Skocz do zawartości

Fotografia i sprzęt fotograficzny


Saiya-jin

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z Was robi zdjecia aparatami Fuji z serii X? Interesuje mnie szczególnie model X-M1, który można obecnie dostać w bardzo przystępnej cenie z kitowym (ponoć całkiem udanym) obiektywem kitowym. Czy w cenie ok. 1000zł dostanę coś porównywalnego pod względem jakości zdjęć, w miarę kompaktowych rozmiarów, z wymienną optyką i matrycą min. 1 calową (w rzeczonym Fuji siedzi APS-C), czy może zainteresować się tym bezlusterkowcem?

 

http://www.neonet.pl/fuji-x-m1-16-50-silver-karta-8gb-gratis-1.html

Matryca jak widać po teście całkiem fajna http://www.optyczne.pl/238.7-Test_aparatu-Fujifilm_X-M1_Szumy_i_jako%C5%9B%C4%87_obrazu_w_RAW.html ma mało szumów. Jako że adaptery są dostępne to możesz używać też jakiś starych stałek na m42 które do amatorskiego użytku są idealne (miałem nie dawno przyjemność pobawić się obiektywami "nowoczesnymi" jakimś samyangiem fish-eyem i czymś tam jeszcze i różnica ogromna nie była). Ja mam tych starych obiektywów do wyboru do koloru i polecam bo w cenie za ułamek ceny obiektywu nowego można mieć obiektyw który czasami ma taką jakość zdjęć że spokojnie może konkurować z nowymi konstrukcjami. Jeśli chciałbyś takich obiektywów używać to trzeba się rozejrzeć które aparaty mają największą kompatybilność z tymi na obiektywami na m42. Przyjęła się taka opinia że najlepiej ze starymi obiektywami współpracują pentaxy (ja się dowiedziałem o tym po fakcie gdy kupiłem swojego kx-a więc innych marek nie sprawdzałem) i podobno sony nex-y (pentaxy i sony wspomagają ostrzenie manualnym obiektywem czyli pokazują kiedy jest najlepsza ostrość w ustawionym punkcie focusu, jak inne marki nie wiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fuji też ma focus peaking i podepniesz pod to prawie wszystko. Bardzo fajny system. Chcesz UWA - Samyang 12/2. Chcesz portret - Pentacon, Rokkor, masz więcej kasy - Fujinon 56/1.2, makro - 60/2.8. Bardzo fajny kompletny system. Wszedłem w tamtym roku w Sony E i trochę żałuję, że nie w Fuji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O fajnie wiedzieć :P o jakim pentaconie do portretu mówisz mam jednego ale moim zdaniem to średni obiektyw. Oczywiście do podpięcia tych wszystkich obiektywów potrzebne są adaptery (troche mnie teoja wypowiedź zbiła z tropu ;) )?

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie poszukiwań aparatu cyfrowego dla amatora, czyli mnie. Nie znam się na fotografii ale jakieś podstawy mniej więcej kojarzę i potrafię sobie poradzić w trybie manualnym.

Budżetu jakoś ściśle nie ustaliłem ale na samą bazę chciałbym wydać nie więcej niż ok 2500 zł.

Aparat będzie służył do zdjęć na wycieczkach, spotkaniach rodzinnych, czasem coś przy okazji wystawiania na allegro i filmowanie gdym chciał np. robić recenzje na YouTube. Zależy mi właściwie tylko na dobrej jakości obrazu, zwłaszcza w słabym oświetleniu. Czyli możliwie duża matryca i możliwość podpięcia jasnego obiektywu.

Co wartego uwagi znajdę w tym budżecie?

Kiedyś kusiło mnie by kupić coś w stylu Sony Alpha 6000 (wcześniej Sony NEX). Ale był kłopot ze słabej jakości obiektywami i konieczność stabilizacji w obiektywie.

Wiec chyba lepiej coś typu Nikon D5500 + jakiś jasny obiektyw na start, na który nie wydam czterocyfrowej sumy.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim jeśli interesuje Cię obraz w słabym oświetleniu, to nie ma sensu patrzeć na ilość mpx bo większe upakowanie pixeli na takim samym rozmiarze matrycy=większe szumy, a tego żadnym choćby najlepszym obiektywem nie zniwelujesz. Dla mnie granicą akceptowalnego szumu jest 1%. Na optyczne.pl w każdym teście aparatu masz tabelki z szumami które są szczególnie ważne jeśli chcesz dobre osiągi w słabym świetle. Tutaj porównanie

pentaxa k-01 http://www.optyczne.pl/181.7-Test_aparatu-Pentax_K-01_Szumy_i_jako%C5%9B%C4%87_obrazu_w_RAW.html

k-x http://www.optyczne.pl/119.7-Test_aparatu-Pentax_K-x_Szumy_i_jako%C5%9B%C4%87_obrazu_w_RAW.html

i rzeczonego nikona d5500 http://www.optyczne.pl/301.7-Test_aparatu-Nikon_D5500_Szumy_i_jako%C5%9B%C4%87_obrazu_w_RAW.html

 

Jak widać nikon ma spore szumy. Szukaj czegoś z jak najmniejszymi szumami bo to one są ważne, mpx to tylko chwyt marketingowy. W praktyce do codziennego używania dla "przeciętnego Kowalkiego" starczyło by 5-8mpx (moim zdaniem).

Sony a6000 to w ogóle kosmos w negatywnym sensie jeśli chodzi o szumy. http://www.optyczne.pl/273.7-Test_aparatu-Sony_A6000_Szumy_i_jako%C5%9B%C4%87_obrazu_w_RAW.html

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim jeśli interesuje Cię obraz w słabym oświetleniu, to nie ma sensu patrzeć na ilość mpx bo większe upakowanie pixeli na takim samym rozmiarze matrycy=większe szumy, a tego żadnym choćby najlepszym obiektywem nie zniwelujesz. Dla mnie granicą akceptowalnego szumu jest 1%. Na optyczne.pl w każdym teście aparatu masz tabelki z szumami które są szczególnie ważne jeśli chcesz dobre osiągi w słabym świetle. Tutaj porównanie

pentaxa k-01 http://www.optyczne.pl/181.7-Test_aparatu-Pentax_K-01_Szumy_i_jako%C5%9B%C4%87_obrazu_w_RAW.html

k-x http://www.optyczne.pl/119.7-Test_aparatu-Pentax_K-x_Szumy_i_jako%C5%9B%C4%87_obrazu_w_RAW.html

i rzeczonego nikona d5500 http://www.optyczne.pl/301.7-Test_aparatu-Nikon_D5500_Szumy_i_jako%C5%9B%C4%87_obrazu_w_RAW.html

 

Jak widać nikon ma spore szumy. Szukaj czegoś z jak najmniejszymi szumami bo to one są ważne, mpx to tylko chwyt marketingowy. W praktyce do codziennego używania dla "przeciętnego Kowalkiego" starczyło by 5-8mpx (moim zdaniem).

Sony a6000 to w ogóle kosmos w negatywnym sensie jeśli chodzi o szumy. http://www.optyczne.pl/273.7-Test_aparatu-Sony_A6000_Szumy_i_jako%C5%9B%C4%87_obrazu_w_RAW.html

 

...ale ma kodeki i ficzery do filmowania, o czym nie można zapominać w przypadku jednego z zastosowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kit że lustrzanką w ogóle nie powinno się robić filmów bo nagrzewa się matryca ;) (chodzi o nikona). Do filmów nadają się bezlusterkowce, kamera albo ewentualnie smartfon. Aparat ma robić zdjęcia :P . Najprościej było by kupić 2 urządzenia (kamera i aparat) ale nie zawsze każdy chce ;) . Ten sony to taki moim zdaniem trochę nie udany kompromis no ale co kto lubi ;) .

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że filmowanie mocno skraca życie lustrzanek ale bez przesady. Na jakie modele warto zwrócić uwagę w tej cenie? Jakby było coś wartego uwagi to można lekko naciągnąć budżet (same body + jakiś jasny obiektyw).

Ile jest prawdy w obiegowej opini, że najlepiej do filmowania Canon i Panasonic?

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam fujika x30 i spokojnie mogę go polecić (nie z samego faktu posiadania ale, że to dobry sprzęt jest). Szumi mniej niż moje lustro - poczciwy 50D, cała masa przycisków wyciągnięta na korpus i naprawdę zacne - jak na kompakt - szkło (manualne). Można marudzić, że tylko EVF a nie OVF ale za to naprawdę dobrej jakości. Do tego niezły czas pracy na aku, gorąca stopka i fajny wygląd.

 

Edyta: te kilka postów powinno znaleźć się w "sprzęcie foto" a nie w "pochwal się...".

Edytowane przez PEN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie poszukiwań aparatu cyfrowego dla amatora, czyli mnie. Nie znam się na fotografii ale jakieś podstawy mniej więcej kojarzę i potrafię sobie poradzić w trybie manualnym.

Budżetu jakoś ściśle nie ustaliłem ale na samą bazę chciałbym wydać nie więcej niż ok 2500 zł.

Aparat będzie służył do zdjęć na wycieczkach, spotkaniach rodzinnych, czasem coś przy okazji wystawiania na allegro i filmowanie gdym chciał np. robić recenzje na YouTube. Zależy mi właściwie tylko na dobrej jakości obrazu, zwłaszcza w słabym oświetleniu. Czyli możliwie duża matryca i możliwość podpięcia jasnego obiektywu.

Co wartego uwagi znajdę w tym budżecie?

Kiedyś kusiło mnie by kupić coś w stylu Sony Alpha 6000 (wcześniej Sony NEX). Ale był kłopot ze słabej jakości obiektywami i konieczność stabilizacji w obiektywie.

Wiec chyba lepiej coś typu Nikon D5500 + jakiś jasny obiektyw na start, na który nie wydam czterocyfrowej sumy.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

 

Ja mam a6000. Obiektywy Sony ma bardzo dobre, tylko niestety cenowo zabijają.

 

 

Przede wszystkim jeśli interesuje Cię obraz w słabym oświetleniu, to nie ma sensu patrzeć na ilość mpx bo większe upakowanie pixeli na takim samym rozmiarze matrycy=większe szumy, a tego żadnym choćby najlepszym obiektywem nie zniwelujesz. Dla mnie granicą akceptowalnego szumu jest 1%. Na optyczne.pl w każdym teście aparatu masz tabelki z szumami które są szczególnie ważne jeśli chcesz dobre osiągi w słabym świetle. Tutaj porównanie

pentaxa k-01 http://www.optyczne.pl/181.7-Test_aparatu-Pentax_K-01_Szumy_i_jako%C5%9B%C4%87_obrazu_w_RAW.html

k-x http://www.optyczne.pl/119.7-Test_aparatu-Pentax_K-x_Szumy_i_jako%C5%9B%C4%87_obrazu_w_RAW.html

i rzeczonego nikona d5500 http://www.optyczne.pl/301.7-Test_aparatu-Nikon_D5500_Szumy_i_jako%C5%9B%C4%87_obrazu_w_RAW.html

 

Jak widać nikon ma spore szumy. Szukaj czegoś z jak najmniejszymi szumami bo to one są ważne, mpx to tylko chwyt marketingowy. W praktyce do codziennego używania dla "przeciętnego Kowalkiego" starczyło by 5-8mpx (moim zdaniem).

Sony a6000 to w ogóle kosmos w negatywnym sensie jeśli chodzi o szumy. http://www.optyczne.pl/273.7-Test_aparatu-Sony_A6000_Szumy_i_jako%C5%9B%C4%87_obrazu_w_RAW.html

 

...ale ma kodeki i ficzery do filmowania, o czym nie można zapominać w przypadku jednego z zastosowań.

 

 

I super ciche obiektywy, których nie słychać przy filmowaniu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damix kiedy nie było bezusterkowców to lustra filmowały, teraz to nie ma sensu.

Albo oddzielnie lustro i kamera albo razem jako aparat bezusterkowy, te ostatnie nie miały chyba narzekania na grzanie matrycy.

Ale jak chcesz robić kuku rób tylko nie sprzedawaj tego dalej bo taka matryca jest zajechana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damix kiedy nie było bezusterkowców to lustra filmowały, teraz to nie ma sensu.

Albo oddzielnie lustro i kamera albo razem jako aparat bezusterkowy, te ostatnie nie miały chyba narzekania na grzanie matrycy.

Ale jak chcesz robić kuku rób tylko nie sprzedawaj tego dalej bo taka matryca jest zajechana.

Czyli potwierdza się to co pisałem wcześniej. Najlepiej 2 oddzielne sprzęty. Lustrzanka do filmów się nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się ale po co robić sobie kuku? Nie słyszałem narzekania na bezusterkowe, choć już nie siedzę tak w temacie. Ale kto bogatemu zabroni jeździć limuzyną po off-roadzie jak ma taką zajawkę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się ale po co robić sobie kuku? Nie słyszałem narzekania na bezusterkowe, choć już nie siedzę tak w temacie. Ale kto bogatemu zabroni jeździć limuzyną po off-roadzie jak ma taką zajawkę ...

Oczywiście że się da, ale lustrzanki zawsze będą miały grzejącą się matrycę podczas filmowania i osoba tak robiąca będzie "zajeżdżać" matrycę, a bezlusterkowce rzeczywiście się nie grzeją podczas filmowania bo to wynika z ich konstrukcji. Ogólnie trzeba sobie odpowiedzieć czy częściej będziemy filmować (wtedy bezlusterkowy będzie w miarę ok), czy robić zdjęcia (wtedy lustro i oddzielna kamera).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku bezlustrowca też trzeba uważać bo czytając recenzje alpha 6000 i starszych modeli, wiele osób narzekało na komunikaty o przegrzaniu w trakcie filmowania po kilkunastu minutach.

Fuji x-t10 wygląda na ciekawą opcję.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku bezlustrowca też trzeba uważać bo czytając recenzje alpha 6000 i starszych modeli, wiele osób narzekało na komunikaty o przegrzaniu w trakcie filmowania po kilkunastu minutach.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

To już zalezy od konstrukcji, ale ogólnie przyjęło się że bezlusterkowce do filmowania lepiej się nadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to mają być proste, amatorskie filmiki robione dla frajdy to kupić kamerę, jakiegoś taniego soniaka z przedziału 700-800 zet.I po kłopocie.

Z funkcji nagrywania filmów w moim Canonie 5D Mark II skorzystałem raz, z ciekawości.No, fajny dodatek, ale gdybym miał sobie coś dla siebie filmować, kupiłbym kamerkę.

 

Pozostaje też kwestia "składowania" naszej radosnej filmowej tfuuurczości ;)

Przypominam, że minuta pliku nagranego w jakości Full HD (1920 x 1080) waży około 100 MB ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świadomy ile ważą filmy. Zwłaszcza, że dość szybko zawaliłem pamięć w OnePlus one nagrywają w 4k.

Jakieś dodatkowe opcje typu kamera całkiem odpadają. Bezlustrowiec albo lustro bez kombinacji z dodatkowym sprzętem bo nie wyobrażam sobie nosić w wakacje aparatu foto i jeszcze kamery. Wiem, że i tak by leżała nieużywana.

Na Fuji jest akurat teraz cashback przy zakupie wybranych obiektywów i x-t10.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności