Skocz do zawartości

Fotografia i sprzęt fotograficzny


Saiya-jin

Rekomendowane odpowiedzi

A co do sigmy, bardziej jestem ciekaw bf itp.

Z tym związane jest kilka spraw:

1. Szkła systemowe (Canon pod Canonem, Nikon pod Nikonem) też bardzo często mają bf/ff (nawet L-ki!). Dla mnie jest to już na tyle naturalne zjawisko jak to, że żeby zrobić zdjęcie należy wcisnąć spust migawki

2. W 70d na szczęście z powrotem jest mikroregulacja (była w 50d, nie było w 60d) i w wielu przypadkach ona się na tyle wystarczająco sprawdza, żeby nie trzeba było dalej kombinować

3. Te nowe Sigmy można wpiąć w Sigma USB Dock i sobie wyregulować dokładnie na różnych ogniskowych (żadne szkła systemowe tego nie umożliwiają ;-))

4. Oczywiście w ogólnym rozrachunku Sigma może trafiać rzadziej i może ostrzyć wolniej, ale według mnie jej właściwości optyczne (w tym światło) spokojnie to rekompensują

 

 

Według mnie to przede wszystkim trzeba wiedzieć jak błyskać i jak obrobić, a nie czym błyskać. według mnie tutaj taka najzwyklejsza parasolka się średnio sprawdzi (mam taką), chyba trochę za małe źródło światła do takiego efektu (ja próbowałbym użyć softboksa, nawet małego). A do softboksa już chyba lepiej wziąć normalną studyjną lampę błyskową, a nie reporterską yongnuo (mam taką jedną trójkę). Plus yongnuo jest taki, że mają wbudowane odbiorniki radiowe (wersja III tych lamp)

 

Nad 85mm też się ostatnio zastanawiam, tyle że Nikonowską.

ja też, tylko ceny używanych mnie odstraszają - nowy netto wychodzi taniej

Edytowane przez Jackzor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do zrobienia takiego zdjęcia, jak tamto coś takiego albo takiego http://www.quantuum.pl/modyfikatory-oswietlenia/modyfikatory-oswietlenia-softboxy/39-softbox-oktagonalny-octa http://www.quantuum.pl/modyfikatory-oswietlenia/modyfikatory-oswietlenia-softboxy/31-softbox-prostokatny z jakąś lampą studyjną (raczej nie mocniejszą niż czterysta, bo ludzie kupują najmocniejsze, na jakie ich stać, a potem się dziwią, że mają za dużo mocy, której nie mogą skręcić) i oczywko statyw do tego potrzebny. Na tył - światło konturowe - wystarczy wyżej wymienione yongnuo. Taki zestaw też trzeba oczywiście w jakiś sposób wyzwalać


A ktoś nie chce Nikona D7000 z Nikonem 18-55 3.5-5.6 VR a.k.a. zatyczka do body? On ma według mnie lepszą matrycę niż Canon 5d2 i 7d :huh:

Edytowane przez Jackzor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te studyjne qantuumy z amatorskich serii są spoko ale ich typowo studyjne przeznaczenie zmusiło mnie do wyboru ww ym560 mk3 ( od niedawna mam 4 takie i są super ). 85mm 1.8 ef Canona to obecnie mój ulubiony obiektyw. Lepiej wykonany od 50mm 1.4 i lepszy optycznie. Oczywiście na 1.8 jest lekkie mydło ale wystarczy przymknąć do 2.8 i mamy szkło tak ostre, że można się pociąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Canonowych szkieł podobają mi się obiektywy makro - 60mm i 100mm. Z tego drugiego można obejrzeć też fajne portrety (np. Movember na nikoniarzach). Oba nieziemsko ostre (a może ludzie, których oglądałem trafili takie sztuki?). Mam Tamrona 60mm, ale mój wydaje mi się nie być tak ostry (za to lubię jego plastykę i bokeh). Może to kwestia umiejętności.

 

Te Quantuumy to też błyskowe lampy? Kurczę, jak na to wszystko patrzę, to chyba się nie pomieszczę z tym w domu. Może lepiej wynająć po prostu studio. Zwłaszcza, że zdjęcia robię typowo amatorsko i raczej rzadko.

Jackzor, a na D7000 nie narzekasz? Było sporo narzekań na AF i olej. Teraz można go kupić w atrakcyjnej cenie, a na D7100 trochę mi kasy szkoda, bo niedawno była akcja cashback, więc żal ściska cztery litery wydawać 400 zł więcej niż miesiąc temu.

Edytowane przez Saiya-jin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba nieziemsko ostre (a może ludzie, których oglądałem trafili takie sztuki?). Mam Tamrona 60mm, ale mój wydaje mi się nie być tak ostry (za to lubię jego plastykę i bokeh). Może to kwestia umiejętności.

 

Te Quantuumy to też błyskowe lampy? Kurczę, jak na to wszystko patrzę, to chyba się nie pomieszczę z tym w domu. Może lepiej wynająć po prostu studio. Zwłaszcza, że zdjęcia robię typowo amatorsko i raczej rzadko.

Jackzor, a na D7000 nie narzekasz? Było sporo narzekań na AF i olej. Teraz można go kupić w atrakcyjnej cenie, a na D7100 trochę mi kasy szkoda, bo niedawno była akcja cashback, więc żal ściska cztery litery wydawać 400 zł więcej niż miesiąc temu.

 

Po pierwsze umiejętności - trzeba wiedzieć, jak rozkłada się głębia ostrości, żeby wyszło co się chce, jak ustawić, żeby wyszło co się chce, no i mikrokalibrować też trzeba ;-)

Po drugie obróbka i zmniejszenie zdjęć - przy odpowiednim wyostrzaniu (pół minuty w LR) można uratować sporo zdjęć w ten sposób, że wyglądają na bardzo ostre, mimo że w oryginale takie nie są. Zmniejszanie zdjęć i wyostrzanie po zmniejszeniu też daje bardzo dobry efekt.

Po trzecie mogli trafić ostre sztuki.

To zdjęcie nie było ostre co do piksela, ale po zmniejszeniu wygląda dla mnie bardzo w porządku (pod kątem ostrości, bo komprecha zjadła jakość tak czy siak) https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/t31.0-8/10700477_757329284326691_38146538556575746_o.jpg

 

Jeśli nie masz wcale doświadczenia i nawet nie wiesz, co wybrać, to rzeczywiście lepszym rozwiązaniem może być wynajęcie studia bądź kupienie po prostu parasolki ze statywem za kilkadziesiąt złotych i wykorzystanie lampy systemowej - to też może dać bardzo fajne efekty

 

Długo używałem tego D7000 i zdecydowanie nie narzekałem - przez cały ten czas podpiąłem do niego sporo różnych obiektywów i nigdy problemów z AF, najwyraźniej mojej sztuki to nie dotyczy. Co do oleju to problem występuje, choć dla mnie w mało przeszkadzającej formie - po prostu raz na 20-30 tysięcy klapnięć wypada wyczyścić matrycę (koszt 30 zł w serwisie) + problem widać dopiero od przysłony ~8, więc w większości zastosowań, gdzie przysłonę otwieramy szeroko lub bardzo szeroko nawet tego nie widać.

...to jest problem promocji - potem nie ma komu kupować w normalnej cenie ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ostrość, to bardziej w kontekście makro. Widziałem po swoich zdjęciach, że były nawet ostre, ale jak ktoś kiedyś wrzucił zdjęcie z Canona 60mm, to aż oczy krwawiły. Taka żyleta. Tyle, że w makro dochodzą problemy z GO i zmieszczeniem w niej obiektu. Możliwe, że po prostu ci kanonierzy mieli większe umiejętności. Ja waliłem zawsze z ręki, a oni może znaleźli robala rano i strzelili fotę ze statywu.

 

Z lampami nie mam żadnego doświadczenia i nie wiem właśnie czy takie domowe studio nie byłoby przerostem formy nad treścią. :P Tym bardziej, że pomimo jakiegoś tam zainteresowania fotografią... nie bardzo mam komu robić zdjęcia.

 

A jak z jakością filmowania na D7000? Do tego też chciałbym od czasu do czasu używać aparatu. Niedługo wyjdzie chyba następca D7100. Może wtedy ceny obecnego topowca DX spadną.

Edytowane przez Saiya-jin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z jakością filmowania na D7000? Do tego też chciałbym od czasu do czasu używać aparatu. Niedługo wyjdzie chyba następca D7100. Może wtedy ceny obecnego topowca DX spadną.

 

Nie mam pojęcia, nigdy nie wyprodukowałem żadnego filmu z D7000; ale pewnie youtube i vimeo pokazują, że można nim nagrać fajne rzeczy. Może wyjdzie, może nie wyjdzie, może spadną, może nie spadną, tak zawsze można :woot:

Edytowane przez Jackzor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście podoba mi się Leica M i w ogóle obrazek taki analogowy, miękki (ale to nie ta kasa zupełnie). Generalnie skłaniam się ku aparatowi który jest mniejszy i nie trzeba taszczyć ze sobą sprzętu.

 

Gdybyś się przekonał do analogu, to za 6-7k jesteś w stanie kupić Leicę M6 TTL + Summilux'a 50 1.4 non-asph srebrnego lub 35/2 Summicron'a non-asph.

Ewentualnie, M8 za 1100-1300USD z EU, + jakiś Zeiss lub Voightlander.

Dużo dobrego mówi się też o nowym Sony A7 + Zeiss, choć optycznie jest to nieco inny obraz przez charakter szkieł Zeiss'a.

Ewentualnie PEN/NEX + np. Canon Fd 85 1.2 L + jakiś tele L-ka lub 35-tka Zeiss'a.

Jeżeli zależy Ci na kompaktowych wymiarach i obrazie typu Leica M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chciałbym wykonać podobne zdjęcie. Co jest do tego potrzebne od strony oświetleniowej? Dwie lampy? Jakie? Softbox? Jak duży? Jakieś statywy? Polecacie coś o dobrym stosunku cena/jakość do domowego pstrykania?tn_safe_image.jpg

Z lamp - YN560 II / III wystarczą - 2 lub 3 sztuki. Do tego wyzwalacz np. Yn560-tx, dwa statywy i parasolki. Na zdjęciu masz wykorzystane dwie lampy. Jako światło główne, po prawej, lampa z parasolką lub softboxem a jako kontra, po lewej, za modelem, druga lampa bez modyfikatora.

 

50mm 1.4 lepiej sobie odpuścić i wziąć odpowiednik sigmy jeśli już musimy mieć jasne 50mm. Mnie nie było na sigme stać więc z ww szkła przesiadłem się na 40mm 2.8 stm, nie żałuję.

 

Czyli ogólnie coś takiego?

http://fripers.pl/product_info.php/info/p3340_Zestaw-Strobisty-XL-2xYN560III--RF603--statywy--parasolki--uchwyty.html

 

Nad 85mm też się ostatnio zastanawiam, tyle że Nikonowską. Za to Sigmę 10-20mm chyba sprzedam.

 

Jeśli chodzi o ten zestaw z Fripersa jest bardzo dobry. Mógłbyś zamiast wyzwalacza Rf-603 odrazu kupić sobie wyzwalacz i sterownik w jednym

yn-560 http://fripers.pl/product_info.php/info/p4657_Wyzwalacz-radiowy-Sterownik-Yongnuo-YN560-TX-do-Canon.html

dopłacasz jakieś 100-150zł ale masz dzięki temu steronik dzięki któemu możesz regulować moc każdej lampy.

Polecam takie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niezły mam mętlik.

 

Czyli:

 

1-2 statywy

1 softbox (jaki?)

dwie lampy yougno (które?)

nadajnik radiowy?

 

Chciałbym się zmieścić w 1200 zł. Ewentualnie jedną studyjną, jedną reporterską, tylko wtedy potrzebowałbym dwóch nadajników i dwóch body, żeby to odpalać? :D

Edytowane przez Saiya-jin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie warto ładować się w takie starocie ?

1.

http://allegro.pl/canon-30d-body-i5147352828.html

2.

http://allegro.pl/canon-eos-30d-i5121404664.html

 

Dla kogoś kto rozpoczyna przygodę z lustrzankami. Ogólnie to czytałem, że 30d a 40d nie dzieliła przepaść i w zasadzie są to bardzo podobne konstrukcje ( z tym, że 40d jest znacznie droższe od 30d)

Edytowane przez Dawid06
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jackzor - Ja rozumiem, ze Ty, wielki profesjonalista nawet byś nie tknął takiego prostackiego, dostępnego dla plebsu body, ale jak ktoś pyta o różnice miedzy 30D a 40D, to raczej profesjonalista nie jest. Ja odradzam na początek pakowanie sie w coś ponad 50D/D300., bo to nie ma sensu. D90/550D wystarczy moim zdaniem w 100%, bo to są względnie proste, ale i dobrze wyposażone puszki. 40D tez sie nada, zwłaszcza swietnie sie sprawdza pod katem szumów, ale ma pewne ograniczenia (brak video, b. słaby LCD) i je trzeba znać. Trudniej znaleźć tez sztukę w dobrym stanie i ze względnie małym przebiegiem (ja bym szukał Max do 25-35k).

 

Do tego zależnie od zastosowań: 40/2.8, 18-135, 15-85 itd. Jak będzie ograniczał, to będziesz wiedział w jakim kierunku chcesz iść.

 

@Dawid06: Ten 30D wygląda, jakby miał coś z lampa - fabrycznie ona trochę wystaje, ale nie aż tak. Chyba, ze to tak pod katem sie tylko wydaje. 40D ma pare obić, wiec moim zdaniem to go dyskwalifikuje - biorąc pod uwagę pancerne body, raczej trudno go uszkodzić.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jackzor - Ja rozumiem, ze Ty, wielki profesjonalista nawet byś nie tknął takiego prostackiego, dostępnego dla plebsu body

Jeśli o to chodzi, to ja ostatnio zaczynam kochać bezlusterkowce i nie mówię o aparatach w cenie a7s. Małe i lekkie, a w większości przypadków jakość niegorsza niż ta z DSLR-ów, byle nie z ciemnotami typu odpowiedniki takich canonowych 18-135 czy 15-85

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy na forum jakichś posiadaczy Canona 7d? Zamierzam kupić używkę i nie wiem na co można się naciąć :)

Znam dwa egzemplarze 7D:

-jeden ma cztery różowe skazy na matrycy na środku kadru,

-drugiemu cały czas świeci się jeden punkt ostrości (chyba uszkodzony)

 

Dlaczego akurat 7D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności