Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Mini-recenzja NuForce Icon HDP


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dzis kolejna recenzja, tym razem, w wersji Mini, czy nawet Makro ponieważ, nie bardzo wiem co mam pisać, bo chyba wszystko napisane zostało, poza tym jestem zniesmaczony pewnymi faktami związanymi z tym urządzeniem, ale do rzeczy przejdziemy później.

 

Na wstępie chciałbym podziękować brygadzie Audiomagic.pl za udostępnienie sprzętu do testów oraz Sylerowi co się w porę ogarnął żeby sprzęt przed majówkami był u mnie ;)

 

What You See is What You Get.

Zestaw skromny, mamy poza samym Icon HDP, zasilacz impulsowy (najpewniej niestabilizowany, aczkolwiek nie sprawdzałem), kabel zasilający do tegoż zasilacza, adapter na dużego jacka z logiem NuForce oraz przelotkę z kabla optycznego na jack (gniazdo współdzielone). Warto też wspomnieć o świetnej sylikonowej stopce dla DAC'a dzięki czemu stoi ładnie i stabilnie w pionie (szkoda, że nie jest czarna).

 

Samego wyglądu opisywać chybe nie ma co ;) Niech zdjęcia przemówią same za siebie, od siebie dodam, że wszystko jest wykonane z bardzo dobrych materiałów oraz solidnie, ale w tej cenie to już nie standard a wręcz MUS.

 

Samo opakowanie jest dość duże, choć nie zaskakuje rozmiarem, jak to w przypadku NuForce dużo specyfikacji, suchych faktów, które to w moim wypadku zweryfikował czas.

 

Orientacyjna cena w dniu testów ok. 1600zł.

 

Platforma testowa.

 

Audiotrak Maya U5 (do porównania),

 

Słuchawki:

- Superlux HD668B (rekablowane Cordialem CMK422 oraz druga para na Sonolene 3014),

- Creative Aurvana Live! (rekablowane Sonolene 3014 oraz wytłumione muszle matą bitumiczną, druga para rekablowana StarQuadem),

- AKG K181DJ (przed rekablingiem oraz po rekablingu Sonolene 3014).

 

DAC był testowane na plikach mp3@320KBPS, w odtwarzaczu Foobar 2000 w wersji 1.1.11, tryb odtwarzania to WASAPI, system mocno zoptymalizowany, sam komputer to dość szybka maszyna, system operacyjny to Windows 7 64 bit, gatunki muzyczne to rock oraz odmiana hard, industrial, czasem trochę muzyki wpadającej w elektronikę, oraz przeróżne odmiany metalu począwszy od klasyki gatunku a kończąc na bardziej hardcore zespołach death czy black metalowych. Przesłuchałem, także sporo plików w formatach bezstratnych, ale skupiałem się głównie na plikach mp3.

 

DAC nie wykazywał różnic między USB oraz wejściem optycznym, złączy analogowych nie testowałem, ponieważ nie mam co tam podłączyć

 

To już Hi-End czy może nie ?

I tak i nie ;) Hi-Endowa jest cena, wykonanie oraz specyfikacja, cała reszta dupy nie kopie. Nie chcę się zbytnio pastwić nad tym sprzętem, bo nie o to chodzi, żeby lać żale na kilka stron a przenieść to co najważniejsze, a najważniejsze jest to, że NuForce traktuje klientów jak jełopów, co pokazał już przy uDAC2 oferując sprzęt na poziomie integry za 500zł, gdzie sam kodek na płycie głównej to koszt kilku centów ;) Tutaj ponownie NuForce oferuje sprzęt za 1600zł, który może conajwyżej czyścić buty prawdziwemu Hi-End, bo czy jest sens płacenia 1600zł aby dostac ładnie zapakowaną integrę ? No chyba jednak nie, sprzęt ten gra wg. mnie na poziomie Maya U5, ma jednak tylko więcej mocy bo ma dedykowany wzmacniacz słuchawkowy, nie tego się spodziewa klient dopłacając 8x więcej do NuForce'a. Problem jest teraz w wyłonieniu przyczyny, czy to Audiotrak zrobił dobry sprzęt w dobrej cenie, czy NuForce zdziera kasę, tego nie wiem, możliwe, że kolejnym winnym są same kodeki zintegrowane, które przez przełom kilku lat zdecydowanie się poprawiły.

Wszystkie przetestowane przeze mnie słuchawki (wymienione wyżej) wykazywały to samo, jedyna relatywnie wyczuwalna różnica między Majką a Iconem to łagodniejsza góra w tym pierwszym i jest to jedyna rzecz po której mógłbym próbować rozróżnić ten sprzęt.

Nie będę się rozpisywać jak to gra, bo jestem zawiedziony tym sprzętem podobnie jak i uDAC-ami jakiś czas temu. Jedyne co trzyma jakiś poziom to funckjonalność, ale jak sprzęt kosztuje 1600zł to takie rzeczy jak wejście liniowe czy optyczne to chyba standard :)

 

Podsumowanie.

Podsumowanie jest takie, nie kupować, pominąć, można z nudów posłuchać, za 1600zł można kupić dobry DAC z EBAY'a i do tego całkiem fajne słuchawki a może także w większej ilości niż jeden komplet. Prawda jest taka, że audiofilski światek jest pełen nadużyć, mitów i debilizmów, tak też chyba chcą nas traktować korporacje.

W skali ocen szkolnych Icon dostałbby ode mnie -2 tylko dlatego, że znane mi są przypadki większych nadużyć, urządzenie gra oraz nie sprawia problemów.

Jakby kosztowało z 400-500zł to można by było pomyśleć, w każdym innym wypadku lepiej dać szansę jakiemuś Audiotrakowi czy FiiO, lub zaopatrzyć się na EBAY'u.

A NuForce niech jeszcze raz przemyśli o co chodzi w audio, bo nie tędy droga.

Recenzję a raczej moje smuty można odnieść także do Icona HD, tańszej i mniej funkcjonalnej wersji HDP, gra tak samo, jest także drogi.

Kochany NuForce, rób dalej słuchawki dokanałowe, albo zmień podwykonawcę z Wyred4Sound na kogoś innego, kto się zna na robocie, albo zatrudnij kilku chinczyków, którzy zalewają świat coraz lepszym sprzętem, bo inaczej sukcesu nie wróżę.

 

To tyle z mojej strony, zdjęć nie będzie, uważam, że urządzenie nie jest godne sesji fotograficznej, potwierdziły się moje pierwsze przekonania z Wrocławia u Kuropa, jakoby FiiO E10/Prodigy Cube nie odbiegały od Icona HD.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wybitnej integry, a dwie bardzo dobre, jedną w lapku a drugą w swojej stacjonarce, ale sprawa ma się tak, że teraz w PC mam stare (prawie 10-cio letnie) Audigy2 ZS, które właśnie naprawiłem a na allegro chodzi <100zł no i jakoś nie dokładałbym dodatkowych 1500zł do Icona, to jest przereklamowane NIC dla mnie, za 400zł by można było pomyśleć, ja jestem realista, za takie pieniądze można wymagać ;) Za 1600zł to można wybrzydać w najlepszych podzespołach do kompa, czy nawet kupić nie głupi komputer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syler sabotowałby sprzęt :lol: ? Sprzęt jest sprawny, on po prostu jest słaby i tyle, ja nie będę bronić czegoś co kosztuje 1600zł a gra na poziomie dobrej integry bo to jest kuriozalne, a ja jestem realistą i tyle, w tej cenie co Icon HDP to można zrobić poważne zakupy na EBAY i w życiu byś nie spojrzał na Icona wtedy, ja ogólnie marke NuForce uznaję za pomyłkę w kategorii DAC/AMP, uDAC2 grał toćka w tockę jak moja integra w PC a kosztuje w wersji SE 800zł, w wersji GSE już ponad 1000zł, chciałbyś tyle dać za metalową integrę ze znanym logiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uDAC2se ma nieco lepszy bas, bardziej dokładny , mniej nerwowy dźwięk , mniej sybilizowania w porównaniu do zwykłego uDACa2 , ale to jest przedewszystkim słyszalne na słuchawkach odpowiednich do tego urządzenia , czyli na pchełkach , dousznych... no ale jak sie słucha na SL 668b to i DJ-kach to sie nie dziwię że nic nie słychać i integra wydaje się tak samo brzmieć ..... to indywidualna sprawa co kto słyszy lub potrafi usłyszec i w związku z tym jaka prezentacja mu wystarcza.. mysle że to zależy od osłuchania się ....brzmienie , barwa , rodzaj prezentacji nie wszystkim musi sie podobać , ale nigdy bym nie powiedział że uDAC brzmi tak samo jak dobra czy nawet najlepsza integra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dziwne, bardzo dziwne - dla mnie HDP był lepszy od Xonara STX, prezentował bardziej dojrzały i naturalny dźwięk.

 

Mikołaj miał dokładnie ten sam sprzęt co ja (paczka szła ode mnie). Mogę powiedzieć, że sprzęt nie był uszkodzony i grał świetnie. Również dziwi mnie taka opinia. W świetle tego co mamy obecnie na rynku to jest na pewno sprzęt przewartościowany, ale żeby tak po nim cisnąć... Nie mam bladego pojęcia o co chodzi. Ja w każdym razie swojego zdania o Iconie nie zmieniam.

Edytowane przez Syler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją opinie umieszczę gdzieś pomiędzy. HDP różni się na pierwszy rzut ucha od Integry montowanej w nowych płytach głównych. W moim przypadku integrą jest Supreme FX II, słuchawki z sygnatury. Po czasie porównań można zauważyć, że HDP jest bardziej rozdzielczy i dostojny, spokojny, pełny. Integra to taki mały wariat, co chciałby wszystko nadmiernie eksponować, koloryzować. Mimo to nie ma pewnego rodzaju szoku, przejścia w inny wymiar, kiedy wpinam słuchawki w HDP. Owszem jest lepiej ale dalekie jest to od "wzorowo" co niestety każda z recenzji HDP-ka chce nam wmówić (za wyjątkiem recki mikołaj-a).

 

Edit:

Zresztą nie łudźmy się. Wiele jest recenzji stawiających nie jeden produkt do rangi bóstwa. Wynika to często z niepełnego zapoznania się ze sprzętem, z braku dobrego/wiernego sprzętu pomiarowego, czy chłodnego, rzetelnego podejścia do produktu.

Edytowane przez Skrash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tu zadziałało "placebo odwrotne" :

Icon HDP nie jest fajny bo jest drogi ->> Prodigy Cube jest lepszy, bo jest tańszy. Biegun jest przeciwny, ale obiektywności trochę brakuje.

 

Im wyżej w audio tym zmieniają się coraz bardziej niuanse, a w wyższej półce płaci się nie do końca za jakość dźwięku, a za określony charakter grania.

Edytowane przez Syler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im wyżej w audio tym zmieniają się coraz bardziej niuanse, a w wyższej półce płaci się nie do końca za jakość dźwięku, a za określony charakter grania.

 

A czy czasem nie powinno być tak że im droższy sprzęt tym mniejsze różnice pomiędzy nim? Przecież teoretycznie dąży się do transparentności czyli wszystkie poprawnie zaprojektowane wzmacniacze, przetworniki itp. powinny brzmieć tak samo. Przecież chyba chodzi właśnie o jak najdokładniejsze odwzorowanie nagranego materiału a nie dodawanie czegoś od siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy sprzęt przekłamuje dźwięk! Nie ważne, czy jest to high-end czy chińska integra. Każdy robi to na swój sposób, a efekty mogą być różne. Nie ma czegoś takiego jak "wzór", czy "odwzorowanie". Te różnice nazywam niuansami, gdyż taką mają rangę.

 

Charakter swoją drogą a SQ swoją. Ja zacząłem oddzielać te dwie rzeczy w swoich recenzjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cube jest lepszy bo oferuje to samo a nawet więcej za 4x mnie. Masz dedykowany wzmak mikrofonowy z którego ja osobiście korzystam i uważam za bardzo istotną funkcję. Można wymienić OPAMP, czego w HDP nie ma, masz dwa wyjścia słuchawkowe, jedno normalne, drugie dedykowane słuchawkom o niskiej impedancji. Ja po przełączeniu się na Cube'a nie czuję żadnej utraty, nawet o urządzenie bardziej mi się podoba, już pomijając fakt, że cena jest na miarę skrojona :) Co do Supreme FXII to były na Analog Devices, VIA, Realteku. Te na AD były najlepsze, mnie natomiast ciekawi fakt, czemu nikt Sigmatela nie stosuje, moja integra w lapku to właśnie Sigmatel i wiecie co ? Icon HDP absolutnie pod żadnym pozorem nie jest od niej lepszy, od mojej w stacjonarce jest lepszy nie dźwiękowo a technicznie ponieważ moja szumi co jest wadą samej płyty a nie kodeka :) Sorry, że nie jestem audiofilem i nie bronię czegoś co jest drogie, co każdy chwali, albo bo mi ktoś z AM kazał bo inaczej nie będzie kolejnych testów :)

Mój kolega, który Icona słuchał także powiedział "Stary co Ty za ****o na testy ściągasz, to jest warte max 300zl" po czym ściągnał słuchawki i się zaczął śmiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaj miałem obok siebie i Icon HDP i Cube'a i ten drugi w żaden sposób nie jest lepszy, nie są nawet zbliżone do siebie abym mógł powiedzieć, że to kwestia preferencji. Ma tylko lepszy value (stosunek jakości do ceny), ale to nie trudne mieć lepszy value przy zawyżonej cenie Icona. Ja z mikrofonu nie korzystam, a jak skorzystałem i rozmawiałem z Tobą przez TS to po włączeniu YT zaczęło się coś chrzanić.

Icon zgrał mi się z większą gamą słuchawek (właściwie ciężko znaleźć takie z którymi się nie zgrywa) i korzystałem ze wszystkich jego funkcji. Denerwuje mnie jak jest coś z czego nie korzystam, albo nie ma jakiejś rzeczy.

 

Wybacz, ale twój kolega nie jest dla mnie żadnym wyznacznikiem. 300zł? A dlaczego nie 290zł albo 350zł? Na jakiej podstawie to wyliczacie? xD

 

Moim zdaniem Icon powienien kosztować jakieś 600-800zł i byłby wtedy super zakupem. No ale płacimy prawie 1k więcej. sam nie wiem za co... i to jest duży minus dla niego. Chociaż z drugiej strony wolę kupić Icona za 1,6k zł niż jakiegoś CD za 4k zł.

Edytowane przez Syler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności