Skocz do zawartości

Fotografia i sprzęt fotograficzny


Saiya-jin

Rekomendowane odpowiedzi

Dlatego, że tanie lustra mają małe i ciemne wizjery, w których g.... widać. :) Ocenianie w nich ostrości to jakaś masakra. Można ostrzyć w live view, ale przy dziennym świetle może być ciężko, bo w takim ekranie wtedy też niewiele widać. Na dodatek wiele lustrzanek nie ma żadnego sposobu powiadamiania o tym, co jest ostre, a co nie. W Nikonie jest kropka, która jednak jakoś super nie działa. W Canonie chyba nie ma nic. Nie wiem, jak w Pentaksie.

 

W bezlustrach masz focus peaking, elektroniczny wizjer i dosyć łatwy sposób powiększania. Dzisiaj fotografowałem 58/1.4 i efekt jest bardzo dobry. Na nikonie manualne fotografowanie nigdy mi nie wychodziło.

 

A i jeszcze jedno: w Nikonie przy tańszych lustrach nie będziesz miał pomiaru światła z manualami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że tanie lustra mają małe i ciemne wizjery, w których g.... widać. :) Ocenianie w nich ostrości to jakaś masakra. Można ostrzyć w live view, ale przy dziennym świetle może być ciężko, bo w takim ekranie wtedy też niewiele widać. Na dodatek wiele lustrzanek nie ma żadnego sposobu powiadamiania o tym, co jest ostre, a co nie. W Nikonie jest kropka, która jednak jakoś super nie działa. W Canonie chyba nie ma nic. Nie wiem, jak w Pentaksie.

 

W bezlustrach masz focus peaking, elektroniczny wizjer i dosyć łatwy sposób powiększania. Dzisiaj fotografowałem 58/1.4 i efekt jest bardzo dobry. Na nikonie manualne fotografowanie nigdy mi nie wychodziło.

 

A i jeszcze jedno: w Nikonie przy tańszych lustrach nie będziesz miał pomiaru światła z manualami.

Co do 1 akapitu to w pełni się zgadzam z tym że ja najchętniej ostrze przez focus peaking i wizjer. W pentaxie przy obiektywie z AF masz 9 albo 11 punktów AF na ekranie, w wizjerze z tego co pamiętam nie ma punktów. Przy stałce masz tylko focus peaking. Ja w 99% fotografuję manualnie, ale ja to bardziej fotografuję jakieś antyki albo jakieś graty które muszę sprzedać ;) czasami na wczasach albo jakiś wypadach rodzinnych fotografuję z AF dla wygody. Z tego co mi wiadomo to w każdym pentaxie jest pomiar światła ze szkłami manualnymi i z tymi z AF.

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaję mi się że większość ma (chciałem napisać wszystkie ale nie jestem do końca pewny :P ). Na czym w tej chwili fotografujesz (na jakim zestawie, a najbardziej interesuje mnie body, bo wiadomo że obiektywy to sprawa mocno indywidualna)?

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam K-50, więc pentaksowy low-end. Mam potwierdzenie ostrości w wizjerze (wcale nie ciemnym), mam focus peaking. Mimo wcale nie najlepszego wzroku, ostrzę manualnie w punkt przez wizjer, bez problemu.

 

@ Oskar2905: Co ma pomiar światła do AF? Co ma focus peaking do stałej ogniskowej?

 

Pentax ma pomiar światła z wszystkimi swoimi obiektywami, za wyjątkiem najstarszych serii M i K, czyli ok. ponad 40-letnimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam K-50, więc pentaksowy low-end. Mam potwierdzenie ostrości w wizjerze (wcale nie ciemnym), mam focus peaking. Mimo wcale nie najlepszego wzroku, ostrzę manualnie w punkt przez wizjer, bez problemu.

 

@ Oskar2905: Co ma pomiar światła do AF? Co ma focus peaking do stałej ogniskowej?

 

Pentax ma pomiar światła z wszystkimi swoimi obiektywami, za wyjątkiem najstarszych serii M i K, czyli ok. ponad 40-letnimi.

To prawda wizjer wcale nie jest taki ciemny jak można by przepuszczać.

Co do focus peaking i stalek to wkleje z neta tak będzie prościej ;) Pentax lenses is a question of "googling" and following the forums, it's worth noting that there were several manufactures of both the K mount as well as 42mm screw (adapters needed) who made lenses, Ricoh, Revuenon, Soligor and many others, all of which will mount on the K3. Focus peaking has really opened up these old lenses which were often difficult to focus with just a viewfinder. Here is a site that list some Pentax MF lenses.There are many others.

 

http://www.takinami.com/yoshihiko/

 

Krótko mówiąc chyba wygodniej jest robić zdjęcie jak masz potwierdzenie ostrości? Z moją nie małą wadą wzroku to spore udogodnienie :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do focus peaking i stalek to wkleje z neta tak będzie prościej ;) Pentax lenses is a question of "googling" and following the forums, it's worth noting that there were several manufactures of both the K mount as well as 42mm screw (adapters needed) who made lenses, Ricoh, Revuenon, Soligor and many others, all of which will mount on the K3. Focus peaking has really opened up these old lenses which were often difficult to focus with just a viewfinder. Here is a site that list some Pentax MF lenses.There are many others.

Dalej nie wiem o co biega - tu nie ma nic o stałkach. :unsure::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wcale nie najlepszego wzroku, ostrzę manualnie w punkt przez wizjer, bez problemu.

 

a ja mimo jednego z lepszych wzroków pośród rówieśników (a stary nie jestem) nie ma szans, żebym złapał ostrość ze starym obiektywem "na oko". Albo peaking, albo przybliżenie na podglądzie. Tak samo dla mnie Canon z potwierdzeniem ostrości dla starych, manualnych obiektywów jest nic niewarty, bo to potwierdzenie ma dużo za dużą tolerancję (to tak z doświadczenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już byłem zdecydowany właśnie na Sony A6000 ale ciekawą opcja wydaje się też Samsung NX500. Tak, wiem, że nie będą już rozwijać swojego systemu ani nie pojawią się kolejne modele.

NX500 ma lekka przewagę pozwalając na nagrywanie w 4k (mimo dużego crop) i odchylany wyświetlacz o 180 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już byłem zdecydowany właśnie na Sony A6000 ale ciekawą opcja wydaje się też Samsung NX500. Tak, wiem, że nie będą już rozwijać swojego systemu ani nie pojawią się kolejne modele.

NX500 ma lekka przewagę pozwalając na nagrywanie w 4k (mimo dużego crop) i odchylany wyświetlacz o 180 stopni.

Sansung to martwy system - jesli planujesz wejsc w system to jest to sredni pomysl. Zostaniesz z obiektywami do ktorych nic nowego nie podepniesz

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałbym fuji x-t10 gdyby nie tak słabe video. Dzisiaj jadę na sklepy obejrzeć w praktyce. Może się skuszę na tańszego a5100 w rtvagd i od razu dokupię nieco lepszy obiektyw Sony 50mm f1. 8 OIS albo trochę lepsze manualne Samyang f1.4 85mm.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a jaki byscie poradzili aparat z wymaganiami:

- jak najmniejszy

- zauwazalnie lepsze foty i filmy niz sgs 6 edge

- zastosowanie rodzinno wakacjne, nic hobbystycznego

 

Mialem lustrzanke i zdjecia miodzio jak dla mnie. Ale okazalo sie ze duza i nie chce mi sie po prostu jej nosic:) znajdzie sie cos malego co mnie zaskoczy im plus w stosunku do dobrego smartfona?

Z trzy latka temu kupilem jakiegos kompakta za ok 1200pln co niby w testach dobrze wypada i soe okazalo jak,dostalem s6 edge ze kompalt wcale nie jest lepszy i znow go nie nosze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności