Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Wódki, whiskey i inne mocne alkohole


Dszeffko

Rekomendowane odpowiedzi

Springbanka 10 (bo bym wziął) nie ma już od dłuższego czasu w DW, nad 15 sie zastanawiam.
Hazelburn, Longrow nie znam - poczytam

Glendronach 15 biorę na 100%

Elijah Craig small batch (masz na myśli ten zwykły czy barel proof)? Jeszcze z bourbonow ponoć Blanton’s chociażby original polecają. Mieliście okazje spróbować?

Deanstonow nie znam, Laphroiga tego i Octomore tez nie ale to torfiaki wiec na razie do zapamiętania.

 

Glenomrangie Nector d’Or - tego tez miałbym ochotę spróbować ale ponoć są już 2 wersje nowsza i starsza. Która lepsza?

https://sklep-domwhisky.pl/product-pol-18444-Glenmorangie-Nectar-Dor-Sauternes-Cask-Finish-46-0-7l.html - nowsza NAS

https://sklep-domwhisky.pl/product-pol-6142-Glenmorangie-12-letni-Nectar-Dor-Sauternes-Finish-46-0-7l.html - starsza 12yo

 

Oban 14 tez mi chodzi po głowie 

Caol Ila 12 - leciutki torfiak, pyszny ale niedawno skończyłem flaszkę także na razie odpuszcze

Kilchoman - Islay na razie odpuszczę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Springbank 15 jest warta każdej złotówki. Jedna z najlepszych whisky jakie znam. I jedna z najbardziej złożonych. 10 tez fajna inna niż wszystkie inne. Hazelburn i Longrow to ta sama destylarnia. Jedna z tych, w której wszystko robi się ręcznie. Wacznie z butelkowanie i naklejaniem naklejek na butelki. Receptury sprzed 200 lat nie zmieniane jak i sprzęt. Bez barwników i filtracji, leżakowane przy destylarni a nie w zbiorowych magazynach nie wiadomo gdzie. Także cały charakter regionu w butelce.

EC12 barrel proof.

Dronachy klasyka. Czy po Soliscie będą odkryciem? Pewnie nie ale cena tez inna. 
Oban 14 tez fajna propozycja, tak samo jak Clenlysh 14

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Palpatine napisał:

Nie znam Old Pulteney 17 więc się nie wypowiem. Cała reszta sztos

Ten Old Pulteney to propozycja o kolegi z innego forum, też niezłego "świra" (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) na punkcie whisky ;), coś takiego mi zaproponował w odpowiedzi na moją prośbą:

 

"Widzę same peat mostery i sherry bomby emoji6.png Moim zdaniem brakuje Ci czegoś bardziej wytrawnego, może lekkiego torfu,  może czegoś starszego...
Ze swojej strony polecę pewniaki - Old Pulteney 17 (Clynelish 14), Springbank 12cs lub 15 (Ledaig 10, Kilkerran 12).Staruszkę wybierz sam, mam doświadczenie tylko z młodymi choć kilka babć na mnie czeka"

 

Godzinę temu, Palpatine napisał:

Piłeś już Solista albo Lagę16?

 

Solista Ex-Cherry jeszcze nie (staram się osuszyć najpierw sample), z Solistów piłem jak dotąd (sample) Port Cask i mega pozytywnie mnie zaskoczył, dlatego w ostatnim zamówieniu, kupiłem flaszkę i idąc za ciosem wziąłem też i Ex-Bourbon'a (z nadzieją, że również będzie trzymał poziom Kavalan'ów z serii Solist).

 

Lagę 16YO piłem, już pisałem o tym "parę" postów wcześniej z (sample'a na 2 razy) dlatego też i taka flaszka została zamówiona. ;) i jest już w szafce.

Ok, wczorajszy line-up spiłem część Sample’i

 

MFOiz7Ll.jpg
 

1. Balvenie 14yo Carribean 43% - służyła do kalibracji ale z racji ze ja strasznie lubię to trochę więcej mi się polało. Słodka, waniliowa, toffi, delikatna, tropikalne owoce, nie wiem banany chyba. Można płukać nią jamę ustną, finisz słodziutki, delikatny, słodki waniliowy,trochę karmelu czuć. Bardzo ja lubię.

 

2. Glentauchers 2010-2019 47,5% Carn Mor MMcK - nie wiem ale jakoś nie zrobiła ona na mnie wrażenia, czuć skórki, jabłka, trochę cynamonu, wanili, brązowego cukru, niby słodko ale jakoś tak nie do końca. Pijąc ja po Balvenie miałem troszkę niedosyt. Nie przypadła mi do gustu.

 

3. Kilkerran 8YO Oloroso Sherry re-charred - 57,1% - tu już nie ma przeproś, czuć ze jest moc i bogactwo, śliwki, wiśnie, dym z ogniska, troszkę wędzonki. Trochę miałem problem z utrzymaniem jej dłużej w paszczy ale robiła robotę konkretną. Finisz długi, dymny, torfowy ale nie taki znany z potworów z Islay. Są rodzynki, jest pieprznosc i bardzo rozgrzewająco. Chętnie bym kupił flaszkę tej konkretnej wersji. Niestety ciężko już dostać.

 

4. Laphroaig Select - wiem w porównaniu z powyższymi trochę ponury żart :P ale nie chciałem Islay wrzucać pomiędzy w/w no i już po spróbowaniu trochę „lepszych” Islay to ten wypadł bladziutko. No klimat zachowany jak 10 ale czuć ze jakiś taki delikatniejszy bardziej rozwodniony, na początek jak ktoś zaczyna może i sprawić frajdę i nie rzuca o ścianę, ale jak już się trochę lepszych flaszek upije to ten Select rozczarowywuje. Żałuje ze go na samym początku swojej przygody z SM nie wypiłem bo teraz to można powiedzieć na koniec, na raz i do zapomnienia. Dobrze ze tylko sample miałem bo z butelka bym się męczył. Nie sprawiałaby radości z picia.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macallan Clasic Cut 2019 52,9%
 

Zapach: czarne czereśnie, siarka ale nie tak wyraźna jak w innych M., zreszta szybko odeszła, słodycz, gotowane wiśnie, konfitury jeżynowe, przyprawy, na nosie nie ma alkoholu 

Smak: słodka, czerwona wiśnia, lekka kwaskowatosc, alkochol ukryty, gorzka czekolada, przyprawy

Finisz: Mleczna czekolada, pestka z wiśni, przyprawy z drewna, taniny. Finisz zaskakująco długi, słodko gorzki.

 

Na dzisiaj to najlepszy Macallan jakiego piłem i w tej cenie (299) najlepiej wyceniony. Zaskakująco łagodna jak na te moc i brak oznaczenia wiekowego.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy line-up

 

616d0d5fdaff60be4e7f4a194e107196.jpg&key=f2f1765a51c944f4d8ebc870fe50081471c49a0de8334ee5bf38ef0431155c84

 

Jutro coś skrobnę. Jedyne co teraz napisze to najlepszy zestaw jaki sobie ustawiłem na wieczór (ograniczając się do 4 i patrząc na moc).

Skoro dzisiaj World Whisky Day to nie mogło być inaczej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bakers 7y 107 proof

 

Nos: śliwka węgierką, syrop klonowy, spalony karmel, bardzo słodko pachnący, kwiatowo, wiśnia w czarnej czekoladzie, mięta 

Smak: oleisty, gesty, bardzo słodki, spalony karmel, wiśnia, tytoń, drewno

Finisz: łagodny, mleczna czekolada, słodycz, karmel, tytoń, gorycz, drewno.

 

Taki duży krok powyżej Rare Breed ale jednak do Elijah Craig jeszcze daleko.

@disaster3 liczę na szczegółowy opis Amrut sez-Oloroso Sherry. Poluje na niego.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ten Elijah taki dobry? zakończyłem Rare Breed barel Proof dzisiejszy linę-up i jest zayebisty jakże inny od przedpijcow owocowych które wcześniej piłem.

 

Edit:

Musze go koniecznie porównać z Sherry Kavalan. Bo Amrut jest tak ******sty, ze jak byłaby butelka do kupienia na teraz to już bym miał go u siebie. Bardzo mi posmakował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę notatek z wczorajszego "degustowania" ;)

 

1. Redbreast 12YO - 40%
Nos: delikatnie, orzechowo, czuć trochę wanili, miodu, słodko, trochę owocowo, pomarańcze
Smak: jak na irlandzką whisky przystało, jest przyjemnie, delikatnie, w smaku czuć rodzynki, dalej jest słodko, waniliowo, miodowo, i delikatnie pieprznie,
Finisz: jest bardzo przyjemny, słodki, miodowy, rodzynki.

Idealna do kalibracji, nie ma przechyłów w żadną stronę, można się nią przygotować na jakieś konkrety :)

 

2. Amrut Ex-Oloroso Cask 60% - 
Nos: głęboki i bogaty, czuć pomarańcze, ciemną czekoladę, czerwone owoce, morele, cynamon
Smak: jest bosko, i głęboko, przedłużenie tego co czuć w nosie, dodatkowo, dochodzi jakby smak brandy wiśniowego, nadal czuć czekoladę, właśnie takie połączenie coś jak w czekoladkach Mon Cheri, są truskawki (może dżem truskawkowy) trochę mięty.
Finisz: długi, owocowy, pozostaje posmak kawy, dojrzałych owoców, ciemnych winogron. Długo po jeszcze przejeżdża się językiem po zębach i podniebieniu w poszukiwaniu smaku. 
Dla mnie bomba. Nie ma w PL ale szukam sklepu w EU z płatnością PayPalem i biorę flaszkę dla siebie. Oj chętnie będę ja popijał.

 

3. Kavalan Solist Port Cask - 57,8%
Nos: od razu wyczuwa się nurty porto, jest również bogato i głęboko, trochę gorzkiej czekolady, jakieś dżemy, śliwki, cukier brązowy
Smak: przedłużenie nosa, jest słodziutko, jest toffi, karmel, owoce, bardzo przyjemnie, czuć moc ale alkohol dobrze ukryty
Finisz: pieprznie, czekoladowo, ale nie mleczna tylko gorzka, dalej czuć śliwki

To było drugie podejście to tego Kavalan'a z sample'a ale już po sprobowaniu 1szy raz wiedziałem, że skończy się na flaszce. No i jak przewidziałem tak zrobiłem. Również jak Amruta, tego Kavalan'a bardzo przyjemnie mi się pije. Mam naprawdę sporą satysfakcje. Mam jeszcze z serii Solist Sherry i Ex-Bourbon i mam nadzieje, że pozostałe również będą trzymać poziom.

 

4. Wild Turkey Rare Breed Barrel Proof - 58,4% - flaszka już z nowszej serii i z podniesioną mocą
Nos: jest słodko, waniliowo, dość intensywnie i kręci w nosie jak się dobrze zaciągnie, przyjemnie
Smak: głęboko, słodko, jest dalej wanilia, karmel, toffi, drzewnie, intensywnie i przyprawowo
Finisz: jest długi, rozgrzewający, drzewny, dębowy, dalej słodki, karmelowy

 

To nie jest moje pierwsze podejście do Indyka, i wiedziałem czego się spodziewać. Głównie skupiłem się na pozycjach 2 i 3, natomiast wiedziałem, że jak na koniec dam coś lżejszego nawet dymnego (jak wczoraj Laphroaig Select) to i tak zostanie zdominowany przez wcześniej pite "Caski" i będzie nijaki. Wobec tego postanowiłem, że na koniec dam również coś konkretnego co znam już i nie będę się długo zastanawiał nad tym co czuje. Jak już zostałem kiedyś "postawiony" pozytywnie do pionu jako początkujący nie chce rozkładać więcej niż 2 nowe pozycje na atomy bo mogę tego nie ogarnąć. Dlatego Redbreast 12YO był do kalibracji, punktem wieczoru Amrut i Kavalan i na koniec Indyczek.

Edytowane przez disaster3
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@disaster3 jak znajdziesz te źródełko to daj znać. 

Ja wczoraj wypiłem sampla Bakersa i skończyło się dzisiaj kupnem butelki. Polecam. Taki step up ponad indyczka i w połowie drogi do Elijah Craig Barrel Proof Batch C.

A że wczoraj był światowy dzień whisky to wieczór zakończyłem MRC01 :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Palpatine zamówiłem tutaj https://www.whisky-maniac.de/p/amrut-2012-2019-oloroso-sherry-butt-lmdw-whisky-single-cask-4135 , jest paypal, do EU wysyłka „tylko” 15€ w jeszcze jednym znalazłem w podobnej cenie ale wysyłka 30€.

teraz tylko czekanie ;)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu zaszalałem... ja piernicze!!!😭

 

Jak znalazłem Amruta w w/w sklepie to się okazało ze mają tego Kilkerran'a 8YO CS - Sherry recharred no i Springbank'a 15YO w cenie wręcz "kradzieżowej"...... Nie dało się tego "odzobaczyć" więc zamówiłem 3 flaszki :P:P Teraz czekanie na przesyłkę z DE ;)

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, disaster3 napisał:

Znowu zaszalałem... ja piernicze!!!

 

Jak znalazłem Amruta w w/w sklepie to się okazało ze mają tego Kilkerran'a 8YO CS - Sherry recharred no i Springbank'a 15YO w cenie wręcz "kradzieżowej"...... Nie dało się tego "odzobaczyć" więc zamówiłem 3 flaszki :P:P Teraz czekanie na przesyłkę z DE ;)

Niezłą masz progresje cenową ;)

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Palpatine napisał:

Teraz to wszystko trzeba wypić. W barku z 15l rudej 😂

Jak masz problem to pomożemy :) towarzyszu zlikwidować zator barku :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności