Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Gaude – pierwszy sieciowy sklep w Polsce oferujący format FLAC


D@rkSid3

Rekomendowane odpowiedzi

gaude_logo.png







W Polsce całkiem niedawno wystartował 100% polski sklep z muzyką online. I mający wszystko w flac! Jest mały szkopuł. Album w flac kosztuje 68.99 zł, mp3 mamy za 37.99zł. Chyba coś mocno nie halo, skoro pomijamy fizyczny nośnik w formie płyty CD. Ceny są niestety dość mocno zaporowe. Fakt, że są tam trudno dostępne albumy, ale na pewno znajdziemy coś z oferty, co można kupić taniej. I do tego znajduję się na srebrnym krążku.

 

Poniżej umieszczam informację prasową z strony sklepu:

 

 

Gaude.pl jest pierwszym polskim serwisem internetowym zajmującym się sprzedażą plików w wysokiej rozdzielczości (FLAC i Studio Master).


Już na starcie katalog serwisu zawierał będzie 35 tysięcy albumów (z tego ponad 10 tysięcy w kategoriach jazz i klasyka). Właśnie w tych gatunkach muzycznych twórcy serwisu Gaude dostrzegają swoją szansę na trudnym rynku muzycznym. Całość serwisu podzielona została jednak na ponad 70 kategorii, tak więc każdy miłośnik muzyki znajdzie coś dla siebie w dowolnym gatunku muzycznym.

Zanim jednak zdecyduje o zakupie jednego z blisko pół miliona utworów będzie mógł go odsłuchać w 30 sekundowym fragmencie. Oprócz możliwości kupna samej muzyki znajdziemy również dział Recenzji nierzadko redagowany przez uznanego znawcę gatunku, krytyka czy radiowego redaktora muzycznego. Pomyślano również o stronie technicznej zagadnienia pobierania i odtwarzania muzyki w wysokiej rozdzielczości. W dziale Sprzęt zamieszczono informacje o wymogach technicznych, niezbędnym usprzętowieniu oraz wybranych i polecanych przez Gaude urządzeniach.

Całkowitą nowością na rynku audio będzie wprowadzenie do sprzedaży urządzenia zwanego Media Serwerem z zamieszczoną na nim zawartością muzyczną. Twórcy serwisu Gaude przewidują, że to rozwiązanie udostępnione zostanie Klientom w pierwszym kwartale 2013 roku. Kolejnym projektem jaki zamierza wprowadzić serwis jest produkcja pojedynczych utworów w wersji dostępnej wyłącznie na stronie gaude.pl i w najwyższej dostępnej jakości 192kHz/24 bity.

Głównymi partnerami wydawniczymi serwisu są Universal Music, Deutsche Grammophon, ECM, Proa Records, Magic Records. Wszystko jednak wskazuje na to, że grono wydawców będzie się dynamicznie poszerzać. Szczególnie o wydawców skupiających wybitnych artystów nagranych w mistrzowskim stylu.

 

 

Jak widać, serwis mierzy wysoko. Kto wie, może wyrośnie nam z tego polski Chesky Records? Było by na prawdę miło. Lecz aktualnie sklep będzie miał dość ograniczony zasięg odbiorców, skoro ceny są jak za wersje pudełkowe albumów. Za 70zł można kupić płyty nawet w edycji limitowanej.

 

 

 

Co można spotkać w regulaminie?

 

 

§ 2. Aktywacja i dokonywanie i zakupów

....

6. Każdy link uprawnia użytkownika do jednorazowego pobrania zamówionych plików.

 

W prostym rozumowaniu, jeśli stracimy pliki, trzeba będzie od nowa je kupić. A za 70zł będziemy w posiadaniu krążka który wielokrotnie może być przegrany na komputer. Moim zdaniem, żadna okazja.

 

 

 

 

§ 3. Ceny

 

...
2. Ceny na stronie internetowej Sklepu podane są w Polskich Złotych, zawierają podatek VAT oraz wszystkie składniki ceny (tantiema autorskie, ZAIKS itp.)

...

 

Myślę że mamy wyjaśnione skąd te ceny się wzięły.

 

 

 

Gdyby nie polityka cenowa, sklep na pewno szybko stał by się popularny. Ale gdy ceny prezentują się tak, nie inaczej. Raczej nie wróżę tutaj hitu. Osobiście, chyba wolę się przejść do Traffic Club (w ostateczności może być to Empik) by tam poszperać na półkach za czymś ciekawym. Zajmuje to trochę czasu, fakt. Tylko że mi sprawia przyjemność. I czuję dużą satysfakcję z trzymania w łapkach świeżo kupionej płyty.

Ostatnio w Traffic'u kupiłem 5 CD za mniej niż 130zł. Ten sam zakup (ilościowo, nie znalazłem tam tych pozycji), 5 albumów w Gaude wyniósł by 344,95zł. Od kiedy nośnik fizyczny ma być tańszy od dystrybucji cyfrowej? Rynek gier na konsole i komputery nie ma tego problemu.

 

 

Życzę powodzenia Gaude.pl z całego serca. Ale niech ktoś tam pomyśli.

 

 

Link do sklepu: http://gaude.pl/pl

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I robi się identycznie chora sytuacja jak w przypadku rynku książek, gdzie wciąż taniej wychodzi kupno ksiazki drukowanej niż ebooka. Przy takiej polityce cenowej wolę jednak kupić płytę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oni sobie jaja robią z tymi cenami, bo czym one niby mają być podyktowane? HDTracks wychodzi taniej po przeliczeniu na złotówki, a Amerykanie zarabiają trochę więcej od nas. Do tego jednorazowe pobranie pliku, to jest naprawdę ciekawe... Ja dziękuję i nie, nie życzę im powodzenia :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uważam, że kupując album, czy piosenkę, czy to na płycie czy w formie downloadu, powinienem mieć dożywotnie prawo ściągnięcia za darmo elektronicznej wersji tego albumu/utworu oraz prawo zakupu fizycznego albumu po cenie fizycznej produkcji tegoż albumu (czyli za jakieś 3-5 zł) - no bo przecież prawa autorskie już kiedyś raz kupiłem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie 70zł za album we FLAC? Niestety, tym posunięciem od razu na wejściu przekreślili swój ewentualny sukces. Jak dla mnie, to nawet cena w mp3 jest zbyt wysoka, za takie pieniądze zdecydowanie wolę kupić fizyczny egzemplarz CD, który mogę sobie potem zgrać na kompa, wziąć do samochodu, przesłuchać na każdym sprzęcie w domu itd., wedle uznania.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze , żadna okazja :)

Ja kupuję płyty w internecie i na placach targach .

W cenie jednego albumu czasami mogę kupić 5 do 10 płyt .

I do tego często to są pierwsze wydanie na cd .

A w tym momencie patrząc na muzykę która mnie interesuje , to oferta sklepu jest bardzo ograniczona .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zauważyłem, że to nie jest sklep dla zwykłych zjadaczy chleba:

 

http://gaude.pl/pl/dlaczego-flac.html

http://gaude.pl/pl/czego-potrzebujesz-aby-odtwarzac-pliki-flac.html

 

Ciekawe ile będą kosztowały FLACi STUDIO MASTER ;)

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklep widać że docelowo chce trafić do bardziej wymagających/zamożniejszych osób. Pisanie że wole iść do empiku i spedzić tam pół dnia szukając bo taniej jest co najmniej bez sensu :) Zazwyczaj jest tak że jak ktoś ma pieniądze to nie ma czasu (bo spędza go na zarabianiu tych pieniędzy), a jak ktoś nie ma pieniędzy to ma więcej czasu. Osoba która sporo pracuje popuka się w czoło żeby spędzać tyle godzin na szukaniu skoro może sobie kliknąć i mieć album za parę minut u siebie bez wychodzenia z domu.

 

Zamiast od tak sobie krytykować trzeba popatrzeć też od innej strony. Sklep zapewne wolałby sprzedawać albumy po 5zł w najwyższej jakości ale muzyka ma to do siebie że po drodze wszyscy na tym muszą zarobić. Sklepy typu empik też na pewno mają tutaj dużo do powiedzenia i sklep z super tanią muzyką w sieci jest dla nich solą w oku, a jednocześnie wydawnictwa muzyczne nie mogą sobie pozwolić żeby olać takie sklepy.

 

Co gier na konsole to sytuacja przecież jest identyczna. Jak wychodzi nowa gra to na playstation network kosztuje 229zł, w saturnie pudełko 199zł, a w sieci wysyłkowo można z przesyłką za 180zł.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklep z tego co wiem. Jest miesiąc na rynku. Może się później zreflektują i dojdą do wniosku że nie tędy droga. ;) Bo potencjał mają wielki i plany konkretne. Ale nie wiem jakim trzeba być łosiem, aby tyle płacić. Intryguje mnie to, ile osób już u nich kupiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklep z tego co wiem. Jest miesiąc na rynku. Może się później zreflektują i dojdą do wniosku że nie tędy droga. ;) Bo potencjał mają wielki i plany konkretne. Ale nie wiem jakim trzeba być łosiem, aby tyle płacić. Intryguje mnie to, ile osób już u nich kupiło.

Idąc Twoim tokiem rozumowania nie wiem jakim trzeba być łosiem żeby w ogóle płacić za muzykę bo można za darmo z torrenta... Z pewnością jak się kupuje albumy po 10zł z allegro z drugiej albo i piątej ręki wspiera się tym artystów ;)

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklep widać że docelowo chce trafić do bardziej wymagających/zamożniejszych osób. Pisanie że wole iść do empiku i spedzić tam pół dnia szukając bo taniej jest co najmniej bez sensu :) Zazwyczaj jest tak że jak ktoś ma pieniądze to nie ma czasu (bo spędza go na zarabianiu tych pieniędzy), a jak ktoś nie ma pieniędzy to ma więcej czasu.

 

Jak ktoś nie ma czasu kupić płyty to zwykle nie ma też czasu jej słuchać...

 

 

Sklep z tego co wiem. Jest miesiąc na rynku. Może się później zreflektują i dojdą do wniosku że nie tędy droga. ;) Bo potencjał mają wielki i plany konkretne. Ale nie wiem jakim trzeba być łosiem, aby tyle płacić. Intryguje mnie to, ile osób już u nich kupiło.

Idąc Twoim tokiem rozumowania nie wiem jakim trzeba być łosiem żeby w ogóle płacić za muzykę bo można za darmo z torrenta... Z pewnością jak się kupuje albumy po 10zł z allegro z drugiej albo i piątej ręki wspiera się tym artystów ;)

 

 

 

Co innego wspierać artystów, a co innego być łosiem.

Edytowane przez all999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podróż do sklepu/znalezienie/odstanie swojego w kasie zajmuje tyle co przesłuchanie kilku albumów. Do tego jak kończysz prace o 19 albo 20 np to sklep jest już zamknięty :) Pewnie że można wysyłkowo ale ja mam np ochotę posłuchać akurat teraz a nie za 4 dni.

 

Podsumowując moim zdaniem sklep w Polsce znajdzie swoją nisze tak jak np HD Tracks który nie jest Itunes ale jakoś istnieje i nie wygląda żeby miał się zamykać

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Torrenty to już cwaniactwo. ;)

 

Zabawne że mogę kupić płytę Gooral - Ethno Electro za 27.99 zł. Dziś idę na jego koncert, bilet 30zł. I jeszcze 10zł zostaje mi w kieszeni.

 

Diana Krall - The Very Best Of Diana Krall w Traffic Club kupiłem za 24.99 zł, na Gaude cena wynosi 68.99 zł. I dostaję goły plik, które wyniku jakiegoś nieszczęścia nie mogę pobrać jeszcze raz z sklepu (na którym mam przecież swoje konto). A tak mam krążek który stoi i wygląda.

 

Nie jest wyjaśniona jednak kwestia z tym pobieraniem, adres do download'u jest generowany jednorazowo. Tylko czy możemy wygenerować sobie jednokrotnie taki link czy parę razy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak mam krążek który stoi i wygląda.

Ale sklep z muzyką w formie plików nie jest adresowany do osób z odtwarzaczami cd tylko z serwerami muzycznymi czy też komputerami i dacami. Przecież można mieć teraz całkiem sensowny sprzęt grający składający się z netbooka bez czytnika płyt. Co mi z pudełka i płyty skoro wyląduje tylko raz w czytniku aby ją zripować. Co do jednokrotnego pobrania pliku to rzeczywiście jest to spory minus. Zapewne jakiś zaiks czy inne ustrojstwo doszło do wniosku że jak kupujesz płytę to też tylko raz...

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując moim zdaniem sklep w Polsce znajdzie swoją nisze tak jak np HD Tracks który nie jest Itunes ale jakoś istnieje i nie wygląda żeby miał się zamykać

 

Sprawdź i porównaj ceny pomiędzy HDTracks a Gaude...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując moim zdaniem sklep w Polsce znajdzie swoją nisze tak jak np HD Tracks który nie jest Itunes ale jakoś istnieje i nie wygląda żeby miał się zamykać

Sprawdź i porównaj ceny pomiędzy HDTracks a Gaude...

 

 

 

 

Zaiks - tego w Polsce nie obejdziesz

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaiks - tego w Polsce nie obejdziesz

 

Myślisz że opłaty zaiksowe są wyższe w przypadku plików niż płyt? A jeśli tak to na flaci są wyższe niż na mp3? Obawiam się że zaiks nie ma tu nic do rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaiks - tego w Polsce nie obejdziesz

Myślisz że opłaty zaiksowe są wyższe w przypadku plików niż płyt? A jeśli tak to na flaci są wyższe niż na mp3? Obawiam się że zaiks nie ma tu nic do rzeczy.

 

 

 

Jak jest tego nie wiem, co najwyżej mogę spekulować że ktoś (kto wie kto i gdzie) sobie wydumał że FLAC to dobro luksusowe więc można doić "wymagających"

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diana Krall | Glad Rag Doll
Audiophile 96kHz/24bit

65,88 zł

Za tyle mamy album w tłustych flaczkach z HDtracks.

O 2 zł mamy drożej w 44kHz/16bit z Gaude.

 

Powiem jeszcze raz. Trzeba być łosiem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaiks - tego w Polsce nie obejdziesz Myślisz że opłaty zaiksowe są wyższe w przypadku plików niż płyt? A jeśli tak to na flaci są wyższe niż na mp3? Obawiam się że zaiks nie ma tu nic do rzeczy. Jak jest tego nie wiem, co najwyżej mogę spekulować że ktoś (kto wie kto i gdzie) sobie wydumał że FLAC to dobro luksusowe więc można doić "wymagających"

 

No i dochodzimy do tego o czym pisał D@rk, czyli coś o "łosiach" i "dojeniu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaiks - tego w Polsce nie obejdziesz Myślisz że opłaty zaiksowe są wyższe w przypadku plików niż płyt? A jeśli tak to na flaci są wyższe niż na mp3? Obawiam się że zaiks nie ma tu nic do rzeczy. Jak jest tego nie wiem, co najwyżej mogę spekulować że ktoś (kto wie kto i gdzie) sobie wydumał że FLAC to dobro luksusowe więc można doić "wymagających"

No i dochodzimy do tego o czym pisał D@rk, czyli coś o "łosiach" i "dojeniu".

 

 

 

Czyli trzeba być zamożnym audiofilem i do takich osób jest adresowany ten sklep.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności