Skocz do zawartości

Praca Ifp-5xx Na Wbudowanym Akumulatorze


Kuba{Q}

Rekomendowane odpowiedzi

Oj, wieki mnie tu nie było... jakoś tak wyszło... :huh:

Robiąc porządki znalazłem karteczkę, na której zapisałem wyniki moich pomiarów dotyczących długości pracy na akumulatorze dla playera iFP-5xx. Dla przypomnienia, nominalne wartości podane przez producenta to 28h (właściwie to DO 28h - to ten sam trick, jaki stosują dostawcy Intetrnetu przy podawaniu transferów i przepustowości swojego łącza :lol: ) I te 28h to przy parametrach następujących:

utwór mp3 128kbps

głośność=20

equalizer=normal

no i oczywiście przy pełnym naładowaniu wbudowanego akumulatora

 

Na wstępie powiem od razu, że te pomiary robiłem już kilka miesięcy temu, kiedy player miał dopiero koło 1,5-2 miesięcy - czyli sam akumulator nie był jeszcze zużyty, o ile w ogóle z czasem jego parametry spadają.

 

Moje wyniki wyglądają następująco (oczywiście zawsze z całkowicie pełnego akumulatora, nie ruszany, żeby nie marnował prądu na podświetlanie wyświetlacza itp.):

 

1. Ładowanie z zupełnie pustego (męczyłem go, aż już nie miał prądu nawet do wyświetlenia komunikatu, że jest pusty ;-) do pełna: zarówno z gniazdka sieciowego jak i z USB - 2:43-2:45min (nominalny czas podawany to max 3h)

2. Granie (zapętlony 1 utwór mp3 128kbps, volume=20, equalizer=normal): 25h30min

3. Granie (zapętlone różne utwory mp3 VBR-zmienny bitrate, vol.=20, eq=EXTREME): ok. 13h

4. Granie (zapętlony 1 utwór mp3 128kbps, volume=20, eq=JAZZ): 27:16min

5. Granie radia (mocny sygnał stereo - słuchawki jako antena, volume=20): 20:35min

 

Co prawda do wszelkiej pewności trzeba by wykonać dużo więcej pomiarów i powtórzyć każdy z nich wiele razy (ja powtarzałem tylko niektóre i też niewiele razy), ale z tego co zaobserwowałem można wyciągnąć takie wnioski:

- radio pobiera więcej prądu niż odtwarzanie mp3

- największy wpływ na pobór prądu ma stosowanie Equalizer=Extreme, zmiana ewualizera z normal na którykolwiek z predefiniowanych nie zmiania długości grania znacząco, natomiast włączenie Extreme od razu zmniejsza czas do 12-13h, czyli o połowę!! :blink:

- są dość duże wahania w wynikach, nawet przy tych samych ustawieniach. Co na to wpływa - trudno powiedzieć, bo tych czynników może być cała masa - charakter odtwarzanego utworu podczas pomiaru, jakieś czynniki zewnętrzne....

- nie udało mi się w żaden sposób osiągnąć nominalnego wyniku, czyli 28 godzin. Najlepszy wynik (tylko 1 raz udało mi się go osiągnąć) to było 27:16min, co już jest wynikiem "znośnym".

 

No i to tyle - jak widać nie testowałem wszystkich możliwych kombinacji, bo są ich setki.... A poza tym - to zabiera mnóstwo czasu :blink: ). Ale fakt, że Extremalny Equalizer pobiera tyle prądu był dla mnie zaskakujący. Ciekaw jestem, czy komukolwiek udało się w tym modelu osiągnąć 28 godzin (może trzeba przerywać odtwarzanie, a nie odtwarzać ciurkiem, to wtedy się to osiągnie...?). A winnych modelach? Zdaje się, że te iFP z serii 700 i 800 mają czas do 40h z jednej baterii!! I komuś się udało tyle wycisnąć?

 

No i jeszcze jednak kwestia - gdzieś wyczytałem, że żywotność tych Litowo-Jonowych akumulatorów, zastosowanych w serii iFP-5xx (a z powodzeniem stosowanych w wielu cyfrowych aparatach fotograficznych) to jakieś 300 ładowań. Czy to dużo, czy mało - mniejsza o to - ale ciekaw jestem, czy to dotyczy całego naładowania od 0 do Full, czy może każdego, nawet małego doładowania? Jeśli to ta pierwsza opcja, to nie bardzo wiem jak to mierzyć - bo zwykle ładuje się po trochu, podczas każdego podłączenia do komputera, a jeśli to ta druga wersja, to w takim razie zabójcze jest właśnie doładowywanie po trochu, bo ono przyspiesza mi śmierć akumulatora.... Ale tego się nie da uniknąć, bo jak napisałem, doładowywanie następuje zawsze podczas podłączenia do komputera - czyli w czasie przesyłania plików itp. No wiec jak z tym jest?

 

Jeśli ktoś robił podobne pomiary - piszcie poniżej B) .

 

Przy okazji pozdrowienia dla forumowych weteranów: Ralpha, Immanuela, Olivera27 (nowy avatarek widzę...), Infidelity :rolleyes: i innych B)

 

P.S. Niesamowita promocja z tymi słuchawkami! Szkoda mi tylko, bo ja się zarzynałem kiedyś na Porta Pro, a teraz dodają je gratis do każdego odtwarzacza powyżej 1000zł.... <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Granie (zapętlone różne utwory mp3 VBR-zmienny bitrate, vol.=20, eq=EXTREME): ok. 13h

 

- największy wpływ na pobór prądu ma stosowanie Equalizer=Extreme, zmiana ewualizera z normal na którykolwiek z predefiniowanych nie zmiania długości grania znacząco, natomiast włączenie Extreme od razu zmniejsza czas do 12-13h, czyli o połowę!!

 

Nie widze testu oddzielnego na VBR i na eq=EXTREME - moze w tym tkwi problem. MOze to VBR wiecej zrzera niz eq=EXTREME??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Oliver27 - to może też być VBR.... Ja może nawet i robiłem tego pomiar, ale w stosie karteczek z pozapisywanymi wynikami nie mogłem już dojść do ładu.... :lol: Ale muszę to zrobić - bo może się okazać, że ten ExtremeEQ nie jest aż taki zły. Okażcie trochę cierpliwości, a wyniki się niedługo pojawią ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobra uwaga Oliver. Podobne obserwacje mam ze zuzyciem energii w IMP. VBR mocno daje w kosc. Co smieszniejsze: podobnie jak w tesciku Kuby, zuzycie energii przez radio w IMP jest porownywane z "ciezkim" bitratowo MP3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności