Skocz do zawartości

Fotografia i sprzęt fotograficzny


Saiya-jin

Rekomendowane odpowiedzi

Z Pixel TW-282 i podobnych mu nie korzystałem, bo interwały nie są mi potrzebne, natomiast z pilota bezprzewodowego korzystam na co dzień, bo wężyk spustowy nie daje takiej swobody i trzeba bardziej uważać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kminię jak niewielkim kosztem wrócić do foto. Nie chciałbym wydać więcej niż 2000-2500, a potrzebowałbym czegoś szerokiego (~24mm) i jasnej portretówki (>50/1.8). I rzecz jasna puszka do tego. I nie wiem, czy iść w Nikona (D90, D7000, może coś niżej) czy szukać Canona (50D, 60D), a może powrót do 4/3 (miałem OM-D M5). Ewentualnie coś innego polecicie? Wszystkie pomysły mile widziane. :)

Edytowane przez fructo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"a potrzebowałbym czegoś szerokiego (~24mm)" - w tym kontekście to coś z matrycą FF.

 

Ja ze swojej strony polecam Canona 5D. Dlaczego ?

 

Mam takiego orzeszka kupionego w momencie premiery i jest "orany" od tamtego czasu non stop.

Po latach była jedna awaria - odkleiło mi się lustro ( akurat chałturę robiłem, ale miałem ze sobą jeszcze dwie inne lustrzanki). Zawinąłem je delikatnie w chusteczkę.

Następnego dnia body i lustro wylądowało w lokalnym serwisie gdzie mi konserwują sprzęt. Lustro jest przyklejone i pod wpływem klapnięć i drgań klej po latach ma prawo puścić.

Za klejenie i przeczyszczenie puchy oraz matrycy zapłaciłem 100 zet. To było dwa lata temu. Dalej oram nim na wyjazdach ile wlezie.

Wg. mnie jest to albo puszka nie do zajechania, albo miałem wyjątkowe szczęście do swojego egzemplarza.

 

Z FF jest fajne to, że ile mm założysz na body tyle masz rzeczywiście.No i dostęp do fajnych szkieł przez M42.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecicie aparat z drugiej ręki tak do 600-700zl. Dla mnie czyli amatora, aby móc cyknąć kilka fotek dość fajnej jakości na wyjeździe czy też sprzedawanego przedmiotu.

 

 

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kminię jak niewielkim kosztem wrócić do foto. Nie chciałbym wydać więcej niż 2000-2500, a potrzebowałbym czegoś szerokiego (~24mm) i jasnej portretówki (>50/1.8). I rzecz jasna puszka do tego. I nie wiem, czy iść w Nikona (D90, D7000, może coś niżej) czy szukać Canona (50D, 60D), a może powrót do 4/3 (miałem OM-D M5). Ewentualnie coś innego polecicie? Wszystkie pomysły mile widziane. :)

To zależy na jakim poziomie jesteś. Jak i gdzie chcesz to używać. I ew kasa na serwis FF niestety jest tutaj droższe.

Najpierw zobacz dostępność szkieł w tych systemach, potem różnice w co oferuje dana pucha.

 

Każda wiara ma swoich wyznawców, a to tylko narzędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co byście polecili z budżetowych lamp? Chciałbym wydać jak naj mniej ale musi mieć TTL i obrotową lampę tak żeby można było zrobić zawsze strzał w sufit.

Nie chcę szaleć bo puszka do d3100 a szkło kitowe, potrzebuje do domowych pstryków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kminię jak niewielkim kosztem wrócić do foto. Nie chciałbym wydać więcej niż 2000-2500, a potrzebowałbym czegoś szerokiego (~24mm) i jasnej portretówki (>50/1.8). I rzecz jasna puszka do tego. I nie wiem, czy iść w Nikona (D90, D7000, może coś niżej) czy szukać Canona (50D, 60D), a może powrót do 4/3 (miałem OM-D M5). Ewentualnie coś innego polecicie? Wszystkie pomysły mile widziane. :)

To zależy na jakim poziomie jesteś. Jak i gdzie chcesz to używać. I ew kasa na serwis FF niestety jest tutaj droższe.

Najpierw zobacz dostępność szkieł w tych systemach, potem różnice w co oferuje dana pucha.

 

Każda wiara ma swoich wyznawców, a to tylko narzędzie.

 

Tak naprawdę najważniejsze jest szkło. Zależy co chcesz fotografować. Jeśli Ci się nie "śpieszy" czyli nie fotografujesz jakiś ruchomych rzeczy, ludzi itd. To warto się zainteresować obiektywami na m42. Najlepszą kompatybilność z nimi oferuje pentax, bo te body są projektowane od początku istnienia bagnetu K zarówno pod szkła z bagnetem K i pod m42. Za bardzo małą kwotę za zestaw można uzyskać super jakość. Zresztą miałem możliwość porównania starych dziadków (jak to Patrykus pisze o sprzęcie vintage ;) ) do współczesnych obiektywów które kosztowały po 1k i więcej, a właśnie tyle kosztuje zestaw o jakim pisze (czyli jakieś używane body pentaxa i jakiś obiektyw na m42 lub na bagnet K dostosowany do twoich potrzeb). Jedyną zaletą współczesnych obiektywów był AF. Poza tym wykonanie było na minus bo plastik, jakość obrazka też na minus. Stare obiektywy to porządna konstrukcja...szkło i metal a nie to co w dzisiejszych obiektywach czyli plastik, dzięki czemu są tak naprawdę pancerne. Kitowe szkła dają "mydlany" obraz. Bardzo słaba ostrość i rozdzielczość (to akurat wada szkieł typu zoom). Najlepszy obraz zawsze da stałka. Dodatkowym plusem jest jasność stałek. Stałkę z jasnością np. 1.8 można dostać do 150-200zł. bez problemu, nowe obiektywy o takiej jasności kosztują deko więcej :D . Jedyną wadą jest brak AF, ale jak się nie fotografuje ruchomych rzeczy to nie ma IMO problemu, a jeśli chodzi o to że nie da się manualnie dobrze ustawić ostrości (takie bajki krążą w internetach :D ) to jest to duża nieprawda i widać że ktoś nie używa w ogóle takich obiektywów dzisiaj, bo po 1 mamy focus peaking (w pentaxie przynajmniej jest), a jeśli ktoś chce się upewnić to zawsze jest LV i możliwość powiększenia.

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co byście polecili z budżetowych lamp? Chciałbym wydać jak naj mniej ale musi mieć TTL i obrotową lampę tak żeby można było zrobić zawsze strzał w sufit.

Nie chcę szaleć bo puszka do d3100 a szkło kitowe, potrzebuje do domowych pstryków.

któraś yn-560. TTL-a nie potrzebujesz.

 

 

To warto się zainteresować obiektywami na m42. Najlepszą kompatybilność z nimi oferuje pentax, bo te body są projektowane od początku istnienia bagnetu K zarówno pod szkła z bagnetem K i pod m42. Za bardzo małą kwotę za zestaw można uzyskać super jakość.

ale to w końcu super jakość czy m42?

Edytowane przez Jackzor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie potrzebuję?

Bo ja mam lampę z TTL, HSS i całą resztą i nie korzystam z tego ani na robotach ani robiąc zdjęcia dla zabawy. Choć jest jedna zaleta - podświetlenie AF :c

ciekawostka - lampa na TTL trzyma sporo krócej niż na manualu ;-)

 

@Jackzor nie rozumiem? Uważasz że z m42 nie da się zrobić dobrych zdjęć?

 

Zdecydowanie nie to miałem na myśli i nie to napisałem : ) tylko że optyka nowoczesnych obiektywów projektowanych pod wysokorozdzielcze aparaty cyfrowe a tych spod m42 się dość mocno różni jakością

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dlaczego nie potrzebuję?

Bo ja mam lampę z TTL, HSS i całą resztą i nie korzystam z tego ani na robotach ani robiąc zdjęcia dla zabawy. Choć jest jedna zaleta - podświetlenie AF :c

ciekawostka - lampa na TTL trzyma sporo krócej niż na manualu ;-)

@Jackzor nie rozumiem? Uważasz że z m42 nie da się zrobić dobrych zdjęć?

Zdecydowanie nie to miałem na myśli i nie to napisałem : ) tylko że optyka nowoczesnych obiektywów projektowanych pod wysokorozdzielcze aparaty cyfrowe a tych spod m42 się dość mocno różni jakością

Ok rozumiem ale ja nie siedzę w fotografii na codzień tak że mogę mieć czasami problem z ustawieniem na szybko parametrów. Czasami sytuacja wymaga szybkiej reakcji i może być kupa. Jeszcze jedno nieraz żona chwyci aparat....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jackzor zgadza się i IMO (z tego porównania które miałem okazję zrobić) i z innych doświadczeń różni się na minus. Szczególnie w kontekście jakość cena ;) . Manualna stałka za 100-200zł. ma taką jakość zdjęć jak dzisiaj obiektyw za kilka razy więcej (np. 1-1,5k). Zresztą klisza 35mm też ma maksymalnie ok 20-25mpx jak zbadano :D (gdzieś o tym czytałem). Dla osoby nie siedzącej w fotografii może rzeczywiście lepiej mniej skomplikowanego...może jakiś bezlusterkowiec FF albo APSC?

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kminię jak niewielkim kosztem wrócić do foto. Nie chciałbym wydać więcej niż 2000-2500, a potrzebowałbym czegoś szerokiego (~24mm) i jasnej portretówki (>50/1.8). I rzecz jasna puszka do tego. I nie wiem, czy iść w Nikona (D90, D7000, może coś niżej) czy szukać Canona (50D, 60D), a może powrót do 4/3 (miałem OM-D M5). Ewentualnie coś innego polecicie? Wszystkie pomysły mile widziane. :)

To zależy na jakim poziomie jesteś. Jak i gdzie chcesz to używać. I ew kasa na serwis FF niestety jest tutaj droższe.

Najpierw zobacz dostępność szkieł w tych systemach, potem różnice w co oferuje dana pucha.

 

Każda wiara ma swoich wyznawców, a to tylko narzędzie.

 

Idąc w FF mógłbym skończyć na dwóch szkłach nawet - swego czasu używałem D700 + 35 + 85 i było git.

Czasy, gdy zarabiałem na zdjęciach, minęły i nie chcę do nich wracać. Teraz czysta frajda tj. wyjazdy + portrety + produktówka na swoje potrzeby.

 

@Jackzor zgadza się i IMO (z tego porównania które miałem okazję zrobić) i z innych doświadczeń różni się na minus. Szczególnie w kontekście jakość cena ;) . Manualna stałka za 100-200zł. ma taką jakość zdjęć jak dzisiaj obiektyw za kilka razy więcej (np. 1-1,5k). Zresztą klisza 35mm też ma maksymalnie ok 20-25mpx jak zbadano :D (gdzieś o tym czytałem). Dla osoby nie siedzącej w fotografii może rzeczywiście lepiej mniej skomplikowanego...może jakiś bezlusterkowiec FF albo APSC?

Manuale mnie nie bawią, serio. A bezlusterkowce mile widziane. Jak pisałem wcześniej, miałem Olka M5 z 12-50 i 45/1.8 i wszystko co potrzebowałem to obleciałem. Sprzedałem bo myślałem o powrocie do płatnej fotografii, ale plany uległy zmianie, więc foto niech będzie tylko kolejnym hobby. Szczerze rozważam powrót do M5 + 20/1.7 + 45/1.8, ale w 2500 raczej się nie zamknę.

Ciekawy jest też Nex A6000 i któryś Fufu, bo APSC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teti akurat nikony mają całkiem dobry system błysku, mieć nikona i nie korzystać z tego to jak mieć M5 i jeździć jak emeryt.

Nie rozumiem? Chciałbym lampę która dobierze mi odpowiednią ilość światła do danej sceny, do tego potrzebny jet TTL. Co to jest "system blysku " w Nikonie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System błysku to możliwości jakie daje lampa, body i ich połączenie, canon ma mniej rozbudowany system błysku.

Masz nikosia korzystaj z jego możliwości. To tak jak mieć Olka i nie korzystać ze jest to mały lekki system.


Pytanie na ile co ci się przyda to inna rzecz ...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności