Skocz do zawartości

Fotografia i sprzęt fotograficzny


Saiya-jin

Rekomendowane odpowiedzi

75mm jest droższe niż cały mój zestaw fotograficzny w tym momencie. :P Do tego ogniskowa nie jest zbyt wygodna. Już 60mm to dosyć wąsko na cropie, a tutaj mamy crop 2x, nie 1,5x, i do tego dłuższą ogniskową. 60mm na APS-C to odpowiednik 90mm, a już takie 75mm na m4/3 da odpowiednik 150mm.

Edytowane przez Saiya-jin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

75mm jest droższe niż cały mój zestaw fotograficzny w tym momencie. :P Do tego ogniskowa nie jest zbyt wygodna. Już 60mm to dosyć wąsko na cropie, a tutaj mamy crop 2x, nie 1,5x, i do tego dłuższą ogniskową. 60mm na APS-C to odpowiednik 90mm, a już takie 75mm na m4/3 da odpowiednik 150mm.

Przeliczania ogniskowej nie musisz mi tłumaczyc :) Co do 42.5/1.2 in 75/1.8 to bez wątpienia są to drogie obiektywy ale moim zdaniem najlepsze w systemie - 75 do wnętrz nadaje się średnio za to poza nimi sprawdza się świetnie. 42.5/1.7 jest jeszcze lepszy od 45/1.8 ale też trochę drozszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Planuje kupic jakis maly kompaktowy aparacik do amatorskich zdjec z wycieczek rodzinnych. Rozwazam trzy modele samsung nx300 sony alpha5000 i sony hx300. Za ostatnim przemawia super zoom za pozostalymi wymienne obiektywy. Co zanowni koledzy polecaja. Jestem amatorem obecnie zdjecia robie Samsungiem S6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

75mm jest droższe niż cały mój zestaw fotograficzny w tym momencie. :P Do tego ogniskowa nie jest zbyt wygodna. Już 60mm to dosyć wąsko na cropie, a tutaj mamy crop 2x, nie 1,5x, i do tego dłuższą ogniskową. 60mm na APS-C to odpowiednik 90mm, a już takie 75mm na m4/3 da odpowiednik 150mm.

Przeliczania ogniskowej nie musisz mi tłumaczyc :) Co do 42.5/1.2 in 75/1.8 to bez wątpienia są to drogie obiektywy ale moim zdaniem najlepsze w systemie - 75 do wnętrz nadaje się średnio za to poza nimi sprawdza się świetnie. 42.5/1.7 jest jeszcze lepszy od 45/1.8 ale też trochę drozszy

 

 

42,5 1.2 jest fajne, ale kompletnie overpriced - za tysiaka można kupić używaną 85 1.8 do Canona lub Nikona, a to też są spoko obiektywy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

75mm jest droższe niż cały mój zestaw fotograficzny w tym momencie. :P Do tego ogniskowa nie jest zbyt wygodna. Już 60mm to dosyć wąsko na cropie, a tutaj mamy crop 2x, nie 1,5x, i do tego dłuższą ogniskową. 60mm na APS-C to odpowiednik 90mm, a już takie 75mm na m4/3 da odpowiednik 150mm.

Przeliczania ogniskowej nie musisz mi tłumaczyc :) Co do 42.5/1.2 in 75/1.8 to bez wątpienia są to drogie obiektywy ale moim zdaniem najlepsze w systemie - 75 do wnętrz nadaje się średnio za to poza nimi sprawdza się świetnie. 42.5/1.7 jest jeszcze lepszy od 45/1.8 ale też trochę drozszy

42,5 1.2 jest fajne, ale kompletnie overpriced - za tysiaka można kupić używaną 85 1.8 do Canona lub Nikona, a to też są spoko obiektywy

Pojęcie "overpriced" jest bardzo względne - razem z 75/1.8 to jest najlepsze szkło w systemie a niektórzy twierdzą że to ścisłą czołówka wśród dowolnych szkieł. 85/1.8 to nie ta klasa wiec nie wiem czemu je porównujesz. To tak jakbyś napisał ze Se 846 jest overpriced bo audio tenore można mieć za 1/10 ceny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś pomysły co do kompaktu na wakacje w granicach ~400-800 zł.? Mamuśce coś sprawić muszę, a nieszczególnie w takich aparatach się orientuję. Do tego testy często stare i aparatów już nie ma w sprzedaży lub są następcy itd.

Początkowo zawiesiłem oko na dłuższą chwilę na Samsungu WB350F, ale po przeczytaniu jakiegoś testu sama jakość zdjęć wypadła przeciętnie. Może wyszukać coś najjaśniejszego i już? Matryce wszystkie 1/2.3 z tego co widzę w tej cenie.

 

Jakieś podstawowe wymagania (poza jakością zdjęć) to: stabilizacja optyczna, zoom ~x10, duży wyświetlacz. Mile widziane zasilanie z akumulatorków AA, względnie prosta obsługa, wifi czy wymiary poręczne i niewystające bardzo szkło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mayster uogólnił. Chodziło mu o jakość zdjęć adekwatną do ceny i możliwości sprzętu w danej granicy cenowej. Z Zasilaniem z akumulatorków będzie problem. 99,9% ma teraz akumulator który można ładować bezpośrednio kablem przez aparat tudzież w dedykowanej ładowarce.

Przecież wiadomo że nic lepszego tutaj nie uzyska.

Gdybyś zrezygnował z zooma x10 to mógłbyś uderzyć w Olympusa EPL1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

(poza jakością zdjęć)

zoom ~x10

te dwie rzeczy się nie kłócą?

 

 

Nie wiem, Ty mi powiedz :)

 

Mayster uogólnił. Chodziło mu o jakość zdjęć adekwatną do ceny i możliwości sprzętu w danej granicy cenowej. Z Zasilaniem z akumulatorków będzie problem. 99,9% ma teraz akumulator który można ładować bezpośrednio kablem przez aparat tudzież w dedykowanej ładowarce.

Przecież wiadomo że nic lepszego tutaj nie uzyska.

Gdybyś zrezygnował z zooma x10 to mógłbyś uderzyć w Olympusa EPL1

 

Wymienne obiektywy akurat dla tego konkretnego przeznaczenia będą minusem, bo jednak więcej to miejsca zajmuje i wystaje.

Dla jasności - nie szukam aparatu 'do wszystkiego', a faktycznie na wyjazdy tylko... no może raz na rok jakieś zdjęcie się cyknie 'na szybko' czemuś wystawianemu na sprzedaż i tyle. Do reszty mam dwie lustrzanki z peryferiami odpowiednimi. Chodzi o coś funkcjonalnego, poręcznego. Wiele kompaktów w zadanym budżecie ma funkcje, które wymieniłem, więc w zasadzie chodzi o pomoc w wyborze czegoś najsensowniejszego spośród nich pod kątem jakości zdjęć.

 

Zoom x10 to nie jakiś mus, ale jednak na wyjazdach może się jakiś przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

(poza jakością zdjęć)

zoom ~x10

te dwie rzeczy się nie kłócą?

Nie wiem, Ty mi powiedz :)

Mayster uogólnił. Chodziło mu o jakość zdjęć adekwatną do ceny i możliwości sprzętu w danej granicy cenowej. Z Zasilaniem z akumulatorków będzie problem. 99,9% ma teraz akumulator który można ładować bezpośrednio kablem przez aparat tudzież w dedykowanej ładowarce.

Przecież wiadomo że nic lepszego tutaj nie uzyska.

Gdybyś zrezygnował z zooma x10 to mógłbyś uderzyć w Olympusa EPL1

Wymienne obiektywy akurat dla tego konkretnego przeznaczenia będą minusem, bo jednak więcej to miejsca zajmuje i wystaje.

Dla jasności - nie szukam aparatu 'do wszystkiego', a faktycznie na wyjazdy tylko... no może raz na rok jakieś zdjęcie się cyknie 'na szybko' czemuś wystawianemu na sprzedaż i tyle. Do reszty mam dwie lustrzanki z peryferiami odpowiednimi. Chodzi o coś funkcjonalnego, poręcznego. Wiele kompaktów w zadanym budżecie ma funkcje, które wymieniłem, więc w zasadzie chodzi o pomoc w wyborze czegoś najsensowniejszego spośród nich pod kątem jakości zdjęć.

 

Zoom x10 to nie jakiś mus, ale jednak na wyjazdach może się jakiś przydać.

Przydać to się może ale na pewno pogorszy jakość obrazu - jeśli w tej cenie chcesz coś z tolerowalna jakością to zapomnij o dużym zoomie. To ma być używane czy nowy? Z używek mogę polecić Olympusa XZ1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mayster może tak dla kogo ma być ten aparat ?

 

bo z tego co mówisz masz dwie lustrzanki. Jeśli dla Ciebie zauważysz drastyczną przepaść w jakości zdjęc po pierwsze dlatego że obiektywy z dużymi zoomami w kompaktach to kiepskie optycznie konstrukcje to raz a dwa przepaść w matrycy . Ustalmy więc szczegóły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam drobny problem. Mam w domu statyw Fotomate VT-9221, taki : http://www.fotograficzneakcesoria.pl/vt-9221-profesjonalny-statyw-video-171cm,id118.html ale zginęła płytka montażowa/ szybkozłączka. Tym samym nie da się nic zamontować na statywie, idzie gdzieś dokupić taką płytkę ?

Ewentualnie mam pomysł aby kupić jakąś mała uniwersalną i skleić to z statywem na stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję zaatakować szwagra aby wyciął metalowa płytkę pod wymiar, na to podkładki i wspawam nakrętkę montazową 1/4 :-D. Ewentualnie zamówię jakiś zbliżony na aliexpress i spróbuje pokombinować jak dopasować.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@retter: Też na dobre wdepnąłem w stałki, poza jednym wyjątkiem - 10-18mm stm (w swojej cenie szkło nie mające konkurencji). Pasek jest od pentaxa bo canonowski gdzieś mi się zapodział. A to nie lapek tylko tablet asusa z klawiaturką.

O jaaa jakie tanie :D sprawdza się? Jak ma się jakość szkieł elementów i złożenia? Jak to ma się do s10-20 ?

PS przyklejam tu bo to temat bardziej akuratny do rozmów o sprzęcie foto. Czas zmienić tematykę a nie tylko słuchawki dapy ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@retter: Też na dobre wdepnąłem w stałki, poza jednym wyjątkiem - 10-18mm stm (w swojej cenie szkło nie mające konkurencji). Pasek jest od pentaxa bo canonowski gdzieś mi się zapodział. A to nie lapek tylko tablet asusa z klawiaturką.

O jaaa jakie tanie :D sprawdza się? Jak ma się jakość szkieł elementów i złożenia? Jak to ma się do s10-20 ?

PS przyklejam tu bo to temat bardziej akuratny do rozmów o sprzęcie foto. Czas zmienić tematykę a nie tylko słuchawki dapy ....

 

Czy się sprawdza? Za te pieniądze nie mam zastrzeżeń. Jakość szkieł jest zaskakująca dobra (w tym segmencie i klasie sprzętu). Długo nie mogłem się zdecydować między nim a samyangiem 14mm ale canon okazał się być tańszy i bardziej uniwersalny. Ponadto jest bajecznie lekki bo cała konstrukcja to nie najgorszej jakości plastik (tak, bagnet też) ale mi to nie przeszkadza. Sigma 10-20 jest w każdym calu lepiej wykonana ale czy lepsza optycznie? Nie powiedziałbym. Poniżej kilka moich sampli z tej zabaweczki:

 

post-46487-0-16962400-1431537049.jpg

post-46487-0-82431400-1431537053.jpg

post-46487-0-22562400-1431537052.jpg

Edytowane przez PEN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mega niektore foty

 

Nom, ale moja rada to darować sobie pusty spam dla nabicia limitu postów w Komisie. Tym samym przyszłe posty będę obserwował pod kątem merytoryki. Życzę miłego wieczoru.

EDIT: Niet pajumaju pa polski? No to tri dni blokady postowania + %.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem a6000 i jestem średnio zadowolony. Przede wszystkim nie ma jakiejś przepaści na wysokim iso między moim starym D5000 a a6000. Wkurzają pewne detale - brak zaślepki na gorącą stopkę, słaba bateria, brak ładowarki w zestawie. Wybieranie punktu AF to ból w dupie. Nie testowałem jeszcze automatycznego wykrywania twarzy (ostrzenie na bliższe oko?). Bardziej lubiłem Tamrona 60mm niż SEL 50mm (aberruje i ogólnie jest "taki se"). Na plus na pewno autofocus.

Jakbym jeszcze raz podejmował decyzję, to chyba poszedłbym w używanego D300. Fuji wygląda ciekawie z 56mm f/1.2, ale szkło nie wchodzi w makro, a ja akurat to lubię, bo dodaje to dużo charakteru zdjęciom portretowym.

 

Ekranik odchyla się też w dziwny sposób. Nie można go obrócić do przodu. G7 ma małą matrycę. Jeśli inny bezlusterkowiec, to może jakiś Fuji.

 

Edytowane przez EvilKillaruna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było brać G7 ;-) Ale brakiem zaślepki na gorącą stopkę mnie rozwaliłeś

No co ważny dodatek żeby stopka się nie rysowała, nie używasz? no jak możesz.

Na stopce musi być albo zaślepka albo lampa aby wyglądało PRO :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności