Skocz do zawartości

Fotografia i sprzęt fotograficzny


Saiya-jin

Rekomendowane odpowiedzi

Decyzja zapadła, zakupiłem Fuji X-M1. Przyszedł wczoraj i mam z nim mały problem. Jako, że był to produkt wyprzedażowy z ekspozycji, dostałem taką właśnie sztukę. Problemem jest zakurzona matryca APS-C, niestety widać to na zdjęciach z jednolitym tłem. I teraz pytanie do Was, czyściliście matryce, czy oddawaliście do serwisu? Jeśli pierwsza opcja, to czego używacie przy tym zabiegu? W przypadku drugiej opcji- jaki jest koszt takiej usługi, może macie też doświadczenie z serwisami we Wrocławiu godnymi polecenia?

Kiedyś wysłałem lustrzankę Canona do czyszczenia w serwisie, jedyne co im się udało to przepchnąć paprochy z jednej strony na drugą stronę matrycy.

Od tamtej chwili używam tego z rewelacyjnym skutkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja zapadła, zakupiłem Fuji X-M1. Przyszedł wczoraj i mam z nim mały problem. Jako, że był to produkt wyprzedażowy z ekspozycji, dostałem taką właśnie sztukę. Problemem jest zakurzona matryca APS-C, niestety widać to na zdjęciach z jednolitym tłem. I teraz pytanie do Was, czyściliście matryce, czy oddawaliście do serwisu? Jeśli pierwsza opcja, to czego używacie przy tym zabiegu? W przypadku drugiej opcji- jaki jest koszt takiej usługi, może macie też doświadczenie z serwisami we Wrocławiu godnymi polecenia?

Kiedyś wysłałem lustrzankę Canona do czyszczenia w serwisie, jedyne co im się udało to przepchnąć paprochy z jednej strony na drugą stronę matrycy.

Od tamtej chwili używam tego z rewelacyjnym skutkiem.

 

http://allegro.pl/lenspen-sensorklear-ii-pioro-czyszczace-lamane-s-i6089833747.html

Edytowane przez sirJax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Decyzja zapadła, zakupiłem Fuji X-M1. Przyszedł wczoraj i mam z nim mały problem. Jako, że był to produkt wyprzedażowy z ekspozycji, dostałem taką właśnie sztukę. Problemem jest zakurzona matryca APS-C, niestety widać to na zdjęciach z jednolitym tłem. I teraz pytanie do Was, czyściliście matryce, czy oddawaliście do serwisu? Jeśli pierwsza opcja, to czego używacie przy tym zabiegu? W przypadku drugiej opcji- jaki jest koszt takiej usługi, może macie też doświadczenie z serwisami we Wrocławiu godnymi polecenia?

Kiedyś wysłałem lustrzankę Canona do czyszczenia w serwisie, jedyne co im się udało to przepchnąć paprochy z jednej strony na drugą stronę matrycy.

Od tamtej chwili używam tego z rewelacyjnym skutkiem.

 

http://allegro.pl/lenspen-sensorklear-ii-pioro-czyszczace-lamane-s-i6089833747.html

 

Ooo fajne naprawdę tak pomaga na brudy na matrycy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

Końcówka jest w kształcie wyoblonego trójkąta po "przetarciu" nią matrycy lub jej fragmentu wkładasz w skuwkę i okręcasz w celu jej oczyszczenia.

Wcześniej jednak warto dmuchnąć na matrycę z gruszki.

Mnie się zdarzało czyścić matrycę zazwyczaj po zdjęciach nocnych zwłaszcza robionych jesienią, kiedy wracając do domu z chłodnego powietrza na matrycy może pojawić się delikatna mgiełka pary, która po skondensowaniu zostawia ślady na matrycy w postaci zaschniętych kropel widać to dopiero przy zdjęciach z przymkniętą przysłoną rzędu f16-22 w jasnych partiach zdjęcia.

Ja mam dokładnie to w aukcji zdaje się, że jet troszkę inny lens pen.

Edytowane przez sirJax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Decyzja zapadła, zakupiłem Fuji X-M1. Przyszedł wczoraj i mam z nim mały problem. Jako, że był to produkt wyprzedażowy z ekspozycji, dostałem taką właśnie sztukę. Problemem jest zakurzona matryca APS-C, niestety widać to na zdjęciach z jednolitym tłem. I teraz pytanie do Was, czyściliście matryce, czy oddawaliście do serwisu? Jeśli pierwsza opcja, to czego używacie przy tym zabiegu? W przypadku drugiej opcji- jaki jest koszt takiej usługi, może macie też doświadczenie z serwisami we Wrocławiu godnymi polecenia?

Kiedyś wysłałem lustrzankę Canona do czyszczenia w serwisie, jedyne co im się udało to przepchnąć paprochy z jednej strony na drugą stronę matrycy.

Od tamtej chwili używam tego z rewelacyjnym skutkiem.

 

http://allegro.pl/lenspen-sensorklear-ii-pioro-czyszczace-lamane-s-i6089833747.html

 

Jax a czemu łamany lepiej? ciut droższy niż inne ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze ja nie widzę kupowania tak drogiego sprzętu do nauki (ja sam mam tańsze lustro niż ty chcesz kupić, ale mam gromadkę obiektywów i w zależności co chce uzyskać to biorę inny obiektyw :P ) . Na pewno nie ma sensu się pchać w jak największą liczbę mpx bo zwiększą się szumy. Ja raczej nie jestem obiektywny w sprawie producenów ale polecam pentaxa , bo jest tani i niedoceniany a super współpracuje z manualnymi stałkami.

 

Może pentax k-01, to bez lusterkowiec, ale możliwości ma niezłe (moim zdaniem). Jeśli chcesz lustro to może k-x (mam i polecam, dobrze współpracuje z manualnymi obiektywami). Odkąd mam k-x'a używam tak naprawdę tylko stałek. Albo pentax k-r to k-x z lekko ulepszoną matrycą. Fajny jest też k-s1 tylko mam wrażenie że zdjęcia w teście na optyczne wyszły jakieś "mydlane" bez ostrości tak jakby bardzo miękko rysowane. http://www.optyczne.pl/289.10-Test_aparatu-Pentax_K-S1_Zdj%C4%99cia_przyk%C5%82adowe.html może mam zwidy nie wiem, albo to dlatego że kitem robione ;)

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do nauki to kompakt z pełnym M starczy a to kupisz i za 100zł :P mam gdy nie chce tachać lustra :P

Przewaga wymiennej optyki to świadome stosownie dobrego szkła czyli stalki, zoomy są dla leniwych lub tych co nie mają czasu na zmianę szkła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabszy od k-x i k-r. Ma trochę większe szumy i na wyższych czułościach nie dające się wyłączyć odszumianie.


No jeśli kolega chce się nauczyć czegoś to tylko stałki. Ja zaproponowałem pantaxy bo jestem ich pewien i wiem jak pracują ze stałkami. Może być to skok na głęboką wodę, ale tak najszybciej się kolega nauczy ;) . A kwestię kompaktu za 100zł. do nauki przemilczę bo można tam tylko iso, przysłonę i czas ustawić. Grunt żeby świadomego używania obiektywów się nauczyć. Sam się uczę fotografii bo jestem jeszcze żółtodziobem ale to dosyć szybko wywnioskowałem ;) Za 50-80zł. można kupić jakiegoś heliosa albo pentacona + adapter m42 (w pentaxach to jakieś 30zł.) i mamy fajny zestaw na standardową ogniskową 50mm, a jako że mamy już adapter do dokupujemy już tylko inne obiektywy na m42 i tyle. Tanio (w porównaniu do cen nowych/współczesnych obiektywów bardzo tanio) i z bdb jakością (patrząc na stosunek jakość/cena to nawet super jakością).

 

P.S różnica pomiędzy pentaconem a heliosem jest taka że pantacon rysuje bardziej miękko, a helios jest ostrzejszy (to się tyczy moich egzemplarzy, ale myślę że w innych tez powinno być podobnie).

 

P.S 2 Myślę że wpadłem na fajny pomysł jak Ci pomóc w wyborze obiektywu. Niżej masz porównanie kitu pentaxa standardowy SMC DAL 1:3.5-5.6 18-55mm , heliosa 44m (wersja pierwsza z przełącznikiem przysłony A/M), pentacona 1.8 50mm. We wszystkich przypadkach wartość przysłony wynosiła 5.6 . Dopasowywałem tylko czas i ISO żeby były mniej więcej tak samo naświetlone (w pentaconie nie udało się do końca bo wychodziły jakieś głupoty) ale myślę że do porównania szczegółowości i ostrości danych obiektywów się zdjęcia nadadzą.

Helios http://przeklej.org/file/2sKXA6/helios..JPG

Pentacon http://przeklej.org/file/rRP1qv/pentacon.JPG

Kit pentaxa (taki jaki jest dodawany do k-x'a, ten z czerwoną obwódką) http://przeklej.org/file/YD50Of/kit.JPG

 

Moim zdaniem różnice dość spore. Kit to mydełko i tu chyba raczej nie ma wątpliwości. Pentacon rysuje bardziej miękko od heliosa co dobrze widać na gałce głośności i tuningu po prawej stronie. Helios jest najbardziej ostry. Pentacon tez nie jest zły tylko po prostu bardziej miękko rysuje. Kwestia tego co chcemy uzyskać ;) . Oczywiście to tylko moje zdanie i kazdy może uważać inaczej :) .

Edytowane przez Oskar2905
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma niczego trudnego w obsłudze lustrzanki. Ogólnie pod względem technicznym fotografia jest dosyć prosta. Ja zaczynałem od lustra i wystarczy przeczytać instrukcję. Kompaktu bym nigdy nie kupił, ale różni są ludzie i potrzeby.

 

Do manualnych obiektywów wolałbym jakiś bezlusterkowiec (Sony albo Fuji), niż lustro. Focus peaking dużo pomaga i zapiąć można pod takie bezlustro praktycznie każdy obiektyw.

Edytowane przez Saiya-jin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności