Skocz do zawartości

Laptop czy stacjonarka na studia


Sconner

Rekomendowane odpowiedzi

Utarło się, że wyjeżdżając ze swojej rodzinnej mieściny w świat trzeba zaopatrzyć w notebooka ale tak na prawdę nie udało mi się znaleźć rzeczowej dyskusji nad przewagą tego rozwiązania - po prostu tak jest i już. Jakoś nie przekonuje mnie ta zachwalana mobilność i postęp bo nie widziałem jeszcze laptopa który potrafi połączyć w sobie zalety które mają zwykłe blaszaki. Nie mówię tutaj o porównywalnej wydajności ale nawet o tak podstawowych rzeczach jak jakość wykonania, klawiatura i matryca - widocznie nie da się tego połączyć w sensownej kwocie, powiedzmy 4tys złotówek. Ale wracając do sedna, czy laptop na studiach jest niezbędny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jak Cię mobilność nie przekonuje to kup stacjonarkę ;)

 

Głównym atutem laptopa jest to, że możesz go przenieść z miejsca na miejsce, jeżeli tego nie potrzebujesz nie widzę sensu - bierz stacjonarkę.

 

A laptop na studiach nie jest niezbędny, szczerze wątpię że cokolwiek przebije ręczne notatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie jest niezbędny, ja nie miałem. Tak naprawdę potrzebny u mnie na uczelni był wtedy, kiedy podpinało się prezentację do projektora, ale i z tym można było sobie radzić. ( a mieliśmy też sporo programowania)

 

I zależy jakie to studia. U mnie na wydziale FTiMS ten co mam obecnie byłby aż nadto... dałem za niego 400zł. (lenovo t400)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie laptop był rzeczą nieocenioną, dom rodzinny dość daleko od miejsca studiowania - biorę lapka i mam wszystko.

Tak samo zanieść na uczelnię i robić coś w czasie okienek (moje studia akurat łączą się bezpośrednio z używaniem komputerka). Komputer na nudnych i nic nie wnoszących wykładach gdzie można nad czymś popracować (tak, wiem, ale kiedy sami prowadzący mówią że im rybka...)

 

No i co do mocy - odpalanie kilku systemów potrafi być pamięciożerne (jak trzeba było coś na linuxie to jeszcze uszło, gorzej jakieś windowsy odpalać, 4gb to było mało).

Z grafiki komputerowej tylko jakieś podstawy photoshopa i illustratora więc nie potrzeba niewiadomo czego. Najmniej sympatycznie to mogłoby być na grach komuterowych gdzie mocny sprzęt może się przydać.

 

To tak w kwestii laptopa z punktu widzenia studenta informatyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, zależy jakie studia. Dla mnie (studia inżynierskie) mocny laptop to podstawa. Przede wszystkim CPU, mogę na swoim odpalać nawet symulacje 3D, nie mówiąc o projektowaniu, obliczeniach w Excelu (tak, potrafią przyciąć). I to wszystko mogę robić mobilnie, na uczelni, robić prezentacje, chodzić do wykładowców z programem itp. Cenię bardzo to, że mogę iść do kumpla czy na koło naukowe pracować nad projektem.

 

Co innego studia nieinżynierskie. Raz na ruski rok jakaś prezentacja, to można na pendrive przynieść i pracę wykonywać w domu.

Edytowane przez miki_w1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że na lapku za 4k można i popracować i pograć i mocy mu raczej nie braknie, bez przesady. Chyba że jakieś mega projekty będziemy robić.

Chodzi o samą decyzję stacjoanrka/laptop. Za 4k kupimy coś porządnego. Akurat na dniach kupuję lapka z tej półki, który da radę z projektami i grami :)

 

Do CAD to wysoka rozdzielczość, najlepiej FullHD, 8GB RAM i procesor i7. Wszystko w cenie 4k dostaniemy jak również grafikę do nowych gier.

Edytowane przez miki_w1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem na pierwszym roku informatyki.

 

Padło na Della 7537 + Crucial MX100 i jestem przekonany że chociaż 3-4 lata uciągnie a jak się spiąć to może i do końca studiów posłuży. Współlokator ma i też bardzo zadowolony.

 

No i mój budżet to jakieś 2,5-3k także jak masz więcej to tylko lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem na pierwszym roku informatyki.

 

Padło na Della 7537 + Crucial MX100 i jestem przekonany że chociaż 3-4 lata uciągnie a jak się spiąć to może i do końca studiów posłuży. Współlokator ma i też bardzo zadowolony.

 

No i mój budżet to jakieś 2,5-3k także jak masz więcej to tylko lepiej.

Brat ma, świetny sprzęt za tę cenę. Akurat na pierwszy rok elektroniki i telekomunikacji kupił.

 

Jestem inżynierem. ;)

Laptop nie jest koniecznością (uczelnia nie może obecnie wymagać od studenta, by taki sprzęt miał), choć potrafi być wygodny.

Tzn w wyborze lapek vs stacjonarka to zdecydowanie lapek.

Oczywiście że uczelnia nie wymaga... Ale jeśli mamy 4k i chcemy to wydać na kompa na studia, to polecam lapka, naprawdę. I to mocnego, jak widzę jak się ludzie męczą w prostym autocadzie na netbookach to mi ich żal. Tym bardziej Solidworks, który na kompach z 4 gb RAM i procesorem Atom muli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam dostać się na ekonomię więc duża moc obliczeniowa nie będzie mi potrzebna. Ale przyznam, że lubię mieć porządne rzeczy a i jakaś gierka wskoczy od czasu do czasu a tutaj potrafią się pojawiać problemy :) Zastanawiałem się też nad laptopem + ps4 ale wtedy pojawia się problem telewizora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Laptop nie jest koniecznością (uczelnia nie może obecnie wymagać od studenta, by taki sprzęt miał)"

 

W teorii nie może, w praktyce są zadania z którymi nie zdążysz w czasie zajęć laboratoryjnych :)

 

Oczywiście, że tak bywa, ale co to ma do laptopa? Prowadzący cały czas musi prowadzić zajęcia mając na uwadze, że lapka nie masz, więc albo pobierasz dane na pen, albo przez email i działasz w domu.

 

Oczywiście, jak ktoś zastanawia się nad wyborem, niech weźmie lapka, dokupi stację dokująca itp.

Zamierzam dostać się na ekonomię więc duża moc obliczeniowa nie będzie mi potrzebna.

 

Za 4k miałbym w tym wypadku wystarczającego stacjo, lapka, i jeszcze pewnie by mi zostało. ;) Ale oczywiście jak chcesz mocna maszynę na dziś to kup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Oczywiście, że tak bywa, ale co to ma do laptopa? Prowadzący cały czas musi prowadzić zajęcia mając na uwadze, że lapka nie masz, więc albo pobierasz dane na pen, albo przez email i działasz w domu."

 

Zasadniczo nic, użyłem dużego skrótu myślowego - mając na myśli odpowiednio nowy sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do klawy polecam Zalmana ZM K-500 a LCD sobie wybierz jakie Ci się podoba.

 

I tyle, nie łudź się że klawa w lapku przebije Ci najtańszą mechaniczną a matryca 15" będzie bardziej funkcjonalna od 24" monitora.

 

Obudowa w tym dellu jest kozacka, aluminum. Ja bym Ci polecił Della w sumie. Wszystkie nowe Fify, Bioshocki, Gta śmiga aż miło, nie wiem w co tam jeszcze można grać bo ja katuję HL2.

 

Kupujesz za 2,5k, wyrzucasz stary dysk albo kupujesz za 3 dyszki obudowę używasz jako zewnętrzny. Kupujesz Cruciala MX100 256 GB, klawę to już jakieś 3k. Za resztę kup LCD i jakieś słuchawki albo dźwiękówkę. Masz moc obliczeniową całkiem niezłą, uciągnie gierki, kozak ekran i klawa i parę baniek na bonusy. Jak kupisz wszystko w takim Xkomie to Ci rabat dowalą jeszcze. A i xkom nie robi problemów o zmianę dysku bo pytałem, nawet oni mogą Ci na miejscu zmienić.

 

I zorientuj się czy Twoja uczelnia nie jest połączona z dreamsparkiem bo wtedy masz oryginalne systemy za free. Chyba że lecisz na piracie to już jak tam wolisz, w każdym razie ja bym z systemem nie kupił bo ósemka jest dla mnie tragiczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No do jakiegoś CAD-a może się przydać mocniejszy sprzęt :)

Za 4k to spokojnie dostanie np. Dell M4600/6600. Bardzo fajna stacja robocza, sam używam.

 

Mimo, że nie potrzeba mi wielkiej mobilności, nie umiem już przestawić się na posiadanie stacjonarki. 17" stacja robocza to optymalne środowisko pracy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak btw. do wgrywania systemu z dreamsparka na komputer na którym nie ma systemu:

 

"You may install these products only on a computer that is already licensed to run a full version of a Windows operating system on it, as evidenced by a valid Certificate of Authenticity (COA) for a Windows operating system affixed to the computer."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz warto M6600 kupować, oczywiście jeśli używki wchodzą w grę. Dell wymienia w ramach gwarancji stare ATI M8900 na nowsze wydajniejsze i chłodniejsze M6100 z Precla M6800.

7537 + cały osprzęt to też świetny pomysł.

Ja z kolei kupuję Clevo... Jakby co jestem na czwartym roku, żeby nie było że ledwo zaczynam a już się mądrzę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak jest w licencji? Bo wątpię by inna licencja była dla różnych studentów.

 

BTW ja offica nie mam i to mnie też dziwi. Jest tylko część pakietu office, ale worda excela itd nie ma.

Edytowane przez iMpus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://e5.onthehub.com/WebStore/ProductsByMajorVersionList.aspx?ws=c5a3ec1f-b68b-e011-969d-0030487d8897&vsro=8

 

Tu masz wszystko. Ja nie widzę jakiejś noty o której mówisz.

 

Dodatkowo dostajemy Office 365.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności