Skocz do zawartości

Jak Obliczyć Ile Ma Się ładować Aku?


djtomas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Czy czas potrzebny do naładowania aku oblicza się dzieląc pojemność aku (w moim przypadku 2100mAh) przez moc? ładowania (w moim przypadku o ile dobrze odczytuję z tabliczki znamionowej to 90-140mA).

 

Czyli przez ile mam dzielić 2100? przez 90 czy przez 140mA? A może przez średnią wartość, czyli 115mA <_<

 

problemu by nie było ale gdzieś czytałem że aku można "przeładować"... gdyby te przeładowywanie nie było prawdą (powiedzcie coś na ten temat) to zostawiłbym aku na całą dobę w ładowarce i miałbym spokój ;)

 

POzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze jest na to jakis wzor fizyczny. Spytaj swojego nauczyciela od fizyki (O ile jeszcze sie uczysz w szkole/liceum itp.)

no właśnie wydaje mi się że wzór to byłby

 

pojemność : moc ładowania = czas ładowania

 

mAh : mA = h (widzicie wychodzą godziny czyli czas, czyli powinno się zgadzać :P)

 

no to wzór załużmy mam :)

 

ale nie wiem przez ile dzielić... 90, 140 a może 115mA <_<

 

najważniejszym pytaniem tego tematu jest dla mnie to czy istnieje takie zjawisko jak przeładownie akumulatorków ?

 

POzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz sobie ile ci wyjdzie czas ladowania przy dzieleniu przez 140ma. Naladuj wg tego akumulatorek i sprawdz napiecie, jezeli bedzie niskie to laduj jeszcze przez tyle ile ci wyjdzie przy dzieleniu przez 115, jezeli nadal bedzie za niskie to przy 90. Musisz pamietac, ze na aku (szczegolnie tych niemarkowych) pojemnosc rzeczywista moze sie róznic (czyt. byc mniejsza) od tej co jest podana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz sobie ile ci wyjdzie czas ladowania przy dzieleniu przez 140ma. Naladuj wg tego akumulatorek i sprawdz napiecie, jezeli bedzie niskie to laduj jeszcze przez tyle ile ci wyjdzie przy dzieleniu przez 115, jezeli nadal bedzie za niskie to przy 90. Musisz pamietac, ze na aku (szczegolnie tych niemarkowych) pojemnosc rzeczywista moze sie róznic (czyt. byc mniejsza) od tej co jest podana.

a skąd mam wiedzieć jakie ma być napięcie na naładowanym aku?

 

rozładowany miał chyba 1,28V już po godzinie miał 1,39V czyli tyle samo co wtedy jak ładowałem 24h

 

jakie są skutki przeładowania?

 

ostatnio gość w elektronicznym proponował mi jakąś ładowarkę za 20zł ale nie pamiętam czy była ona procesorowa... nie mam też pojęcia czy ta którą mam jest procesorowa czy też nie :/

 

POzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skąd mam wiedzieć jakie ma być napięcie na naładowanym aku?

 

jakie są skutki przeładowania?

 

nie mam też pojęcia czy ta którą mam jest procesorowa czy też nie :/

 

ostatnio gość w elektronicznym proponował mi jakąś ładowarkę za 20zł ale nie pamiętam czy była ona procesorowa... nie mam też pojęcia czy ta którą mam jest procesorowa czy też nie :/

-1.43V

 

-Zniszczenie baterii (wybuch, wyciek, radykalne skrócenia pojemności- do wyboru, do koloru... ; p )

 

-Jakby była, to byś się nie pytał jak długo ładować, bo ładowarka by się sama wyłączała po naładowaniu baterii...

 

-Tania ładowarka procesorowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skąd mam wiedzieć jakie ma być napięcie na naładowanym aku?

 

jakie są skutki przeładowania?

 

nie mam też pojęcia czy ta którą mam jest procesorowa czy też nie :/

 

ostatnio gość w elektronicznym proponował mi jakąś ładowarkę za 20zł ale nie pamiętam czy była ona procesorowa... nie mam też pojęcia czy ta którą mam jest procesorowa czy też nie :/

-1.43V

 

-Zniszczenie baterii (wybuch, wyciek, radykalne skrócenia pojemności- do wyboru, do koloru... ; p )

 

-Jakby była, to byś się nie pytał jak długo ładować, bo ładowarka by się sama wyłączała po naładowaniu baterii...

 

-Tania ładowarka procesorowa

taka tania to nie jest... z przesłką wyjdzie 40zł...

 

poszukam czegoś na miejscu ;)

 

1,43V mmm może dla Twoich baterii... ale jak ja ładwałem 24h to było 1,39V (nie wieżę że za krótko ładowałem :lol:)

 

może napięcie zależy od pojemności i/lub firmy

 

last question... te nowe aku już nie posiadają jakiegoś zauważalnego efektu pamięci?

 

POzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.43V To jest normalna wartość... Zdaje się że do tej wartości kalibrowane są ładowarki procesorowe.

Czym dłużej ładujesz, to napięcie wcale nie musi być większe...

Mogłeś przegrzać akumluatorki i dlatego napięcie spadło :P

 

te nowe aku już nie posiadają jakiegoś zauważalnego efektu pamięci

 

O co chodzi? :blink: Które?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem to TEORETYCZNIE nie, ale wszyscy mowia ze wciaz jest ;]

 

i jakim cudem 27+6=40? Poza tym mysle, ze ta ladowarke znalazlbys w elektroniku na miejscu za 30zlotych... w koncu lublin to juz nie takie zadupie...

 

co do ladowarki... na tabliczce znamionowej przy opisie urzadzenia powinno pisac microprocesor czy cos w tym stylu ;];]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności