Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Zakres słyszalności - ile jesteśmy w stanie usłyszeć ?


Gość robsonic

Rekomendowane odpowiedzi

Gość robsonic

akurat mam tu na mysli gorne pasmo bardziej.. kompresory maja za zadanie wyciac to czego nie slychac badz jest bardzo ciche tak? Byc moze sie myle akurat w tej dziedzinie nie jestem expertem ale poslucham madrzejszego :)

Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już lepiej tym sobie potestujcie. Karta dźwiękowa też ma duże znaczenie, bo kiepska nie wszystko przeniesie. Dokładna regulacja klawiaturą.

 

Generator.rar

 

Tylko nie popalcie głośników. :)

xar, możesz podać źródło? Mam kilka uwag do autora programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program już swoje lata ma i pewnie doczekał się nowszych wersji, miałem go na dysku od długiego czasu. Ale jest też informacja:

 

 

 

 

Krótki opis programu Generator.

  • Licencja :-)

Program "Generator.exe" jest darmowym oprogramowaniem udostępnionym do powszechnego użytku. Program nie może podlegać sprzedaży bez zgody autora. Autor nie zgadza się na pobieranie jakichkolwiek opłat za rozpowszechnianie programu.

  • Parametry programu

Generator wytwarza wybrany przebieg na wyjściu domyślnego urządzenia odtwarzającego dźwięk w Windows 95/98/XP. Zakres regulacji częstotliwości to 20 Hz do 20 kHz, sygnał wyjściowy może być generowany jako mono, stereo próbkowany z częstotliwoscią 8000, 11025, 22050 i 44100 Hz. Próbkowanie może być 8 lub 16 bitowe.

  • Opis funkcji

- suwak pod wyświetlaczem - regulacja częstotliwości

- Kształt przebiegu - umożliwia zmianę kształtu przebiegu

- Amplituda - zmiana generowanej amplitudy

- Wsp. wyp - zmiana współczynnika wypełnienia dla prostokąta i położenia wierzchołka trójkąta dla trójkąta

- Ustawienia - zmiana parametrów generowanego przebiegu

a) Faza - regulacja fazy między kanałami

B) Balans - regulacja balansu

  • Autor

Program napisał Tomasz Śliwa. Ewentualne uwagi proszę kierować na adres tomsliwa@wp.pl .

Specjalne podziękowania kieruję dla Tomasza Surmy za cenne uwagi użytkowe programu

Miłego użytkowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robsonic

Sceptycznie podeszlem poczatkowo do tego generatorka, bo bardzo glosno slychac czestotliwosc pilotujaca, ktora nam nieco przeszkadza w slyszeniu granic czestotliwosci. Pozwolilem sobie zrobic tescik i podpiac pod scopemeter i okazuje sie ze czestotliwosc pilotujaca to zaledwie ulameczek calej amplitudy generowaniej czestotliwosci:

 

20hz.JPG

 

Takze, to co slychac to jest wlasnie 20 HZ - zadna harmoniczna

 

Ma oczywiscie inne wady ten generatorek bo wraz z wieksza czestotliwoscia przebiegi prostokatne i trojkatne sa coraz bardziej zniekszlalcone, ale 1khz wyglada tak (uzylem kiepskich kabli nawet bez ekranow):

 

1khz.JPG

1khz2.JPG

 

Takze podziekowania XAR, testowac mozna do woli i beda to faktyczne czestotliwosci. Z przebiegami to raczej prosze wybrac sinus do basow i sopranow, pozostale sa za bardzo znieksztalcone. Trojkat i kwadrat na 1000 HZ jak widac wyzej wygladaja pieknie..

Edytowane przez robsonic
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skasowalem post, bo zostal wyciety z innego watku i byl nie na temat :(

 

Dzieki za te pomiary robsonic, dokladnie wiadomo teraz czego sluchamy z tego generatorka.

Edytowane przez pieknychlopiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem do autora programu. Okazało się, że ma zamiar odświeżyć kod i dodać nieco opcji. M.in. będzie logarytmiczna skala częstotliwości i amplitudy, możliwość wpisania f "z palca", zakres zostanie poszerzony do 1-30 000 Hz. Bardzo przejrzysty i dobrze wykonany generator, takiego mi było trzeba.

 

robsonic, dzięki wielkie za przebiegi. Teraz nie ma już wątpliwości, że generator spełnia swoją funkcję prawidłowo i wytwarza czystego sinusa nawet na dolnej granicy pasma. I to właśnie takiego przebiegu radziłbym używać do testów, no bo po co nam wyższe harmoniczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruch powietrza/drganie membrany zaglusza poniekad 20 HZ , to prawda, ale porzadny zestrojony sprzet da rade.

A co z powyzszymi w przedziale 20-30 HZ tez slychac tylko ruch powietrza na tych audeo? Na moich w4 wlasnie takie mam wrazenie, natomiast na K450 juz nie. Bas jest wyrazny, potezny.

Edytowane przez pieknychlopiec
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruch powietrza/drganie membrany zaglusza poniekad 20 HZ , to prawda, ale porzadny zestrojony sprzet da rade.

A co z powyzszymi w przedziale 20-30 HZ tez slychac tylko ruch powietrza na tych audeo? Na moich w4 wlasnie takie mam wrazenie, natomiast na K450 juz nie. Bas jest wyrazny, potezny.

Wrzuciłem na ten generator 20Hz Audeo 111, IE20EB i Shure 840 (które mam gościnnie)

Efekt jest taki - na wszystkich słuchawkach słychać bas. Na IE20EB powyżej poziomu 70% bas był zniekształcany, zarówno audeo jak i 840 skalowały się bardzo dobrze bez żadnych kłopotów. Na Shure przy poziomie ok 30-40% bas zaczynał być dopiero słyszalny, na Audeo na poziomie 30% bas czuć, przez przewodzenie kostne (śmieszny efekt :)). IE20 nawet przy 6% trzęsą głową a przy poziomie 50% czuć drgania w środku głowy.

 

Zróbmy teraz w drugą stronę.

Puść na generatorze 17kHz. Na audeo miałem szklankę na zębach :D sprawdź PXy i K450

Edytowane przez piotrus-g
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robsonic

pieknychlopiec - piszesz takie bzdury, że głowa mała. Nie chce mi się już nawet tego komentować <_<

 

No nie takie bzdury.. Chodzi o to , ze oprocz membrany wazne jeszcze jest pudlo rezonansowe. Czy wyjmowal ktos glosnik z kolumny basowej i podlaczal pod niego bardzo dobrze slyszalne 50 hz?

 

W przypadku 20 HZ tez potrzebne jest pudlo rezonansowe i mozna te czestotliwosc uslyszec tylko bedzie to cicho po mimo iz ustawimy glosnosc na max, bo jest na granicy slyszalnosci ludzkiego ucha i wszystkie inne dzwieki (typu swisty powietrza, lopotanie membran beda przeszkadzac).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co wy sie tak czepiliscie tych 20Hz ? Czestotliwosci uzyte raptem w kilku albumach na krzyz. Ale mniejsza o to...

 

Analizujac Sluchawki o ktorych pisze pieknychlopiec K450.

K4501.jpg

~2.5 deca w dol od 1kHz

Baczac na mozliwosci owego drivera przy 30Hz

K4502.jpg

Teraz biorac poprawke na

ISO226.png

Nie wiem 1... ile sygnal wejsciowy ma wspolnego z sygnalem wyjsciowym (przy bebenku) 2 i co faktycznie slyszy pieknychlopiec ?

 

Idac dalej... pieknychlopiec mozesz prosze wrzucic jakies widmo kawalkow ktorych sluchasz na codzien ?

Dla przykladu tak wyglada linia basu u NIN z the slip - ktore wala niezlym sub-basem.

s1.jpgs2.jpg

 

Dla porownania shure SE535

se5351.jpg

se5352.jpg

Niewiele dynamikow potrafi tak oddac 30Hz.

Calkiem niezle wychodzi to DT1350

DT13501.jpg

DT13502.jpg

O dziwo nie ciesza sie one renoma wsrod tzw "bass-headow"

W przeciwienstwie do np takich HFI780

7801.jpg

HFI7802.jpg

Ktore jakos cudownie nie wygladaja, M50 od ath wyglada lepiej.

 

Innymi slowy - samo zejscie nie jest w zasadzie wyznacznikiem jakosci basu. I niestety w tym aspekcie Dynamiki vs BA nie wygladaja jakos specjalnie fantastycznie. Przynajmniej w moim odczuciu. Do tego IMO nie ono jest tutaj problemem - w postrzeganiu jednych czy drugich.

 

PS. Wybaczcie ze pisze w zlym watku, ale tak jak pisalem wczesniej w "odpowiednim" temacie.. w syfie babral sie nie bede. Juz nie przeszkadzam.

Edytowane przez GigereE
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, W4 dla tych wymienionych już 20Hz ma podobną głośność co 1kHz.

 

a0975e92_FR_Westone3_vs_4.gif

 

k450 powyżej też oddają podobnie, a dla tych słyszalnych niskich w4 jest głośniejsze.

 

To jak to z tymi zagłuszającymi świstami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości odpaliłem ten generator. Na audiofilskim realteku i SL 668b nie słyszałem już nic w okolicach 16.5 - 17kHz (mówię o jakimś "sensownym" pisku a nie krzakach z dźwiękówki). Teraz już wiem czemu nie widzę różnicy pomiędzy kablem zasilającym sprzęt audio za 4k i kablem z biedronki za 2.5zł ; (

 

Natomiast 40Hz daje się usłyszeć. 30Hz to już tylko wspomnienie po dźwięku. Życie jest niesprawiedliwe, że w kwiecie wieku nie słyszę jak nietoperz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mimo szczerych checi nie moge uslyszec swojej gornej granicy slyszalnosci na tym generatorze. Jest jakas czestotliwosc stala ktora przeszkadza.

 

Ale generalnie poziom glosnosci w4 juz zaczyna spadac od 250 hz w dol.

 

Dla przykladu W K450 glosnosc zaczyna lekko spadac tak gdzies od 80 hz jadac dalej 50 HZ jest potezne, az glowe rozwala, 40 hz troszke ciszej ale dalej moc jest, dopiero 30 HZ jest znacznie ciszej (ale wciaz satysfakcja jest) i pozniej do 20 HZ juz tylko ciszej ale caly czas slychac..

 

Totalnie nie ma co porownywac W4 do K450 w tej kwestii. To jak jakby fiat mial rywalizowac z ferrari.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robsonic

Z ciekawości odpaliłem ten generator. Na audiofilskim realteku i SL 668b nie słyszałem już nic w okolicach 16.5 - 17kHz (mówię o jakimś "sensownym" pisku a nie krzakach z dźwiękówki). Teraz już wiem czemu nie widzę różnicy pomiędzy kablem zasilającym sprzęt audio za 4k i kablem z biedronki za 2.5zł ; (

 

Natomiast 40Hz daje się usłyszeć. 30Hz to już tylko wspomnienie po dźwięku. Życie jest niesprawiedliwe, że w kwiecie wieku nie słyszę jak nietoperz.

 

Cos ograniczylo Twoj test..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że taki scenariusz jest możliwy, ale dopóki tego nie zmierzę to nawet się nad tym nie ma co zastanawiać. Aby przeprowadzić jakieś sensowne pomiary wypadałoby dysponować odpowiednim sprzętem pomiarowym. I tak największy problem zaczyna się wraz z nieliniowościami słuchacza : )

 

Cos ograniczylo Twoj test..

 

Możliwe, że mój nieaudiofilski słuch.

Edytowane przez Jar0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Natomiast 40Hz daje się usłyszeć. 30Hz to już tylko wspomnienie po dźwięku. Życie jest niesprawiedliwe, że w kwiecie wieku nie słyszę jak nietoperz.

 

A mi 40 HZ az glowe rozwala - 30HZ tez wyraznie slychac. Cos masz nie halo albo ze sprzetem albo ze sluchawkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że mój nieaudiofilski słuch.

Nie, to placebo ;)

 

Ja na mojej integrze słyszałem 20Hz na Shurach, ale już na PX100 nic nie było ;) Nie mówiąc już o wyższych częstotliwościach. Mimo iż SE530 mają uciętą górę, to i tak przenoszą większe pasmo.

Edytowane przez plaskacz
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robsonic

Możliwe, że mój nieaudiofilski słuch.

 

bez przesady, nie trzeba byc audiofilem - 40 HZ to bardzo glosny ton

 

PS. Proponuje robic testy na 25 HZ (nie trzymajmy sie kurczowo tej granicy 20hz) - u mnie np juz na 23 HZ jest ze 3 razy glosniej niz na 20hz.

Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności