Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Fotografia i sprzęt fotograficzny


Saiya-jin

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki bardziej zaawansowany kompakt jest wart uwagi? W cenie do 800zł.

 

Chodzi mi o coś lepszego od małpek, z trybem ręcznych nastaw PASM żebym mógł się czegoś nauczyć. Najbardziej przemawia do mnie Fuji HS25, ale opinie są różne. W tej cenie jest jeszcze Nikon L810, Panasonic DMC-LZ20, Canon SX 150/160 i pewnie wiele więcej modeli, których jeszcze nie poznałem. Ale chodzi mi o nówkę.

 

Jest ktoś mniej więcej obeznany w temacie? Warto w ogóle brać coś tej klasy czy zwykła małpka za 300zł nie będzie wiele gorsza? Na niektórych forach są nawet opinie, że nie warto i wystarczy smartfon :) Co w przypadku Nokii 808 pewnie się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem za dużo o tych kompaktach, które podlinkowałem, ale miałem coś podobnego - tzn. ogromny zoom i mała matryca.

Taki aparat jest wielkości bezlusterkowców olympusa z obiektywem kitowym.

Bezlusterkowiec oferuje lepszą możliwość kontroli głębi ostrości, bo ma większą matrycę. Nie ma też problemu z dostępem do manualnych nastawów. No i odpięcie obiektywu kusi, bo freelensing daje bardzo ciekawe rezultaty.

Nieco gorzej sprawa wygląda ze zdjęciami macro. Musisz zastosować pieścienie pośrednie lub jakieś soczewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańsza mydelniczka z M Tv Av iso macro manualna ostrościa i to jest tak na miesiąc do 6 miesięcy.

Potem i tak trzeba wymieniać bo mydelniczka cie ogranicza, no chyba żę dalej już nie chcesz sie rozwijać, mieć nowe możliwości ?

Od razu kupno coś "advance" nie jest koniecznie dobrym pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zopsesen

Wielkość nie ma znaczenia, może być naprawdę duży.

 

Czynniki, które mają znaczenie to przede wszystkim cena i "PASM". Myślałem nawet o Olympusie PL1, ale aparat to dopiero początek, do tego trzeba obiektywy, a ja nie chcę w to tak głęboko wchodzić.

 

Ja nie oczekuję mega jakości, ale podejrzewam, że jakość czegoś typu Fuji HS25 (zwą to hybrydą prawda?) będzie dla mnie wystarczająca.

 

Tak na marginesie myślałem nawet o aparatosmartfonie :) Polecam bardzo ciekawy test wg którego Nokia 808 rzekomo wychodzi lepiej od Olympus PEN E-PL2.

Tutaj link: http://www.gsmarena.com/pureview_blind_test-review-773.php

 

Szczerze mówiąc jakość aparatu w dobrym smartfonie mnie zadowala, problemem jest właśnie brak możliwości pełnego "rozkazywania" modułowi aparatu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat bez rpzesady nokia 808 to nie jest jakiś super hit. Wielkość matrycy swoje ma jednak :) jest dobra, nawet super- ale bez przesady- serio :) zwłaszcza że najlepsze zdjecia robi przy 8mp

 

pozatym e-pl2- wszystko zalezy od obiektywu- bo tutaj to porównują tylko na jednym z tego co widze.

Edytowane przez Azahiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakbym kupował sobie aparat do nauki, to szukał bym na allegro canona g3 (albo g5 ewentualnie) - można znaleźć dosłownie za 150zł, pełen manual, możliwości i przyciski jak na lustrzance (oczywiście bez kręcenia nastawem przy obiektywie, ale jest rolka pod palcem), robi RAW-y, ma superjasny obiektyw (f/2-f/3!), dobry zakres (odpowiednik 35-140mm), do tego ma wbudowany filtr ND (przydaje się do robienia zdjęć w dzień przy otwartym obiektywie albo celowego wydłużania ekspozycji)

 

oczywiście nie był by to aparat nowy, nie robił by zdjęć 100mpx, nie miał by 50x zoomu optycznego etc. ale nauka fotografii na takim aparacie była by autentycznie przyjemna i tania



BTW co rozumiesz przez "wystarczy mi"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Khron

"Wystarczy" oznacza dla mnie, że po przejrzeniu fotek robionych daną kamerą nie widzę ogromnej różnicy w jakości zdjęć w stosunku do urządzeń z najwyższej półki, nie ma przesadnego szumu czy pikselozy.

 

@Azahiel

Nie jest super hit jeśli mówimy o aparatach ogólnie, ale jeśli mowa o telefonach to "większego hitu" z tego co mi wiadomo to aktualnie nie ma.

 

P.S. Co oznacza "mydło" i "akwarela"? Takie określenia spotkałem w stosunku do Fuji HS25 :)Ktoś może mi to wytłumaczyć na chłopski rozum?

 

EDIT:

@Zopsesen

A mi w telefonach brakuje chyba właśnie tylko manuala. Czasem przeglądając zdjęcia wykonane chociażby S3 można złapać się za głowę.

Edytowane przez Patyczak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oznacza, że zdjęcia, zwłaszcza na bardziej otwartych przysłonach, nie są zbyt ostre. Lekkie mydło niby zwiększa plastykę obrazu, ale użytkownikom sprzętu tej klasy raczej nie o to nie chodzi. Bardziej na chłopski rozum chyba się nie da :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mydło i akwarela zapewne mają oznaczać, że zdjęcie składa się z nieostrych kolorowych plamek. Jak jest w rzeczywistości - nie wiem.


808 faktycznie gniecie jeśli chodzi o aparaty w telefonach. Spokojnie może zastąpić małpkę.

Świetne zdjęcia ludzie robili nawet dużo gorszymi komórkami. Bo jakość zdjęcia a jakość obrazu to dwie różne rzeczy. Tylko po co rezygnować z jakości obrazu, gdy mogę mieć przy sobie aparat dający ją dużo lepszą? :) Lustrzanki nie nosiłem codziennie, za to malutki kompakt mogę zabierać wszędzie bez żadnego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Khron

"Wystarczy" oznacza dla mnie, że po przejrzeniu fotek robionych daną kamerą nie widzę ogromnej różnicy w jakości zdjęć w stosunku do urządzeń z najwyższej półki, nie ma przesadnego szumu czy pikselozy.

 

Nie oceniaj surowych zdjęć, zwłaszcza z podejściem "bo aparat ma mi zrobić ******ste zdjęcie, po to wydaję 800zł żeby nie wydać 10000zł na profesjonalny sprzęt" :)

 

Na zdjęcie składa się oczywiście "surowizna" i taki kompakt/hybryda zwyczajnie nie ma startu do lustrzanki... ale na zdjęcie skłąda się także umiejętność zrobienia tego zdjęcia (często nie wystarczy ot-pstryknąć) - czego się właśnie chcesz nauczyć, oraz ewentualny dodatkowy retusz - tego też pewnie się nauczysz...

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi o to, że umiejętność zrobienia zdjęcia to 80% sukcesu a sprzęt to 20% dlatego przedkładam naukę ponad zabawki :)

 

Inaczej mówiąc, jeśli jakiś profesjonalista zrobiłby zdjęcie sprzętem wartym 10000zł, a potem zrobił DOKŁADNIE to samo ujęcie smartfonem, to podejrzewam, że dla mnie nie byłoby większej różnicy bo większą uwagę zwracam na kompozycję i całość, a mniejszą na techniczną stronę i jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nikon jest nieco mniejszy i szybszy, ale ma też mniejszą matrycę, przez co kontrola głębi ostrości jest trudniejsza. Mnie by brakowało w nikonie tego, co daje mi 45 1.8 w olympusie. Najtańszym szybszym od e-pl1 penem jest e-pm1.

Generalnie poszukiwania polecam zacząć od oczekiwań względem obiektywów i ewentualnych dodatkowych funkcji. Teraz na rynku jest tego tyle, że z łatwością coś wybierzesz, jak już będziesz wiedział, czego oczekujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności