłbyś jednak dodać te pare danych technicznych, dzięki czemu recka była by pełniejsza.

 

Pozdrawiam i już się nie odzywam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja uważam, że takie dane techniczne są jednak zbędne.

Szkoda, że nie porównałeś go bezpośrednio z D2

?

Do porównania miałem D2 i względem jego postaram się opisać

dźwięk.

Opis dźwięku jest mocno ogólny, ale wiesz, ciężko mi opisać playera tylko porównując go do drugiego, pomijając całą resztę, którą słyszałem.

Odsłuch był robiony na wszystkim co mam w sygnaturce i uwierz, jestem w stanie stwierdzić, posiadając już "parę" odtwarzaczy, a jednocześnie z O2 na stanie miałem jeszcze 5, w jakim stanie napędza on dane słuchawki, więc ten aspekt możemy jednak pominąć, bo chyba jednak nie o to chodzi.

a czepiaj się, dopóki nie czepiasz się o ******ły jak na SB (;) )jest fajnie, znając opinie, kiedyś uda mi się napisać lepszą recenzję :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać jednak nie potrafisz przyjąć krytyki. Na SB pisząc o literowce to była uprzejmość z mojej strony, a nie czepianie się. Pisząc recenzje odtwarzacza pmp, który jest nastawiony w głównej mierze na filmy nie można potraktować tej kwestii po matoszemu. Niestety nie zmienie zdania, iż recka jest napisana tak, by dobrze się ją czytało niż można by sie z niej dowiedzieć czegoś konkretnego.

 

@zbx, od kiedy Ty taki krzykliwy jesteś? :P poza tym wybacz żebym na 3,5 cala mógł także SB obserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kilka pytań do recenzenta i osób korzystających z O2:

1. Jaka jest jakość słuchawek dołączonych do odtwarzacza?, czy istnieje konieczność wymiany na inne?

2. Czytałem że panel dotykowy działa wolno, czy to prawda?

3. Czy na rysik jest jakieś mocowanie, i czy nie ma z nim problemów?

4. Czy nie ma problemów z przewijaniem filmów, czy działa płynnie?

5. Czy O2 zapamiętuje ostatnio odtwarzany film (scenę w filmie, utwór, wers w pliku tekstowym itp.)?

6. Większość filmów ma stosunkowo cicho nagraną ścieżkę dźwiękowa, czy jadąc pociągiem, autobusem nie ma problemów z głośnością?

7. Jak działa sortowanie utworów, tworzenie playlist itp.?

8. Czy i w jaki sposób są pokazywane długie nazwy plików, filmów, utworów (dłuższe niż szerokość ekranu)?

9. Czy po włożeniu karty pamięci w gniazdo karta wystaje, czy jest w jakiś sposób zabezpieczona przed wypadnięciem?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. jak to pchełki dołączone do playera, ale bez tragedii

2.nie

3. sznurek chyba

4. działa płynnie

5. tak

6. zależy od słuchawek i twojego słuchu.

7. a jak ma działac?

8. dużo literek umie o2 pokazać, ale szczerze nie pamiętam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepie się do recenzji, a mianowicie tematu głośności.

 

Cowon O2 gra na bardzo głośno, ale jest jeden warunek, a mianowicie, zaraz po pierwszym odpaleniu odtwarzacz prosi nas o określenie nas czy jesteśmy z "UE" czy "nie z UE". Chyba nie muszę mówić którą opcję należy wybrać... ;)

Ja od razu wybrałem non-UE pamiętając historie z europejskimi iPodami które miały nałożone ograniczenia głośności... i stwierdzam że O2 naprawdę gra głośno i to tak że na maxymalnej głośności moje PMXy zamieniają się w małe głośniki i aż charczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności