Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Fotografia i sprzęt fotograficzny


Saiya-jin

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj pierwszy raz bawiłem się lampami Quantuum 300 i... porażka. :/ Żałuję, że nie posłuchałem osób, które doradzały mi lampy reporterskie. Quantuumy są o wiele za mocne. Na minimalnej mocy muszę przymykać szkło do F/8 - podczas ostrzenia nic nie widać. Nie da się również uzyskać małej GO. Nie da się bawić kontrastem oświetlenia, bo wszystkie 3 lampy są ustawione na minimalną moc. :/ Jak ludzie w ogóle z tym fotografują? Mógłbym użyć filtra szarego, ale to nie wyeliminuje problemu ostrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tutaj masz dwa rozwiania. Albo odsyłasz lampy (o ile masz taką możliwość) i w ich miejsce kupujesz małe stroby albo stosujesz mocno rozpraszające modyfikatory, które odetną ci nadmiar światła. Przy czym ta druga opcja może mijać się z założoną koncepcją danej sesji. Nie panikuj i pamiętaj o podstawach strobingu - nigdy (prawie) nie świeć lampą prosto na obiekt, rozpraszaj i odbijaj światło a jeśli modelowe jest zbyt mocne to je wyłącz.

 

Edyta: Jeśli chcesz doświetlić modela stosując małą GO, to z reguły blenda wystarcza.

Edytowane przez PEN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błysk jest za mocny. Muszę przymykać do F/8 przy iso 100 i 1/200 s. Nie ma w ogóle miejsca na zabawę kontrastem oświetlenia, bo wszystkie lampy są ustawione tak samo (na minimalną moc). Lipa jak nie wiem. Właśnie nie sądzę, abym mógł wszystko oddać. Wywaliłem kartony od nadajnika i odbiorników. Do lamp mam pudła i styropian, ale wywaliłem folie i kartonik od żarówki modelującej. :/ Nie spodziewałem się, że to będzie miało taką ******* moc. Teraz nie wiem, czy próbować wymienić je na reporterki, czy dalej pakować kasę na softy i gridy z nadzieją, że obniżą moc do poziomu, który pozwoli bawić się chociaż kontrastem oświetlenia. :/

Edytowane przez Saiya-jin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż softbox (są takie z wewnętrzną, rozpraszającą warstwą materiału) a zobaczysz jak dużą zmianę ci to przyniesie. Jeśli do lamp miałeś w zestawie jedynie zwykłe czasze/reflektory to możesz pobawić się w DIY i przymocować do nich warstwę lub dwie (zależnie od grubości) czegoś takiego:

obrus_hd_120x140.jpg

powinno pomóc a kosztuje grosze.

Edytowane przez PEN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie bardzo podobały mi się zdjęcia tego gościa: https://www.google.pl/search?q=marcin+wuu&safe=off&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwilmf_ehcvKAhVCVRQKHUPOCrMQ_AUIBygB&biw=1920&bih=979

Pisał, że używa studyjnych lamp, prawie nie używa modyfikatorów (wrota i w zasadzie tyle) i foci w mieszkaniu w takich warunkach: http://klubkm.pl/forum/showthread.php?t=55416&page=7

 

Albo trolluje albo jakiś magik oświetleniowy. :P Chyba, że jego lampy pozwalają ustawić znacznie mniejszą moc błysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem, że na KKM napisałeś: "Filtr na lampy czy na obiektyw? Kurdę, ostrzyć trzeba w jakiejś ciemnicy. icon_razz.gif" Odpowiem tutaj: zarówno na lampy (w postaci ww cienkiej ceraty/kalki/jakiegoś innego półprzepuszczalnego i obojętnego barwnie materiału) i na obiektyw jeśli to absolutnie konieczne. A w ciemnicy nie musisz ostrzyć. Przy ustawieniach 1/200 s., F3.2 / 4 (lub nawet F2), iso 100, światło z przeciętnego okna lub światło słabej żarówki praktycznie nie biorą udziału w ekspozycji ale do komfortowego ostrzenia wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech to, spóźniłem się. Miałem Ci napisać (o ile porady ode mnie mogą być w jakikolwiek sposób pomocne), że jeśli chcesz iść w filtry to rozważ system cokin. Polecam ze względu na swoją "elastyczność".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dla całkowicie początkującego jest sens kupować lustrzankę np, canon 40/50/60D?

Rozglądałem się za kompaktem sony rx100 lub canon g7x, ale zaczynam myśleć o lustrze, chociaż praktycznie nic się nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tacy, którzy polecą ci w zamian jakiś kompakt lub bezlusterkowiec ale ja powiem tak: jeśli masz fundusze na korpus i 3 lub 4 x więcej na obiektywy to tak, kup lustro. Do tego dołóż wiadro silnej woli i wywrotkę wytrwałości aby nie zniechęcić się zbyt szybko i już. Potem tylko ćwicz, próbuj, popełniaj błędy i wyciągaj wnioski co może trwać latami ale jeśli zacznie cię to kręcić na początku to już się nie wyleczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy do czego będzie wykorzystywany aparat. Jeśli w głównej mierze do zdjęć, to też optowałbym za lustrzanką. Niekoniecznie od razu musi być to jakiś najwyższy model, tzw. "nie wiadomo co". Warto na początek rozejrzeć się za czymś podstawowym i do tego niewielkim kompletem szkieł - ale dla początkującego moim zdaniem wystarczą już co najwyżej dwa obiektywy. Choć gdy budżet pozwala na więcej, można rozejrzeć się już za czymś z wyższej półki. :)
Jednak jeśli aparat będzie wykorzystywany zwłaszcza do nagrywania filmów, to polecam Panasonica, począwszy od GH2 (jeśli w grę wchodzą używane), kończąc na nowym modelu, czyli GH4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę nad pentaxem k100d. Bo za 400zł można wyrwać zestaw z kitem. W tej cenie chodzą też canony 400d. Ojciec ma canona, obiektywy mógłbym pożyczać ale ja tam wolę mieć swoje. ;)

Ponoć kit pentaxowy jest dużo lepszy i zawsze można kupić przejściówkę + jakąś manualną ruską stałkę za 100zł. Tylko że to CCD... Jestem strasznie niezdecydowany i sam nie wiem czego chcę, bo to byłoby moje pierwsze lustro (pierwszy aparat też).

Edytowane przez aneno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja (jeszcze) mam moją ka-setkę i chwalę sobie. Do nauki obsługi lustra jak najbardziej. Do tego masz ogromy wybór starych, manualnych szkieł pentaxa, do których nie potrzebujesz przejściówek (http://www.optyczne.pl/290-Pentax_smc_A_50_mm_f_2-specyfikacja_obiektywu.htmlhttp://www.optyczne.pl/290-Pentax_smc_A_50_mm_f_2-specyfikacja_obiektywu.html ), a które również są tanie i potrafią dać sporo frajdy. Imo CCD to nie wada, to cecha. Oczywiście możesz zapomnieć o czułościach powyżej iso 400 bo te są raczej bezużyteczne ale na niskich nie ustępują młodszym od siebie CMOSom. Jeśli uda ci się znaleźć egzemplarz w dobrym stanie to czemu nie. Do nauki i sprawdzenia czy ci to pasuje, jak najbardziej ok.

Edytowane przez PEN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem sample i przy 800 nie ma tragedii (jak dla mnie, to należy podkreślić). Wyżej już średnio. Zależałoby mi trochę na low light performance, bo będę cykać dużo fotek w pomieszczeniach.

Edytowane przez aneno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem sample i przy 800 nie ma tragedii (jak dla mnie, to należy podkreślić). Wyżej już średnio. Zależałoby mi trochę na low light performance, bo będę cykać dużo fotek w pomieszczeniach.

to nie ccd... i nie 400 zł :v

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem sample i przy 800 nie ma tragedii (jak dla mnie, to należy podkreślić). Wyżej już średnio. Zależałoby mi trochę na low light performance, bo będę cykać dużo fotek w pomieszczeniach.

Jeśli chcesz focić w pomieszczeniach to dołóż do tego zestawu jakąś tanią, manualną lampę błyskową z obracanym palnikiem i odbijaj błysk od sufitu. Przy iso 200 (k100 chyba nie ma niższej czułości) foty doświetlane w ten sposób wychodzą całkiem spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem w ten sposób zdjęcia kilku rzeczy do serwisu, canonem 600d. Przy 100 iso to chyba było, efekt bardzo mi się podobał. Jedynie przy laptopie miałem pewne problemy, bo strasznie się sufit odbijał na ekranie. Musiałem to zrobić bardziej od góry i bez lampy, ze statywem (tu właśnie jeśli dobrze myślę wychodzi zaleta tego pentaxa, że stabilizacja przy mniejszym świetle to chyba dobra rzecz?).

Galeria: http://forum.mp3store.pl/gallery/album/749-na-sell/

Kupiłem 350d. Uznałem że bardziej przyszłościowy.
360zł, bardzo fajny stan + kit, akumulatorek, ładowareczka, filtr uv i karta 4gb

Edytowane przez aneno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Czy ktoś z Was robi zdjecia aparatami Fuji z serii X? Interesuje mnie szczególnie model X-M1, który można obecnie dostać w bardzo przystępnej cenie z kitowym (ponoć całkiem udanym) obiektywem kitowym. Czy w cenie ok. 1000zł dostanę coś porównywalnego pod względem jakości zdjęć, w miarę kompaktowych rozmiarów, z wymienną optyką i matrycą min. 1 calową (w rzeczonym Fuji siedzi APS-C), czy może zainteresować się tym bezlusterkowcem?

 

http://www.neonet.pl/fuji-x-m1-16-50-silver-karta-8gb-gratis-1.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności