Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Polecane podzespoły do MxM


Rekomendowane odpowiedzi

Polecane podzespoły do MxM. Czym waszym zdaniem warto się zainteresować, w temacie mxm i jego bebechów jestem zielony.

 

Chciałbym złożyć racjonalnie wypasionego mxm. Laminat v1.4 co dalej?

Chodzi mi o konkretnie jakie podzespoły użyć?

-apls

-rezystory prezycyjnne

-wz. operacyjne

-kondrsatory

-gniazdo

-aku

 

CEL : dużo powietrza w muzyce, ładna góra i wokal, na końcu mamy bas jako najmniej istotny element ale dobrze by był w miarę dobrze kontrolowany.

Edytowane przez retter6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie należy się kierować zasadą, że to nie części grają, a cały układ. Nie sztuką jest włożyć silnik Lamborghini do Poloneza - i tak nie pojedzie na miarę samochodu z odpowiednio dobranymi i spasowanymi częściami, ponieważ same elementy nie są tak ważne jak ich układ i wzajemna współpraca.

 

Ja się zastanawiałem po co do MxM'a ludzie wsadzają AD8397. Scalak ma Slew Rate na poziomie 53 V/us, co jest wartością z 10 razy wyższą niż wzmacniacz mocy sygnałów audio w ogóle potrzebuje. Wyższy SL niby nie zaszkodzi ale automatycznie pobór mocy jest większy i mogą pojawić się problemy ze stabilnością.

 

MxM został zaprojektowany tak, że zasilanie symetryczne dla opków audio jest realizowane na zasadzie podziału napięcia z baterii względem punktu masy pozornej opków od zasilania. Według mnie i niezależnych komentatorów sprzętu audio taka realizacja zasilania może wprowadzać słyszalne zniekształcenia, które w szczególnym przypadku będą pierwszoplanowo wpływać na brzmienie. W takim wypadku pojawia się pytanie o zasadność wymiany kondów, opków, etc. skoro to zasilanie może być głównym źródłem zniekształceń, a tym samym "brzmienia" wzmaka (wprowadzone zniekształcenia obniżają transparentność układu).

 

Oczywiście autorzy projektu nie zamieścili wiarygodnych pomiarów na temat źródeł największych zniekształceń, toteż można jedynie zgadywać co zmienić, żeby zauważalnie wpłynąć na brzmienie. Ludziki próbowali różnych op-ampów, kondów, także bocznikujących, wstawiali rezystory albo i dławiki na wyjście i te zmiany podobno przynosiły słyszalne różnice. Jednak nie ma pewności, że te różnice brzmieniowe, które można osiągnąć za pomocą zmiany konda komuś się spodobają. Jednemu może BG pasować do słuchawek, a inny powie, że kupa.

 

IMO najbardziej wypasiony byłby wzmak transparentny, który nie narzuca swojego charakteru i który ma zniekształcenia poniżej progu słyszalności, tzw. straight wire ale znowu - nie każdemu może się to podobać. Ludzie nie bez powodu lubią brzmienie lampy i wprowadzane przez nią spore zniekształcenia są odbierane jako przyjemne. Niestety MxM to nie lampa, a więc trzeba sobie modelować przyjemne zniekształcenia czym innym. A czym? Zgaduj- zgadula.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzaliście takie baterie? W polskich sklepach są firmowe w takich cenach, więc pomyślałem, że wiarygodne jako przykład.

 

A wiesz co się stanie jak podłączysz jakiejkolwiek jakości baterię li-ion czy li-pol do układu bez regulacji napięcia i natężenia prądu i bez zabezpieczenia przed przeładowaniam baterii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odgrzebie temat.

 

Szukam zamiennika dla AD8397. Ciężko znaleźć opamp o tak wysokim prądzie zwarciowym. Poza tym nisko schodzi z napięciem.

Ale może coś za coś i za priorytet wybrać wrażenia soniczne?

 

Jeżeli macie jakieś doświadczenia z różnymi opampami w MxM, zachęcam do podzielenia się wrażeniami.

Sam jedynie na początku testowałem znane wtedy AD8022 czy 8066, ale teraz po kilku latach wracam do MxM'a i oczekuję jakichś zmian.

Może OPA627? Może ADA4627-1? Niestety trzeba będzie robić 'pająka', ale jeśli warto?

Albo coś z podwójnych? AD8599? OPA2228?

 

Jak ktoś miał jakieś doświadczenia z modowaniem MxM'a w ostatnim czasie, zachęcam do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Akumulator - li-ion, li-po. Najpojemniejsze mają 500mAh, np. http://www.focalpric...on_Battery.html

Nie wierz w chińskie opisy :)

 

Dlaczego ma nie wierzyć???

Przecież pisze wyraźnie, że jest to aku LI-ion, czyli DWA aku szeregowo, co daje od 8,4V po naładowaniu, a 6V minimalne napięcie po wyładowaniu. Są również ładowarki do takich aku. http://www.wsdeal.com/EB0089W/Soshine_SCV1_2Channel_9V_Lithiumion_Battery_Quick_Charger_White.ws

Zamiast uczyć młodych ludzi o nowych żródłach energii, to ich zniechęcacie. Ja wszędzie gdzie się da wymieniam aku Ni-MH, na Li-ion. Mają same zalety. Trzeba tylko odpowiednią ładowarkę.

 

Pozdr.

Odgrzebie temat.

 

Szukam zamiennika dla AD8397. Ciężko znaleźć opamp o tak wysokim prądzie zwarciowym. Poza tym nisko schodzi z napięciem.

Ale może coś za coś i za priorytet wybrać wrażenia soniczne?

 

Jeżeli macie jakieś doświadczenia z różnymi opampami w MxM, zachęcam do podzielenia się wrażeniami.

Sam jedynie na początku testowałem znane wtedy AD8022 czy 8066, ale teraz po kilku latach wracam do MxM'a i oczekuję jakichś zmian.

Może OPA627? Może ADA4627-1? Niestety trzeba będzie robić 'pająka', ale jeśli warto?

Albo coś z podwójnych? AD8599? OPA2228?

 

Jak ktoś miał jakieś doświadczenia z modowaniem MxM'a w ostatnim czasie, zachęcam do dyskusji.

 

 

 

Myślę o wymianie AD8397 na ADA4896. Wprawdzie w innym urządzeniu, ale chodzi o zamiennik.

Ma mniejszy prąd od AD8397, ale większy od AD8620.

 

Jeszcze jedno, ADA4896 ma inną obudowę (MSOP), ale da się...

Edytowane przez kwazar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, biorę się za testy opampów w MxM :)

 

DSCF1661.JPGDSCF1664.JPGDSCF1666.JPG

 

Do dyspozycji mam:

- AD8397

- AD8066

- AD8599

- AD797BR

- ADA4367-1AR

- OPA2228

- OPA275

- NE5532 (Signetics)

 

MxM w konfiguracji jak na zdjęciach:

- kond 3300uF JVC

- bocznik 10uF Black Gate N

- rezystory PRP

- potencjometr ALPS

 

Za źródło posłuży znany mi dobrze iRiver E10, ale może będę się jeszcze wspomagał Wavem

Szukam odpowiedniej konfiguracji pod SM HP100 i pewnie pod będę słuchał, ale postaram się również zerknąć na KPP i P30... ewentualnie zrobię przejściówkę na małego jacka dla DT931.

 

Mam nadzieję, że w weekend będzie mi dane przysiąść, więc pierwszych relacji oczekujcie po weekendzie :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z tego, że wszystkie elementy powinny znajdować się jak najbliżej nóżek scalaka? Ty natomiast do każdej z nich doczepiłeś piękną antenę, co może powodować nieprawidłową pracę opka, przez co cały Twój test może być niemiarodajny.

 

No, ale BG w zasilaniu siedzi ;)

Edytowane przez mefjuu
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że ktoś mnie za to zgnoi, dlatego od razu to poprawiłem.

Szczerze mówiąc, ani na wlutowanym opampie, ani na pająku jak powyżej, nie odczułem różnicy przy AD8397.

 

Jestem poza domem w ten weekend więc testy muszę odłożyć na przyszły tydzień, ale po szybkich osłuchach moimi faworytami są AD8599 i OPA2228.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

DSCF1929.JPG


Zapomniałem jak czasochłonna jest zabawa z opampami i po dwóch weekendach najwyższy czas na zapakowanie wzmaczniacza na stałe, bo tak można grzebać w nieskończoność.


Mając już swojego faworyta, coś mnie podkusiło na sprawdzenie jak to wszystko zagra przy zasilaniu akumulatorowym 12V i wszystko zaczęło się na nowo :)


Nie ma sensu, bym za wiele skupiał się na tej kwesti, ponieważ z założenia MxM jest wzmaczniaczem portable i najważniejsze dla nas jest, jak sobie radzi przy zasilaniu z baterii 9V.


Z pośród opampów które wypisałem wyżej, na starcie można się pozbyć OPA275, OPA2228, NE5532, ADA4367-1 i AD797.

Pierwszy, ze względu na brak jakiegokolwiek polotu w tej konfiguracji, a pozostałem ze względu na wymagane, minimalne napięcie pracy. Mimo że, dla OPA2228 datasheet podaje Vcc +/-2.5V, a dla NE5532 +/-3V, to nijak sobie radzą z zasilaniem w okolicach 4,5V. Jeszcze z testów nad dobieraniem opamów do CD pamiętam, że oba wzmaczniacze zdecydowanie lepiej sobie radziły przy zasilaniu +/-15V, niż +/-9V, także przy naszych 4 czy 4,5V jest poprostu nijak.


Bardzo pozytywnie mnie zaskoczył ADA4637-1 grany z akumulatora żelowego 12V. Sytuacja diametralnie się zmieniła po podpięciu pod zasilanie bateryjne. Podobnie sytuacja wygląda dla AD797. Poniżej +/-5V te opampy grają po prostu nijak, ale gdyby ktoś używał MxM'a stacjonarnie, to ADA4627-1/4637-1 jest znakomitych wyborem. Używałem/używam go z powodzeniem w klonie Lehmanna i w dacach, gdzie spisywał się rewelacyjnie. Bez wątpienia, jest to mój ulubiony opamp, ale niestety legnie przy niskich zasilaniach.


Dobra. Jak już obaliliśmy większość wzmacniaczy, to zostaje nam jedynie trójka wspaniałych. Dwa od zawsze polecane do MxM - AD8397 i AD8066 oraz AD8599.

Dwa pierwsze, głównie ze względu na niskie zejście z napięcie (8397 - 1,5V; 8066 - 2,5V) oraz niespotykanie wysoki prąd wyjściowy AD8397. Niestety AD8066 tym nie bryluje i pod tym względem jest to raczej niska półka, ale dla niskoomowych słuchawkach, jakich użyłem do testów, braku mocy nie stwierdziłem.


Z drugiej strony mam AD8599, który nie jest raczej powszechnie pakowany do MxM'a. Przynajmniej ja się z tym nie spotkałem. Zapewne ze względu na jego parametry, a właściwie minimalne napięcie zasilania, które Analog Devices określiło na +/-4,5V. Ale o tym nieco później. Przejdźmy do starych wyjadaczy - AD8397 i AD8066.



Od samego początku projektu MxM, mamy zwolenników i przeciwników obu opampów.

Przyznam szczerzę, że jeszcze kilka lat temu, przy pierwszych MxM'ach, które złożyłem, postawiłem na AD8397. Co ciekawe, jako fan Grado odpowiadało mi ta nadmierna szczegółowość i chętnie ją jeszcze podbijałem. Ostał mi się jeden wzmacniacz, a w nim 2x8397 do którego wróciłem kilka miesięcy temu.

Niby wszystko z nim ok, ale chciałem zobaczyć jak wypada na tle konkurencji. Niestety, wszystko co kochałem do tej pory musiałem wywalić na wstępie (czyt. ADA4637-1, AD797 czy OPA2228).


A jak się on ma do AD8066? A no obecnie mogę stwierdzić, że kiepsko. O ile z wyższym zasilaniem gra dosyć neutralnie, ze świetną dynamiką, to przy napięciu bateryjnym jest zdecydowanie za jasno i bezpośrednio. Po podmianie 8397 na 8066 od razu odczuwa się utratę szczegółowości, ale za to gra to dużo bardziej neutralnie. Bas schodzi bardzo nisko, ale nie wybija się nad resztą pasm. Średnie są świetne, takie delikatne. No i wysokie, które na tle 8397 są bardzo czyściutkie, ale jednocześnie błyszczące i szczegółowe. W ogóle przestrzeń i szczegółowość jest bardzo dobra, a dźwięk jest bardzo ładnie rozlokowany. AD8397 walą bezpośrednio na twarz słuchacza.

Jeśli ktoś szuka neutralności, to AD8066 jest świetnym wyborem. O ile nie podpinamy do MxM żadnych wymagających słuchawek, bo tu sytuacja może się diametralnie odwrócić.

Jeśli MxM ma jedynie wydobyć to co drzemie w słuchawkach, to 8066 jest bardzo dobrym wyborem. Jeśli potrzebujemy napędzić wymagające słuchawki, musimy poszukać czegoś z lepszym prądem wyjściowym.



No i mając faworyta, uparłem się na AD8599, który zawsze lubiłem, a nie jest to takie łatwe. AD8599 ciężko nazwać neutralnym, a raczej ciepłym i słodkim opampem.

Już na początku stwierdziłem, że podoba mi się bardziej, niż AD8066.

Na iRiver E10 i HP100 dźwięk się lekko przyciemnił i złagodził. Ten zestaw gra bardzo słodko.

Bas schodzi baaardzo nisko i ma świetny impakt. Mimo to nie jest nachalny i świetnie komponuje się z resztą pasma. Góra jest lekko złagodzona, ale po lekkim podbiciu jest tak jak lubię.

W stosunku do AD8066, czuję, że jestem oczko wyżej. Zwłaszcza w dynamice i szczegółowości. No i ten bas. Żaden z powyższych opampów nie zagrał tak pięknym i niskoschodzącym basem.

Niestety miało go ograniczać napięcie. Miało, bo tego nie odczułem. Napięcie schodzi nisko, a wzmaczniacz dalej gra ładnie i bez zniekształceń. Być może przy innych słuchawkach byłoby to odczuwalne, ale nie tutaj.

Mimo że, AD podaję minimalne napięcie na poziomie 4,5V, to dla mnie MxM gra jednakowo długo poniżej ten wartości. Gdy napięcie spadło poniżej 3,5V zaczęły się pierwsze zniekształcenia i niedługo później MxM przestał grać. Mimo to, od pełnego naładowania minęło ok 6,5 godziny, także wynik jak najbardziej mnie satysfakcjonuje.


Zdecydowałem się, że czas zakończyć tą batalię, bo może to trwać w nieskończoność. Istnieje jeszcze dużo opampów, które można by zastosować w urządzeniu portable, ale szkoda mi na to czasu.

Postanowiłem, że zaaplikuję AD8599, a jak wyłapię jakieś straty, to zmienię go na AD8066.

Jeszcze jedna rzecz mnie natchnęła. Czas wywalić również AD8397 z masy i wstawić np AD8066. Powinno to lekko wydłużyć pracę na baterii.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności