Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Problem z buczącym subwoofer'em


Supreme

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z głośnikami TDK MMS-XS60WB które kupiłem kilka lat temu. Problem zaczął pojawiać się od ponad dwóch lat temu. A mianowicie gdy głośniki nie wydobywają żadnego dźwięku to od czasu do czasu zdarza się, że subwoofer "pruknię" i po paru sekundach zaczyna nieźle buczeć, aż do momentu jak nie wydobędą żadnego dźwięku(aż nie włącze jakieś piosenki).

 

Kiedyś znajomy (który jako tako się zna) powiedział mi, że to jest związane z powietrzem które się zbiera w subwoofer'ze i to powoduje te buczęnia ale nie powiedział też jak tego uniknąć. Czytając kiedyś recenzje jakiś tam głośników autor napisał, że produkt(głośniki z sub) zawiera gąbke/pianke którą można włożyć do otworu subwoofer'a dla jakiś tam powodów... może to samo powinienem zrobić ale czy na pewno..? Może to jest wada tego produktu albo po prostu ze starości "pierdzi" ;)

Dla mnie to aż tak uciążliwe nie jest ale dla sąsiadów może(nie wiem) ale mamie w szczególności to przeszkadza.

Jeśli ktoś wie czym to jest podyktowane lub wie gdzie je powinienem zadać(inne forum) to byłbym bardzo wdzięczny.

 

 

 

PS. Jeśli w złym miejscu założyłem temat to proszę o przeniesienie.

Edytowane przez Supreme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na logikę biorąc - co ma zbierające się powietrze w subie do "pruknięcia"? Nagle wybucha wielki pęcherz powietrze, który skumulował się w obudowie? I co? I to wybuchające powietrze zaczyna buczeć? Ten Twój kolega to chyba w ogóle się nie zna, jeżeli wysnuwa takie teorie.

 

Z objawów wynika, że jest to kwestia typowo elektryczna. Może być tak, że gdzieś jakiś przewód jest źle podłączony do masy i w wyniku wibracji konstrukcji przestaje łączyć - stąd to brumienie. Jak wygląda wtyczka sieciowa od zestawu? Ma dwa bolce i dziurę na bolec od ziemi? Jak podłączasz kable sygnałowe? Próbowałeś innych kabli?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Może być tak, że gdzieś jakiś przewód jest źle podłączony do masy i w wyniku wibracji konstrukcji przestaje łączyć - stąd to brumienie."

Ale dzieje się też tak gdy komputer i system jest wyłączony np. zdarzyło mi się dwa razy po powrocie ze szkoły, że buczy subwoofer, a komputer był wyłączony.

Głośniki podłączam jako oddzielne kanały (wtyczka mini jack mono) do subwoofer'a, a następnie z sub'a odchodzi minijack stereo (TRS(?)) do płyty głownej w komputerze. Zasilanie idzie do subwoofer'a. Nie próbowałem innych kabli.

 

Jak się robi cieplej na dworzu (nadchodzi lato) i temperatura idzie w górę to chyba częściej się te buczenia zdarzają..ale trudno mi to powiedzieć bo nie odnotowuje tego. Może być raz na miesiąc albo jak w tym tygodniu, że aż 4 lub 5 razy w tym dwa razy dziś się zdarzyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buczenie jest tak pomiędzy.. - w ogóle trudno to określić ;/ Jak wyjeżdzam gdzieś i dom zostaje bez opieki to wyłączam cały sprzęt ale to jest żmudne. Schylanie się pod biurko nawet jak nie wyjezdzam.

Edytowane przez Supreme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieistotne czy jesteś w domu czy Cię nie ma. Druty raczej nie zważają na Twoją obecność i mogą nie stykać, kiedy im się żywnie podoba.

 

Przede wszystkim najpierw posprawdzałbym przewody. Jak Ci sub zacznie buczeć, to sprawdź czy odłączając kabel sygnałowy od kompa i wpinając go spowrotem buczenie ustępuje. Sprawdź też czy przepięcie kabla zasilającego coś pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o wtyczkę od zasilania? Nie sądzę, żeby w tym tkwił problem. Wydaje mi się, że gniazdo mini jack w kompie może być rozwalone i czasami przestaje zwierać do masy. Jak jeszcze raz będzie buczeć to pogmeraj kablem sygnałowym w gnieździe, bez wyciągania. Jak sygnał się poprawi to będzie to potwierdzenie mojej tezy. W takim wypadku trzeba będzie wymienić gniazdo w kompie albo sprawić sobie kartę dźwiękową na USB.

 

Oczywiście problem może leżeć gdzie indziej ale taki scenariusz wydaje mi się w tej chwili najbardziej prawdopodobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy warto ciągnąć ten temat jeszcze.. Myślałem, że problem szybko zniknie. Ktoś poda super odpowiedź i po problemie . Też sam ze swoją wiedzą, nie wiedziałem gdzie go szukać - na zewnątrz wszystko okej.. Jak wina jest w środku to inwestować w niego nie będę tylko uzbieram na nowe głośniki i koniec.

 

Temat zamykam i Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem głownie chodzi o subwoofer, a nie głośniki. Mówiąc, że uzbieram na nowe głośniki to mówię ogólnie jako system audio. :) Nie wiem czy jest sens jeszcze.. Może spróbuje podłączyć do przedniego wejscia jack i zobaczymy czy to coś da..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tez być tak, że po prostu transformator we wzmacniaczu tak buczy. A skoro to system aktywny, to pewnie znajduje się on w subie. Miałem kiedyś Logitechy Z-4 i też trafo tam buczało jak cholera ale ciągle tak samo. Nie było sytuacji, że nagle buczał ciszej czy głośniej. Może padł Ci jakiś kondensator w zasilaczu wzmaka i dlatego tak buczy.

 

Zobacz czy da się łatwo otworzyć suba. Jeżeli tak, to może warto go zanieść do elektronika, żeby chociaż sprawdził czy transformator jest w porządku.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności