Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

"Więzienie za trollowanie?"


MrBrainwash

Rekomendowane odpowiedzi

600px-Trollfreezone.svg.png

 

Temat dość na czasie i dobrze znany na forum. Zamieszczam artykuł mojej znajomej traktujący o tym zjawisku. Zapraszam do dyskusji.

 

http://www.stopmanip...za-trollowanie/

Edytowane przez Syler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie różne osobniki i tyranie się na niektórych forach denerwuje czasem, ale nie na tyle, bym uważał, by prokuratora miała się tym zajmować. Bandyci są na ulicach, jeśli policja miała by ścigać za każdą napisaną "k*rwę" w necie, to ciekawe kto by zajmował się przestępcami na ulicach (co i tak nie jest na wysokim poziomie).

Jeśli coś takiego wprowadzać, to najlepiej też zamontować w każdej szkole i pracy kamery i mikrofony wyłapujące każde przekleństwo i obrażanie się. I będzie Orwell całą parą :P

Na forach i stronach o kulturę powinni dbać moderatorzy, jeśli nie dbają to wiadomo jaki poziom na nich panuje i dla jakich osób są takie fora/strony, zresztą niektórzy lubią takie, a inne formy komunikacji i zabraniać im czegoś takiego to łamanie ich wolności wyrażania się/dyskusji.

 

Ameryka zresztą to dziwny kraj, pamiętam, że w jakimś stanie 6 latek został dożywotnio wpisany na listę seksualnych przestępców bodajże za klepnięcie koleżanki w tyłek (czy coś takiego mało istotnego) i będzie miał problem ze znalezieniem pracy w przyszłości dzięki temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy rozróżnić dwie wersje trollowania:

- nudzący się ****iarz

- cyfrową wersję zakłócania porządku, gróźb karalnych, siania zgorszenia etc.

 

Ta druga faktycznie mogła by być karana w ten sam sposób co odpowiadające wykroczenia/przestępstwa IRL*, tylko bez sztuczek typu "żeby sprawnie ukarać trolli i pedofilów, zaczniemy szpiegować wszystkich :) - wasz kochany rząd"...

 

To pierwsza... to trochę trudniejsza kwestia.

 

... tylko że... z jednej strony internet do pewnego stopnia jest anonimowy i ciężko jest dotrzeć do takich osób, z drugiej zaś strony, sądy były by chyba zawalone tego typu sprawami aż do stopnia, kiedy ściganie takich osób przestało by być opłacalne... chyba że "wychowało by się społeczeństwo" na przykładach tych, którzy zdążyli zostać ukarani :)

 

Generalnie sedno problemu polega na tym, że ludzie nie wynoszą z domu/ze szkoły jakieś podstawowej kultury osobistej... gdyby nie to, to problem o którym mowa by nie istniał lub byłby zupełnie marginalny (sprowadzony do paru ****iarzy i frustratów) :)

 

___

*) in real life

Edytowane przez KHRoN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie wstawiłem ten temat nie tylko by poruszyć kwestie prawne. Tylko by pobudzić trochę do refleksji na temat tego typu zjawiska.

 

I kiedy już zaangażowałeś(łaś) się w interesującą wymianę zdań, nagle pojawia się problem. Rozmowę mąci jakiś wyjątkowo niekulturalny użytkownik. Dysputa staje się coraz trudniejsza. Miast przynosić ważne odpowiedzi lub pobudzać do pogłębienia refleksji – denerwuje, podnosi ciśnienie i wyzwala negatywne emocje. Nie pomagają ani prośby, ani stanowcze namowy. Użytkownik zaczyna obrażać współrozmówców. Zainicjowany wątek już dawno poszedł w niepamięć. Jego miejsce zajęła szermierka słowna wzbogacona apelami o powrót do meritum.

 

Dla mnie ten opis wydał się wyjątkowo obrazowy i dobitny - uderza w sedno.

 

@Oblivion

 

Na forach i stronach o kulturę powinni dbać moderatorzy, jeśli nie dbają to wiadomo jaki poziom na nich panuje i dla jakich osób są takie fora/strony, zresztą niektórzy lubią takie, a inne formy komunikacji i zabraniać im czegoś takiego to łamanie ich wolności wyrażania się/dyskusji.

 

Wątek ten przewinął się nie raz przez forum. ;) Ale ostateczne rozwiązanie się jeszcze nie znalazło

Edytowane przez Syler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie sedno problemu polega na tym, że ludzie nie wynoszą z domu/ze szkoły jakieś podstawowej kultury osobistej... gdyby nie to, to problem o którym mowa by nie istniał lub byłby zupełnie marginalny (sprowadzony do paru ****iarzy i frustratów) :)

 

No dokładnie.

 

 

Trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów czy też poprzez stosowanie różnego typu zabiegów erystycznych. Podstawą tego działania jest upublicznianie tego typu wiadomości jako przynęty[1][2], która doprowadzić mogłaby do wywołania dyskusji

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Trollowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wiekszosci Droga Mlodziezy macie umysly zatrute socjalizmem. Karac za ostre wypowiedzi, to moze za plucie na chodnik tez?

 

Hitler tez chcial tak samo dobrze.

 

Rolandsinger widzę chce nam zobrazować na czym polega książkowy przykład trolla :D Bardzo dobry :)

 

Szczerze to na trolla jest jeden sposób - nie prowadzić dysputy tylko ignorować. Paradoksalne? Nie, po prostu nie schodzimy do jego poziomu. A troll oduczy się trollować widząc, że do niczego to nie prowadzi. Kto dysputuje z trollem tylko go karmi i zaczyna sam trollować.

 

@Syler

Tak na forum już było kilka scysji. Zresztą gdyby wprowadzono "ostatecznie rozwiązanie" - ban za sprzeczki podczas gorących dyskusji , to zaiste panowałby tutaj spokój. Tylko nasuwałoby się pytanie, czy to spokój czy strach i posłuszeństwo niczym w reżimie koreańskim.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak Oblivion. Jeśli nie zejdziemy do jego poziomu to jest wszystko ok. Lecz to się tylko tak mówi... a w rzeczywistości nie jest takie łatwe :(

 

Co do sposobu reagowania moderacji to jest bardzo delikatna sprawa. Sam byłem przez chwilę na forum gdzie cenzura była doprowadzona do stopnia totalitaryzmu, cokolwiek się napisało co nie było "pocałowanie w d..." to już było kasowane i leciał warn. Tutaj moim zdaniem panują bardzo liberalne zasady. No i właśnie to bywa nie raz nadużywane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym nie schodzeniem do poziomu, to chodzi o to, by wiedzieć, że inteligentni ludzie trolla uznają za idiotę, a nas za normalnych, że go ignorujemy.

Ponadto jeśli ktoś kogoś atakuje słownie, to w psychologii się uznaje, że atakujący nam w istocie czegoś zazdrości. Tak więc Syler musisz być bogatym człowiekiem, że tyle osób miało z Tobą konflikty :P

 

Co do sposobu reagowania moderacji to jest bardzo delikatna sprawa. Sam byłem przez chwilę na forum gdzie cenzura była doprowadzona do stopnia totalitaryzmu, cokolwiek się napisało co nie było "pocałowanie w d..." to już było kasowane i leciał warn. Tutaj moim zdaniem panują bardzo liberalne zasady. No i właśnie to bywa nie raz nadużywane.

 

Ale przynajmniej nie ma tej wiochy co na niektórych forach audio, że ktoś za napisanie dobrej recenzji dostanie tyrę z przekleństwami ostrą bezpodstawną i tam moderacja nic nie robi. U nas coś takiego na szczęście nie przejdzie.

Po prostu musi być moderacja normalna bez przeginania ani w jedną ani w drugą stronę i jest dobrze.

Edytowane przez oblivion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W wiekszosci Droga Mlodziezy macie umysly zatrute socjalizmem. Karac za ostre wypowiedzi, to moze za plucie na chodnik tez?

 

ostre wypowiedzi nie na temat i atakujące bez powodu rozmówców? może jeszcze najlepiej zostawić pseudokibiców w spokoju - niech sobie napastują przypadkowych przechodniów i plują im w twarz i na chodnik?

 

jeśli to miałeś na myśli, to się z takim zdaniem nie zgadzam... jeśli nie to, to nie wyraziłeś się dostatecznie jasno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy atakować bez powodu??? Czy np. taka dyskusja:

 

http://www.youtube.com/watch?v=DK9Og-vXrhk

 

to jest atak ze strony JKMa? Tzw. Trollowanie?

 

 

Bo jeśli tak, to właściwie mamy do czynienia z neomarksistowską wykładnią społeczeństwa w wydaniu Gramsciego. Jego ideałem było państwo całkowicie papierowe i miałkie w sprawach fundamentalnych w myśl doktryny enwiromentalizmu (ludzie są tacy, jak ich wychowa społeczeństwo; na każde zło jest usprawiedliwienie, więc człowiek nie jest za nic odpowiedzialny), a opresyjne w kwestiach błahych np. Brevik dostanie góra 15 lat, a wyjdzie po 7-miu, zamiast dostać karę śmierci.

 

Gdy byłem młokosem, również wierzyłem i zapalczywie broniłem socjalizmu, a zwłaszcza idei mówiącej, że aparat państwo może uregulować wszystko, oduczyć chamstwa, zapobiec kradzieży, a dresiarzy chciałem resocjalizować zanim naplują na ten przysłowiowy chodnik, ludziom o odmiennych poglądach, zwłaszcza gdy dotyczyły np. antypatii do grup społecznych zamykać usta albo wsadzać do więzień.

 

Jakim idiotyzmem są tego typu poglądy przekonamy się niebawem przy okazji hucznego upadku zachodniej wersji państwa ułożonego wg doktryny Marksa i Hegla - Unii Jewropejskiej.

Edytowane przez Rolandsinger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chcę się wdawać w dyskusje na ten temat, bo zwyczajnie brakuje mi wiedzy żeby argumentować bądź kontrargumentować "socjalistyczne państwo", "wykładnię tego-a-tego" etc.

 

jednak jedno mnie zastanawia - skoro masz tak krytyczne poglądy na temat "socjalistycznej regulacji państwowej", to jakie widzisz rozwiązanie (czy jakieś w ogóle widzisz)?

 

uważasz że zamiast resocjalizacji lepsze jest - przykładowo - proste rozwiązanie przywrócenia kary śmierci?

 

bo tak koniec końców, to osobą która się najbardziej rzuca i miota jesteś ostatnio właśnie Ty... i jakoś ani nie wiem co jest tego powodem (każdy ma odmienne zdanie niż, w swojej wiekowej mądrości, masz Ty?) ani czy da się coś temu zaradzić (słuchać spokojnie co masz do powiedzenia, przytakiwać i się uczyć?)

 

... ma tu miejsce to, co napisałem już w innym wątku - to co mówisz jest obecnie podawane w postaci niestrawnej papki wyrzucanej (wyrzyganej?) przez jakiegoś podstarzałego (na podstawie tekstów typu "w swojej młodości") frustrata... podczas gdy to co mówisz mogło by być interesujące (albo przynajmniej skłaniające do zastanowienia się) JEŚLI przedstawił byś to na spokojnie i w takiej postaci, żeby takie młotki jak ja mogły zrozumieć w czym leży problem i jakie jest (o ile jest) proponowane rozwiązanie tego problemu

 

to mogło by być ciekawe, tylko nie w obecnej postaci...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, KHRoN, panaceum jest banalne. Nigdzie NIE jest napisane, że:

 

- wszystkie grupy społeczne i w ogóle wszyscy ludzie mają pałać do siebie bezkresną miłością

- wszyscy w relacjach wzajemnych muszą używać języka poprawności politycznej

- wszyscy muszą żyć zdrowo: dobrze się odżywiać, jeździć na rowerze w kasku i nie lać własnych dzieci w tyłki

- wszyscy muszą się głaskać po pośladkach w realu i na forach internetowych werbalnie i behawioralnie

 

Każdy kto chce uczynić świat rajem prędzej czy później, ale bezwyjątkowo doprowadza do tyranii na miarę bolszewizmu, nazizmu, itp.

 

Wolność polega właśnie na tym, że musimy pogodzić się z faktem, że jedni nie lubią czarnych, inni białych, jeszcze inni przedstawicieli jakiejś nacji, albo grupy społecznej, jedni dyskutują soczystym językiem, drudzy nie używają mocnych słów, jedni nazywają rzeczy po imieniu, a inni wolą owijać w bawełnę.

 

Na takich fundamentach zbudowano niegdyś np. USA, dlatego nawet jeszcze dziś, mimo licznych zapalczywych prób zaszczepiania tam idei europejskiego marksizmu, jest to kraj, którego kultura opanowała cały świat, a gospodarka ma najwyższe PKB per capita.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Trolle" były, są i będą, zdaje mi się, że w większości przypadków ktoś ma niefajny dzień i stara się wyładować emocje na anonimowych użytkownikach. Człowiek nie jest zdolny do utrzymywania constansu stabilności psychicznej, jednego dnia czuje się lepiej, innego gorzej, jednego dnia wyładuje się na kimś, innego dnia pochwali kogoś albo przemyśli dwa razy zanim napisze lub powie. Komu się tak nie zdarzało, niech pierwszy rzuci obelgą :) Proponuję podejście do tego tematu z dystansem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne zdanie co Roland.

A jak radzić sobie z trollami? Najpierw trzeba by się było zastanowić co leży u podłoża ich motywacji do spamowania.

W większości przypadków można domyśleć się, że jest to chęć zwrócenia na siebie uwagi, więc w zasadzie wystarczy konsekwentnie ignorować takich typów, aż w końcu sami stracą zainteresowanie. Zapewne pierwszą reakcją na zignorowanie zaczepek trolla będą zdwojone wysiłki z jego strony, ale na dłuższą metę zniechęci go brak rezultatów, przy coraz to większym koszcie czasu i energii poświęconych na bezskuteczne działania. W skrócie, stara zasada: "Nie karm trolla".

Edytowane przez Arthass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak radzić sobie z trollami?

 

Dokładnie. Konsekwentne ignorowanie. Lecz pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że mamy do czynienia z trollem. Nie każda surowa wypowiedź będzie trollowaniem. Lecz trzeba mieć świadomość, że możemy natknąć się na taką osobę i tą osobą może stać się każdy komu akurat świadomie, czy podświadomie zechce się odreagować frustracje zebrane z realnego świata. Czyli nawiązanie do tego to co powiedział Quake.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak radzić sobie z trollami?

 

Dokładnie. Konsekwentne ignorowanie. Lecz pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że mamy do czynienia z trollem. Nie każda surowa wypowiedź będzie trollowaniem. Lecz trzeba mieć świadomość, że możemy natknąć się na taką osobę i tą osobą może stać się każdy komu akurat świadomie, czy podświadomie zechce się odreagować frustracje zebrane z realnego świata. Czyli nawiązanie do tego to co powiedział Quake.

a ja lubię gadać z trollami :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności