Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Wódki, whiskey i inne mocne alkohole


Dszeffko

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji faktu, ze mam obecnie kilka niezłych butelek postanowiłem im wszystkim zrobić notki degustacyjne oraz fotki. Zaczynamy z grubej rury.

 

Pół roku od otwarcia butelki zdecydowałem się na jej opis. Moja pierwsza butelka z pojedynczej beczki (singiel cask) ale nie jedna z pierwszych o mocy beczki (cask strenght).

 

GlenDronach 13 CS 2003 13 years old 54,6% 
Zapach: słodki, kandyzowane wiśnie, keks świąteczny, lakier do drewna, skóra

Smak: oleistość, rozgrzewająco, dojrzała śliwka węgierka, figi, wiśnie, karmel, drewno, skórka cytrynowa 
Finisz: długi, mocno trzymający się języka, czerwone owoce, słodki, przechodzący w drewno nasączone wiśnią

Ocena: 89/100

 

1C881376-EE86-4B68-9DAC-C9FEA8EE1B4A.jpeg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Palpatine cholera wytargales kolejną butle, która zaprząta już jakiś czas moja głową 😛

wlasnie gdzieś trafiłem na porównanie tej konkretnie wersji cask #5480 vs #887 i odrobinkę wg tego opiniodawcy 5480 jest lepszy. Pewnie co osoba to opinia, nie jest to przepaść tylko minimalne niuanse. No i zakup 15YO i 18YO bo nie wiem czy nie szarpnę sobie tego cs’a teraz 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, wdehe napisał:

piłeś rozcieńczaną woda?

jeśli nie, to czy przy takiej mocy nie wali alkoholem po migdałkach?

Zwykle piję bez, ale ta konkretna butelka bardzo dobrze reaguje na łyżeczkę wody. Moc spada do ok 50% i wychodzi cała masa słodyczy, karmelu i czerwonych owoców.

Może nawet zasługuje na oddzielny opis. Co do mocy, to alkohol jest pod kontrolą i w tym przypadku jest bardziej nośnikiem smaku niż grzejącym w rurę. Ciężej wypić na czysto balentyne ;)

 

7 minut temu, disaster3 napisał:

wlasnie gdzieś trafiłem na porównanie tej konkretnie wersji cask #5480 vs #887 i odrobinkę wg tego opiniodawcy 5480 jest lepszy. Pewnie co osoba to opinia, nie jest to przepaść tylko minimalne niuanse. No i zakup 15YO i 18YO bo nie wiem czy nie szarpnę sobie tego cs’a teraz 😉

Jeśli się różnią to niuansami. Ale fakt tę konkretną beczkę wybrał M&P. Ktoś pojechał tam, przetestował kilkadziesiąt beczek i wybrał tę która wg niego była najlepsza.

Myślę, że co nie kupisz będziesz zadowolony. Piłem 11 years i dwie 13 i wszystkie były smaczne.

Edytowane przez Palpatine
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Springbank 15 46%

Zapach: złożony, słodki delikatny dym ogniskowy, zupa warzywna, wiśnie, ananas, sól 
Smak: oleisty, wytrawny, świąteczny keks, przechodzi w słodycz wiśnie, ananas, sól, drewno

Finisz: długi, słodki, wiśniowy, ananas,  czarna czekolada, skóra, długo trwający dym otulający cały smak. 
Ocena: 88/100
 

 

D28CCA93-C4F0-4052-BBF4-D50F3BDDC372.jpeg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy wieczór spędziłem tak:

 

qy3QTW1l.jpg

 

Blanton'S Original Single Barrel 46,5%
Nos: słodki, waniliowy, trochę karmelu, troszkę owoców
Smak: przedłużenie nosa, lekki, smaczny, jakieś przyprawy (cynamon?), trochę toffi, dojrzałe owoce, cytrusy (pomarańcze)
Finisz: średni, trochę czekolady, dębiny

Konkluzja, bardzo smaczny bourbonik, i bardzo fajnie smakuje, taki niezobowiązujący, lepiej ogarnięty niż np. Wild Turkey Barrel Proof tylko no właśnie, przepaść cenowa jest bardzo duża. Indyka można wyrwać w ok. 120 PLN a Blanton's podchodzi pod 300 i tutaj pojawia się pytanie czy warto? Jako całość jest dobry ale czy aż tak dobry aby szarpać się na całą butle? 

 

Old Pulteney 17YO 46%
Nos: słodki, owocowy, czuć jabłka, gruszki, cytrusy, w tle majaczy wanilia, jakiś dymek
Smak: pełny, słonawy (sól morska), słodkie owoce, trochę dymu, trochę owoców
Finisz: niezbyt długi, ale powyżej średniej, zostając na języku, można wyczuć aromaty drewna, jest słono, ale nadal łagodnie (aksamitnie), czuć dalej w/w jabłka

Ta pozycja jest na liście moich najbliższych zakupów ale nadal się waham. Dobrze ze mam jeszcze połowę sample, na drugie podejście aby ostatecznie podjąć decyzje. Natomiast jako całokształt to jest dobra whisky ale ok. 500 PLN to już całkiem konkretna suma w której  wybór jest spory i trzeba się zastanowić czy koniecznie chce się całą butelkę. Piłem ją po Blanton'Sie i taka fajna odmiana była. Mocowo zbliżone były więc nie było jakiegoś wielkiego przeskoku w natomiast odbiór i styl zupełnie inny i obie bardzo smacznie uprzyjemniały mi wczorajszy wieczór :)


Laphroaig 10YO batch 010 58%
Nos: mineralność, torf, drewno, dymnie, jakieś glony, no Isley pełną gębą
Smak: bardzo intensywna, słodko, sporo mineralności, medycznie w stylu Laphroiga, glony, pieprzenie
Finisz: bardzo długi, nadal słodki, ale pieprzność też wyczuwalna, pełny i bogaty

To moje 1sze spotkanie z CS'em Laphroaig'a no i szczerze powiem, robi wrażenie. O ile w podstawce brakuje mi właśnie tego dopełnienia, głębi to tutaj to wszystko jest i uderza konkretnie. No ale 40% vs 58% swoje robi i ma też wpływ na paletę smaków. Nie powiem, żeby nie zrobiła na mnie wrażenia, była ostatnią pozycją w degustacji i kolejność ustawiona chyba idealnie bo po tym Smoku to już raczej wszystko następne byłoby co najmniej dziwne w odczuciu i wpływałoby na odbiór. Jak zwykle to na razie połowa sampelka więc będzie też i drugie podejście. ;) Ciekawe doświadczenie. ;)

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ledaig 13 57,3%

Singiel Malt of Scotland

Sherry Butt

627 butelek

 

Zapach: wędzone figi, wędzona śliwka węgierką, susz świąteczny, gotowane wiśnie, przypalony karmel, skórka pomarańczowa, dżem wiśniowy, mięta 

Smak: figi, czarne czereśnie, słodkie wiśnie, drewno nasączone wiśniówka, jagody, czarna czekolada, eksplozja dymu otulający cały smak

Finisz: bardzo długi, słodki, figi, grejpfrut, drewno, czarna herbata, skóra, dym budujący potęgę smaku, trwająca sól morska

 

Ocena: 94/100
Poki co to mój top of The Top
 

 

5DE2F76F-76AF-46C5-9E36-08416B944DB4.jpeg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Palpatine zazdraszczam tego Ledaiga

No to dzisiaj popłynąłem. Miało być normalnie
b533da593a3bde7297b323f5319c24a6.jpg&key=4827579ad258389e610807b66dd10a58b39cd5d9fc757f5156a8e01619a64090

Ale odezwał się zew natury i poszły konie po betonie !!!!

f340044e238725d0d833be3144c508f9.jpg&key=a165516738049166e0071e8b47df59cf848b3fb82fd93ef7a0feb9763f1b036d

Kavalany są jednak zayebiste!!!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@disaster3 ten Ledaig to był strzał w 10. Do dzisiaj mój osobisty Top 1.

Kupilem go całkiem przypadkiem w DW. Szukałem jakiejś Sherry Bomb, a sprzedawana mnie pyta czy może być dymny. No i poszło. Szkoda ze nie idzie tego kupić, bo butelka wyjątkowa.

Teraz szukam sampla Kilkerran 8 bo narobiłeś mi smaka. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kavalan Solist Ex-Bourbon Cask
N:słodko, waniliowo, biała czekolada, drzewnie (dębina)
S: pełny, bogaty, dalej waniliowo, mlecznie, owocowo (tropikalnie), jakieś ananasy, kokos, mango dalej czuć dębine
F:długi, pikantny, wszystko nadal kręci się dookoła wanili, karmelu, owoców tropikalnych i goryczki

Kavalan Solist Oloroso Sherry Cask
N: bogaty, wyrazisty, suszone owoce (morele?), rodzynki, wanilia, sherry
S: pełny i bogaty jak było można się tego spodziewać, mocno czuć sherry, rodzynki, suszone śliwki, jakieś przyprawy, cynamon, dębina, gorzka czekolada
F: długi, pieprzny, dębowy, rodzynki, suszone śliwki, czekolada

Świetne są Kavalany, rozsądnie wydane pieniądze, nie żałuje. Oczywiście Sherry lepsza ale ex-bourbon to również dobra whisky. Jak ktoś może sobie pozwolić to nie będę złe wydane pieniądze. Oczywiście Sherry udało mi się jeszcze kupić przed podwyżka, wiec tym bardziej się cieszę

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Palpatine napisał:

Teraz szukam sampla Kilkerran 8 bo narobiłeś mi smaka. 

Kilkerran to nie ma co się w sample bawić, bierz całą butelkę! Ale ceny poszybowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety nie wiem. Bo ciężko o jakieś odniesienie. Kupiłem za 109,99€ ostatnią sztukę. Czy to dobra cena? Nie wiem, ale jak patrzę na whiskybase to do 150€ już nawet dochodzą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ofertę za 430 zł. No nie wiem. Za 100 więcej można mieć Longrow 13 

@Nicodem @disaster3 @Spawn whisky fajnie paruje się z cygarem. Praktykujecie? Ja spaliłem kilka ale zakupy w ciemno wiec częściej nie trafiam niż trafiam w swe gusta. Macie jakieś doświadczenia? Ja zauważyłem ze do cygara smakują mi słodkie smaki najlepiej Sherry. Ale tytoń tak zmienia smak trunku ze nie ma mowy o jakiejś analizie sensorycznej czy smakowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Palpatine ja niestety nie pale niczego i nigdy nie paliłem wiec niestety w tym temacie nie podzielę się wrażeniami.
Zreszta u mnie w domu tez się nie paliło i domyślam się ze w mieszkaniu w bloku jakbym nawet wyjechał z cygarem to żona by mi szybko miejscówkę w piwnicy znalazła
Wystarczy ze Islay naleje i odkryje kieliszek to mam pokój wolny córka i żona od razu się ulatniają

Także jak chce pobyć sam wieczorem w weekend w salonie to cyk Islay do kieliszka i jest tak

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ofertę za 430 zł. No nie wiem. Za 100 więcej można mieć Longrow 13 
[mention=79668]Nicodem[/mention] [mention=16571]disaster3[/mention] [mention=37501]Spawn[/mention] whisky fajnie paruje się z cygarem. Praktykujecie? Ja spaliłem kilka ale zakupy w ciemno wiec częściej nie trafiam niż trafiam w swe gusta. Macie jakieś doświadczenia? Ja zauważyłem ze do cygara smakują mi słodkie smaki najlepiej Sherry. Ale tytoń tak zmienia smak trunku ze nie ma mowy o jakiejś analizie sensorycznej czy smakowej.
Ja normalnie w ogóle nie palę więc jakiekolwiek cygaro zabija mi smak. Żal więc z jakimiś super butelkami wg mnie. Ale stan ducha i ciała przy takim komplecie priceless. Bardzo mnie taki zestaw + muza luzuje :).

pisane przez Tapatalk mobilnie, przepraszam za literówki itp.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edradour Caledonia 12 46%

 

Zapach: lotny, słodki, siarka, wiśnie, truskawki, alkohol, skórka pomarańczowa 

Smak: słodki, delikatnie oleisty, intensywny, sok z pomarańczy, mleczna czekolada, gorzka cytryna

Finisz: trwający, rozgrzewający, mleczna czekolada, skórka pomarańczowa, grejpfrut, czarna herbata, gorycz

 

Ocena: 72/100
 

1E36E92F-6F7D-4877-9544-B02CE2ABD9F4.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w barze pojechałem w rumy.
Agnostura 1878 był już za bardzo wytrawny jak dla mnie.
Abuelo - w stronę hiszpańskich, dla mnie za słodki ale może bardzo smakować jesli ktos tego szuka.
Agnostura 1919 - w sam raz w mój gust. Wytrawny ale nie za ostry. Bardzo dobrze oddający urok rumu tak ogólnie. Polecalbym na start dla osób już znudzonych słodkimi lub spiced.

I foursquare premiso - też bardzo polecam.


c6b2c588322e612e65df7990a0558a07.jpge91541926f4c1d83d0273e049f11cc14.jpg

pisane przez Tapatalk mobilnie, przepraszam za literówki itp.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Palpatine napisał:

Kiedyś jak trafię na przewodnika to z chęcią rozpoznam temat rumów. Oprócz rumu chciałbym jeszcze posmakować kalwadosów. 

Dobry rum jest lepszy niż koniak :D

 

Ja bym otwarł rumowe drzwi butelką Bumbu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności