Skocz do zawartości

dawdi17

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, jak w temacie. Szukam zewnętrznej karty dźwiękowej, która podpinając pod amplituner będę słyszał DTS bądź Dolby Pro logic II (te standardy obsługuje mój amplituner, Yamaha HTR - 5930). Na laptopie korzystam z XBMC i po HDMI puszczam film na tv. Ale brakuje mi tego efektu przestrzennego by w pełni cieszyć się filmem w hd. Muzyki też lubię posłuchać, głównie rock i metal, pliki we flacu bądź z płyty cd. Doradzicie coś? Niestety budżet mocno ograniczony, właściwie Maya U5 już go przekracza, ale jeśli obsługuje wspomniane przeze mnie formaty to chyba ją wybiorę, ewentualnie prosze o inne propozycje. Na oku jest też Asus Xonar U3. Chociaż on mi się wydaje słabszy od Mayi, ale przynajmniej mam gwarancje, że obsługuje to co chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karta dźwiękowa nie ma nic wspólnego z DPL, dźwięk DPL nie bierze się z karty dźwiękowej, tylko musi zostać przygotowany (zmasterowany) jako DPL :)

 

jeśli przykładowo amplituner posiada dekoder Dolby to oglądając film DVD wybierz ścieżkę dźwiękową przygotowaną jako DPL :)

 

jeśli MUSISZ jakoś uzyskać DPL, to pod warunkiem że odtwarzasz ścieżkę 5.1, przykładowo w ustawieniach ffdshow doszukaj się zakładki "mixer" i wybierz "downmix 5.1 do DPL"... oczywiście ma to sens tylko jeśli masz kabel stereo, jeśli możesz puścić "pełne" 5.1 na wzmacniacz to oczywiście lepiej to zrobić :)

 

jeśli zaś masz głośniki stereo, to potrzebujesz filtru sztucznie "uprzestrzenniającego" dźwięk (np. "filmowe" filtry SRS), a nie DPL jako takiego :)

 

oczywiście możesz spróbować zrobić jeszcze coś innego - jeśli amplituner obsługuje DPL, to może da się włączyć "na siłę" dekoder DPL - wtedy z byle czego powinien przynajmniej próbować uzyskać dźwięk przestrzenny (efekt może być różny - od zadowalającego po zwyczajnie kiepski)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak -> wygrałem tą aukcję http://allegro.pl/kolumny-do-kina-5-1-bcm-eltax-nie-jamo-jbl-i2770493763.html. Te głośniki chcę podłączyć do wspomnianego amplitunera. Na laptopie korzystam z XBMC, w którym można zaznaczyć opcje "wzmocnik głośność przy downmixie", "odbiornik obsługuje Dolby Digital (AC3)", "odbiornik obsługuje DTS" no i "wyjściowe urządzenie audio". Na laptopie mam wyłącznie zaintegrowaną kartę Realteka, która nie obsługuje choćby 5.1 a chcę to zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz - karta nie musi niczego obsługiwać :)

 

DPL to po prostu dźwięk stereo (dwa kanały), który "zakodowany" jest w specjalny sposób - tak, że odpowiedni dekoder (dekoder Dolby) jest w stanie "odtworzyć" zeń dźwięk 5.1

 

jeśli więc masz pod ręką jedynie kabel stereo, to wystarczy zainstalować jakikolwiek dekoder dźwięku, który pozwala na downmix 5.1 do DPL - kabel podpinasz do amplitunera, na amplitunerze włączasz dekoder DPL i podpinasz głośniki 5.1... i tyle, mając tylko kabel stereo masz dźwięk 5.1 :)

 

jeśli zaś chcesz mieć "prawdziwe" 5.1, to z kolei można puścić dźwięk cyfrowym kablem SPDIF (zrobić passthrough) a chyba każda, nawet zintegrowana, karta dźwiękowa na to pozwala...

 

chodzi mi tylko o to, że być może dodatkowa karta stanie się niepotrzebnym wydatkiem, chyba że koniecznie chcesz się podłączyć trzema kablami (przód, tył, centralka+woofer) do amplitunera... ale to z kolei nie ma nic wspólnego z DPL ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie tu jest problem. Otóż w laptopie nie mam wyjścia cyfrowego. Jest tam zwykła zintegrowana karta dźwiękowa Realtek HD Audio. Po wielu dniach zmuszenia kompa do odtworzenia dźwięku 5.1 i czytaniu i pisaniu na różnych forach dostałem w końcu taką oto odpowiedź "Realtek ALC269 nie jest układem wspierającym dźwięk 6 kanałowy, co najwyżej 2+2." co właściwie ucięło moje dalsze poszukiwania "darmowego" rozwiązania. W związku z tym, że w końcu udało mi się kupić "lepsiejsze" głośniki od moich poprzednich chciałbym również poprawić dźwięk wogóle. A na Mayi jest wspomniane przez Ciebie wyjście cyfrowe, napewno lepszy dźwięk uzyskam nią niż moją integrą, obsługa 5.1. Zaczynam rozumieć, że mi wystarczy "Wyjście cyfrowe: optyczne / PCM, AC3 PassThrough (Windows XP/VISTA/7)" (cytat ze specyfikacji Maya U5), tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności