Skocz do zawartości

Klub miłośników ultra tanich chińczyków :)


dijx

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Od pewnego czasu silnie odczuwam potrzebę minimalizmu, co by nie powiedzieć prymitywizmu; jej muzyczną materializacją jest pozbycie się większości klocków i zostawienie sobie/zakup naprawdę tanich chińskich wzmacniaczy. Czy tani oznacza beznadziejny? Na pewno nie ;] 

 

I tak, godziny pracy za biurkiem umilają mi obecnie chińskie bliźniaczki w towarzystwie angielskiej mamki (jakoś lubię tego DACa):

 

- Na górze Mozos M08e, czyli trzecia iteracja hybrydy znanej wcześniej jako XuanZu X2-U909 i Nobsound NS-08E

- Na dole najnowszy nabytek, czyli Douk Audio U3 - długo wyczekiwany, bo uparłem się, żeby kupić go poniżej 100zł (nie dlatego, że lubię cebulę, po prostu taki zakład ze sobą)

 

image.thumb.png.20df64e2a8cd4149bcbef5c1697fda08.png

 

image.thumb.png.6cf76a1117d6e71a01925e561e05ff4c.png

 

W kolejnych postach przybliżę każdego z osobna, tylko muszę zrobić porządek ze zdjęciami 🙄

 

 

 

Wszystkich posiadaczy taniego audio z kraju środka zapraszam -  SMSL, Topping czy xDuoo się nie liczą ;]

 

 

PS. Planuję jeszcze zakup przenośnego lampowca Little Bear B4-X lub jakiegoś jego klona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jop, z tego, co pisali w internetach to niespecjalnie udany projekt - za to tani. Lampy chyba te same, które siedziały w moim Mozosie na początku - 6J1

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, kuman said:

Ja miałem X6 -  był niesłuchalny, tani to fakt

 

 

A ma ma to wymiennego op ampa (lub op ampy)? Bo jak napiszę w dalszej części, chińczycy w stocku wrzucają najtańcze, co jest na rynku, często konstrukcje 20+ lat, 5 centów za sztukę...

20 minutes ago, Birken said:

Nie wiem czy Fx-Audio się kwalifikuje do zestawienia ale moim zdaniem najlepsze sprzęty w kategorii cena/jakość. 

Jak najbardziej, choć kto wie, mają potencjał, żeby się wybić piętro wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kuman napisał(a):

Ja miałem X6 -  był niesłuchalny, tani to fakt

Jego nie słyszałem ale ma on tylu zwolenników i tak dobre recenzje że nie mam pojęcia jak odnieść się do twoich wrażeń.

X3 (stary) był OK a M6 to świetnie grający sprzęt ale rzadki wielce. Miałem jeszcze u siebie przedwzmacniacz głośnikowy Tube 01 i za cenę jaką zapłaciłem to był super. Trochę mulił ale lamp innych poza tymi najtańszymi nie próbowałem.

Słuchałem jeszcze X7 i wtedy wydawał mi się rewelacyjny ale żeby to jednoznacznie stwierdzić to bym musiał mieć go u siebie na spokojnie ze 2 tygodnie a nie chwilę u sprzedającego. Również żałuję, że nie miałem żadnego porównania przy słuchaniu ich głośnikowego wzmacniacza chyba 502 pro. 

Ich integra D01 bardzo mnie interesuje. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy ogień Mozos M08e, czyli hybryda znana, ceniona i modowana nie od dziś z racji wymiennych lamp i op ampów, których jakość (jednych i drugich) w wersji fabrycznej pozostawia wiele do życzenia. 

 

Wzmacniacz mam jakoś blisko 2 lata, pierwszy kontakt to „About a Girl” Nirvany z MTV Unplugged – pamiętam, że prawie się rozpłakałem, bynajmniej nie ze szczęścia – ilość i jakość zniekształceń ciągnących się za gitarą Cobaina była tragikomiczna i były to naprawdę fatalne zniekształcenia, daleko im do ciepłych harmonicznych, dla których kupuje się coś z lampami. No ale dobra – Internety przygotowały na to, że lampy guzik warte, wyciągnąłem spod biurka 6ж1П, czyli po naszemu 6Ż1P – sowieckie lampy starsze niż ja (a młody nie jestem) – konkretnie 6Ż1P-EW, wersja wojskowa z ryflowaniem na bańce, redukującym efekt mikrofonowania w warunkach zwiększonych wibracji (radia w czołgach, samolotach, polowe etc). Ulga, od razu lepiej, ale dźwięk wciąż mało dynamiczny, mało rozdzielczy, mało angażujący.

 

Krok #2 – op ampy. Fabrycznie były chyba TI NE5532P, niemłoda konstrucja za 50 centów. Najpierw testowałem Muses 8820 – nie przyjął, były szumy, trzaski i buczenie. Po ponownym zagłębieniu się w internety znalazłem gdzieś (reddit?) posta człowieka, który przewalił przez ten wzmaczniacz kilkadziesiąt opampów i z tych, które można nabyć w normalnych pieniądzach wytypowałem Burr-Brown OPA1656 – i tak zostało, acz sporo ludzi ma setup 2x burson V5i-D, który wówczas wydał mi się potężnym overkillem, ale teraz… cóż, sam o tym myślę.

 

A właśnie – ta hybryda ma we wzmocnieniu 2x podwójnego opampa w szeregu, pierwszy wzmacnia drugi, lampy zaś są jako bufor impedancyjny (wtórnik katodowy).

Roboczy schemat powstały w efekcie reverse engeneeringu można zobaczyć na YT:
https://www.youtube.com/watch?v=coSt5HWRvv4

Stąd wszelkie utyskiwania, że jak ma to działać, jak napięcie siatki wynosi ponad 100V, a zasilacz ma 6V są bez sensu – w tej implementacji liczy się tylko napięcie żarzenia, które wynosi 6.5V, a lampa mogłaby być jedna, bo typowo w nim używane lampy to pentody, acz pracujące jako triody. Dwie lampy powodują, że akceptuje większą ilość lamp – bo tak pentody (będą pracować jako triody), jak i triod. 

 

A właśnie #2 – napięcie zasilania. Fabrycznie wzmacniacz przychodzi z wtyczkowym zasilaczem 6V 2A, który sprawdza się ok, ale… no właśnie – nie z lampami 6Ż4 lub 6Ż5, których też używałem, a które mają większą moc. Któregoś razu włączając wzmacniacz z założonymi bodajże 6Ż5 usłyszałem głośne „jeb”, zaśmierdziało i to był koniec zasilacza, który od początku z tymi lampami grzał się o wiele bardziej. 
Kupiłem 2 zasilacze 6.5V 4A i jest spokój – co ciekawe, przy napięciu 6.5V lepiej gra z lampami 6Ż1P/6Ż2P, zaś przy napięciu 6V lepiej radził sobie z 6Ż4 i 6Ż5. 

 

Jak gra? Dobrze gra! Szkoda, że nie bardzo umiem opisywać dźwięk.

Zacznę od tego, że naprawdę dobrze gra mi to tylko z Beyerdynamic DT990 pro 250Ohm – bardziej czułe słuchawki (o małej impedancji) buczą, szumią lub mają przydźwięki na niektórych częstotliwościach. Ciekawą sprawą jest współpraca Mozosa z Hifiman HE400se – współpracuje znośnie tylko ze stockowym, najtańszym, sztywnym plastikowym kablem – o tym:
HIFIMAN HE400se Headphones Review - Budget Excellence! - Closer Examination  | TechPowerUp

 

a i tak powyżej pewnej głośności jeden kanał szumi lekko. Każdy inny kabel powoduje… buczenie i przydźwięki – nie wiem, czy to kwestia pojemności kabla, czy czegoś innego. Potestuję jeszcze inne opampy i lampy i zobaczę, czy są jakieś zmiany.

 

Z DT 990 pro 250Ohm natomiast gra to naprawdę przyjemnie. Dół jest dość zwarty, ale miękki i analogowy - jest tona subbasu, ale to jest naprawdę bas, który bardziej brzmi jak ten, który wydobywa się z kontrabasu, niż jakikolwiek inny. Soprany wręcz uwielbiam, zwłaszcza talerze perkusji brzmią świetnie. Średnie jak to średnie - są, nie po to jestem fanem DT990, żeby jakoś szczególnie przywiązywać uwagę do tego pasma xD. A na poważnie, z racji tego, że na tym wzmacniaczu słucham głównie elektroniki na DT 990 pro, nie mam wiele do powiedzenia o tym zakresie. Scena nie jest imponująca, ale to raczej też 'zasługa' DT 990. Jak uda mi się dogadać mozosa z HE 400se (nie wspominając o bardziej czułych IEM), może będę w stanie powiedzieć coś więcej. 

Anyway, w porównaniu z Toppingami L30 i L50 słuchanie muzyki na tym wzmacniaczu dostarcza mi niesamowitej wręcz przyjemności. Portishead brzmi tak, jak IMO powinno.

Co kryje wnętrze - tu jeszcze stockowe op ampy.

image.thumb.png.b9e9a00b3c5b636d4eabf02f35759d84.png

 

image.thumb.png.bb8804eea23f5187e1b9d49f33b94459.png

 

bystre oko wychwyciło fakt, że zapchałem papierem diody podświetlające lampy, bo... były niebieskie i wyglądały szkaradnie. Któregoś razu, jak mi się zechce zamówię diody amber i kondensatory na wymianę. Stockowo podświetlanie wyglądało tak:

image.png.e5c8ec16e945f93fdab97012d1fbfc0d.png

 

 

Na koniec, sklejana lista lamp, jakie akceptuje MozosM08e - wymieszane pentody i triody, część z nich nie może pracować na stockowym zasilaczu, gdyż jest za słaby:

 

6J1, 6ж1П, 6AK5, 6BC5, 6J2, 6ж2П, 6AS6, 6J3, 6ж3П, 6BC6, 6AG5, 6J4, 6ж4, 6BX6, 6AC7, 6AU6, 6J5, 6ж5П, 6F36, 6AH6, 6AN5, 6K4, 6K5, 6K4П, 6BA6, 6DA6,
EF40, EF94, EF95, EF96, EF80, EF89/93, EF11/732,
CV850, CV2522, CV4011, CV848, CV2521
403A/B, 5654, 6136, 5749

ж - Ż
П - P

lista opracowana na podstawie Internetów - specyfikacji dystrbutorów, postów na różnych forach etc. - osobiście testowałem zdecydowaną mniejszość.

Edytowane przez dijx
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SMSL M3 nie dziwota bo on był zwyczajnie ciemny i wyraźnie ocieplony. Choć w miarę przestrzenny mimo to. Bardzo fajny sprzęt szkoda że go już nie ma. 

@dijx kojarzysz jakiś wzmak chiński ale nie lampowy w tak niewielkich pieniądzach ktory warto kupić?

Edytowane przez Birken
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/oferta/douk-audio-u3-mini-class-a-wzmacniacz-stereo-wzmacniacz-sluchawkowy-15482510387

 

Sam kupiłem na tej aukcji ;]

 

Tylko op Amp do wymiany muses 8820 daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie kusi wypróbować to, ale póki co niewiele o nim wiadomo, poza tym że to chyba TPA6120
https://allegro.pl/oferta/pj-miaolai-sa-60-wzmacniacz-sluchawkowy-13859097557

https://pl.aliexpress.com/item/1005006706663496.html

 

SA-60 HiFi Vacuum Tube Audio Sound Processor Preamp Pre-Amplifier TPA6120  5532 | eBay

Edytowane przez dijx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa inicjatywa tego mi brakuje ale to nie dla mnie :(

Znaczy wzmacniacz jest nie dla mnie. Kogoś powoli wciągam w audio. 

Ale może nie róbmy z ciekawego wątku "co kupić" 😉 Bo się zaraz znajdzie jakiś z 1 postem żeby mu wszystko na tacy podać bo mu się czytać forum nie chce. 

Edytowane przez Birken
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Birken said:

O czymś prostszym myślałem jak np:

https://pl.aliexpress.com/item/1005004226562976.html

Tylko pytanie co to warte. Opamp wymienny...


Tak patrzę, i wychodzi że w środku jest to:

https://allegro.pl/oferta/wzmacniacz-sluchawkowy-tpa6120a2-zes-do-montazu-13137476585

 

I to nie jest zły wzmacniacz... Może kupię w przyszłym miesiącu, tylko już nie wiem, jak bedę sygnał z DACa rozdzielał; czas nabyć jakiegoś dobrego switcha RCA.

 

<spam>PS. Niewiele drożej toppinga L30 puszczę ;]</spam>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności