Skocz do zawartości

Koss PX75 aka Publius' Insane Mod


Publius Enigma

Rekomendowane odpowiedzi

Wstęp, czyli

Historia o tym, jak w amerykańską magię połączyć z niemiecką ergonomią... innymi słowy: jak poświęcić słuchawki za 200zł żeby ulepszyć takie za 69zł.

 

...o zjednoczeniu narodów...

Koss PX75_00.jpg

 

...WTF ?? ...

Koss PX75_01.jpg

 

...i o tym, jak z miernoty zrobić tragiczną kaszanę.

Sennheiser KSC200_01.jpg

 

 

Dzieło zasadnicze:

Koss PX75_02.jpgKoss PX75_03.jpgKoss PX75_04.jpg

 

Koss KSC75 @ pałąk od Sennheiserów PX200 (PX100)

 

Clip-on to koncepcja, do której kompletnie zniechęciły mnie już słuchawki Panasonica w erze walkmanów, discmanów i mp3-a-c-to-takiego??

Również Koss nie był w stanie przekonać mnie do haczyków.

 

Zatem któregoś dnia, wyciągając do zbiorowego zdjęcia stareńkie PX200, olśniło mnie, że system ich mocowania z pałąkiem jest bardzo podobny do tego z Kossów.

Więc rozebrałem Peiksy i ku mojemu zdziwieniu... no tak do końca to one nie były podobne.

 

Ale nie poddałem się. Kulka łącząca muszle PX z pałąkiem jest odkręcalna, zatem wystarczyło tylko wywiercić otworki w Kossach... i pogodzić się z nieodwracalnością moda.

To również nie okazało się zbyt proste. Plastik w Kossach, na którym trzymają się haczyki, jest dość wąski, niewiele szerszy od średnicy śrubki.

Zatem do sprawy należało podejść ostrożnie. Po pierwsze jakimś ostrym nożem trzeba ściąć okrągły wypustek.

Potem tylko wycelować i ostrożnie, delikatnie wywiercić otwór wiertełkiem o średnicy nie większej niż średnica śrubki.

Ale że w wierceniu precyzyjnym doświadczenia nie mam, pierwszą słuchawkę spartoliłem - wiertło przesunęło się o milimetr i przewierciło się na wylot kanalika.

 

Mając już wywiercone otworki (najlepiej na wylot, za plastikiem jest magnes głośniczka także nic nie powinno się stać), wystarczy przykręcić kulkę od Sennków i wsadzić wszystko z powrotem do pałąka PX.

 

Ergonomia i wygoda wzrasta w moim odczuciu drastycznie.

Dźwięk zmienia się odrobinę, z racji większej siły docisku jest trochę ciemniej, bas jest masywniejszy, jest ogólnie trochę barwniej. Ale jeżeli komuś nie pasuje, pałąk Sennków daje się bez trudu odkształcić w celu uzyskania żądanej siły docisku. Dla mnie fabryczne ustawienie pałąka powoduje zbytnią intensyfikację basu.

 

W moim jednak przypadku, z racji przesunięcia się wiertła, na szybko wykombinowałem jakieś wypełnienie ubytku i w rezultacie jedna ze słuchawek nie obraca się na płasko, przez co słuchawek nie da się złożyć tak jak Sennków...

 

HOWEVER biorąc pod uwagę jak łatwo można sobie trwale spartolić Kossy oraz jak drogie słuchawki poświęcamy (PX100 nawet używki są droższe od nowych KSC75), odradzam ten mod wszystkim osobnikom:

- wyposażonym w dwie lewe ręce

- dla których Sennki bądź Kossy są cennym nabytkiem

- o zdrowych zmysłach...

bo jest on po prostu bez sensu :D

 

 

 

 

produkt uboczny:

Sennheiser KSC200_02.jpg

... czyli zamknięte słuchawki clip-on...

Siła docisku jest mniejsza, słuchawki nie przylegają odpowiednio ściśle do głowy, zatem dźwięk staje się jeszcze gorszy. Wchodzi już w rejony takiej beznadziejności, że wolałbym zainwestować w pchełki za kilkanaście złotych. PX200 na haczykach od KSC75 nie mają kompletnie żadnego basu ale też brakuje im jakiegokolwiek wypełnienia, masy dźwięku. To wszystko jest po prostu nie tak i nie należy tego słuchać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się podoba! :D

 

Sam chciałem zrobić coś podobnego z tym, że myślałem nad przełożeniem samych przetworników. (Co prawdopodobnie by mi się nie udało.)

Muszę nad tym pomyśleć bo tak się składa, że mam PX100, które się kurzą... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to chciałem zrobić, ale zamiast poświęcać PXy - ich (na oko wierne od strony konstrukcyjnej) podróbki marki "e5" czy coś takiego, dostępne w pobliskim hipermarkecie za 30 zł.

Jedyny powód, dla którego tego nie zrobiłem - mają tylko białe...

 

Na allegro ich nie widzę niestety, później poszukam na ceneo i ebay.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No, i ostatecznie ja też się zdecydowałem na to szaleństwo... :D

Jak wskazuje napis na zdjęciach słuchawki zostały stworzone dla perfekcji.

W kwestii dźwiękowej osiągnięto to dzięki KSC75 a w kwestii wygody dzięki pałąkowi od PX100 i gąbkom od HD414.

 

 

PS: Pomimo, że nie spartaczyłem wiercenia (niełatwa sprawa) to słuchawki nie składają się całkiem na płasko.

CAM_0500.JPG

CAM_0503.JPG

CAM_0506.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności