Skocz do zawartości

Zewnętrzna karta dźwiękowa z Dolby Headphone


TheTester

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W związku z tym, że ostatnio zmieniłem chłodzenie karty graficznej na potężniejsze i tym samym skuteczniejsze, moja mała płyta główna straciła możliwość utrzymania karty dźwiękowej na PCI-E. Przez chwilę miałem nadzieję, że uda mi się przeżyć na karcie zintegrowanej (w końcu technologia cały czas idzie do przodu), ale dźwięk jaki oferuje ALC892 niestety mnie nie zadowala.

Dlatego mam teraz tak naprawdę trzy opcje:

  1. Zmienić wiatrak na cieńszy - normalnie wiatraki mają 25mm, ale Scythe wypuścił 120x12mm. Jutro ma dojść, ale i tak może się okazać, że będzie za mało miejsca...albo po prostu zbyt głośno lub nie wystarczająco wydajnie. ;)
  2. Zakupić zewnętrzną kartę dźwiękową. Rozpiska poniżej.
  3. Nic nie robić i żyć z integrą - wolałbym oczywiście tego uniknąć. :D

Problemem karty zewnętrznej jest to, że przyzwyczaiłem się jednak do Asus Xonar DX, który pomimo problemów ze sterownikami, okazuje się bardzo fajną kartą. :) Dlatego szukam czegoś co będzie jakościowo odpowiadać co najmniej Xonar DX i jednocześnie musi posiadać Dolby Headphone, z którego zawsze korzystałem. Bardzo dużo gram i słucham muzyki. Jedno i drugie na słuchawkach (w tej chwili KOSS UR-40, ale pod choinkę sprawię sobie *chyba* coś lepszego). Budżet mam taki, że starczyłoby mi na Audiotrack Prodigy Cube, szczególnie że Xonara planuję sprzedać w takiej sytuacji. Tylko, że Cube nie posiada DH z tego co się orientuje. Jest coś takiego jak Asus Xonar U1 i U3, ale ciężko mi zaufać tak małym urządzeniom, patrząc na to że płytka DX jest znacznie większa i cała zawalona elektroniką. Czy są może jeszcze jakieś inne możliwości? Jak się mają jakościowo U1 i U3 w stosunku do Xonar DX?

 

Pytanie bonusowe: Czy są jakieś miejsca we Wrocławiu, gdzie można sprawdzić działanie np. takiego Cube?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem tego Xonara i z tego co pamiętam można go podłączyć pod każde złącze PCI Express. Zakładam że podłączasz pod PCI-E x1 czyli to najmniejsze, które jest zazwyczaj najwyżej na płycie gł. i dlatego nie mieści Ci się chłodzenie. Jak masz jeszcze jakieś wolne złącze PCI-E to wepnij tam kartę, nawet jeśli slot jest sporo szerszy od pinów na Xonarze. Wydaje mi się że nie powinno się też nic stać jeśli wepniesz ją w zwykłe PCI które prawie na pewno masz wolne. Jeśli nie będzie działać to raczej nie wybuchnie, ale to na własne ryzyko. Ale tak nawiasem mówiąc to po co wymienić to chłodzenie? Temperatura na karcie spadła o kilka stopni i co z tego? Po co sobie stwarzać problemy? O Dolby Headphone już nawet nie wspomnę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że do dowolnego PCI-E to ja wiem. Teraz karta zamocowana była najdalej od grafiki jak się da i wcale nie było to x1. Sęk w tym, że mam płytę micro-ATX, a co za tym idzie o jedno złącze mniej.

Chłodzenie zmieniłem po pierwsze ze wzg na temperatury (mniej istotne), po drugie ze wzg na generowany hałas. Teraz mam cicho i chłodno (20 stopni różnicy), gdy wcześniej hałas można było porównywać do suszarki. Co prawda wyciszyłem obudowę matami, ale nie pomogło to wystarczająco. Po prostu drażni mnie nadmierne natężenie dźwięku. ;) Gdyby mnie było stać, to bym się w wodne chłodzenie wyposażył...ale niestety zbyt droga to przyjemność...może jak kiedyś w lotka wygram. ;)

 

Tak naprawdę nie wiem czy potrzebuję DH. Zawsze miałem go włączonego, bo bardziej mi się podoba jak dźwięk jest gdzieś po środku niż po bokach. Gdybym był pewien, że brak DH nie będzie mi sprawiał problemów, to pewnie bym Cube sobie sprawił, bo poczytałem o nim pozytywne opinie. Swoją drogą zewnętrzna karta ma też swoje inne zalety - sporo czasu jednak spędzam w pracy (1/3 doby), gdzie też sporo słucham muzyki...na integrze oczywiście, więc mógłbym nosić ze sobą kartę tak samo jak słuchawki. :)

 

Karta zintegrowana jest strasznie słaba...mój przenośny grajek znacznie lepiej sobie radzi z generowaniem dźwięku.

Edytowane przez TheTester
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm...Chyba nie napisałem tego wystarczająco jasno. ;)

Moja płyta nie posiada w tej chwili żadnego wolnego złącza z rodziny PCI (inna sprawa, że tylko PCI-E mam ;P). Karta graficzna z chłodzeniem okupuje cale wolne miejsce. :) Gdyby to było pełne ATX, to by jeszcze na pewno jeden slot był wolny. Także naprawdę nie jestem wstanie upchnąć nic więcej do środka. Mógłbym oczywiście zdemontować chłodzenie i przywrócić suszarkę, ale...jakoś wolę ciszę. :)

 

Już nawet zastanawiałem się czy może kątowe przejściówki są na PCI-E, tak jak na PCI, ale one mają 45 stopni, a w ten sposób wlazłbym na zasilacz. :D

 

Najbardziej to bym sie ucieszył gdyby ktoś mi powiedział czy gdzieś można sprawdzić jak gra Cube albo inny wynalazek tego typu. Dzięki temu wiedziałbym czy DH uważam za potrzebne tylko ze wzg na wypadkową przyzwyczajeń i słabości karty zintegrowanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. :) W międzyczasie znalazłem już kilka aukcji (m.in podaną powyżej) i innych źródeł. Teraz próbuję wybadać jaka jest max możliwa długość takiego przedłużacza, bo mam wizję przełożyć kartę do wolnej zatoki 5.25" i w ten sposób mieć wygodny dostęp do wszystkich wyjść. ;) Normalnie takie kable mają po 10-30cm razem z końcówkami. Gdzieś mi mignął wpis, że gdzieś był nawet 1m, ale kosztował sporo. Nie wiem też czy to na pewno to samo było. Na ebay widziałem aukcje, w której można było niby zamówić nietypową długość, ale nie było podanego zakresu. Także będę walczył, bo tak czy siak jakoś się jednak mojego DX uda zamontować. :)

BTW Moja obudowa jest tylko ma micro-ATX i mini-ITX, więc nie posiada nadmiarowych wyjść. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie szalej z długością - takie nieekranowane kable marnej jakości mogą spowodować wszystko: od szumu i trzasków, przez niestabilną pracę i bluescreeny aż po uszkodzenie podłączonego urządzenia...

 

... teoretycznie, w praktyce może się okazać że nic takiego nie ma miejsca

 

przynajmniej tak bywało za czasów ISA i PCI, może teraz nie ma już takich problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logicznym się wydaje, że takie "przedłużanie" slotu to utrata jakości. Na płycie głównej wszystko jest tak ułożone, żeby zmniejszyć czas dostępu, uniknąć różnego rodzaju zniekształceń, zakłóceń etc. etc. Nie polecałbym tego.

Edytowane przez aroaro1993
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony tak, ale z drugiej...USB też ma max długość, a jednak da się przedłużać. Płyta główna to z jednego strony czasy opóźnień, a z drugiej po prostu upakowanie wszystkiego na jak najmniejszej powierzchni. Gdyby opóźnienia miały aż tak znaczenie w przypadku długości ścieżek, to najlepiej byłoby pakować wszystko na pico-TIX ;).

Na pewno ograniczenie jakieś jest, bo przy pewnej długości będzie powstawać zbyt dużo błędów i korekcja sobie nie poradzi. Tylko właśnie muszę znaleźć odpowiedź na to ile ten max wynosi dla połączenia PCI-E x1. I czy ewentualna kwestia spadku wydajności będzie mieć dla mnie znaczenie w przypadku karty dźwiękowej, która nie potrzebuje takiego transferu jaki oferuje to złączne.

 

Dziękuję jednak wszystkim za opinie i sugestie. :) Nadal nie znalazłem co prawda odpowiedzi, ale jestem bliżej. W skrajnym przypadku kupię dwie 19cm i sprawdzę co się stanie jak się je zepnie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można kupić np. 2 takie, ale takie rozwiązanie raczej nie jest wskazane.

 

kupując dwa po pierwsze dodajemy jedno problematyczne miejsce (styk pomiędzy oboma), po drugie długość się nie zmienia, a to ona jest problemem

 

Z jednej strony tak, ale z drugiej...USB też ma max długość, a jednak da się przedłużać.

 

tak, ale na zasadzie "jakoś to będzie" - niektóre urządzenia działają w ten sposób, inne nie :)

 

jeśli nie wiąże się to z nadmiernymi kosztami, to warto spróbować, bo efekt może być zadowalający

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupując dwa po pierwsze dodajemy jedno problematyczne miejsce (styk pomiędzy oboma)

 

tak, ale na zasadzie "jakoś to będzie" - niektóre urządzenia działają w ten sposób, inne nie :)

Też właśnie o tym myślałem. Dlatego szukam oferty jakiejś gdzie można zamówić "dowolną" długość...albo samemu zrobić.

Na pewno będę w ten czy inny sposób testował. Jak dziś nie znajdę żadnych ciekawych informacji, to zamówię dwa lub trzy takie pasemka i zobaczymy co z tego wyjdzie. :P

Edytowane przez TheTester
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności