Skocz do zawartości

Uszkodzona karta dźwiękowa?


Huen

Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszystkim witam użytkowników tego forum.

 

Do tej pory tylko biernie przyglądałem się toczonym tutaj dyskusjom, jednak ostatnie wydarzenie zmusiło mnie do zwrócenia się do was o drobną poradę. Otóż całkiem niedawno stałem się posiadaczem karty dźwiękowej Asus Xonar Essence ST i przez parę pierwszych godzin cieszyłem się skokiem jakościowym w porównaniu do jej okrojonej poprzedniczki w wersji DX. Jednak niestety, niezbyt długo mogłem się cieszyć, gdyż zauważyłem pewne stopniowe pogarszanie się dźwięku przy odtwarzaniu większości plików muzycznych, szczególnie w dolnym paśmie pojawiało się takie jakby charczenie, szmery. Były one bardzo wyraźne, prawie przesłaniały oryginalny dźwięk. Ponadto górne pasmo stało się strasznie nieprzyjemne, w szczególności damski wokal przypominał syczenie. Ogółem, nie dało się tego słuchać.

 

Przypomniałem wtedy sobie, że przy instalacji miałem drobne problemy z włożeniem molexa do gniazdka na dodatkowe zasilanie karty. Faktycznie, okazało się że nie był on dociśnięty, wszedł nie dość, że krzywo to jeszcze niewiele więcej niż do połowy. Po ponownym włożeniu molexa, tym razem prawidłowo, problem z dźwiękiem częściowo ustąpił. Dolne pasmo poprawiło się, nie słychać już charczenia i przycinek, jednak wciąż mam wrażenie, że dźwięk jest nieprzyjemny, jak na początku nie mogłem się oderwać przez ten krótki czas, tak teraz odkładam słuchawki po jakiejś godzinie. Mam też wrażenie, że dźwięk jest jakby bardziej suchy, sterylny, mniej aksamitny niż wcześniej. Brak mu trochę tej "magii" :)

 

Tu pojawia się moje pytanie, czy popadłem trochę w paranoję i po prostu wydaje mi się że coś jest nie tak czy jednak mogło dojść do jakichś trwałych uszkodzeń? Być może wcześniej byłem tak podekscytowany, że dźwięk wydawał mi się trochę inny? Jednak niemiłe doświadczenie nie pozwala mi się cieszyć muzyką?

 

Chociaż z drugiej strony, przy odsłuchu tej samej ścieżki na innym zestawie, w miejscu gdzie na Xonarze słychać syki, tam ledwo słyszalny, na granicy percepcji bass.

 

Co do tego czy problem nie leży w słuchawkach, od razu odpowiadam, że raczej nie, ponieważ testowałem z parę mniej dokładnych Senków i choć te cechy nie były tak wyraźnie to jednak były.

 

Ktoś z was miał z czymś takim jakieś doświadczenie, podobne problemy?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj przeczyścić kartę(również styki) jakiś wilgotną szmatką(alkoholem) i spróbuj ponowie po testować.

Dodatkowo przedmuchaj gniazdo sprężonym powietrzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczyściłem wszystkie styki tak jak napisałeś, niestety sygnatura dźwięku nie zmieniła się ani trochę. Zastanawiam się czy przypadkiem wina nie leży po stronie zbyt słabego zasilacza w komputerze. Jego maksymalna moc wynosi 550W, jednak na pokładzie mam również zainstalowaną prądożerną kartę graficzną GeForce GTX 280. Trochę poczytałem i jeżeli dobrze zrozumiałem to clipping pojawia się m.in. przy niedoborze mocy. Jest w tym jakiś sens? Czy wymiana zasilacza na mocniejszy coś by dała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, karta dźwiękowa ciągnie kilka watów a nawet najbardziej wymagające zestawy z dwoma kartami graficznymi ciągną mniej niż 500w.

Jaki masz ten zasilacz? Jak masz możliwości to zmierz napięcia miernikiem. Postaraj się sprawdzić kartę na innym komputerze, zmień slot na płycie głównej. Pobaw się ustawieniami, w xonarach chyba masz coś takiego jak regulowane wzmocnienie. Zwiększ buffer w odtwarzaczu. Włącz spread spectrum w biosie. Na starej karcie dźwiękowej jest teraz ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności